PALUBA
April 19, 2024, 06:03:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 138051 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 951


« Reply #135 on: November 17, 2015, 08:03:16 pm »

U rezervoar agregata neko je sipao vodu, zato agregat niste mogli da uputite.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #136 on: November 17, 2015, 08:58:37 pm »

U rezervoar agregata neko je sipao vodu, zato agregat niste mogli da uputite.

Присећам се да је била и таква прича и могућност јер смо о свему нашироко и надугачко расправљали много пута. Углавном , раније смо га искључили једном или двапут и "родили мечку" док би га поново упутили у погон.Основно је што водник Илић није могао да пронађе узрок томе и зато је радио нон стоп без гашења. Сви морнари су то знали а само ја сам допуњавао танк.Ко је могао бити "диверзант" да сипа воду у резервоар или је једноставно искључио агрегат јер од њега није могао да спава или зато што некоме није било јасно зашто ради нон стоп. Никада се неће сазнати...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 951


« Reply #137 on: November 17, 2015, 09:01:08 pm »

O vodi u rezervoaru agregata pričao mi je iskusni zastavnik I klase, kum, koji je bio na brodu tokom ta dva poslednja dana.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #138 on: November 17, 2015, 09:31:19 pm »

O vodi u rezervoaru agregata pričao mi je iskusni zastavnik I klase, kum, koji je bio na brodu tokom ta dva poslednja dana.

Примљјено к знању господине пуковниче !
Нисам ни требао да сумњам у веродостојност вашег навода , као и толико пута до сада .

Могу ли да сазнам још неке појединости у вези са  догањајима тих дана ,које нама морнарима нису биле доступне у то време !

Хвала унапред ратни друже  Wink

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 951


« Reply #139 on: November 17, 2015, 10:05:56 pm »

Šta da ti kažem... uvek oko tog datuma osećam neku gorčinu, skoro krivicu - kao da sam mogao da sprečim isplovljenje, a naravno, nisam. Pbb Ljubomir Nikolić i ja upozoravali smo kf Šljivu da nemamo vremensku prognozu, a on nas je ismejavao i skoro proglasio kukavicama. Čak je neko vreme tvrdio da je na italijanskoj TV stanici video dugoročnu prognozu koja je veoma povoljna. Tada smo nas dvojica tražili tu stanicu po TV - nismo je našli, naravno, pa je indirektno priznao da je to rekao da nas umiri.

DTM je bio natovaren standardno, čak samo oko 50 % kapaciteta, ali barža je na prvi pogled bila pretovarena - savila se bočno kao luk. Nije bila ni za vožnju do Briona... Mislim da je naređenje za transport plutačnih sidara sa Muzila Šljivo mogao veoma lako da eskivira, samo da je hteo... a ta sidra su protovarila baržu.

Inače, većina starešina (ipak smo svi samo ljudi) tražila je bilo koji izgovor samo da što pre ode u Boku. Otuda na brodovima neki koji nisu bili formacijski u posadi. Moj kum, MT zIk, bio je na barži a brod (jedan DJČ) na kojem je bio komandir V BO bio je u teglju LDI. Nosio je platu za ljude koji su nam već bili u Boki, i pri ukrcaju na PR zaboravio torbu sa novcem i svoju kožnu jaknu u kormilarnici, pa se vratio u zadnji čas i uzeo i to. Nakon par sekundi more je nabacilo onaj pominjani putnički automobil na vrata kormilarnice i blokiralo ih - skoro je poginuo zbog tuđeg novca, iz straha da ga ne optuži neko da je on to uzeo.

Šljivo je ostavio mene, iako sam bio MT oficir, da komandujem sa preostalih pet brodova i 60-ak ljudi, iako sam ga molio da to ne radi, podsećao ga na kapetane koji tonu sa brodom a on ide među prvima... smejao se, govorio da sam patetičan, i - otišao.

