PALUBA
March 28, 2024, 11:24:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71]   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 468075 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #1050 on: October 25, 2022, 07:28:27 pm »

I kod mene na Losinju stalno je bio vezan jedan granicar i barkasa ispred vojne ambulante.
U muzeju Full u Svicarskoj na zadnjem katu je izlozba Oerlikon topova. Znao sam da su bili na americkim bojnim brodovima ,ali sam se izenadio kad sam vidio velike modele njemackih bojnih brodova takodjer krcatim svicsrskim Oerlikonima. Amerikanci su u odbrani od napada japanskih kamikaza ipak prednost dali Boforsima od 40 mm nego Oerlikonima od 20 mm.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1051 on: October 25, 2022, 07:32:40 pm »

Još malo OFF

Kad smo kod Švajcarske i PAT, još jedna njihova kompanija se proslavila na tom polju, Hispano-Suisa. Oko 1970. Erlikon je kupio Hispano-Suisu.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #1052 on: October 25, 2022, 07:39:17 pm »

Da li su u Jugoslaviji koristeni Oerlikoni ili Hispano-suisa. Ja sam vise nailazio na podatak o Hispano-Suisi??
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1053 on: October 25, 2022, 08:09:11 pm »

I kod mene na Losinju stalno je bio vezan jedan granicar i barkasa ispred vojne ambulante.
U muzeju Full u Svicarskoj na zadnjem katu je izlozba Oerlikon topova. Znao sam da su bili na americkim bojnim brodovima ,ali sam se izenadio kad sam vidio velike modele njemackih bojnih brodova takodjer krcatim svicsrskim Oerlikonima. Amerikanci su u odbrani od napada japanskih kamikaza ipak prednost dali Boforsima od 40 mm nego Oerlikonima od 20 mm.

20mm Oerlikoni su postavljani na sve vrste ratnih i naoružanih trgovačkih brodova, od BB, preko NA do pomoćnih brodova. Otvaranje vatre iz 20mm topova uvek je za posadu broda bilo znak da odmah beže u zaklon, jer to je bila preteča CIWSa, poslednja odbrana, efikasna samo na 1000-1500m. 40mm Boforsi su bili daleko efikasnije oružje u svakom pogledu - i veći domet i ubojitija granata.
Prvi put čujem da je Kriegsmarine koristila Oerlikone. Oni su imali svoje FlAKove 20mm u raznim inačicama. Oerlikoni su bili na ponekom zaplenjenom brodu, a od 1943. i Kriegsmarine uvodi Boforse, u ograničenom broju, npr. na TKr. Prinz Eugen (vidno npr. na fotki tog broda u Kopenhagenu 1945).
PČ Č-80, pošto su građeni 60ih godina nisu imali Oerlikone ni u nameri, već su projektovani za montažu domaćih HSS-804 (M-55) na trocevnom lafetu koji inače potiče od firme Oerlikon. Lafet sa ramenima i kolevkama automata je na palubu montiran preko kupaste barbete, vijcima. Nišanska sprava M-55 je bila najprostija moguća kružna rešetka. Na "mom" 134 niko se nije potrudio da nišandžijama topa objasni bar uprošćeno kako se koristi ta nišanska rešetka. Zato nisu ni pokušavali gađanje cilja u VaP, jer ionako ne bi pogodili ništa. Za mog ukrcanja gađanje je bilo samo jednom, na neku hrid u Fažanskom kanalu, što je sa oko 500m bilo teško promašiti. Sećam se Mađara iz Kanjiže, nišandžije na pramčanom topu. Naveo je automate po pravcu, zatvorio oči i nogom stisnuo okidač. "Ko jebe... niko ne vidii!"  Za brod namenjen mirnodopskom - policijskom nadzoru granice na moru to je možda bilo dovoljno, ali za bilo kakvu borbenu upotrebu - nikako.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1054 on: October 25, 2022, 08:17:29 pm »

Da li su u Jugoslaviji koristeni Oerlikoni ili Hispano-suisa. Ja sam vise nailazio na podatak o Hispano-Suisi??

Oerlikona je iz MDAP dobijeno puno. Ja pamtim samo jednocevne automate na prostom željeznom lafetu (pintle mounting / шкворневой лафет). Oerlikoni su bili one najduže varijante, hranjenje dobošom sa 60 metaka. HSS je radio na principu odvoda barutnih gasova, a Oerlikon na principu trzaja zatvarača. U oblogi cevi Oerlikona bila je snažna povratna opruga. Sećam se da su Oerlikoni bili lepo brunirani i podmazani.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1055 on: October 26, 2022, 06:27:18 am »

I kod mene na Losinju stalno je bio vezan jedan granicar i barkasa ispred vojne ambulante.
U muzeju Full u Svicarskoj na zadnjem katu je izlozba Oerlikon topova. Znao sam da su bili na americkim bojnim brodovima ,ali sam se izenadio kad sam vidio velike modele njemackih bojnih brodova takodjer krcatim svicsrskim Oerlikonima. Amerikanci su u odbrani od napada japanskih kamikaza ipak prednost dali Boforsima od 40 mm nego Oerlikonima od 20 mm.

Pošto je Lošinj bio u području Pulskog GMO, potpuno sam uveren da nije mogao "stalno biti vezan" jedan PČ u Lošinju. Pet PČ u odredu, a područje od granice sa Italijom do Molata... mnogo je to.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1056 on: October 26, 2022, 09:11:52 am »

I kod mene na Losinju stalno je bio vezan jedan granicar i barkasa ispred vojne ambulante.
U muzeju Full u Svicarskoj na zadnjem katu je izlozba Oerlikon topova. Znao sam da su bili na americkim bojnim brodovima ,ali sam se izenadio kad sam vidio velike modele njemackih bojnih brodova takodjer krcatim svicsrskim Oerlikonima. Amerikanci su u odbrani od napada japanskih kamikaza ipak prednost dali Boforsima od 40 mm nego Oerlikonima od 20 mm.

