PALUBA
April 18, 2024, 06:09:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: BsT m60  (Read 72736 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #60 on: March 19, 2012, 09:53:22 pm »

Заборавио сам рећи да када дође до застоја највише "трте" има пунилац јер он треба да извуче гранату из цеви. Иначе, након сваког опаљења, помоћник одбрављује и отвара затварач док пунилац одмах прилази и са азбестном рукавицом треба у једном потезу да извуче чауру. Уме то и да заглави, ако је пунилац невешт и посебно ако се боји па не ухвати чауру како треба.

Сви су се бојали улоге пуниоца. На поменутом водном бојном гађању у 4. години ВА, нисмо имали комплетне послуге па сам ја као помоћник, а затим колега (када смо заменили улоге) сами пунили, по доношењу гранате од стране доносиоца и извлачили чауре и  сами празнили топ. Иначе, обојица смо заменили плашљивије колге који су радије ноћ која је претходила гађању провели на стражи (што смо ми требали бити) него бити у улози помоћника и нишанџије (они нису морали на стражу). То гађање ми је било једно од "најслађих". Погодили смо све задате циљеве и одушевили и себе и старешине.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #61 on: March 19, 2012, 10:50:07 pm »

jao, sve sam pozaboravljao... (eto sta znaci nedostatak vezbi ) dzumba, kako bese, "...,udarna igla ne viri", udarac pomocnika po slemu kad je sve spremno i gadjaj kad naciljas...

ne secam se da li pomenuto, umetnuta cev je u stvari skolska granata, i puni se kao i bojevom granatom. metkic ima aluminijumsku cauru i zrno sa traserom koji svetli jarko roze. uva umetnuta cev je izazvala prilicno iznenadjenje kod naseg kdira voda, inace artiljerijskog porucnika. bio je zabezeknut kako se neko setio tako proste stvari, komentarisucu kako oni dok nameste umetnutu cev u orudje rode mecku. upucavanje se vrsi pomocu rektifikacione ploce koja se stavlja u leziste metka i na sebi ima rupicu kroz koju treba gledati. napred na ustima cevi ima cetiri zleba u koje se stavlja konopac i tako formira krst. gledanjem kroz  rupicu na ploci krst se usmerava na najdalju mogucu tacku (neki objekat, vrh brda, drvo...) i po njoj se posle podesava nisanska sprava. to je inace bio moj posao kad god smo isli na gadjanje. sve ostale je mrzelo da se zezaju sa tim a ja sam to neobicno voleo. zato me je posle major i postavio za nisandziju na pokaznom dok je on bio u ulozi pomocnika.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #62 on: March 19, 2012, 11:20:52 pm »

Да, помоћник куцне нишанџију по шлему и каже "топ напуњен".

Тако је, школска граната је по средини имал цев кроз коју се испаљивао "меткић" за вежбовна гађања.

У моје време чаура метка за вежбовна гађања је била картонска, слична основном пуњењу за минобацач, као и за метак за ручни бацач М-57. Пројектил који се испаљивао је личио на минијатурну минобацачку гранату. Био је од алуминијума. Код неких (не сећам се да ли код БсТ или РБ) је пројектил експлодирао (у циљу боље имитације, с тим да је "експлозија" била врло блага), али мислим да се код каснијих серија одустало од тога (остао је трасер) јер се дешавало да не експлодира па их касније војници (или цивили) покупе за успомену, што је било врло опасно.

Да, заборавих рећи да је и код пуњења топа могло да дође до заглављивања гранате, ако је пунилац невешт. Било је потребно равно (хоризонтално) држати гранату, придржавајући је обема рукама, а затим гурати у лежиште све док потпуно не "легне". Граната је релативно дугачка, па ако се мало искрене, тада се заглави,  па се мора вадити и све поново испочетка.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #63 on: March 19, 2012, 11:23:25 pm »

Ја сам из овог топа гађао последњи пут пре 35 година па сам прилично заборавио. Касније, током службовања нисма имао БсТ у јединици, па га нисам користио. Ипак, то је релативно једноставно оруђе за руковање.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #64 on: March 20, 2012, 09:48:23 pm »

imam sva tri tipa tih metkica pa cu poslikati sad za vikend kad odem u nis. te koje ti pominjes da lice na mini minobacacku granatu sam retko vidjao i one nemaju traser. obzirom da imam jednu, da li je to ta sa ekplozovnim vrhom? ako jeste, da je ja lepo sklonim... Huh? drugi tip je slican granati/mini za rb i ima traser. njih imam nekoliko, od kojih je jedna neispucana (nov traser). sklonjena, znam da je gadna sprava. treci tip su ovi novi i njihovo zrno je poput pz zrna za trocevca, ali aluminijumsko, sa vodecim prstenom, i ima traser. caura je isto aluminijumska, a ceo metkic je bio upakovan u kartonsku cev sa pokklopcem.

