PALUBA
April 19, 2024, 02:52:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Iskustva ukrajinskih sistema RV i PVO tokom SVO u Ukrajini  (Read 13643 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 643



« Reply #45 on: October 20, 2023, 06:50:04 pm »

Nastavak nemačke pomoći ukrajinskoj PVO

Nemačka je Ukrajini predala još jedan paket pomoći koji obuhvata isporuku još 3 samohodna artiljerijska sistema PVO Gepard

Ukupan broj Geparda prebačenih iz Nemačke sada je porastao na 46 jedinica.

Takođe, vredi podsetiti da je zvanični Berlin 10. oktobra najavio prilično obimne planove za jačanje ukrajinske PVO. Konkretno, bilo je reči o prenosu raketnog sistema PVO „Patriot“, koji bi trebalo da postane treći u Oružanim snagama Ukrajine, ali će do stvarnog prenosa kompleksa doći tek nakon završetka obuke posada, otprilike – početkom 2024. godine.

Takođe do kraja meseca – planirana je isporuka po jednog sistema PVO srednjeg dometa IRIS-T SLM i sistema PVO kratkog dometa IRIS-T SLS, kojom će njihov broj povećati na tri, odnosno dva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* gepard ukr1.jpg (109.94 KB, 1200x650 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 643



« Reply #46 on: January 06, 2024, 08:40:43 pm »

Nemački mediji: Ukrajina nema uvek dovoljno municije za odbranu od ruskh vazdušnih udara

Krajem prošle godine Rusija je izvela žestoke vazdušne napade na Ukrajinu dronovima i raketnim projektilima i većinu njih ukrajinska protivvazdušna odbrana je uspela da obori, međutim municije za sisteme PVO nema uvek dovoljno, piše Dojče vele.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski mesecima je upozoravao na masovne ruske vazdušne udare tokom zime, ali već tokom kasne jeseni, Rusija je sve više koristila dronove, da bi 29. decembra izvela najveći napad od početka rata sa više od 100 različitih projektila i čitavim rojevima dronova.

Decembar je mesec sa rekordnim brojem od 700 napada dronovima, a cilj napada nije bio samo glavni grad, već i veliki gradovi Harkov, Dnjepar, Odesa, Herson i Lavov.

Broj ukrajinskih žrtava mogao je biti mnogo veći, ali je protivvazdušna odbrana uspela da obori većinu projektila i dronova, a prema ukrajinskim informacijama, presretnute su i oborene čak i najsavremenije ruske hipersonične rakete tipa Kinžal.

Ukrajina mora da zaštiti i svoje trupe na frontu dugom više od hiljadu kilometara, kao i vojne i civilne objekte duboko u unutrašnjosti zemlje i zato često mora da štedi PVO municiju.

Skuplji zapadni PVO sistemi obično se koriste samo protiv ruskih raketnih projektila u unutrašnjosti zemlje.

Za odbranu od iranskih bespilotnih letelica tipa Šahed 136 koje lansira ruska vojska koriste se, između ostalog, protivavionski tenkovi Gepard koje je isporučila Nemačka, a protiv ruskih vazduhoplovnih udara koriste se i takozvane mobilne grupe.

To su uglavnom ukrajinski vojnici na pikap-vozilima, naoružani lakim prenosivim sistemima protivvazduhoplovne odbrane ili čak samo mitraljezima.

Zahvaljujući podršci Zapada, Ukrajina je posebno jaka u protivvazduhoplovnoj odbrani, međutim, postoji i velika slabost, jer svim sistemima je zajedničko to što nema dovojno projektila.

-Mi danas ne proizvodimo municiju za protivvazduhoplovnu odbranu, a potrebne su velike količine za obaranje projektila i dronova, objasnio je portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Jurij Ihnat.

On ukazuje da su moderne zapadne rakete, poput onih za američke PVO sisteme Patriot, skupe, tehnički složene i proizvode se sporo.

Osim toga, trenutno gotovo da nema pomoći iz SAD jer republikanci u Kongresu blokiraju dodatni paket pomoći vredan više milijardi dolara.

Ostaje tajna koliko Ukrajina još ima protivvazduhoplovnih raketa da odbije nove ruske napade.

Najnovija dejstva ne daju razloga za pretpostavku da ih Ukrajina štedi, kažu ukrajinski vojni eksperti.

