PALUBA
March 28, 2024, 11:23:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Varijante ruskih tenkova na bazi T72  (Read 319924 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #135 on: April 25, 2011, 09:08:21 am »

Drago mi je što ne pišem nešto o mornarima i moru. Nemam pojma o tome. Ali, valjda, nešto znam o tenkovima. I onda gledam sliku iz tenka koja ima namjeru zbunjivanja. Što se mene tiče namjera nije otišla dalje od namjere. Ili je možda neko ušao u tenk koji je prevrnut, na kupoli i nešto slikao. Ni to nije nemoguće. Dakle, jedna slika za zbunjivanje je sada u ispravnom položaju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


U tenku se sve može raditi ručno, automatski, djelomičmo ručno, djelomično automatski, sistemi i procesi su odvojeni. Nešto se radi onda ručno, a nešto automatski. Već sam negdje pisao da sam u toku Član 11, trebao popraviti tenk koji je više od 5 godina bio na livadi. Otvoreni poklopci. Motor smrzao, pukao blok. Kad sam ušao u kupolu i počeo da popisujem nedostatke, kvarove, nepostojanje dijelova itd došao sam do broja 105. Dakle, 105 nedostataka, kvarova i nepostojanja dijelova ili uređaja. Uostalom pet godina je tenk bio na livadi neodržavan. Oko pola metra vode na podu tenka. U toku popisivanja kvarova i razmišljanja odakle da krenem došlo je do nepredviđane situacije tako da sam morao sa tim tenkom ići u akciju. Motor je bio zamjenjen nekoliko dana prije i mogao se upaliti. Zavlačenjem ruke pola metra u cijev topa sa prednje strane mogla se nakupiti puna šaka hrđe.

Tražio sam nekoliko momaka, snažnijih, i dva sata za čišćenje tenka, Topa, zatvarača i mehenizama bitnih za opaljenje. Pola sata sam izbijao zatvarač topa. Ulje, drnč, zuon, benzin i macola od deset kila. I nakon pola sata znoja zatvarač se polako pokrenuo. Skinuo memoriju automata punjenja i iz nje izlio vodu. Inače sam na svim tenkovima koje sam radio bušio rupu na dnu memorije automata punjenja i to u sklopu sa reduktorom pogona automata punjenja na kojem je montirana memorija automata punjenja. Ako već ne možeš napraviti hermetičnu memoriju i nači načina da voda ne ulazi u memoriju, onda napravi rupu na dnu memorije da voda izlazi iz memorije. Memorija automata punjenja služi za pamćenje rasporeda projektila u obrtnom transporteru automata punjenja.

I da ne pričam više. Koristeći automatski, poluautomatski i ručni režim rada svi pogodci su 100% u metu na daljinama većim od 4 Km.

Ovo sam napisao zbog one ručice koju si spomenuo. Automat punjenja tenka uglavnom puni top automatski. Izabere se tip zrna i kad se stisne dugme za punjenje topa na mjesto za izdavanje projektila dođe najbliži projektil izabranog tipa. Obrtni transporter se ukoči, blokira, mehanizam za podizanje kasete sa zrnom, za to vrijeme se digna ram za izbacivanja danceta vani, otvori se poklopac na kupoli za izbacivanje danceta, digne se kaseta sa zrnom i punjenjem na visinu popune topa sa projektilom, lanac donosača zrna gurne projektil u ležište zrna, lanac se povuče nazad, kaseta se spusti na nivi popune barutnim punjenjem, lanac donosača gurne naprijed u top punjenje. Uguravanjem punjenja do kraja automatski se zatvara zatvarač topa. lanac se vraća u zadnji položaj, kaseta se vraća na dno tenka u obrtni transporter, ram za hvatanje i izbacivanje danceta (koje je tu bilo od prethodnog opaljenja) je izbacio dance, normalno da je bio otvoren poklopac za izbacivanje danceta. Ram se spusti u donji položaj, a i poklopac. I nišandžiji se u nišanskoj spravi upali lampica "top napunjen" ili "gotov" zavisno od serije tenka. Ovo sve traje oko 5 sekundi. Mislim kad je sve ispravno. Ako je nešto od ovoga neispravno postoji drugi način.

Tad se koristi ona ručica.  Ako mehanizam za podizanje kasete ne radi iz raznoraznih razloga, na onome mehanizmu čiju si sliku postavio jedna poluga se prebaci u "ručni" režim i tada je moguće podizanje kasete sa punjenjem i projektilom na nivo popune okretanjem točka za podizanje kasete.

Dakle, ručka je samo za ručno podizanje kasete sa projektilom na nivo popune.

Ovako otprilike radi automat punjenja na tenku T80. Nije sličan tenku T72. U jednom (zadnji minut) je snimak montiran rotiran, tako da ispadne da je komandir lijevo u kupoli a trebao bi biti desno

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/sTZffvbNT88?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

A ovako radi automat punjenja na T72. Nisam mogao naći bolji snimak.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/mTzobtVjqPs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Mislim sa više detalja.

