PALUBA
April 26, 2024, 05:24:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Dassault Mirage 2000  (Read 40578 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: September 09, 2009, 04:15:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dassault Mirage 2000 je francuski višenamenski jednomotorni avion četvrte generacije. Dizajniran je kao laki lovac koji bi nasledio Mirage III kasnih 70-ih u Francuskom RV. Mirage 2000 je evoluirao u veoma uspešan višenamenski avion koji je razvijen u nekoliko varijanti. Napravljeno je preko 600 aviona ovog tipa a u upotrebi je u 9 zemalja sveta.

Razvoj

Francusko RV je ranih 70-ih iznelo zahteve budući borbeni avion (Avion de Combat Futur-ACF). Dassault je ponudio svoj projekat dvomotornog Super Mirage koji bi ispunio zahteve ACF. Međutim, Super Mirage je bio preskup i projekat je obustavljen 1975. godine. Dassault je zatim ponudio jednomotorni Mirage 2000 kao alternativu i dobio odobrenje francuske vlade da nastavi razvoj 18. decembra 1975. Ovo je bio povratak prvoj generaciji Miraža, ali uz neke važne inovacije koje su rešavale nedostatke prethodnog dizajna. Vođe projekta su bili B.C. Valliéres, J.Cabrière, J.C. Veber and B.Revellin-Falcoz.

Razvoj lakog lovca je kompaniji Dassault trebao da omogući da se takmiči sa konkurentnim General Dynamics F-16 Fighting Falcon, koji je pobedio njihov Mirage F1 na tenderima za novog lova za vazduhoplovstva Belgije, Danske, Holandije i Norveške. Mali jednomotorni lovac je očigledno bio koncept poželjan kod većine stranih kupaca, što će se kasnije potvrditi i prilikom projekta Mirage 4000.

Prvi let prototipa je bio 10. marta 1978. a test pilot Jean Coreau je bio za komandama. I pored toga što su primenjene nove tehnologije, činjenica da je novi avion bio baziran na dizajnu Mirage III omogućila je da od početka programa do prvog leta prototipa protekne svega 27 meseci.

Istog leta na aerosalonu Farnborough, avion je pokazao ne samo odlične manevarske sposobnosti, nego i odličnu upravljivost pri minimalnoj brzini od 204 km/h i pri napadnom uglu od 26 stepeni. Ovo je bilo potpuno neočekivano za lovca sa delta krilom, što je dokazalo da je kompjuterska kontrola komandi leta (fly-by-wire) u stanju da premosti nedostatak upravljivosti delta krila prilikom leta malom brzinom, istovremeno zadržavajući prednosti, kao što su mali otpor, mali radarski odraz, idealnu aerodinamiku za let velikim brzinama i jednostavnost, koja je obezbeđena nepostojanjem horizontalnih repnih površina. Mirage 2000 je bio jedna od zvezda na tom aerosalonu i postao je direktni konkurent američkom F-16, koji je takođe imao kompjutersku kontrolu komandi leta i smanjenu stabilnost. Drugi prototip je poleteo 18. septembra 1978., a treći 26. septembra 1979. Nakon 400 sati leta oni su poslati u CEV (Centre Experimental du Vol). Četvrti prototip je bio demonstrator koji je Dassault napravio za sopstvene potrebe, i na kraju prvi dvosed Mirage 2000B je poleteo 11. oktobra 1980.

Prvi serijski primerak je poleteo 20. novembra 1982., a avion je ušao u operativnu upotrebu novembra 1982. Ovi prvi avioni su zapravo bili predserijski, i nisu mogli da nose rakete vazduh vazduh sa poluaktivnom glavom za samonavođenje, imali su RDM-1 radar i prvi model motoraSNECMA 'Super Atar' M-53-2.

Produkcijska linija aviona Mirage 2000 je ugašena 2007. nakon što je isporučen poslednji avion. Poslednji Mirage 2000 je isporučen 23. novembra 2007. Grčkom RV-u.

Dizajn

Korišćenjem koncepta presretača sa delta krilom Dassault Mirage III, Dassault je napravio novi borbeni avion. Ovakva konfiguracija nije idealna sa stanovišta manevarbilnosti, leta na maloj visini, kao i dužine poletno-sletne staze, ali ima velike prednosti kada su u pitanju karakteristike leta visokim brzinama, jednostavnost konstrukcije, nizak radarski odraz i velika unutrašnja zapremina.

