PALUBA
April 16, 2024, 04:06:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: BsT m60  (Read 72703 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #15 on: March 15, 2009, 02:28:37 am »

Ко није вукао то "чудо" од БсТ тај не зна шта је то. Кад кажем вукао понајпре мислим на носио. На команду "растављеним" четворица скидају цев са лафета, а једна вуче или носи лафет. Цев је тешка 80 кг, а лафет  око 40 кг. Вући лафет по неравном терену, још трчати, то је екстра напор, јер лафет скаче, "бацака се" и "кида ти руку". А носити га, уз осталу опрему, је торутра. Кад је хладно, а немаш рукавице, метал се лепи за прсте. Изгледа да је цев лакше носити, али само изгледа, јер, опет терен је нераван, не може се ускладити корак и цев "цима", а 20 кг на једној руци је ипак терет. Као питомац Војне академије, пре 30 и кусур година година највише сам мрзео ову справу. Кад се наставник наставе гађања наљути, или хоће да нас "продрма" само командује: "растављеним  - правац Мојмилова коса", а ти цимаш 300-400м узбрдо.

Код гађање треба бити опрезан. Прво, затварач треба да буде добро склопљен. Ако га неправилно склопиш може се десити да опали пре него забравиш затварач.Тада "оде рука" пуниоцу. Мислим да су урадили неку модификацију да се  то више не дешава, али знам да су се дешавали несрећни случајеви. Друго, гранату мораш пажљиво уметнути у цев јер је осетљива на оштећења и ако је накривиш може да заглави. Кад опали потребно је брзо извући чауру напоље користећи азбестну рукавицу. Пуцањ је иначе страховит, и ако немаш антифоне, после пар опаљења ћеш имати оштећен слух. Иначе, када се обави добро ректификација топ је изузетно прецизан. На 500м погодиће "у пет банки".  Топ није више за основну употребу (као противоклопно средство) јер су га друга, знатно лакша и једноставнија "ручна" бестрзајна оруђа надмашила по домету и пробојности.
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #16 on: March 15, 2009, 08:47:42 am »

Da si imao prilike da ga vuces tako, a sve sa kompletnom licnom opremom, vidio bi da li je tezak ili nije.
uuuuhhh 1985 sam sa pozicije nisandzije zahvaljujuci klasicnoj vojnickoj nedisciplini prebacen na pomocnika nisandzije,
da bi ubrzo bio prekomandovan na lafetasa,
te sam ima mnogo prilika da taj isti bst vucaram po brdima juga srbije,
a sa lafetom na ledjima sam uskako i iskakao iz helikoptera na jednoj vezbi,
i mogu vam reci da je taj lafet nesto najpodesnije za pravljenje modrica i lomljenje rebara na telu vojnika hahaha 
uz sve to bio je jedan od uzroka sto mi je bilo uskraceno skracenje roka jer sam ga umesto da nosim na ledjima najcesce gurao ispred sebe a to se nije svidelo nekim oficirima na reviji njima posvecenoj haha
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #17 on: October 27, 2009, 05:25:29 pm »

BsT je prevazidjen i to je to
Misilm da je BsT zamenje tj predivdjen da bude zamenjen sa RB OSA i Zolja (i to jos u doba JNA).
Poret toga tu je sad ABG i potcevni bacac granata za podrsku.
I da naravno prava zamena je trebalo da bude BUMBAR.

Glavna prednost BsT-a je sto je jeftin a sa njim ne mozes da unistis tenk ali mozes transporter

Imao sam na ovom "cudu" obuku ali sam imao srece da izbegnem da ga vucem po poligonu to zadovoljstvo su imali "zasluzni gradjani".

U principu dok god ima kakvog takvog puta nije strasno ali za nosenje je smrt. Mi smo ga na obuci rastavljali sastavljali i to je to, prenosili na kracim distancama - ko je to mora da nosi po par kilometara taj ga je "ugasio".

Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #18 on: October 28, 2009, 11:34:17 am »

BsT je prevazidjen i to je to
Misilm da je BsT zamenje tj predivdjen da bude zamenjen sa RB OSA i Zolja (i to jos u doba JNA).
Poret toga tu je sad ABG i potcevni bacac granata za podrsku.
I da naravno prava zamena je trebalo da bude BUMBAR.

Glavna prednost BsT-a je sto je jeftin a sa njim ne mozes da unistis tenk ali mozes transporter

Imao sam na ovom "cudu" obuku ali sam imao srece da izbegnem da ga vucem po poligonu to zadovoljstvo su imali "zasluzni gradjani".

U principu dok god ima kakvog takvog puta nije strasno ali za nosenje je smrt. Mi smo ga na obuci rastavljali sastavljali i to je to, prenosili na kracim distancama - ko je to mora da nosi po par kilometara taj ga je "ugasio".