nama skolska granata nije pravila probleme za punjenje/praznjenje, a bojeve smo vidli to jednom i nismo njima rukovali. donete su u sanduku i postavljene blizu majora koji je punio top. na staziranju sam ga vido samo jednom na tt zboru za nove vojnike, i tom prilikom sam odrzao krace predavanje o njemu. sva po orudja bila su u sastavu mesovite cete koju su popunjavali ugovorci, tako da mi iz bataljona za obuku granicara (bogu fala) sa tim nismo imali dodira.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #65 on: March 27, 2012, 09:30:46 pm »

Jedna retka fotografija americkog BsT M-20 75mm u rukama pripadnika JNA.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* BsT M-20 75mm.jpg (142.21 KB, 960x960 - viewed 433 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #66 on: March 27, 2012, 09:36:32 pm »

pojavila se juce na fejsu Grin

inace evo onih metkica koje sam obecao

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* dsci3593.jpg (137 KB, 800x600 - viewed 429 times.)
« Last Edit: March 27, 2012, 09:44:28 pm by dexy, Reason: Slika ubačena u attachment. » Logged
Gazda
zastavnik
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 495



« Reply #67 on: March 27, 2012, 10:36:46 pm »

pojavila se juce na fejsu Grin

inace evo onih metkica koje sam obecao

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


to je to??pa ovaj srednji sam imao doma,dobio sam ga ima petnaestak godina,čak sam ga nosio na privjesku za ključeve!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #68 on: March 27, 2012, 10:58:13 pm »

Чини ми се да је овај доњи "меткић"(на слици коју је поставио "Ссекир75"), са јајастим врхом, експлозивни. Овај са алуминијумском патроном нисам виђао (нисам користио БсТ у јединици, па ми је изашао из "видокруга"). Трасер је био у дну стабилизатора и дешавало се да не сагори баш до краја. Зато треба водити рачуна код играња или коришћења овога као сувенира. И сам сам их имао гомилу. Пре 15-так година, код спремања стана сам делом ја, делом жена побацали. Сачувао сам их још из ВА. Сад ми је жао. Имао сам чак и падобран осветљавајуће минобацачке мине 120мм из тог доба.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #69 on: March 27, 2012, 11:27:19 pm »

dzumba, taj skroz dole nema traser. ostala dva imaju
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #70 on: March 28, 2012, 09:15:22 am »

Управу си. Он се "маркира" код поготка блеском ("експлозијом"),а не трасером.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #71 on: March 28, 2012, 01:56:13 pm »

znaci da ga ja maknem van domasaja neovalscenih... angel
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #72 on: February 19, 2013, 07:47:03 pm »

Nova 'mladost' stare rage.... jugo bestrzajci M60 su se od sredine januara našli u građanskom ratu u siriji na strani 'pobunjenika-slobodara' u popriličnoj količini, uz kako se nezvanično priča veliku količinu municije (naime ovi ih opaljuju bez ograničenja)

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/12RZbYiNAgE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

ovde ima veći izbor video snimaka delovanja sa M60

http://www.youtube.com/playlist?list=PLPC0Udeof3T7yQgpVBnUdomKLkA33Xo_d
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #73 on: February 20, 2013, 08:55:11 pm »

Погледао сам једно 7-8 снимака гађања са М-60. Две ствари су ме дојмиле: 1) сваки пут се стрелац (нишанџија) обавезно препадне после опаљења топа; 2) оценио бих да колико су губитака нанели противној страни толико су и сами себи - мере безбедности код руковања овим топом су катастрофални.

Обука је очито била нека импровизација по систему "од уста до уста, од уха до уха".
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #74 on: February 21, 2013, 09:58:25 pm »

au, bog te veselio, pa ovi pojma nemaju  gde se bre okrece zadnji deo topa prema kamioncetu, zidu, ili bilo kojoj prepreci na metar iza?Huh? obaska sto izgleda da ni lafet ne postavljaju kako treba (mnogo nisko mi se cini). a ni kamermani nekaju pojma pa obicno posle opaljenja bude valjanja po zemlji Grin
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.