Mirage 2000 je niskokrilac, sa tankim aeroprofilima, ugla napadne ivice 58 stepeni i 4 stepena izlazne ivice, sa blagim prelazom između krila i trupa. Ima i dva mala fiksna kanara, smeštena iza uvodnika vazduha. Komande leta su ostvarene pomoću 4 elevona (+15/-30°), 4 pretkrilca i 4 vazdušne kočnice (2 iznad i 2 ispod svakog krila).

Neutralna tačka aviona se nalazi ispred težišta, što znači da je avion blago nestabilan i samim tim ima povećane manevarbilnosti. Bio je to prvi avion koji je inkorporirao negativnu stabilnost i fly-by-wire kontrole. Vazdušne kočnice su smeštene kao i kod MIrage III, dve ispod i dve iznad krila. Primetno veće kormilo pravca omogućava pilotu da zadrži kontrolu nad avionom pri letu na većim napadnim uglovima, a u tome mu pomažu i mali strejkovi.

Avion ima kuku za zaustavljanje poput palubnih lovaca, ili kutiju za padobran koja se nalazi ispod repa aviona. Smanjenje dužine staze za sletanje je, između ostalog, postignuto i glomaznim karbonskim kočnicama. Nosna noga stajnog trapa se uvlači u nazad i sastoji se od dva točka, dok glavne noge stajnog trapa čine po jedan točak, a uvlače se u krila. Kočioni padobran se nalazi u kućištu u repu, odmah iznad mlaznika motora.

Na avion se po potrebi može dodati ili skinuti sa njega fiksna cev za punjenje gorivom u vazduhu, ispred kokpita, malo desno od centralne linije aviona.

Struktura

Krilo je metalne konstrukcije, dok elevoni imaju oplatu od karbon fibera sa saćastim jezgrom od legure aluminijuma i magnezijuma; paneli saćaste strukture od lakih legura aluminijuma i karbon fibera prekrivaju kućišta avionike;  veći deo vertikalnog repa i celo kormilo pravca imaju oplatu od borona, epoksija i karbona, dok kormilo ima jezgro saćaste strukture od legure aluminijuma.

Komande leta

Avion poseduje električne komande leta fly-by-wire, koje omogućavaju visok stepen agilnosti i lakše upravljanje, zajedno sa stabilnošću i preciznom kontrolom u svim situacijama. Avion je prirodno nestabilan, tako da je uparen sa fly-by-wire kontrolama veoma agilan, i ukoliko se premosti može postići ugaonu brzinu skretanja od preko 27 stepeni u sekundi, uz opterećenje od 11g (strukturno ograničenje je 12g), umesto 9g kada je uključeno kompjutersko ograničenje električnih komandi leta. Sistem je veoma pouzdan i do sada nije bilo gubitaka aviona uzrokovanih otkazom istog.

Stajni trap

Avion ima uvlačeći stajni trap tipa tricikl firme Messier-Bugatti, sa dva točka na nosnoj nozi, i po jednim na glavnim nogama stajnog trapa. Stajni trap se uvlači hidraulički, nosna noga u nazad, a glavne noge ka unutra. Za apsorpciju udara, koriste se uljno vazdušni amortizeri. Upravljanje nosnom nogom se vrši pomoću elektro-hidrauličnog sistema (+/-45 degrees). Zemaljska posada može ručno otkačiti nosnu nogu sa ovog sistema i onda se noga može obrtati svih 360 stepeni što olakšava manipulisanje avionom na zemlji.