Osa i Zolja su više zamjena za RB57 i tromblonsku kumulativnu minu nego za Bst.  Zamjena za Bst bi mogao biti jedino Bumbar ili možda kupovina ruskog Metis-a.

Koliko se je upotrebljavala granata M91? Po oznaci mislim, da je JNA skoro i nije upotrevljavala, nego jedino VJ ili sada Srbija.

Ako nema boljeg, može se i Bst upotrebljavati, samo po mome je to Oruđe za jednokratno upotrebo - samo opališ, i bežiš bez topa da preživiš protivudar neprijatelja.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #19 on: October 29, 2009, 04:46:24 pm »

Ja pisem onako kako su mene ucili Smiley

RB Osa je privremena zamena za BsT manji domet ali je efikasnija, laksa za prenosenje, rukovanje, zahteva manje ljudi itd i ovako sa BsT-om nema sanse da pogodis pokretnu metu na daljinama preko 500m. Tako me ucili  Smiley

https://www.paluba.info/smf/pesadija/m79-osa/

Navodno to je bilo prelazno resenje, jos su bili u upotrebi BsT-ovi, a sa RB M-57 smo imali skolska gadjanja sa onim vezbovnim metkicima.

Bio je u razvoju i nova verzija BsT-a dosta olaksana (delimicno ili celokupna cev od kompozitnih materijala), sa tronoscem (kasnije je bio predvidjen za naoruzavanje jedinica TO, a jos kasnije je nudjen za izvoz ) 82mm M79, u projektovanju je bio i BsT u vecem kalibru valjda 120 mm, ali se od toga odustalo jer su rakete mnogo efikasnije i lakse pa su se okrenuli razvoju Bumbar-a.
evo i slike koju je postavio Trpe tog novog BsT-a (iste oznake kao i osta M79)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

i jos malo slika gde se bolje vide detalji - cak su izgleda uzeti neki elementi sa OSE - rukohvat sa mehanizmom za okidanje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Resenje pokretljivosti za BsT - Ovako su to uradili u zandarmeriji

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mada i na temi o OSI se vodi ista prica da li je Osa trebalo da zameni RB M-57 ili BsT. Po meni trebala je da zameni oba privremeno tj do uvodjenja Bumbara.

RB M-91 ja msilim da nikada nije masovno usao u upotrebu, sto zbog sankcija, otcepljenja Makedonije, ali mislim najvise zbog nedostatka para.
Evo i dan danas, moze da se proizvodi i u Srbiji i ocigledno ima i potrebe jer su Zolje zastarele i po dometu i po probojnosti a i vek upotrebe im se polako priblizava kraju nema najave da ce poceti sa prozivodnjom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vojsci bi sada trebalo neko resenje kao Matador, da moze da se ispaljuje iz zatvorenog prostora i da ima bojevu glavnu sa dvostrukom namenom
- protiv oklopnih vozila i protiv bunkera i ostalih utvrdjenih objekata.

Malo slika BsT 82mm M60 sa bratskih nam foruma - ovo je cini mi se iz

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[attachment=10]

[attachment=11]

[attachment=12]

evo ga na i na trasporteru M-60P

[attachment=13]

Najineresantije sto sam svojevremno cuo (i istina je) je da su nasi "strucnjaci" utvrdili da se cev od Zolje moze upotrebiti za visekratnu upotrebu tj da je odlicnog kvaliteta pa su ih onda ispaljene vracali u fabriku gde su se punile sa novim raketama.

A evo i teksta o nikad zavrsenom razvoju BsT 120mm
http://tesla.rcub.bg.ac.rs/~vmilosev/bst120.htm

[attachment=14]










* 1.JPG (140.13 KB, 999x1332 - viewed 498 times.)

* 2.JPG (182.54 KB, 1076x1434 - viewed 466 times.)

* 3.jpg (73.02 KB, 800x600 - viewed 666 times.)

* 4.jpg (18.24 KB, 400x325 - viewed 617 times.)

* 5.jpg (87.05 KB, 354x500 - viewed 471 times.)

* 6.jpg (101.49 KB, 1186x478 - viewed 353 times.)

* 7.jpg (85.99 KB, 600x546 - viewed 446 times.)

* 8.jpg (146.41 KB, 700x831 - viewed 380 times.)

* 9.jpg (50.84 KB, 700x415 - viewed 377 times.)

* 10.jpg (86.44 KB, 600x832 - viewed 459 times.)

* 11.jpg (148.13 KB, 700x1027 - viewed 420 times.)

* 12.jpg (58.94 KB, 576x359 - viewed 358 times.)

* 13.jpg (31.44 KB, 450x298 - viewed 257 times.)

