PALUBA
April 19, 2024, 02:56:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 138040 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #120 on: November 23, 2013, 04:49:27 pm »

вечна им слава.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #121 on: November 23, 2013, 05:12:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

за оне који су познавали  Анту Илића (у цивилном оделу).


* Ilić Ante.jpg (107.78 KB, 471x702 - viewed 198 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #122 on: November 23, 2013, 06:44:15 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

за оне који су познавали  Анту Илића (у цивилном оделу).

Ja sam bio na IKM-u u podzemnom objektu na Veljoj glavi otoka Visa. Pratio sam, ta dešavanja sa
tog komandnog mjesta. Ni pretpostaviti se nije moglo da će se dogoditi ta strašna tragedija.
Poseban mi je bio šok kad je kasnije stigla depeša u kojoj je stajalo da mi je moj klasić Ante Ilić
poginuo. Njega su nakon te tragedije dopremili na otok Vis i nakon konstatacije doktora da je mrtav
smjestili u krugu kasrne Samogor. Kasnije je otpremljen za Pulu.

Svo to vrijeme strašno sam se osjećao i nikako nisam moga sebe priznati da taj moj, izuzetno miran i
fin kolega više nije živ. I danas me prođe nekakva jeza kad se sjetim da zbog izuzetne angažovanosti
nisam mogao da siđem dolje i odam mu poslednju počast.

Vječna ti slava moj Ante... :'(
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #123 on: November 25, 2013, 07:53:52 am »

Mirno more Čurić Vujici i Stojkov Aleksandru, a Anti Iliću nek je laka zemlja.

Večna vam slava drugovi!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #124 on: November 25, 2013, 08:34:12 am »

Izgubli su zivote, kao i mnogi, u zbivanjima za koja su najmanje bili obucavani i spremni !

Otisla je i odlaze generacije vitezova, ali neka znaju da i dalje postoje oni koji to prepoznaju, postuju i prenose na svoja pokoljenja.

Vjecna im slava.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #125 on: November 25, 2013, 08:02:59 pm »

Mirno im more.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #126 on: November 26, 2013, 05:29:22 am »

Večna slava i mirno more !
Pomenu se pridružuju mornari saborci s kojima sam u kontaktu!
Na žalost, nisu prisutni na forumu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #127 on: November 26, 2013, 05:22:51 pm »

danas pitah kolegu koji mi je jednom prilikom rekao da je bio na vpbr i ucestvovao u spasavanju mornara prilikom neke situacije. ispostavilo se da je to to. poslacu mu link i zamoliti ga da se priseti pa eventualno i napise nesto iz svog ugla ako zeli.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #128 on: November 19, 2014, 04:38:35 pm »

Ostalo je da ih se barem setimo danas,prošlo je 23 godine.

Mirno more vodniku I kl.Čurić Vujici i mornaru Stojkov Aleksandru, a zastavniku Anti Iliću neka je laka zemlja !

Slava im !
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #129 on: November 19, 2014, 04:58:47 pm »


Slava im !
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #130 on: November 16, 2015, 09:56:37 pm »

Na današnji dan pre 24 godine, ukrcavali smo zadnje gvožđurije na DTM 233 i PDS 107, ukrcavali hranu i vodu, gorivo, spremali brodove za poslednju plovidbu.

Sutradan ujutro sam sa vodnikom Ilićem prošao u šajci između pontona PDS (vrlo nizak i skučen prostor) - činilo nam se da je trup savijen kao banana, krajevima prema napolje, tražili smo pukotine u traverzama, ukratko - sumnjali smo da je pretovaren. Zbog toga se kf Šljivo izvikao na mene, kao, širim paniku u jedinici.

Pbb Ljubomir Nikolić i ja razgovarali smo o vremenskoj prognozi, pokušavali da nađemo neku detaljniju na italijanskim TV stanicama, bez uspeha...