U to vreme teško je bilo dobiti pouzdane vesti, nikada nisi znao sa kime u stvari razgovaraš telefonom ili radiom. Kako sam ja reagovao kada sam 19. uvečer, u stvari već je bio 20.11, čuo da smo izgubili tri čoveka i dva broda, ne mogu ovako da ti pričam, jednom kad se vidimo. Tada ću ti dati i onu video kasetu, još je imam.

Pričao sam ovo ne samo tebi ratni druže, već i svim kolegama koji će se ovih dana setiti da se oglase u "Tragediji kod Tajerske sestrice".
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #140 on: November 18, 2015, 07:24:19 am »


Ko nije ovo doživio nemože si predstavljati kako su ovi dani bili težki za dušu. Od jednom ostavljaš ono što si gradio i živio toliko godina. Misli, da ova nova vremena donose nešto slično.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 951


« Reply #141 on: November 18, 2015, 06:05:15 pm »


Ko nije ovo doživio nemože si predstavljati kako su ovi dani bili težki za dušu. Od jednom ostavljaš ono što si gradio i živio toliko godina. Misli, da ova nova vremena donose nešto slično.

Nikada, nikome se ne ponovilo!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #142 on: November 18, 2015, 09:02:12 pm »

Hvаlа pukovniče nа još nekim detаljimа koji u mnogome pomаžu dа se shvаti težinа tog vremenа i situаcije u kojoj se nаđu sаvesni oficiri nаsprаm tаkvih kаkаv je bio k.f. Izudin Šljivo.
Nadovezao bih se na tvoj post sa detaljem kada se auto otkačio i prešao na desnu stranu Naslonio se na vrata oficirske kabine i na vrata oficirskog salona na barži, u kormilarnicu je moglo da se popne sa leve strane broda stepenicama. Auto je bukvalno je šetao tamo-ovamo pri svakom uranjanju desne strane broda pod udarom talasa.Dosta puta sam u pokušaju da objasnim nekome kako izgleda ta situacija to upoređivao sa običnom kutijom šibica pod talasima u plićaku. Prizor koji mi se urezao u sećanje je pogled sa mesta mašiniste na barži kroz vizir iznad na ulazu u mašinski prostor. I sad kao da gledam kada se barža nađe u donjoj amplitudi talasa koji ima visinu 7 ili 8 metara a ja sam ispod nivoa još dva metra i gledam kroz stakla vizira udarac tolikog talasa na brod koji zaroni skoro do pola.Mnogo puta su se od siline udara otvarala vratanca na ulazu u mašinski prostor i voda bi jurnula unutra.To su trenuci kada samo očekuješ da barža ne može da napravi povratni položaj, odnosno da prejaše talas. Ja sam to znao po zvuku propelera kada vrti na prazno iznad vode....i tako svaki put. Čudna su osećanja u tom trenutku u podpalublju- Samo  ti i motor ispred tebe koji ne sme da stane. Brodski klakson nije bio u funkciji da bih pozvao pomoć, mada sam mogao da napravim uzbunu preko telegrafa. To mi je bila još uvek nekakva veza sa kormilarnicom.

Ako ne grešim, nа pаlubu barže su ukrcаnа ukupno 24 sidra težine oko 56 tona plus dve haubice i putnički auto. Ona dva najveća "jednokraka" sidra su bila težine po 12 tona i njih smo prvo utegli sajlama. Već tada se govorilo da barža to neće izdržati jer prilikom utovara drugog sidra čulo se da je nešto ili puklo ili kako bih rekao "trglo" toliko jako da su mislili da je barža "polomljena". Tada sam bio na palubi sa jednim od "civila" koji je bio na barži do polaska ( nosio naočare, kasnije u Kumboru uhapšen zbog one afere sa brodskim motorima na Katarini...). Iz razgovora s njim sam shvatio da je ukupan teret bio preveliko opterećenje za baržu , čak preko granice nosivosti.No proveravali ste sve na kraju kako si napisao i toga se isto sećam.