* 14.jpg (19.53 KB, 591x289 - viewed 361 times.)
« Last Edit: July 24, 2010, 10:37:58 am by trpe grozni » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #20 on: January 08, 2010, 04:48:35 pm »

Evo kako izgleda puno borbeno oddeljenje sa BsT M-60. Fotografija je snimljena za vreme krize u Makedoniji, bas u Tetovu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tetovo.jpg (62.98 KB, 534x354 - viewed 420 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #21 on: April 16, 2010, 01:31:13 pm »

Evo jos jedne slike BsT-a sa tronozcem (Partnera 2007)

Nekako mi je se cini da je cev dosta karaca od M60


* BST Novi Partner 2007.JPG (71.62 KB, 1093x818 - viewed 307 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #22 on: April 16, 2010, 11:50:34 pm »

Па, на слици и није М60. Ово је условно речено потпуно ново оружје. Заборавио сам му ознаку.
Logged
ujkozavlanje
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #23 on: April 30, 2010, 05:13:55 pm »

S obzirom da ne moze da probije deblji oklop na tenku, moze da se koristi na transporterima, dzipovima, slabije utvrdjenim polozajima... Al drugo je dal se isplati ''abiti'' municiju na takve ciljeve.
Cuo sam da su ih (mislim bestrzajne topove uopste, ne ovaj model konkretno) Siptari aktivno koristili '99 godine tokom bitke na Kosarama, protiv nasih mitraljeskih gnezda. Koliko je to tacno?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #24 on: April 30, 2010, 06:49:53 pm »

Možda su koristili SPG. Taj je bio u širokoj uporabi po svim kriznim žarištima.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #25 on: May 09, 2010, 09:27:16 pm »

Za one koje ne znaju, evo kakvo je uzivanje bilo druziti se sa ovom ograckom.  Grin Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* BsT.jpg (75.43 KB, 604x453 - viewed 600 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #26 on: May 28, 2010, 08:17:55 am »

Bst ce u svakom slucaju biti u dometu minobacaca pa cak i onih od 60 mm, BGA i teskih mitraljeza.
Cim opali svi znaju gdje je i svi ga napadaju.
Nemoguce ga je maskirati, a usled sigurnosne zone iza Bst tesko ga je i utvrditi.


Tako da ovo oruzje nije efikasno u borbi protiv bilo kog iole opremljenijeg neprijatelja.
Osim toga granata dugo putuje pa je tesko i pogoditi pokretan cilj.

Inace u JNA je najprije bio u sastavu PO voda pjesadijske cete ( 1 odeljenje od 2 oruzja) i PO Cete pjesadijskog bataljona ( Vod 6 oruzja) dakle u sastavu svakog bataljona 12 Bst.



Ovaj top je možda bio još dobar, kada je došao u naoružanje ali je za par godina zastario u potpunosti. Kod JNA je bio problem, da su ovaj top i RB M57 bila glavna PO oruđa pješadijskog bataljuna  do 1985 godine. Posle reorganizacije je pješadiski bataljun dobio i maljutke te ose.
Bst bi bio dobar jedino protiv tenkova 2. svetskog rata (T34, sherman ili sličnim).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #27 on: May 28, 2010, 08:25:45 am »

Janezek pišeš li ti ovo iz borbenog iskustva ili uspoređujući TT karakteristike s drugi sličnim topovima?
« Last Edit: May 28, 2010, 08:31:10 am by brodarski » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #28 on: May 28, 2010, 09:47:44 am »

Janezek pišeš li ti ovo iz borbenog iskustva ili uspoređujući TT karakteristike s drugi sličnim topovima?

Več tenk t55 ima za ovaj Bst prejak oklop - barem sa čela. Bst je dosta glomazan i uočljiv, pa je po mome dosta težko postiči dobar pogodak od pozadi, a sa boka kada se tenk kreče, isto tako.

Koliko je ovaj top M60 velik i po mome dosta glomazan, video sam u JNA (djelili smo zajednički hodnik sa POČ-em). Dobro, kad nema druge, i ovaj top može dobro poslužiti - barem za kađanje nekog bunkera i slično. Ma da lično mislim, da nekom Osom to lakše uradiš, pa iako ima 2-3 puta manji doseg.

Oko borbenog iskustva - kod nas je rat trajao 10 dana, pa ga na svu sreču in nemam.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #29 on: May 28, 2010, 10:13:41 am »

Kad nemaš ništa i ovaj top je odlična potpora. Janezek i školske mine dobro dođu. Grede, tračnice, lanci,a kamoli neće Bst. Neka dimi, neka praši, ali ni drugoj strani nije lako. Kad granata zvekne u tenk, posada hvata maglu, nije ni njima lako.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.