PALUBA
April 19, 2024, 09:35:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Varijante ruskih tenkova na bazi T72  (Read 325330 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #60 on: April 10, 2010, 10:40:22 am »

Dakle, baš te dvije rupe. Postoje i takve dvije sa druge strane kupole. Ja sam ih često koristio. Recimo, oko 50 puta. Da olakšam, kad je top u nultom položaju, ili kako bi tenkisti rekli u 12 sati, ispod ta dva para rupa na kupoli imaju i dva para rupa na šasiji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad se koriste te rupe obavezno se koristi i okrugli dio na topu, ovdje na slici iza drvene grede nosača, ispod otvora zatvarača topa. Ovakav okrugli dio postoji i sa druge strane topa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Paralelno sa ova dva para rupa postoje i dva para rupa na motornom odeljenju tenka.

Ajmo tenkisti, da vas čujem.

Vlado



* M84 dvije rupe iza vozaca.jpg (67.82 KB, 510x361 - viewed 315 times.)

* kupola, linija montaže kupole u Ðuri Ðakovicu.jpg (180.29 KB, 1000x750 - viewed 1043 times.)

* 2A46M-4.jpg (63.5 KB, 685x380 - viewed 237 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #61 on: April 10, 2010, 10:52:15 am »

Ja ne znam, ali ajde da pokušam da nagađam.
Možda se kupola fiksira za telo tenka u položaju na 12 sati pri zameni topa.
Mada to se isto tako precizno uraditi preko uglomera a kupola zakočiti.
Možda je ovo preciznije i možda kočnica kupole nije dovoljna da se kupola ne bi pomerili ni malo prilikom promene cevi.
Znači predpostavljam da ima dva ustvari sa zadnjim četiri držača, sa svaka strane po jedan, gde se jedan kraj šrafi u kupolu a drugi u telo tenka.

Dosta sam izigravao Makasima, ajde malo drugi. Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #62 on: April 10, 2010, 10:56:57 am »

Kad se kupola digne od šasije kočnica kupole više ništa ne radi, van funkcije je, jer nemože da blokira kupolu na šasiju.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #63 on: April 10, 2010, 05:46:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Чрезвичайно интересно! Такой слоённый пирог не увидишь каждый день на фотке.
Izuzetno interesantno! Takvo lisnato testo se ne viđa svaki dan na fotki.
« Last Edit: July 25, 2010, 01:42:54 pm by Broker » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #64 on: April 10, 2010, 06:28:56 pm »

Pa onda su to graničnici i fiksatori kada se stavlja ili menja kupola dok se kupola ne ušrafi sa koliko već vijaka i na koliko kilograma to sam već zaboravio.
Ma nisam to ni znao ranije nego sa Palube, tačnije od tebe.

Pa nije valjda da si zamenio 50-tak kupoli?
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #65 on: April 10, 2010, 07:04:34 pm »

... jedino sto moze da bude je to ... 'ajde da cujemo odgovor ? pravilo
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #66 on: April 10, 2010, 07:54:24 pm »

Dakle.

na ona dva para rupa (odnosno četiri para rupa) stave se baglame ili šarke, kako ko već kaže, odšarafi se 46 vijaka koji drže kupolu na šasiji, odvoje se dva vijka, odnosno spone, koje drže spojen MPK, ili mehanizam podizanja kasete, odspoje se gornji kablovi na VKU-330, odspoji se osovina na VKU, blokiraju se zupčanici na reduktoru pogona kupole itd, itd. Digne se kupola zajedno sa ležajem kupole. Na zadnjoj strani kupole stave se dva odstojnika na koje se osloni kupola na šasiju. Ispod kupole uvuku se dvije šine. Šine se fiksiraju na šsiju tenka na rupe na šasiji kojima je to namjena. Na ona dva okrugla dijela na kolijevci topa stave se točkovi. Sad postoje drugačiji postupci ako se vadi samo topovska cijev ili se vadi top zajedno sa kolijevkom. Sad bi mi bilo malo glupo objašnjavati vam čitave postupke zamjene, ali to je ta namjena.

Po tehničkoj proceduri koja je navedena u ruskoj dokumentaciji vrijeme potrebno za zamjenu topa je oko 4 radna dana. Po tom postupku ležaj kupole ostaje na šasiji, sva kablaža kupole ostaje na šasiji, što znači da se sva mora odspojiti od kupole i spustiti na obrtni transporter. Ta mi se procedura nije sviđala, te sam napravio posebne šine za povlačenje topa i druge alate za zamjenu topa. Po mom sistemu diže se ležaj zajedno sa kupolom i svom kablažom na kupoli. Po tom mom sistemu vrijeme zamjene topa sa uigranom ekipom od oko pet, šest majstora je osam sati. Dakle, tenk ujutru uđe u halu i poslije podne izlazi iz hale sa novim topom.