Oko kasarne i u pojedinim delovima grada, sporadična pucnjava, ponekad i rafalna...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #131 on: November 16, 2015, 10:33:46 pm »

PR-39 je se u M. Lošinju spremao da isplovljenje.  Stari mi je pričao da je horizont u suton bio jarko crvene boje, kao da je najavljivao pakao s kojim će se sresti kroz nekoliko sati.
Jednom smo zajedno gledali film Perfect Storm.  Rekao je "... e ovako je bilo...". Još mi je jedna stvar zanimljiva. Svo vreme u tom kijametu je funkcionisao normalno.  Kad je sve bilo gotovo,  i kad je sišao sa siza i kročio nogama na čvrsto tlo,  osetio je užasnu nelagodnu,  mučninu i dezorjentaciju. Tako je kad se mozak navikne na" morske noge", a onda ga suočiš sa zemljom pod nogama. 
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #132 on: November 16, 2015, 11:36:31 pm »

Sećam se kada smo utovarali ona sidra na PDS, zatezali sajle i pitali se kome treba ova gvožđurija. Zar iz Pule ne možemo da povezemo nešto korisnije, potrebnije vojci.Onda smo preko sidara dobili i dve haubice i putnički auto.Detalja se sećam u fragmentima i nepovezano. Učvrstio sam nekim konopima sa vodnikom Ilićem onaj prokleti agregat na palubi, za koji sam bio odgovoran kao mašinista. Bio je nekakav problem s njim i užasno teško se startovao tako da uopšte nije smeo da se ugasi. Brodski agregati neispravni danima, kopča u mom motoru s desne strane broda pusta vodu kao da nema nikakvog dihtunga. Pred purt sam podigao pajole , ispraznio vodu i počistio mašinski prostor potpuno.Malo me je bio strah kako ću izdržati put zbog konstantnog ručnog dopunjavanja pomoćnog tanka za naftu, na svakih 20-tak minuta.Nisam ni znao koliko nam treba vremena do Visa. Do tada su mi najduže vožnje bile na Mali Lošinj  i stizali smo do tamo sa Katarine za 6 sati. Kad bih se vratio iz vožnje posle 12 sati ručnog dopumpavanja tanka na polugu, obarao sam ruku svima redom u oficirskoj kantini na ostrvu, normalno za piće. Posle su ukapirali i nisu hteli da obaramo ruku,..evo ga ovaj vratio se iz vožnje pa ožedneo,idi traži druge žrtve  Grin

 
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #133 on: November 17, 2015, 12:23:40 am »

Agreagat na palubi je neko isključio predhodno veče, neko od mornara ili neko drugi. Zašto i kome je to neko rekao ili naredio nikada se nije saznalo.Sumnjam samo na jednu osobu koja je bila stranac na brodu od kako se ukrcala kao komandant. Verovatno mu nije bilo jasno zašto agregat radi ako smo već imali napajanje sa razvodnog ormara na obali. Pred sam polazak imao sam verbalni sukob sa vodnikom Ilićem tim povodom,kako sam i zašto dozvolio da agregat prestane da radi. Obojica ljuti , on je ostao pokušavajući da ga nekako pokrene, a ja po naređenju ušao u desnu makinu i poslednji put startovao motor. U 12 časova 18.11 1991. u poslednju vožnju je krenuo PDS 107.
Dao sam punom snagom po komandi sa telegrafa i izašao da pomognem vodniku Iliću oko agregata. Negde do lukobrana smo pokušavali bez uspeha i na kraju odustali. Kapetan fregate Izudin Šljivo je vikao na nas izlazeći nekoliko puta iz kormilarnice kako smo smeli to da dozvolimo. Gledao sam ga i u sebi opštio sa svom njegovom familijom. Dobro se sećam kad nam je rekao na kraju da smo jedno takvo lepo putovanje upropastili , umesto da uživamo u vožnji sada nemamo struje ni za pumpe da pijemo vode a kamoli da nešto spremimo u kuhinji da bi ručali. Slušam a mislim se koji te đavo ovde dovede.Da je zastavnik Bogdan Darko krenuo da poveze svoju lađu, ovoga sigurno ne bilo...No svi znamo zašto nije....
« Last Edit: November 17, 2015, 08:42:52 am by MOTORISTA » Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #134 on: November 17, 2015, 06:46:11 am »


Zanima me ako je pominjani vodnik Ilić nekad (1988) radio na Muzilu sa nama gušterima?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.