PALUBA
March 29, 2024, 02:46:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Varijante ruskih tenkova na bazi T72  (Read 319974 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #150 on: April 27, 2011, 11:40:43 pm »

Bilo je već govora o ovom snimku  na Palubi, ukratko ispaljeno je samo barutno pošto nije bilo zrna nije prošlo kroz cijev i napravilo pritisak u cijvi..... dalje ima ovde Vladimir fino objasnio.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #151 on: April 27, 2011, 11:43:20 pm »

Hahaha, nišandžija je izgleda baš dobro "suknuo" malo barutnih gasova! Grin
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #152 on: April 27, 2011, 11:44:53 pm »

Ne prati se "gradivo" mornari. Minus za ovo pitanje. Wink
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #153 on: April 28, 2011, 06:45:56 am »

Vidim da neko uči gradivo, a neko bježi sa časova.

 Grin Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #154 on: April 28, 2011, 10:11:32 am »

Vidim da neko uči gradivo, a neko bježi sa časova.

 Grin Grin

Hi...hi...
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #155 on: June 25, 2011, 11:03:08 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Grin I jeste i nije tenk...sta je to.... Grin
Ovako ameri vide T72, inace je ovaj "objekat" glumac u vise b'americkih filmova.


* T72tank1.jpg (84.9 KB, 900x675 - viewed 136 times.)
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #156 on: June 26, 2011, 01:33:33 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Grin I jeste i nije tenk...sta je to.... Grin
Ovako ameri vide T72, inace je ovaj "objekat" glumac u vise b'americkih filmova.

OPFOR M551 Sheridan sa T72 VISMODom?

živeli akronimi...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #157 on: June 26, 2011, 09:09:10 am »

Основа је Шеридан тенк.
Иначе је стекао завидно глумачко искуство још у војсци.
http://www.militaryfactory.com/imageviewer/ar/pic-detail.asp?armor_id=30&sCurrentPic=m551-sheridan_8.jpg&sCurrentDescriptor=An%20M551%20Sheridan%20made%20up%20to%20look%20like%20an%20enemy%20T-72%20Main%20Battle%20Tank
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #158 on: July 07, 2011, 09:26:40 pm »

Slovacki T-72M2 Moderna i Ceski T-72M4 ..........


* T-72M2 Moderna Slovakia.jpg (56.97 KB, 780x336 - viewed 77 times.)

* T-72M4 Czech.jpg (205.17 KB, 1144x793 - viewed 85 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #159 on: August 02, 2011, 07:44:26 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kakva je ovo kombinacija?


* sta.JPG (15.85 KB, 347x150 - viewed 569 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #160 on: August 02, 2011, 10:48:41 pm »

Ovo je na T-72M nakalemljen Sistem upravljanja vatrom sa M-84A, dodat mu meto senzor, DNNS-2, pretpostavljam da je ubačen računar sa M-84x, uklonjene su dimen kutije sa kupole....
Elem neka od varijacija na temu modernizacije T-72, kao što je bilo i za T-55

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* fcs-t-72.jpg (24.73 KB, 350x256 - viewed 575 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #161 on: August 02, 2011, 10:54:17 pm »

Ovu si sliku pokupio sa sajta firme Zrak Sarajevo. Nekadašnji OOUR fabrika namjenske proizvodnje 3 ili FNP3.

Ovo je tenk T72  reg.br. 20642 u koji je ugrađen sistem upravljanja vatrom veoma sličan sitemu upravljanja vatrom na tenku M84. Ovdje se radi o dvodjelnoj nišanskoj spravi. Poseban dio za dnevnu nišansku spravu koja se ugrađivala mjesto nišanske sprave TPDK1 i poseban dio za noćnu nišansku spravu. Obe sprave su bile spregnute sa istim paralelogramom.

Sistem je prezentovan u jednoj dragoj nam i nesvrstanoj azijskoj zemlji koja je napravila ugovor sa SFRJ o isporuci ovih sistema i prenosu licence. Moja malenkost je bila potpisala ugovor na 10 godina kao rukovodioc remonta tenkova u njihovoj zemlji. Radilo se o isporuci dijelova i modifikaciji 1000 tenkova T72, a zatim o prenosu licence, te prenosu znanja na kupca i boravak kod kupca dok sasvim ne usvoji proizvodnju i remont tenka T72 i to na modifikovanu verziju tenka M84. Ovdje se radilo o modifikaciji tenka T72 bez metalurških zahvata.

Pošto je za ovaj posao SFRJ dobila avansa 60.000.000 $, a nije isporučila opremu i znanje, prošle godine je u Banja Luci bio njihov ambasador i ministar odbrane, inkognito, na pregovorima oko vraćanja duga. Pregovarali su sa mojim drugarom, pukovnikom, koji je sada u penziji, a on nije bio upoznat detaljno sa ovim poslom, te sam mu morao do najsitnijih detalja opisati o čemu se ovdje radilo.

Uz ovaj posao modifikacije tenka T72 bila je i određena količina tenkova T55 za modifikovanje.

Prva isporuka je trebala biti u aprilu 1992 godine, i još je uvijek spakovana u zakovanim sanducima, vakumiranim, za prekomorski transport.

Ali tad je počelo u BiH.

