PALUBA
March 28, 2024, 08:29:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 137156 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #15 on: September 17, 2009, 09:48:44 am »

Quote
FF, ne sečam se tih "poklopca" na pramcu.

Mislim da je to neka vrsta tende u obliku harmonike, koja se navlači preko tovarnog prostora.

Quote
Desantbe splavi DSM i PDS građene po uzru na siebel fahre

Da, inače Siebel Fahre su plovni objekti koje su Nemci originalno razvili za potrebe nikada izvedene operacije "Morski lav" (invazija na britansko ostrvo). Zbog jednostavnosti gradnje, izrađivani su od postojećih kesona za pontonske mostove. Dva kesona bi povezali zajedinčkom palubom, dobivši katamaransku strukturu, i u svaki su stavljali po jedan avionski motor. Nekoliko ovakvih plovnih objekta je zarobljeno nakon oslobođenja Dalmacije i Istre krajem II sv. rata, i prema ugledu na njih, 50-tih godina izgrađen je veliki broj sličnih desantnih sredstava za potrebe JRM. 70-tih godina jedan dobar deo je povučen iz upotrebe i rekonstruisan u trajekte (2 trajekta na liniji Kamenari-Lepetani u Boki  dan-danas su ovog tipa). Ostatak je rekonstrusian u RMTZ V. Škorpik, gde su dobili nove motoe, radio i navigacionu opremu i svaki od njih neku specifičnu ulogu. Npr, PDS-705 je imao na palubi instaliranu veliku dizalicu. DSM-514 je bio osposobljen za polaganje kablova na morskom dnu, itd.
« Last Edit: September 17, 2009, 10:01:00 am by FF » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #16 on: September 17, 2009, 09:55:04 am »

To nije tenda rađena od cerade, već limeni poklopci skladišnog prostora koji se bočno učvršćuju za vrijeme plovidbe.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #17 on: September 17, 2009, 09:59:57 am »

Da, tako nekako - uglavnom neka laka struktura koja se lako skidala.

Ovde, na jednoj od verzija odiginalnog nemačkog Marinefährprahm se vidi kao harmonika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (8.7 KB, 450x188 - viewed 1103 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 08:42:38 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #18 on: September 17, 2009, 10:59:46 am »

Viđao sam te poklopce napravljene od valovitog lima. To je ta '' harmonika ''. Ručno se postavlja i skida. Isto tako s pramčanom rampom se ručno rukuje pomoću dva motovila. Stara tehnika koja ne zakazuje. Ipak najvažnije od svega su skromna maritimna svojstva broda.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #19 on: September 17, 2009, 11:13:08 am »

DSM-ovi su pre rekonstrukcije takođe imali ručno pokretana vitla za podizanje/spuštanje desantnog mosta. U rekonstrukciji su ugrađeni hidraulički pokretači vitla. Tada su pored ostalog navedenog dobili i direktne komande na mostu, takođe tada novih Mereceds-ovih motora. Inače, bili su najsporiji brodovi u floti - sa maksimalnom brzinom od 5čv (naravno, po mirnom moru), ali su do samog kraja ostali "radni konji" ratne mornarice, maksimalno eksploatisani u svim mogućim uslovima. Enormne količine raznoraznih tereta su prevoženi njima, čak i lansirna vozila BROM-ova sa Visa, Lastova i Lošinja (jedino je DSM imao mogućnost iskrcavanja ovih sredstava na ovim VPU).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #20 on: September 17, 2009, 12:29:22 pm »

DSM-110 i PDS-713 u HRM

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSM 110.jpg (79.3 KB, 800x600 - viewed 426 times.)

* PDS-713.jpg (47.95 KB, 800x600 - viewed 458 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #21 on: September 17, 2009, 02:21:33 pm »

FF, model ti je ODLIČAN, gotovo kao original. Svaka čast!
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #22 on: September 17, 2009, 03:00:51 pm »

Hvala Boro - model je amaterski, daleko od toga da je dobar, ali kao i svaka početnička stvar. Kasnije sam radio na nekim drugim modelima, koje nikada nisam završio (nema se vremena jbg), kao npr. na RTOP:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bilo je tu još svega, nažalost, ništa privedeno kraju ...  Embarrassed






* 2.jpg (31.91 KB, 800x462 - viewed 380 times.)