-Za mobilne grupe ima dovoljno municije da izdrže naredni talas žestokih napada, ali srednjoročno i dugoročno, biće potrebno više zaliha, ukazao je ukrajinski general Serhij Najev.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* ukr nema1.jpg (66.85 KB, 906x513 - viewed 2 times.)

* ukr nema2.jpg (118.49 KB, 906x513 - viewed 2 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #47 on: January 07, 2024, 06:46:41 pm »

Quote
-Za mobilne grupe ima dovoljno municije da izdrže naredni talas žestokih napada, ali srednjoročno i dugoročno, biće potrebno više zaliha, ukazao je ukrajinski general Serhij Najev.

Ова изјава отприлике значи да после 2-3 масовна комбинована удара (разни типови ракета и БПЛ) украјинска ПВО ће бити у озбиљном проблему. И то ако не буде већих губитака у самим системима ПВО (а већ их је било)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 643



« Reply #48 on: January 17, 2024, 06:32:33 pm »

Hibridni sistem PVO FrankenSAM u Oružanim snagama Ukrajine je prvi put pogodio stvarnu metu: oko pet ih je već raspoređeno - Kamišin

FrankenSAM je zajednički projekat koji kombinuje sovjetski sistem PVO i američke rakete, a prvi tip već uspešno deluje u Vazduhoplovstvu Oružanih snaga Ukrajine i uništava ciljeve.

Oružane snage Ukrajine su prvi put upotrebile prvi primerak hibridnog sistema PVO pod opštim nazivom FrankenSAM. Danas, 17. januara, noću je oboren dron-kamikaza Šahed-136. Ovo je tokom samita u Davosu saopštio Oleksandar Kamišin, šef Ministarstva strateške industrije Ukrajine.

Prema njegovim rečima, cilj je uništen na udaljenosti od 9 km.

Takođe je napomenuo da iz ukupnog portfelja projekata FrankenSAM već postoji otprilike pet takvih sistema i ovi sistemi su već raspoređeni. Ali, kako je rekao Aleksandar Kamišin, uprkos integraciji već postojećih komponenti, uspešnoj borbenoj upotrebi prethodio je ciklus ispitivanja, dok prvo probno lansiranje nije bilo uspešno. Ali zahvaljujući profesionalizmu ukrajinskih i američkih proizvođača, sistem PVO je doveden u punu borbenu sposobnost.

Napominjemo da ministar nije saopštio naziv samog sistema PVO, kao ni od kojih komponenti je sastavljen. Podsetimo, javno su poznata tri projekta FrankenSAM: sa raketama AIM-9M na nepoznatom lanseru, sa raketama AIM-7/RIM-7 na lanseru sistema PVO „Buk“, kao i lanserima sa raketama iz sistema „Patriot“ uvezanih sa ukrajinskim radarima. Podsetimo, o transferu prvog takvog sistema PVO neprijavljenog tipa postalo je poznato krajem oktobra 2023. godine.

S obzirom na ovo, moguće je samo pretpostaviti da je prvi FrankenSAM, koji već ima oborenu metu, projekat AIM-7/RIM-7 na lanseru sistema PVO Buk. Postao je prvi poznati, štaviše, može u ovoj konfiguraciji imati domet uništenja cilja do 20 km.

Samohodno lansirno oruđe sa radarom 9A310 iz sistema PVO Buk-M1 sa lanserima raketa RIM-7 Sea Sparrow (ilustracija koji teško da ima veze sa stvarnošću):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Istovremeno, AIM-9M, ako uzmemo poznate podatke o američkom sistemu PVO MIM-72 Chaparral, koji je takođe koristio malo prilagođeni AIM-9, onda je imao domet uništenja do 5 km. Ali domet od 9 km se smatra dostižnim za lansiranje sa zemlje za najnoviju verziju AIM-9X, koja je takođe integrisana u NASAMS.

MiM-72 Chaparral:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U svakom slučaju, ne samo izgled, već i uspešna borbena upotreba FrankenSAM-a znači da se rešava pitanje gde uzeti rakete za sovjetske PVO sisteme. Jer sa svakim lansiranjem njih više nema, a jedina zemlja koja za sisteme Bukproizvodi protivvazduhoplovne rakete je Ruska Federacija. Zbog toga je integracija AIM-7/RIM-7 sa njima veoma važna.