Ona dva para rupa na kupoli služe još i za ispitivanja topa vještačkim trzajem. Zakači se oprema za usta cijevi, drugi kraj hidrauličke opreme za lance koji su vezani za one dvije rupe, povlači se top unazad i gledaju se pritisci u kočnici topa.

Nisam brojao, ali sam sigurno više od 50 puta digao kupolu tenkova na bazi T72, da li zbog mjenjanja topa, kolijevke topa, dijele kolijevke topa (jedanput je pukao zadnji dio kolijevke topa, jer vojska nije čistila klizne staze zatvarača, te je zatvarač kasnio u povratku u desni položaj dok je top bio u zadnjem položaju nakon opaljenja i pokidao ram kolijeke) kupole ili neke druge popravke. U nekoliko zemalja.

Eto, to je to.

Pozdrav

Vlado

(na godišnjem još 10 dana)
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #67 on: April 10, 2010, 08:17:00 pm »

... konacno da ona teorija jednom padne u vodu ... " PRETPOSTAVKA JE MAJKA ZAJ... " ...  Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #68 on: April 10, 2010, 09:41:55 pm »

VLADO ZA PREDSJEDNIKA!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #69 on: April 10, 2010, 11:26:28 pm »


Ona dva para rupa na kupoli služe još i za ispitivanja topa vještačkim trzajem. Zakači se oprema za usta cijevi, drugi kraj hidrauličke opreme za lance koji su vezani za one dvije rupe, povlači se top unazad i gledaju se pritisci u kočnici topa.


Nisam znao, da se to tako radi na tenkovskom topu.
Kod vučnih topova, postoji posebni mehanizam, koji se kači za lafetu, drugi kraj se ubacuje umesto zaklepa, te se onda preko lancima i (neznam kako se kaže) mehanizma vuče cev u zadnji položaj, tako se onda čekira pritisak ulja u valju kočnica topa i max hod cevi kod povratnog trzanja (bar na 105 mm topu M101 bilo tako)

I neka ti dopust što duže prolazi Wink

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #70 on: April 11, 2010, 10:05:00 am »

Top može da se ispituje na vještačko trzanje i  tako što će se oprema zakačiti na ušku marševske kočnice

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Češće sam viđao povlačenje topa za ovu ušku nego ovo sa prednje strane na usta cijevi.


* 13. t-72.jpg (231.12 KB, 1024x768 - viewed 249 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #71 on: April 11, 2010, 11:49:07 am »

Hvala Vlado.

LPB
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #72 on: April 11, 2010, 04:46:07 pm »

... ma trzanje sam ja radio na svojim tenkovima, jer to majstori vise nisu ni radili ... a sajle sam kacio na kuke na kupoli, pored dimnih kutija ... znam da nije bas najsretnije resenje, ali tako su majstori rekli da moze, a ja kao dobar komandir poslusao ... cimnes 2 puta, proveris HES-ove, povratnike, kocnice i cao ... cela nauka ... kad se samo setim "petica" ... dolivaj ulje, pa azot , pa svasta nesto ... ovako, nista lakse ... mada, par puta mi je na gadjanju top presao max dozvoljeni trzaj,ali Ruje su to napravile ... samo kokaj...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #73 on: April 11, 2010, 06:22:16 pm »

Ja nikada nisam imao ni najmanji problem sa maksimalnim trzajem topa.
Jednom (ne)prilikom smo morali da gađamo sa tri potkalibarne granete za redom sa tri tenka u jednu unapred zadatu tačku. To je rađeno na vlastiti rizik i bez zananja ovih "odozgo". Na mom tenku nije ništa bilo, na jednom su otpale sve limene obloge topa (dobro na ostala dva su popustile obloge što je sasvim razumno) i na njemu je graničnik prešao maksimalni dozvoljeni trzaj. Kasnije su ga oterali i vratili sutra ujutro. Šta su mu radili stvarno ne znam. Huh?

Samo da pojasnim za one koji nisu tenskiti. Potkalibarne granate se ne smeju ispaljivati jedna za drugom, jel pri opaljenju potkalibarne sa njom zna da izađe čak i do pola kilograma cevi. Početna brzina mu je jako velika 1800 m/s (kod njih se zaista nisam brinuo o korigovanom tabličnom uglu Cheesy, šalim se). A pri opaljenih 100 potkalibarnih granata cev topa se menja jel ona nije više u kalibru od 125 mm već u nekom većem.

Ovo što navodi Tpku je sasvim tačno, oružari su znali jako malo, znali su oko ličnog naoružanja ali oko topa jako malo. Jedino što su radili zajedno sa nama posadom je što smo sa vremena na vereme hidraulikom natezali top i proveravali da li mehanizam trzaja Ok.

Tpku, ako ti nije teško, nacrtaj to, bilo kako, u paintu, ili slobodnom rukom te skeniraj, kako je to izgledalo sa sajlama. Uzmi gotovi sliku nekog T-72 ili M-84 pa tu napravi neku šemu kako su išle sajle, naravno ako si rad. To prvi put čujem pa me baš zanima kako ste to radili sa sajlama.