Ovdje ima princip rada u 3D modelu

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/5NIaoOabF_0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Žao mi je što se nigdje ne može vidjeti ona ručka.

Pozdrav

Vlado


* T-72-3.jpg (180.01 KB, 765x513 - viewed 194 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #136 on: April 25, 2011, 10:08:51 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/9JV7jN925sY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #137 on: April 25, 2011, 10:49:43 am »

Motoristo,
drago mi je da si se potrudio. Imaju dvije vrste automatskih punjača kod zadnih verzija ruskih tenkova. Govorim o karuselnim automatskim punjačima. Na tenku T72 je karusel sa 22 zrna i u jednoj kaseti stoji dole zrno, a na gornjem dijelu kasete barutno punjenje. Punjenje je iz dva rada lanca donosača. Dance, ostatak barutnog punjenja se izbacuje vani kod narednog punjenja topa.

Na novijim tenkovima u karuselni automat punjenja se može skladištiti 28 zrna. I zrno stoji vodoravno, a punjenje iza njega uspravno. I postupak punjenja je sa jednim hodom lanca donosača zrna. Na tim tenkovim treba još sitnija posada nego na tenkovima T72, jer je borbeno deljenje smanjeno za dva prečnika barutnog punjenja, a koje se sada vrti oko dijela posade u kupoli. Zrno je ispod posade, u karuselu, a punjenja idu oko posade.

Ovo što si postavio je postupak punjenja jednim lancem donosača. Na tom automatu punjenja nema poluge i mehanizma koje je postavio Solaris.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #138 on: April 25, 2011, 11:14:32 am »

Hvala, služimo narodu. Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #139 on: April 25, 2011, 11:36:56 am »

Vlado zahvaljujem na odgovoru a naravno i na ispravci  Smiley

Evo još dvije skice iz istig članka ,na drugoj sam označio strelicom nekakvo kolo ,dali je to onaj ručni mehanizam?

hvala poz.


* T-72-6.jpeg (123.76 KB, 725x1024 - viewed 70 times.)

* T-72-7.jpeg (128.99 KB, 768x961 - viewed 65 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #140 on: April 25, 2011, 11:50:12 am »

Jeste. To je ručni mehanizam za podizanje kasete. Prebaciš polugu za režim rada u ručni i vrtiš točak.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #141 on: April 25, 2011, 12:07:44 pm »

Komandir tenka vitla li vitla pri ručnom podizadnju kasete. Smiley
Vala mesto k-dira tenka, kako je rečeno više puta, je stvarno nezahvalno i u varijanti mira a još manje u varijanti oružanog sukoba.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #142 on: April 25, 2011, 02:12:16 pm »

Evo slika tog dijela na hrvatskoj verziji tenka. Zahvaljujem cijenjenom članu našeg foruma na slici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ovoj se slici vidi dio mehanizma. Pogled sa druge strane. Na tenku T72.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Isti tenk, podizač kasete

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje se vidi memorija automata punjenja. Ono oblika kao reket za tenis.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje se vidi mjesto izdavanja zrna iz poda tenka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* punjacautom8granatapp5.jpg (140.13 KB, 931x698 - viewed 392 times.)

* t72 komandir.jpg (53.2 KB, 800x600 - viewed 385 times.)

* t72 podizac zrna.jpg (65.57 KB, 800x600 - viewed 363 times.)

* t72 pogled u kupolu.jpg (56.28 KB, 800x600 - viewed 370 times.)

* t72 poklopac izdavanja zrna.jpg (57.83 KB, 800x600 - viewed 341 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #143 on: April 25, 2011, 07:15:49 pm »

Koja je svrha nepravilno postavljene marševske kočnice topa, na predzadnjoj slici?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #144 on: April 25, 2011, 07:19:47 pm »

Vjerovatno da zbuni stranog agresora i domaće plaćenike. Grin
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #145 on: April 25, 2011, 07:44:26 pm »

Vjerovatno da zbuni stranog agresora i domaće plaćenike. Grin
Jedino pametno, zna se da neprijatelj nikad ne spava.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #146 on: April 25, 2011, 07:44:47 pm »

Nisam ni primjetio da je nepravilno postavljena. Ko zna šta sve vojska radi u tenku. Tenk je čist i uglancan, ali se vidi hrđa na poluzi za ručno otvaranje zatvarača. Malo sređeno za fotografisanje.
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #147 on: April 27, 2011, 03:57:55 pm »

Otkucajte na Google T-72.de tu imate crteze svih varijanti T-72
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #148 on: April 27, 2011, 11:21:37 pm »

Naleteh na ovaj snimak. Može li neko da mi kaže šta se dogodilo?

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/K6Ra8JcY7k8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #149 on: April 27, 2011, 11:26:44 pm »

Ha,ha,ha, svaka cast "Motorista" ja bih ovaj performans nazvao "Propuh" ......... i nisam neki municiolog, ali ovo mi lici na vlazni barut ......za bilo sto ozbiljnije tu je "Vladimir-16"
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.