PALUBA
March 28, 2024, 12:20:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Varijante ruskih tenkova na bazi T72  (Read 319839 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #825 on: June 03, 2017, 01:44:14 pm »

Ništa posebno novo na ovoj modifikaciji. A snimano je tako da si i ništa posebno ne može vidjeti.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #826 on: June 03, 2017, 04:13:08 pm »

Sada sam na drugim mjestima, gdje su objavljeni detalji ove modifikacije, vidio da se radi o novijoj verziji termo kamere koja prosljeđuje sliku kod komandira tenka.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #827 on: June 10, 2017, 05:53:45 pm »

Čini mi se da je ovo neka Češka verzija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.



* 1tx1.jpg (399.16 KB, 1280x720 - viewed 92 times.)

* 1tx2.jpg (337.84 KB, 1280x720 - viewed 101 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #828 on: June 10, 2017, 06:10:52 pm »




   Ne znam samo kuda ulazi vozač na svoje mesto od silnog oklopa. Izgleda da mora da okrene kupolu za 180 stepeni da bi uspeo u tome.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #829 on: June 10, 2017, 06:45:34 pm »

Na tenku T80 postoji jedan demontažni dio na kupoli pored topa koji se skida prilikom ulaska vozača na svoje mjesto.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #830 on: June 11, 2017, 02:04:48 pm »



Ne znam samo kuda ulazi vozač na svoje mesto od silnog oklopa. Izgleda da mora da okrene kupolu za 180 stepeni da bi uspeo u tome.




Levo od topa, postoji jedna sekcija ERO koju vozač može podignuti pod uglom od oko 45°. Vidi se dobro na ove dve slike, a princip je isti kao što je svojevremeno urađeno i na Crnom Orlu (treća slika)


* Scarab 1.jpg (362.47 KB, 1600x1200 - viewed 72 times.)

* Scarab 2.jpg (182.83 KB, 1600x1200 - viewed 85 times.)

* Black Eagle.jpg (260.64 KB, 1242x617 - viewed 97 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #831 on: June 11, 2017, 04:21:42 pm »

Dobro, a kako u slucaju da mora brzo da izadje iz tenka?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #832 on: June 11, 2017, 05:14:05 pm »

Vozač u slučaju nužde ima mogućnost da preuzme komandu okretanja kupole. U slučajevima ako mu je cev po sredini otvora ili ako je kao u ovom slučaju na slici cev topa u levom gabaritu tenka.

1. pritiskom na odgovarajući taster, okreće kupolu u desni gabarit
2. otvara svoj luk
3. oslobađa utvrđivač sekcije ERO (utvrđivač se vidi na slici)
4. ručicom podiže sekciju ERO u gornji položaj (ručica se vidi na slici)


Ako iz bilo kog razloga nije moguć izlazak kroz luk vozača, ostaje opcija izlaska kroz prinudni otvor, a koji se nalazi ispod vozačevog sedišta. Za sve te radnje postoje norme koje se tokom obuke moraju postići, a ponekad i prestići.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #833 on: June 11, 2017, 07:28:16 pm »

Vozač u slučaju nužde ima mogućnost da preuzme komandu okretanja kupole. U slučajevima ako mu je cev po sredini otvora ili ako je kao u ovom slučaju na slici cev topa u levom gabaritu tenka.

1. pritiskom na odgovarajući taster, okreće kupolu u desni gabarit
2. otvara svoj luk
3. oslobađa utvrđivač sekcije ERO (utvrđivač se vidi na slici)
4. ručicom podiže sekciju ERO u gornji položaj (ručica se vidi na slici)


Ako iz bilo kog razloga nije moguć izlazak kroz luk vozača, ostaje opcija izlaska kroz prinudni otvor, a koji se nalazi ispod vozačevog sedišta. Za sve te radnje postoje norme koje se tokom obuke moraju postići, a ponekad i prestići.


Nema tastera. Postoji polužni prekidač koji se može gurnuti ili povući. Svejedno je. Mislim da je tip prekidača PN-45-2. Kupola se okreće samo u lijevo. Vozač može sa svojim prekidačem uključiti kompletan sistem u kupoli i okrenuti (okretati) kupolu u lijevo. Dok drži prekidač kupola se vrti. Kad pusti prekidač kupola se zaustavlja. Može da preuzme okretanje kupole, samo u lijevo, bez obzira na koju stranu nišandžija ili komandir vrte kupolu, ili da li uopšte vrte kupolu.

Na ovoj slici koju sam davno uslikao, na tenku T80, se vidi na kom dijelu kupole se može skinuti ovaj dio zaštite.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* Prednji Dio T80.jpg (22.86 KB, 491x333 - viewed 72 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #834 on: June 11, 2017, 07:39:41 pm »

Moram priznati da nisam znao da vozač može okretati kupolu samo u levo. Do duše, ja taj prekidač na sreću nikada nisam imao prilike da upotrebim.