Kabina aviona

Avion postoji i u jednosedoj i u dvosedoj konfiguraciji sa punim borbenim sposobnostima. Pilotska palica se nalazi centralno, dok je komanda gasa na levoj strani i može se reći da je primenjena filozofija HOTAS (ruke na komandama gasa i leta). Pilot sedi na izbacivom sedištu 0-0 tipa SEMB Mark 10 (licencna verzija britanskog Martin-Baker Mark 10). Za razliku od F-16, pilot sedi u konvencionalnoj poziciji, bez nagiba kako kod sedišta na avionu F-16. Kabina aviona je veoma mala, i nema kapljičast poklopac kabine. I pored toga, vidljivost je veoma dobra, mada manja od one na F-16, posebno u pravcu na šest sati, dakle iza leđa pilota.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Instrument tablom (kod Mirage 2000 C) dominira Sextant VE-130 Heads Up Display koji prikazuje podatke vezane za let, navigaciju, stanje potencijalnih ciljeva i lansiranja naoružanja, a centralno ispod HUD-a se nalazi radarski ekran VMC-180. Sa donje leve strane se nalazi panel koji služi za kontrolu podvesnih tereta, a iznad njega se nalaze navigacioni instrumenti i visinomer. Desnu polovinu instrument table čine displeji za kontrolu motora i sistema. Iznad palice za kontrolu gasa se nalaze kontrole komunikacione opreme.

Avionika

Avionika za Mirage-2000B/C se sastoji od inercijalno-navigacionog sistema Sagem ULISS 52, TRT radio visinomera, Dassault Electronique Type 2084 centralnog digitalnog kompjutera, Digibus digitalne magistrale podataka i kompjutera Sextant Avionique Type 90. Komunikacionu opremu činetransponder LMT NRAI-7A IFF, VHF/UHF primopredajnik TRT ERA 7000, kao i TRT ERA 7200 UHF ili EAS za bezbednu glasovnu komunikaciju.

Radar

Avion je opremljen višemodnim radarom Thomson-CSF RDM koji je kasnije zamenjen impulsno doplerskim Dassault Electronique/Thomson-CSF RDI, od kojih je svaki operativnog dometa od 100km. Ovo je praktično evolucija radara Cyrano, sa mnogo modernijim procesorima i mogućnostima look-down/shoot-down (gledaj dole/gađaj dole). Efektivni domet je oko 60–70 km uz skromne mogućnosti za detekciju niskoletećih ciljeva. Radar je uvezan sa raketom vazduh-vazduh tipa Super R.530F, i njime je opremljeno prvih 37 aviona za francusko RV (Armée de l'Air) kao i na većinu izvoznih aviona. Radar je višefunkcionalan, što znači da se može koristima u zadacima vazduh-zemlja, kao i u protivbrodskim zadacima. Prva verzija radara nije bila u mogućnosti da vodi raketu Super R.530F, ali je ovo ubrzo rešeno. Neke kasnije verzije za izvoz su opremljene radarom Thales RDY (Radar Doppler Multitarget) koji je razvijen za Mirage 2000-5.

Kontramere

Mirage 2000 je opremljen detektorima radarskog ozračenja Thales Serval Radar warning receiver (RWR) sa antenama smeštenim na krajevima krila i na zadnjem delu vrha vertikalca. Takođe poseduje i ometač Dassault Sabre u kućištu ispod vertikalca čija antena se nalazi na vrhu vertikalca sa prednje strane. Ispod repa je smešten dispenzer tipa Dassault Éclair koji je kasnije zamenjen parom dispenzera tipa Matra Spirale, koji su smešteni na produžecima iza korena krila i koji sadrže ukupno 224 kertridža.

Pogon

Prvih 37 primeraka pogonio je turbomlazni motori SNECMA M53-5, a kasnije primerke je pogonio motor SNECMA M53-P2 sa niskim stepenom dvostrujnosti, koji stvaraju potisak od 64 kN bez i 95 kN sa dodatnim sagorevanjem. Uvodnici vazduha su opremljeni podesivim polukonusnim centralnim telom, koji stvaraju potrebni kosi udarni talas, i na taj način se ostvaruje efikasan dotok vazduha u motor. Ukupna zapremin goriva koje avion može da ponese je 3978 litara zaMirage 2000C i E, a 3904 litara za Mirage 2000B, N, D i S. Avion takođe ima 3 mokre tačke od kojih na onoj ispod trupa može da nosi odbacivi rezervoar zapremine 1300 litara, a ispod krila može da nosi odbacive rezervoare zapremine 1700 litara.