VLADO ZA PREDSJEDNIKA!
Salažem se u potpunosti. Smiley
Da je bio slobodan strelac i to patentirao sada bi mu tekući bio znto "teži".
Čitajući prvi pasus i meni je to palo na pamet, ali jedno je pisati a savim drugo to sprovesti u delo što je Vlada i uradio.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #74 on: April 11, 2010, 07:09:52 pm »

Ja sam gađao bez dovoljno ulja u kočnici topa i jedva preživio. A govorio sam da nema dovoljno ulja u kočnici, ali politika je kurva, izvinite ako se ko našao uvrijeđen.

Dakle, bilo je to u zemlji radnika i seljaka na brdovitom...  sjeveru Kine.  Radili smo tamo tenk i došao je trenutak kad smo trebali ići na gađanje. Pregledao tenk i napisao 33 stavke koje se moraju riješiti prije gađanja. Jedna od stavki koja se morala uraditi je bila provjera sistema kočenja i nivo ulja u kočnici. I tako rješavala se stavka po stavka. I došao na red da se provjeri nivo ulja i pritisci. I tad se taman potrefilo vrijeme za ručak. Vratili se mi sa ručka i Kinezi kažu da su to oni uradili dok smo bili na ručku. Kažem ja da mi je žao što su oni to radili bez mene, ali će morati uraditi ponovo sa mnom. Nisam smio da dopustim da zbog lošeg rada kočnice topa stradaju ležajevi na žirobloku. Pošto sam znao loše tačke žirobloka, dao sam da se naprave dijelovi koji inače crkavaju. Imao sam svoja rješenja za ključne otkaze na žirobliku koja sam primjenjivao ako bi ga trebao popraviti. I nakon pola sata svađe Kinezi pristali da se  ponovo uradi ispitivanje. Dva Kineza u tenku počela ispitivanje i vidim ja da ne mogu da spoje trojnik na navoj na kočnici topa. Trojnik je cijev koja ima tri kraja. Jedan kraj se uvrće u top, na jednom kraju je manometar, a na treći se uvrće crijevo od opreme za ispitivanje trzaja. I vidim ja da ne mogu da uvrnu trojnik u top, a govorili su mi da su to uradili prije sat, dva. A tu je bio i predstavnik fabrike topova sa kojim sam već imao dosta verbalnih okršaja oko stručnih detalja. Na kraju sam tražio od šefa kineske ekipe da se ovaj ukloni iz njihove ekipe, jer sam više puta izrazio sumnju u njegovo znanje oko topa.

Dobro, kažem im ja, napravite adapter navoj pa ćemo to da ispitamo. I naprave oni adapter i počnemo ispitivanje. I vidim ja da nisu dobri rezultati mjerenja. A Kinezi tvrdoglavi i neće da popuste. Neću ni ja. Tražim na uvid poznate nomograme za pritiske ulja i hod kočnice. I dobijam ih. Ali na kineskom. Tražim da mi daju nomograme na ruskom ili engleskom. I tako kreće svađa, a ja ne popuštam. A ni Kinezi.  I nakon zategnute situacije šef naše ekipe mi kaže da popustim. Onda sam se počeo svađati sa njim. Nisam smio da dopustim pucanje krstastih ležajeva na žiroskopima. Ali šef je šef, kako to zna biti.

I počne gađanje. Opalim ja prvo zrno, trzaj topa ogroman, tenk skače ko mazga. Udari me naslon nišanske sprave u glavu neubičajeno jako. Boli glava, a ja jaučem. Na mjestu komandira sjedi Kinez Huan. Jauče i on. Kažem ja šefu da više neću da gađam jer ovo nije u redu. Opet politika i kaže meni šef ajde ovo još jedno pa čemo da vidimo. I popustim ja. I opalim. Opali me u glavu da sam jaukao. I Kinez jauče. Ako opalim još jedno, a hidraulika se već usijala, jer nema dovoljno ulja u kočnici, pa ako opalim još jedno ko zna šta će biti.  I opet svađa. Politika, posao, pare, itd. I ubjede mene da opalim još jedno. I opalim ja. Čeoni naslon me opali po glavi i izgubim  svjest u tenku. Vidio sam prije toga Kineza na mjestu komandira krvavog čela, pokazao je prstom na top i rekao "Buhao", a što na kineskom znači loše. I on se nakon toga prostro po tenku, a i ja.

Nakon toga su Kinezi prihvatili sve moje primjedbe, a naročito Kinez Huan koji je sa mnom bio razbijen u tenku. Bio mi je najveća podrška. A nakon toga ni ovi moji me više nisu gnjavili.

Na moje traženje Kinezi su zamjenili njihovog stručnjaka za top. Nakon toga nisu se više sa mnom svađali.

Eto to ti je tako bilo.

Pozdrav

Vlado

(još 9 dana godišnjeg, prošlogodišnjeg)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.