Ovo važi i za druge sovjetske sisteme. Na kraju krajeva, sistem PVO AIM-9 sa dometom od 5 km je direktan analog sovjetskog sistema PVO Strela-10. A pojava FrankenSAM-a sa raketama i lansera Patriot, ali sa ukrajinskim radarima, omogućava značajno povećanje broja ne samo sistema PVO većeg dometa, već i sistema protivraketne odbrane za uništavanje balističkih raketa.


Izvor


* FrankenBuk ilustracija.jpg (96.49 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* MIM-72_Chaparral_07.jpg (81.29 KB, 701x545 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 643



« Reply #49 on: April 12, 2024, 04:32:55 pm »

Za koje sovjetske sisteme PVO Poljska ima rakete, čiji je prenos najavio predsednik Poljske Duda?

Poljska je već bila donator ne samo raketa za sisteme PVO sovjetskog porekla, već i samih kompleksa, dok je značajan broj njih još uvek u upotrebi u poljskoj vojsci i zamenjuje se novim

Poljska može pomoći Ukrajini protivvazduhoplovnim projektilima sovjetskog tipa, rekao je poljski predsednik Andžej Duda na zajedničkom brifingu sa svojim ukrajinskim i litvanskim kolegama Volodimirom Zelenskim i Gitanasom Nausedom. U najmanju ruku, Poljski predsednik je obećao da će razmotriti takvu mogućnost i da će sa ministrom odbrane razgovarati o transferu raketa za sistem PVO iz vremena SSSR-a.

Podsetimo, Poljska je počela da prenosi opremu PVO Ukrajini od početka ruske invazije u punom obimu, počevši od LPRS „Piorun“. Primećeni su i ZU-23-2CP, ZSU-23-4 „Šilka”, Osa-AKM-P1, S-125 Neva SC, a bilo je informacija da su preneti i sistemi PVO „Kub”, ali su do sada viđeni samo češki i slovački modeli.

A osim kopnenih sistema, Varšava je predala i lovce MiG-29. Odnosno, u svakom slučaju, Poljska je već više puta dala značajne i blagovremene doprinose i pomogla Oružanim snagama sistemima PVO i ne samo njima.

Ukupno, od 2021. godine, u Poljskoj je bilo u upotrebi: 17 baterija S-125 Neva SC, koje su duboko modernizovani kompleksi sa digitalizacijom sistema. Sastav baterije: modernizovani radar P-18, stanica za navođenje rakete SNR-125, tri lansera na šasiji tenkova, transportna i vozila za popunu raketama i druga pomoćna vozila.

Bilo je još 20 baterija „Kub“, od kojih se svaka sastojala od četiri lansera i jednog radara za osmatranje i navođenje, kao i 64 sistema PVO „Osa“, od kojih je svako borbeno oruđe samostalni kompleks sa sopstvenim sistemom za otkrivanje i uništavanje ciljeva.

Određena količina od toga je već prebačena u Ukrajinu, tako da je trenutno nemoguće reći koliko je ostalo u Poljskoj. Ali da Poljska vojska još uvek ima ove sisteme svedoče ugovori za njihovo održavanje sklopljeni početkom 2024. godine. Zatim je Vojskove Zakładi Ubezpieczenia (VZA) dobila nalog za opravke sistema Kub, Osa-P i S-125 Neva SC za 84 miliona zlota (oko 21 milion dolara).

Istovremeno, malo je verovatno da će Varšava imati mogućnost da bezbolno prebaci dodatne rakete, a kamoli sisteme, što je povezano sa postepenim jačanjem PVO u okviru programa Visla i Narev, koji podrazumevaju kupovinu Patriota sa planom za ukupno 14 baterija, 23 baterije britanskog Sky Sabre i dodatnu integraciju britanskih CAMM projektila u sopstvene sisteme PVO Pilica.

Ovo bi, prema planovima iz 2021. godine, omogućilo da se sistemi PVO S-125 i 2K12 Kub povuku iz upotrebe tokom 2026. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Poljski Kub.jpg (89.47 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* Poljska Neva SC.jpg (95.1 KB, 1360x730 - viewed 1 times.)

* Poljska Osa-P.jpg (279.13 KB, 1360x907 - viewed 1 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.