Pominjao si poverenje i na koga se čovek mogao osloniti u to vreme. Mogu reći na kraju da jedini čovek kom sam mogao da verujem na brodu je moj nadređeni vodnik Ilić. Kada sam stupio na brod , bila su samo dva mornara Srbina. Blentavi kuvar Stanković iz Zemuna i ja.Na koga da se oslonim u to vreme. Tokom vremena sam se sprijateljio sa mornarom s kojim sam delio keson.
Ovo sada slobodno mogu da kažem , svedok mi je mornar kormilar ( brat mu je bio mornarički oficir )koji je isto tako mislio, u kontaktu smo još uvek. Svih šiptara sa broda sam se oslobodio,tako što sam im pomogao da pobegnu, njih četvorica ukupno. I ne samo sa mog broda, već i sa nekih drugih.Samo zato da bih znao ko mi stoji iza leđa, brzo čovek od 19 godina sazri u takvim situacijama.Sa mog broda trojica su pobegla iz Duge Uvale uz moju pomoć kad je bila prilika, a ovaj četvrti i još neki sa Katarine su pobegli na obalu čamcem koji je vozio oficire na posao iz Pule na Katarinu (zaboravih kako su ga zvali). Mornar koji je vozio čamac je bio iz Beograda ( M.Z) i njega sam zamolio da ih jutrom kada krene prazan za Pulu poveze do obale. Tako je i bilo nekoliko puta. I njemu je bilo jasno zašto tako treba. Tako smo mi Boro razmišljali da je najbolje u onoj situaciji na ostrvu. Jer smo s njima spavali i nismo mogli da im verujemo. Sami su govorili da oni neće da učestvuju u nekim budućim događajima,pa kad je već tako oni mi leđa sigurno neće čuvati...

Susret ćemo upriličiti prvom priliko kad stignem u Srbiju, sad sam malo na istoku u odnosu na ranije..Kasetu jedva čekam da pogledam . Živeo ti meni , da te zdravlje služi i uživaj u ulozi dede !
« Last Edit: November 18, 2015, 09:15:55 pm by longtrip » Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #143 on: November 18, 2015, 11:52:44 pm »

Ova ukrcana sidra kome su tako jako trebala? Vjerovatno se radi o sidrima još iz austrougarske. To su admiralska sidra sa jednim krakom.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #144 on: November 19, 2015, 08:55:41 am »

Svako od nas je imao svog "Sljivu" u zivotu. Postoje momenti u hijerarhijama kada jednostarjesinstvo i subordinacija prestaje vaziti. Drugo prema PBS, Komandant broda ima zadnju rijec kada je u pitanju sigurnost broda i posade, nadredjeni koji mu moze narediti drugacije, za to je takodjer propisana procedura. Ali kada starjesina-oficir ima "Sljivu" kao pretpostavljenog, stvar je njegove procijene i naravno velikog rizika po potcinjenog ne postupiti po naredjenju "ala Sljivo". "Sljivo" je sinonim za uravnilovku, nedostatak pravih kriterija za selekciju koja je nagrizala JNA/JRM jer je dugo poslije II svjetskog rata bila mirnodopska armija, pa su i kocnice popustile, starjesine su konvertirane u administrativce s aktovkama (bio modni trend cak) dok se na osnovnu djelatnost zaboravilo.
Jos se zivo sjecam procjene BG jedinice kada su glavne teme bile aktivnosti van jedinice, a mjerenje i poboljsanje performansi borbene gotovsti pojedinca i grupe (recimo koliko je potrebno clanu posade da stavi zastitnu masku ili koliko je potrebno posadi da zaposjedne top na znak borbene uzbune) nitko nije uzimao za ozbiljno. Neki koji su se trudili, smatrani su kao cudaci, a ne profesionalci. Koristenje poslovne psihologije najmanjeg moguceg riika, bilo je posebno karakteristicno za mornaricu, a za to najvecu odgovornost snosi komandni kadar (oni s zvjezdom na rukavu iznad sirita), vecinom se nisu mjesali u posao. I po zakonu spojenih posuda, lakse je bilo oportuno prijeci novom poslodavcu, nego ispuniti tekst zakletve. Imamo bogatu tradiciju.
Koliko iz teksta mogu nazrijeti, ukrcani teret nije bio dobro osiguran na palubi, PDS nije bas dizajnirana za jace more, stabilitet i ukupna nosivost nisu racunani, pritisak tereta po jedinici povrsine palube nije usporedjivan s maksimalno dozvoljenim, minimum minumuma iz nekog brodskog dokumenta moralo se vidjeti koliko je ukupna ozvoljena nosivost.itd. Jednostavno losa priprema broda za borbu i plovljenje. 
Procjena meteo situacije je bila losa (lokalni predznaci nevremena), sada, pa i tada, obalne stanice su davale prognozu vremena nekoliko puta dnevno, a upozorenja idu i vanredno.
Sama sidra (jednokraka kako pise, trebala bi da su Bruce tip) su izuzetno skupa, ako je postojala mogucnost trebalo ih je uzeti, ali ne pod svaku cijenu.
U to vrijeme, sidriste, pristani na Sj. Jadranu su bili dosta sigurni za bilo koga pa i jedinice JRM, bez obzira na opcu klimu koja je bila daleko od prijatne.
Bilo je to vrijeme idealizma pripadnika JNA, ocekivali su da im rjesenje ponudi netko drugi, bez participacije njih samih, pa nam je na kraju rjesenje svima nametnuto, sa stanovista zivota obicnih ljudi puno gore nego prije.
Ne ponovilo se.. 
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #145 on: November 19, 2015, 10:13:30 am »