Tenk T72 20642 je isječen prije neku godinu.  :'( :'(
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #162 on: August 03, 2011, 07:15:15 pm »

Tako je, slika je upravo sa tog sajta.
Oni jos nude taj paket modernizacije....e sad....koliko je to realno....
Od koga "partner" iz '92 potrazuje dugovanje? Od firme ili neke vlade "kantona"?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #163 on: September 02, 2011, 08:12:09 pm »

Modernizovani SUV za T-72 porodicu Savan 15
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Savan 15.jpg (120.24 KB, 1433x1339 - viewed 354 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #164 on: September 04, 2011, 08:34:16 pm »

Gledam ovu sliku od jednog sistema ze upravljanje vatrom. To ti je odavde.
http://www.morozov.com.ua/eng/body/t72msavan15.php

Poznati Zavodi Fomorozov iz Harkova. Radio sam sa njima. Bolje reči radio ono što dođe prije trežnjenja. Sad su promijenili ime, ali ih svi zovu Zavodi Fomorozov.

Gledam ovu sliku i malo me zbuni ovaj komandni blok nišandžije. Isti je ko na Abramsu. Međutim, ova nišanska sprava je francuske proizvodnje. Napravljena u Sagem-u. Dovoljno je pogledati sistem i vidjeti da su na njemu Amphenolovi konektori.
I na T80UD iz iste fabrike je Sagem-ova nišanska sprava,

Nišanska sprava sa pomičnim čeonim naslonom. Kad se koristi noćna sprava čeoni naslon se pomjeri lijevo. Kao što postoje lijevoruki i desnoruki, tako i postoje lijevooki i desnooki. Nekom je lakše da gleda lijevim okom. Sjećam se jednog predavanja iz optike. Došao profa i dao nam probušen papir A4 i rekao nam da ga pogledamo kroz rupu na papiru. I papir šetao iz ruke u ruku. I onda nam je objasnio da su ga neki pogledali sa lijevim, a neko sa desnim okom. E sad su jedni ovi, a oni drugi oni drugi. Ali u ovome tenku su svi, što bi se reklo po difoltu, desnooki.

U ovome balističkom računaru ima jedan detalj koji nema u tenku M84. A što sam dugo tražio za naš tenk.

it he following factors are taken in account: cross wind, cant, angular and linear velosities of target, target position angle, air temperature, air pressure, charge temperature, gun bore wear

I naš tenk uzima sve ovo, ali uzima se i istrošenost cijevi u balističku matematiku. To sam tražio od VTI-ja da se ubaci u balističku računicu, ali oni to nisu htjeli da naprave. Ali ja nebi bi bio ja da nisam na svoju ruku...

A vidim da nisu ni Rusi (Ukrajinci) u balističku računicu ubacili težinski znak na zrnu. Dugo sam tražio od VTI-ja da se ubaci u računicu težinski znak. Ali samo sam dobio podatke od VTI-ja kako se mjenja balistika sa težinskim znakom. A pošto oni nisu htjeli da .... A ja ne bi bio ja ... I tako sam imao balistiku za Tenk M84 sa istrošenosti cijevi i sa težinskin znakom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na sanduku se vide dva plusa za trenutno fugasno zrno. Povećana težina zrna za dva plusa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedan plus na zrnu.

A imao sam balistički softver sa ubačenim broj opaljenja sa pojedinim brojem zrna, vrijeme rada, vremena uključenja i isključenja sistema, istrošnosti cijevi i težinskim znakom.
Jednu verziju ovog softvera sam, normalno na svoju ruku, ubacio u veliki broj tenkova u Kraljevu i tako riješio problem čestog resetovanja sistema. Nakon moje prepravke tenkovi su radili puno bolje.

Na ovome, ukrajinskom, sistemu je omogućeno komandiru da gleda sliku iz nišanske sprave nišandžije. I da preuzme komande nišandžije i da gađa. (the commander is provided with capability of firing the main gun and coaxial machine gun)

Na nekoliko tenkova M84 bio je ugrađen dodatak da komandir gleda sliku iz nišanske sprave nišandžije. Komandir je mogao da okreće kupolu sa akvizicijom, ali nije mogao da gađa.

Dodatak na nišanskoj spravi sa kojom je komandir mogao da vidi sliku iz nišanske sprave.To je ovaj dodatak na velikoj kapi nišanske sprave. U svakom RAP-u tenka ima (bila je) jedna cijev sa prizmom na kraju. Ta se cijev kačila drugom stranom na kameru, a monitor je bio kod komandira.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To se vidi na ovoj slici. I na ovome tenku je pukla sajla meteosenzora. Ako su poklopci za posadu zatvoreni, nema razloga da senzor bude izvučen.

Međutim, ovaj dodatak za komandira je veoma brzo bio pokraden sa tenkova. Kamera, monitor itd. Pojela maca. Neke sam kasnije vidio kod jednog tenkovskog majstora kući. Za videonadzor.

Eto, malo o ovome.

Pozdrav

Vlado


* 30.jpg (424.75 KB, 1818x1228 - viewed 350 times.)

* 31.jpg (406.82 KB, 1818x1228 - viewed 362 times.)

* dodatak na nisansku spravu M84.jpg (74.14 KB, 640x480 - viewed 313 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.