* 3.jpg (35.9 KB, 800x587 - viewed 390 times.)

* 4.jpg (36.39 KB, 800x462 - viewed 379 times.)

* 5.jpg (40.18 KB, 800x430 - viewed 175 times.)

* 6.jpg (50.78 KB, 800x516 - viewed 153 times.)

* 7.jpg (27.69 KB, 717x635 - viewed 153 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 08:48:22 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #23 on: September 21, 2009, 06:53:20 am »

To nije tenda rađena od cerade, već limeni poklopci skladišnog prostora koji se bočno učvršćuju za vrijeme plovidbe.
Spavo sam dva tjedna u stivi DTM 234 1983. godine kao pitomac 37. klase MVA.
Moj klasic je bio kasnije komandant tog istog DTM-a. To je bila obicna sesula za bonacu, a JRM je njih i ljude iskoristavala do maksimuma. Poglavito su za to bili odgovorna zapovjednistva VPS-ova. To su bili jedini brodovi koji su mogli se svuda zavuci, svuda uploviti i svasta prevoziti. U Puli su ih cak koristili za snabdijevanje Briona kada je barza bila u kvaru ili na remontu.

Kao luku iskrcaja i ukrcaja cesto su koristili Vargerolu, je je jedina imala mogucnost lakog dostupa.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #24 on: September 21, 2009, 07:27:17 am »

Istina je da su se mogli svuda zavući. Za vrijeme II. svj. rata u Kanalu svetog Ante bilo je 28 desantnih splavi i brodova njemačke ratne mornarice u jednom trenutku. Ne računajući ophodne, transportne i torpedne brodove. Bili su i laki cilj za savezničke zrakoplove. Velik broj ih je uništen u zračnom napadu. Smještaj posade bio je asketski. Onda ni jugoslavenski DTM-ovi nisu mogli biti bolji ni komodniji. Talijani imaju odličan izraz za njih '' morske mazge ''.
Talijanski desantni brodovi, dosta slični njemačkim bili su boljih manevarskih svojstava. Kada je provedena anketa u JRM pitali su jednog zapovjednika koji je bio ukrcan na njemačkom, talijanskom i jugoslavenskom DTK-a, koji je najbolji brod? Bez razmišljanja odgovorio je: '' Talijanski ''.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: September 21, 2009, 10:27:16 am »

Tema raspored brodova JRM 1991 je zbog odlaska u off podeljena, tako da se ovde nalazi pisanije o potonuću DTM-a i PDS-a, kao i ostatak rasprave o DTM-ovima JRM.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #26 on: September 21, 2009, 02:20:40 pm »

Slažem se Barba sa svim tvojim zaključcima. Sam sam rekao Šljivi da kreće u novembru bez vremenske prognoze, odgovorio mi je "Šta se ti mešaš, ti si mašinac". Inače, plovili su vanjskom rutom zbog topova 130 mm sa Žirja ili Smokvice koje su preuzeli pripadnici ZNG-a. Imam fotokopije zvaničnih izveštaja o potapanju DTM i PDS, čim nađem vremena skeniraću ih i upostovati, zbog istorijske istine...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #27 on: September 21, 2009, 02:24:10 pm »

U pravu si FF da se to godinama guralo pod tepih. Možda sam otvorio Pandorinu kutiju pričajući o tome, ali neka. I sam imam jednu kopiju video kasete sa tim snimkom, jezivo... Jače more video sam samo na Atlantiku 2005., na Jadranu, pri povratku iz Engleske, ali je Jadran za more neuporedivo jači.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #28 on: September 21, 2009, 02:27:52 pm »

I ovo je odlično, završi to kad stigneš!
Logged
Damac
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51


« Reply #29 on: September 22, 2009, 01:21:29 am »

Tuzna je prica ali je dobra ( koliko tuzne price mogu biti dobre) Embarrassed
Koliko milja su brodovi isli van dugog otoka i kornata? Imas je probliznu poziciju? Znam da je u takvoj situaciji pozicija zadnje sto ces gledati ali tko zna.
Bilo bi ljepo tu orkansku juzinu vidjeti na you tubu Grin
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.