Međutim, meni je takvo rešenje nelogično, jer kada treba cev brzo pomeriti sa luka vozača, okretanjem kupole u levo vozač će biti na liniji vatre PKT-a. U slučaju pomenute češke modernizacije, takvim položajem cevi neće ni moći da izađe van. Praktično u tom slučaju vozač mora da sačeka da kupola okrene ceo krug, kako bi cev zaustavio u desni gabarit tenka. Ne znam zašto je tako rešeno, ali je po meni takvo rešenje vrlo loše.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #835 on: June 11, 2017, 08:40:11 pm »

Takvo je rješenje na svim verzijama tenka T72. Samo u lijevo. Nema nigdje u desno.

Ne znam na koju češku modernizaciju tenka T72 misliš. Postoji verzija Moderna koja je urađena u nekoliko verzija. Ta verzija je trebala da ima Fotonin SUV, ali je na pritisak Italijana i NATO-a u  taj tenk ugrađen SUV od italijanske firme Galileo.

Radio sam u češkim (čehoslovačkim) fabrikama tenkova. Odlični su.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #836 on: June 11, 2017, 09:01:52 pm »

Mislim na verziju T-72 Scarab, češke firme Excalibur Army, čije sam slike postavio.


http://gurkhan.blogspot.rs/2017/06/t-72-scarab-excalibur-army.html

http://www.excaliburarmy.com/
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #837 on: June 11, 2017, 09:51:02 pm »

Moram priznati da nisam znao da vozač može okretati kupolu samo u levo. Do duše, ja taj prekidač na sreću nikada nisam imao prilike da upotrebim.

Međutim, meni je takvo rešenje nelogično, jer kada treba cev brzo pomeriti sa luka vozača, okretanjem kupole u levo vozač će biti na liniji vatre PKT-a. U slučaju pomenute češke modernizacije, takvim položajem cevi neće ni moći da izađe van. Praktično u tom slučaju vozač mora da sačeka da kupola okrene ceo krug, kako bi cev zaustavio u desni gabarit tenka. Ne znam zašto je tako rešeno, ali je po meni takvo rešenje vrlo loše.

  Ja licno mislim da ako vozac mora hitno da napusti tenk da ni PKT nece dejstvovati. U svakom slucaju resenje nije nimalo dobro, a ako se secam nekih statistika medju posadom tenka nejvise je zrtava bas kod vozaca, i ja mislim da je to jedan od razloga.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #838 on: June 12, 2017, 10:49:50 am »

Vrlo je nezgodno izlaziti iz tenka kada ti je cev PKT-a na nekoliko centimetara od glave, a znaš da je mitraljez naoružan. Za mojih godinu dana provedenih u druženju sa tenkom, naslušao sam se mnogih priča. Deo tih priča je bio o nehotičnim opaljenjima. Na M-84 postoji jedna sigurnosna mera, koja sprečava rad SUV-a kada je luk vozača otvoren. Međutim, sve može da se pokvari, pa i taj sigurnosni mehanizam. Čuo sam priču da je PKT opalio tako što je komandir pri izlasku nagazio nogom na mehanički okidač mitraljeza. Kada se taj mehanizam pogleda izbliza, deluje neverovatno za izvesti, ali su me uveravali da je zaista bilo tako.

Ono što sam lično video na poligonu Međa je nehotično opaljenje KPVT mitraljeza na BRDM-2. Metak je prošao između glava dvojice vojnika, koji su na par desetina metara stojali na vozilu ispred.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #839 on: June 12, 2017, 11:21:49 am »

Kad je otvoren poklopac vozača nije moguće upravljanje (okretanje) kupolom. Sve druge funkcije, uključujući i opaljenje iz topom su dozvoljene i moguće.

Na jednom gađanju sa niškom brigadon na Pasuljanama prije 30 godina su se smrzli svi davači položaja poklopca vozača, D20, te sam ih otkačio da bi se gađanje moglo održati. To je jedan od standardnih problema na tenku T72 (M84). Već sam pisao Na Palubi o tom gađanju. Tempreratura je bila manja (bilo je hladnije) od -34 Celzijusa, a vjetar preko 25 m/s, jer to je maksimim koji mogu da mjere senzori. Svi su tenkovi bili sleđeni, ali je pukovnik Petar Piljić (nisam više siguran u ime) komandant niške brigade naredio gađanje.

Opaljenje mitraljezom je moguće i bez SUV-a, sa drške mehanizma za okretanje kupole.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.