Specifikacije motora SNECMA M53-P2

• Potisak bez DS (kN)64
• Potisak sa DS (kN)95
• Specifična potrošnja goriva sa DS (kg/daN.h)2.1
• Specifična potrošnja goriva bez DS (kg/daN.h)0.90
• Maseni protok vazduha (kg/s)94
• Temperatura na ulasku u turbinu (K)1,600
• Stepen dvostrujnosti0.36
• Dužina (cm)300.7
• Prečnik uvodnika (cm)79.6
• Masa (kg)1,515

Naoružanje i oprema

Mirage 2000 ima ugrađen dvocevni top revolver tipa kalibra 30mm tipa DEFA 554 (sada GIAT 30-550 F4) sa 125 granata u borbenom kompletu po topu. Topovi imaju mogućnost regulacije brzine paljbe, tako da se može odabrati brzina paljbe od 1200 granata u minuti ili 1800 granata u minuti. Svaka granata teži 275g i brzinu na ustima cevi od 800 m/s.

Mirage 2000 može da nosi do 6.3 tona (ili 7 tona u verziji aviona 2000-9) tereta na 9 tačaka, sa dve tačke na svakom krilu i 5 ispod trupa. Od naoružanja može da nosi raketu vazduh-vazduh srednjeg dometa Matra Super 530 sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem koja može biti vešana na unutrašnje krilne nosače ili ispod trupa, kao i raketu kratkog dometa sa IC navođenjem Matra Magic koja se kači na spoljnje podkrilne nosače. Pored toga, može da nosi i druge rakete kratkog dometa kao što su AIM-9J/L/P Sidewinder. Ove rakete su često korišćene na izvoznim avionima. Mirage 2000C i kasnije verzije može da nosi i moderniju i lakšu raketu MBDA MICA umesto Super 530D.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pored naoružanja vazduh-vazduh, avion ima mogućnost nošenja širokog spektra ubojnih sredstava za napad na ciljeve na zemlji, kao i na moru. Pored nevođenih bombi Mk82, avion može nositi i laserski vođene bombe i rakete, krstareću raketu SCALP-EG/Storm Shadow, a u slučaju N modela, i krstareću raketu ASMP naoružanu nuklearnom bojevom glavom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Karakteristike aviona Dassault Mirage 2000

Dimenzije :
Razmah krila9.13 m
Površina krila41 m²
Dužina14.36 m
Visina5,3 m
Mase :
Masa praznog aviona7,600 kg (C)
Maksimalna poletna masa16,500 kg
Masa goriva (unutrašnjeg)3,160 kg
Masa goriva (spoljašnjeg)4,030 kg
Maksimalna masa spoljašnjeg tereta6,300 kg
Broj tačaka za kačenje tereta9
Performanse :
Maksimalno opterećenje+9g/-3g
Maksimalni Mahov brojM 2.2
Brzina na sletanju259 km/h
Maksimalna brzina penjanja305 m/sec
Opterećenje krila337 kg/m²
Odnos potiska i mase0.91
Operativni plafon leta17.060 m
Radijus dejstvaPreko 1.550 km

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (44.98 KB, 943x705 - viewed 665 times.)

* 02.jpg (44.9 KB, 620x636 - viewed 440 times.)

* 03.jpg (44.28 KB, 620x449 - viewed 387 times.)

* 04.jpg (43.21 KB, 620x463 - viewed 456 times.)

* 05.gif (13.4 KB, 500x350 - viewed 383 times.)
« Last Edit: September 09, 2009, 04:19:07 pm by dexy » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1 on: June 10, 2010, 10:15:58 pm »

Nedavno je na TV B92 pušten francuski film iz 2005. godine Les chevaliers du ciel, jako mi se svideo, a sve scene u vazduhu sa Mirage 2000 su snimljene sa pravim avionima u letu bez korišćenja kompjuterskih modela, kamera je bila u specijalnom podtrupnom kontejneru koji je nosio takođe Mirage 2000 i pratio "glumce".