20mm Oerlikoni su postavljani na sve vrste ratnih i naoružanih trgovačkih brodova, od BB, preko NA do pomoćnih brodova. Otvaranje vatre iz 20mm topova uvek je za posadu broda bilo znak da odmah beže u zaklon, jer to je bila preteča CIWSa, poslednja odbrana, efikasna samo na 1000-1500m. 40mm Boforsi su bili daleko efikasnije oružje u svakom pogledu - i veći domet i ubojitija granata.
Prvi put čujem da je Kriegsmarine koristila Oerlikone. Oni su imali svoje FlAKove 20mm u raznim inačicama. Oerlikoni su bili na ponekom zaplenjenom brodu, a od 1943. i Kriegsmarine uvodi Boforse, u ograničenom broju, npr. na TKr. Prinz Eugen (vidno npr. na fotki tog broda u Kopenhagenu 1945).
PČ Č-80, pošto su građeni 60ih godina nisu imali Oerlikone ni u nameri, već su projektovani za montažu domaćih HSS-804 (M-55) na trocevnom lafetu koji inače potiče od firme Oerlikon. Lafet sa ramenima i kolevkama automata je na palubu montiran preko kupaste barbete, vijcima. Nišanska sprava M-55 je bila najprostija moguća kružna rešetka. Na "mom" 134 niko se nije potrudio da nišandžijama topa objasni bar uprošćeno kako se koristi ta nišanska rešetka. Zato nisu ni pokušavali gađanje cilja u VaP, jer ionako ne bi pogodili ništa. Za mog ukrcanja gađanje je bilo samo jednom, na neku hrid u Fažanskom kanalu, što je sa oko 500m bilo teško promašiti. Sećam se Mađara iz Kanjiže, nišandžije na pramčanom topu. Naveo je automate po pravcu, zatvorio oči i nogom stisnuo okidač. "Ko jebe... niko ne vidii!"   Za brod namenjen mirnodopskom - policijskom nadzoru granice na moru to je možda bilo dovoljno, ali za bilo kakvu borbenu upotrebu - nikako.
Ti topovi su bili kao topovi ok, kvalitetni i pouzdani. Ali kao sistem potpuno zastarijeli i neuncinkoviti. U slucaju rata ti bi brodovi bili lak plijen za svaki avion ili drugi brod. Ako se uzme u obzir da su brodovi imali zadacu zastite obalnog prometa i luka, jedino bi mogli nesto postici kad bi svih pet brodova zajedno djelovali. Ali i to samo kao bliska PVO.
Sto se tice gadjanja, ako se nije vrsila obuka, onda su i artljerci bili neobuceni. Na te lafete mogao se spregnuti PM M-53 (Sarac). I ako je bilo volje, onda se moglo pucati do mile volje na mete u voznji, na granici i trenirati posluzioce kako se koristi nisanska sprava.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1057 on: October 26, 2022, 09:12:50 am »

Inace, gadjanja su bila na ovu hrid [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kabula.jpg (218 KB, 2027x965 - viewed 10 times.)
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1058 on: October 26, 2022, 09:17:14 am »

I kod mene na Losinju stalno je bio vezan jedan granicar i barkasa ispred vojne ambulante.
U muzeju Full u Svicarskoj na zadnjem katu je izlozba Oerlikon topova. Znao sam da su bili na americkim bojnim brodovima ,ali sam se izenadio kad sam vidio velike modele njemackih bojnih brodova takodjer krcatim svicsrskim Oerlikonima. Amerikanci su u odbrani od napada japanskih kamikaza ipak prednost dali Boforsima od 40 mm nego Oerlikonima od 20 mm.

Pošto je Lošinj bio u području Pulskog GMO, potpuno sam uveren da nije mogao "stalno biti vezan" jedan PČ u Lošinju. Pet PČ u odredu, a područje od granice sa Italijom do Molata... mnogo je to.
Na Losinju smo bazirali otprilike svaka dva tjedna. Jedan brod bio se vezao kod garnizone ambulante u Losinju, gdje je bila i barkasa. Obicno dan-dva. U juznom regionu VPS Pula regularno se je jos baziralo na Molatu (plutaca u Brguljsko zaljevu) i povremeno na Unijama, Iloviku, Premudi ili Istu.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1059 on: October 26, 2022, 10:15:34 pm »

Još malo o Erlikonu.
Šema razvoja:
https://www.quarryhs.co.uk/apibfamily.jpg

Opis:
https://www.quarryhs.co.uk/apib.html
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1060 on: October 27, 2022, 07:30:25 am »

Oerlikon (izgovara se Erlikon) je bilo mjesto kod Ciriha, a danas je njegovo predgrađe. Topovi Erlikon su prodavani u više kalibara, 20x72RBmm, 20x101RBmm i 20x110RBmm. Svi metci su imali manji prečnik danceta čaure nego tijela čaure. Top je radio principu slobodnog trzaja zatvarača i ležište metka je bilo "dublje" od dužine metka. Dance čaure bilo manjeg prečnika jer je dio zatvarača ulazio u ležište metka, tako da je čaura u početku trzanja bila još uvijek u ležištu metka, sve dok projektil ne bi napustio cijev i pritisak pao.



Izvinjavam se za OFF, ali konstrukcija ovog topa je zanimljiva svakom ljubitelju oružja.
Skoro sva prigradska mjesta oko Zurüch-a zavrsavaju na ...kon (Oerlikon, Opfikon, Dietlikon, Dietikon, Uitikon, Wiedikon i mozda jos koji).
Logged
Pages:  1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.