Bez obzira na sve, mišljenja sam da bi barža obavila zadatak samo da su uslovi na moru to dozvoljavali.Pri ukrcaju vodilo se računa o rasporedu tereta na palubi,sav teret je utegnut  sajlama , fiksiran kako je jedino bilo moguće.To što je na brodu od svih navigacionih ili radarskih sistema u funkciji bila samo radio stanica. To je druga priča koju su proizveli uslovi, okruženje i prilike u to vreme.Barža je projektovana da plovi po moru maksimalne jačine 3 . A kada se uslovi plovidbe pogoršaju i više nego duplo od dozvoljenog. Onda se dešavaju i takve stvari i okolnosti u koje smo mi uleteli na otvorenom moru.Kao što znamo DTM 233 je bio opterećem 50% od dozvoljene nosivosti i zbog uslova plovidbe  nije izdržao.

Evo 24 godine ovaj dan se u mojoj kući slavi kao drugi rođendan.Porodicama trojice nastradalih je ovo najtužniji dan. Tako su i kod mene pomešana osećanja sreće, tuge, nekog prkosa i mog posebnog odnosa prema svemu što se dogodilo.U Srbiji sam na ovaj dan ispaljivao tri metka u vazduh u slavu i pomen poginulih.
 Danas ću im zapaliti sveću i u molitvi im želeti Carstvo nebesko !

Mirno more i Slava im !
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #146 on: November 19, 2015, 11:28:46 am »


Jeli je poslje neki "Šljivo" odgovarao nekome za guditak ljudi i plovnih sredstava? Jeli je bila pokrenuta neka iztraga?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #147 on: November 19, 2015, 11:47:00 am »


Jeli je poslje neki "Šljivo" odgovarao nekome za guditak ljudi i plovnih sredstava? Jeli je bila pokrenuta neka iztraga?

Ne bih danas o tome... jer kako kaže pesma :

Osim tih kapetanskih kapetana
ima na svetu i prečih stvari.
Prvo da vidimo šta je to more.
Prvo da vidimo šta su mornari.

Na današnji dan 19. novembra 1991. tri su mornara izgubila bitku s morem !

Slava im i vječnaja pamjat !
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #148 on: November 19, 2015, 11:48:50 am »

Slava im!!!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #149 on: November 19, 2015, 12:01:12 pm »


У име мора, које сам тада сматрао својим, а и данас га сматрам СВОЈИМ, свим погинулима у том несрећном дану - Вјечнаја памјат, Vječni pomen.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.