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/HEe3xfWfkG8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #2 on: August 25, 2010, 11:39:46 pm »

Kao što je navedeno 2007. francuzi su ugasili prozvodnu liniju Miraža 2000.Mišljenja sam da ovaj odličan avion može još mnogo da pruži i da bude u rangu najsavremenijih multirole aviona današnjice i budućnosti.Po meni francuska odluka da ugasi proizvodnu liniju nije bila mudra jer avion nudi širok dijapazon dalje modernizacije.Moćno vazduhoplovstvo Indije za svoje Mirage 2000 odvaja ogromnu svotu novca za dalju modernizicaju od Francuza. Najnaprednija varijanta Mirage 2000 je posle 2000-5, 2000-9 koga poseduju Ujedinjeni arapski emirati ekonomski jako moćna  zemlja.
Francuska nudi remontovane Mirage 2000 za 25-30.miliona dolara po avionu uz mogućnost transfera i cele proizvodne linije. Koliko se god neko ne slagao samnom mišljenja sam da bi bio mudar potez tokom skorašnje prezentacije još naprenijeg preskupog Rafala našem vojnom vrhu iskoristiti priliku i insistirati na kupovini remontovanih Mirage 2000 po ceni od 25.miliona dolara kao i transfera tehnologije-proizvodne linije u Srbiju.
Ovo je jedini multirole avione koga bi voleo da vidim remontovanog po tpj nabavnoj ceni znajući kako su mu vrhunske tt. perfomanse,izuzetne letne sposobnosti a gro novih tehnologija koje razvijaju samostalno Francuzi mogu se vremenom primeniti kod nas.Opcija transfera proizvodne linije Mirage 2000 u Srbiju je investicija u budućnost a nikako povratak u prošlost.

Naravno da bih najradije video novi multirole avion na našem nebu al je investirasiranje u remontovani i delimično modernizovani Mirage 2000. naročito sa celom proizvodnom trakom sa koga bi vremenom silazili novi avioni proizvedeni u Srbiji sa tehnlogijom koju pruža ovaj avion izuzetno mudra investicija na duže staze.Ko je jednom video Mirage 2000 u letu na nekom od aeromitinga sigurno je ostao bez reči a tehnološki gledano po meni mirage 2000 je i dan danas u samom vrhu multirole aviona sveta bez obzira na početnu godinu proizvodnje jer je vremenom iz godine u godinu a nadam se i dalje u isti implementirana vrhunska avio oprema.Znam da se mnogi neće složiti samnom što je prirodno.

Video klipovi u prilogu govore neuporedivo više i opravdavaju moju ideju.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/UNEL_44qBRo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/QJiVsDygaM4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/OsEOG3gclHw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>



* Mirage 2000.u poletanju -dvosed..jpg (249.5 KB, 1024x761 - viewed 245 times.)

* Mirage 2000-5..jpg (473.98 KB, 1350x912 - viewed 409 times.)

* Mirage 2000-9 -UAE- Ujedinjeni arapski emirati-najnaprednija verzija..jpg (82.54 KB, 684x441 - viewed 314 times.)

* Mirage 2000 C u penjanju - forsaž..jpg (252 KB, 1279x865 - viewed 403 times.)

* Mirage 2000 C u oštrom desnom forsiranom okretu..jpg (153.43 KB, 1200x812 - viewed 300 times.)
« Last Edit: March 01, 2015, 05:16:43 pm by Adler, Reason: Obrisan nepostojeći YT video snimak. » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #3 on: August 25, 2010, 11:59:46 pm »

Naprotiv, mislim da je odluka da se obustavi proizvodnja Miraža veoma mudra i promišljena. Ako ti je cilj da svoj novi avion, Rafal, proguraš na svijetskom tržištu zbog čega bi sebi skakao u stomak štancajući gomile novih Miraža, zar ne?
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #4 on: August 26, 2010, 01:32:54 am »

@Rasho, tim potezom ne bi gušili sebi prodor Rafala na svetsko tržište, makar po mom mišljenju. Francuzi su nam svojevremeno puno pomogli u projektu NA (našeg jednomotornog Rafala da tako kažem). Bukvalno sva tehnološka dokumentacija do funkionalnog kokpita-kabine je i dan danas u Žarkovu. Moja osnovna nadam se izvodljiva ideja je da u postojeći aeroprofil Mirage 2000 u kooperaciji sa francunskom inplementiraš neke već dokazane funkcionalne modele u novom glasskokpitu koji bi bio maltene identičan rasporedom sa G-4MD (ulazak u Francuzima sa kooperaciju gde bi oni u celosti radili modernizaciju G-4 na G-4MD standard) a kako su Francuzi maheri za dizajn i ergonomiju dobiješ u obostranom intersu za kratko vreme avion koji bi po ceni i kvalitetu bio origalan multirole avion na svetskom tržištu za obostranu korist.

Kud ćeš jeftinije radne snage od naše i odličan funkionalan glass kokpit kao koji je bio završna osnova za NA (prvi let je bio previđen za početak 1992). Zar bi Indija tražila modernizaciju svojih Mirage 2000 da se isti nije i te kako odlično pokazao?

Sada bi umesto NA za vrlo kratko vreme dobio da kažem "light-weight" Mirage, nazovi ga originalno i bez kanara sa kokpitom sličnim al skromnijom u odnosu na Rafal dobio bi konkurentan,originalan proizvod za svetsko tržište.

Možda sam sanjar al verujem da bi ako i Francuzi uđu u taj projekat sa malom al originalnom koncepcijom kapljaste kabine i glass kokpita na istom zmaju kao Mirage 2000. za ne manje od 2.godine i mi i francuzi bi imali ekonomski koristi.

Tako lako odreći se proizvodne linije vrhunskog aviona koji je i dan danas u rangu sa gro multirole aviona sveta je greška a idealna prililika za nas
da u dogledno vrreme proizvodimo na francuskoj pa našoj pameti potpuno originalan avion na svetskom tržištu.
« Last Edit: August 28, 2010, 07:12:15 am by Boro Prodanic, Reason: Pravopis - reč \"Francuz\" piše se sa velikim prvim slovom » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #5 on: August 26, 2010, 01:55:40 am »

@Rasho moja osnovna ideja je u originalnosi i inventivnosti. Ne gušiš Rafal nikako već primenjenjim znanjem na postojećem zmaju Miraža 2000 na kupljenoj licencnoj traci dodaš uz kooperaciju sa Francuzima kabinu i glass kokpit sličan Rafalu al bez kanara i evo ti siguran sam za kratko vreme izuzetno originalan multirirole jednomomotorac na svetskom tržištu. Tvrdim ti da bi i francuski i naši avio inženjeri na postojećem zmaju Miraža za kratko vreme redizajnirali postojeću kabinu u kaplljastu kao na NA sa novim glass kokpitom.

Možda sam sanjar al sam siguran da je to tehnološki izvodljivo a tek dizajnom fenomanalni "laki" naslednik multirrole Rafala bez kanara.
Imaš već garantovono odlične letne karakteristike i elektroniku a kapljastom kabinom i novim glass kokpitom nešto skromnijim od Rafala, avion po originalu u sferi jednomomotornih multirole aviona bez konkurencije u svetu.
« Last Edit: August 28, 2010, 07:14:08 am by Boro Prodanic, Reason: Pravopis » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #6 on: August 26, 2010, 02:18:02 am »

Ko bi onda želeo da kupi Rafale? Mislim da se Rafale i Mirage 2000 dosta preklapaju i pored očiglednih razlika.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #7 on: August 26, 2010, 02:44:22 am »

@Dexy mene pre svega interesuje upošljavanje naše avio industrije koja 20 godina stoji u mestu blago rečeno a i ispravno propada. Od tolikih ino kredita i aranžmana sa MMF-om pa valjda je nekome u interesu da pokrene našu industriju krupnim koracima napred a samim tim i ekonomiju cele zemlje. Ja kao i Francuzi prevashodno gledam najbolji mogući ekonomski interes i rešenje za svoju domovinu!

Nek oni samo prodaju proizvodnu liniju Miraža 2000 koji je i danas u vrhu apsolutno. Ako neće Francuzi uostalom baš me briga. Postoji sigurno zemlja (Izrael ...) koja bi na osnovu projekta Lavi na zmaju Miraža odlično uklopila kapljastu kabinu i novi glass kokpit.

Ideje svet pokreću a mislim da je ova realna i izvodljiva a takođe i isplatljiva.


« Last Edit: August 28, 2010, 07:15:01 am by Boro Prodanic, Reason: Pravopis » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #8 on: August 26, 2010, 02:50:44 am »

Mislim da nije realna iz više razloga. Prvo, cena proizvodne linije sigurno nije mala, mi trenutno nemamo mogućnosti, a ni radnu snagu koja bi mogla biti uposlena u toj industriji. Sve bi to dosta koštalo.
Drugo, mi nemamo mogućnosti da kupimo više od 20-ak takvih aviona, tako da sigurno ne bi bilo rentabilno da proizvodimo avion u tako maloj seriji. Strani kupac skoro da ne dolazi u obzir iz više razloga. Politički nismo dovoljno jaki da bi mogli da prodamo na stranom tržištu taj avion, nemamo osvojenu proizvodnju naoružanja za avion tako da bi francuzi morali da se pitaju za svaku prodaju, a ako bi to njima smetalo ili ugrožavalo prodaju Rafala, sigurno bi kupac na kraju odustao.
Lastu smo prodali u Iraku zato što su to amerikanci dozvolili, kada bi pokušali da prodamo borbeni avion, oni bi to sigurno brzo i efikasno sprečili jer oni žele da prodaju tamo svoje avione, to je sam jedan primer, a tako bi na većini tržišta kojih mogu sada da se setim bilo.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #9 on: August 26, 2010, 03:18:26 am »

Ima rešenja i za to. Iskoristiš čuveni termin: "krupnim koracima žurimo i ulazimo u Evropu", kupiš velikim kreditom Eurofighter i to 2 eskadrile "kad je bal nek je bal" a u domaćoj radinosti radiš samo predkrilca za taj avion i gordo kažeš da si industrijski deo savremene Evrope koja koridorom X grabi u svet.Politički i marketinkški obojiš za široke narodne mase (i tako smo u dugovima do guša i pred bankrotom samo što se niko ne usuđuje da to javno kaže)!

Isto važi i za licenu traku kupljenu za Miraž. U novom kreditnom zaduživanju ... makar u toj oblasti "ekonomskog razvoja" nema ko da nas stopira.
Naravno da ovo govorim kroz tešku satiru!

Kamo reće da smo kooperanti sa Kinom, Indijom... Rusima. Baš me interesuje koji bi to svetski lobi mogao da nas spreči kad u prenosnom smislu reči saražuješ sa 2,5 milijardi stanovnika planete zemlje od šest?
« Last Edit: August 28, 2010, 07:16:18 am by Boro Prodanic, Reason: Pravopis » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #10 on: August 28, 2010, 02:43:57 am »

Ekstremno letenje francuskih pilota na Miražu 2000:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/4nc2d-tCvyM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Logged
djoxi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 272



« Reply #11 on: February 22, 2011, 12:09:27 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MIRAGE2000B-FRN AF08.jpg (188.86 KB, 1600x1066 - viewed 181 times.)

* MIRAGE2000B-FRN AF08-1.jpg (301.23 KB, 1600x1067 - viewed 211 times.)

* MIRAGE2000B-FRN AF08-3.jpg (291.17 KB, 1600x1067 - viewed 269 times.)
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #12 on: February 22, 2011, 12:18:09 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dasso_m2000.jpg (75.5 KB, 669x445 - viewed 133 times.)
Logged
djoxi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 272



« Reply #13 on: February 22, 2011, 07:26:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1-2-MIRAGE2000B.jpg (107.35 KB, 1024x661 - viewed 244 times.)

* 1-2-MIRAGE2000B-1.jpg (94.8 KB, 1024x711 - viewed 165 times.)

* 1-2-MIRAGE2000B-3.jpg (57.65 KB, 1024x681 - viewed 207 times.)

* 1-2-MIRAGE2000C-2.jpg (109.27 KB, 1024x683 - viewed 294 times.)
Logged
djoxi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 272



« Reply #14 on: March 08, 2011, 12:23:14 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MIRAGE 2000-5-France AF-3-3-11-Orange-3.jpg (186.96 KB, 1024x768 - viewed 306 times.)

* MIRAGE 2000-5-France AF-3-3-11-Orange-2.jpg (151.4 KB, 1024x768 - viewed 316 times.)

* MIRAGE 2000N-FRANCE AF-2011-BA 133- OCHEY.jpg (105.77 KB, 1280x757 - viewed 258 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.