PALUBA
April 18, 2024, 02:50:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 138000 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #150 on: November 19, 2015, 02:54:02 pm »


SLAVA JIM !
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #151 on: November 19, 2015, 06:52:04 pm »

Slava im.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 948


« Reply #152 on: November 19, 2015, 06:57:16 pm »

Zastavnik I klase Ante Ilić, vodnik I klase Vujica Čurić (moj "Rambo"), signalista, mornar Aleksandar Stojkov, nek Vam je večna slava i hvala za Vaše prisustvo, trud i pomoć u teškim danima koje smo zajedno prošli.

Ante, nek ti je laka zemlja, a Vama Vujica i Aleksandre, nek je laka modra voda Vašeg groba.

Dok god živi iko ko je sa Vama radio, niste i nećete biti zaboravljeni.

Počivajte u miru.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 948


« Reply #153 on: November 19, 2015, 07:11:52 pm »


Ovo sada slobodno mogu da kažem , svedok mi je mornar kormilar ( brat mu je bio mornarički oficir )koji je isto tako mislio, u kontaktu smo još uvek. Svih šiptara sa broda sam se oslobodio,tako što sam im pomogao da pobegnu, njih četvorica ukupno.

@Longtrip, znao/znali smo mi to, ali, iskreno, nismo se nešto mnogo ni trudili da to sprečimo.

Jedan primer: u Vargaroli su vezisti nekako iskopali jednu telefonsku žicu i na nju spojili telefon, tako da smo neko vreme imali vezu sa celim svetom. Organizovao sam to tako da je svaki mornar mogao svakog dana 10-15 minuta da koristi telefon. Vrlo brzo sam uočio da su neki to koristili da dogovore beg iz kasarne ali nisam zabranio upotrebu telefona. Večer nakon potonuća DMT i PDS, pošao sam iz komande nizbrdo ka brodovima i sreo grupicu mornara kako idu u komandu - rekoše mi da idu na telefon. Zaustavio sam ih, dao im sav novac koji sam imao u novčaniku i rekao da dvojici mogu da dam i civilno odelo, i neka idu na kapiju, a ne da preskaču žicu. Odbili su da prime novac, rekli da neće da beže i nakon toga mi ni jedan mornar više nije pobegao.

Zašto sam ih praktično puštao da odu? Zato što sam znao da mi više znači jedan mornar uz mene a koji neće pušku da okrene ka meni, nego 10 u koje nisam siguran.

Još jedan primer: zašto pokojnog Vujicu zovem "Rambo"? Negde krajem septembra, posada "pokojne barže" PDS 107 čula je da će te noći biti napad na Dugu uvalu i rešila na svoju ruku da isplovi i vrati se u Vargarolu, iako su imali zadatke u Dugoj uvali da izvrše. Šljive nije bilo, naravno. Ljubomir Nikolić i ja smo odlučili da im to ne dopustimo pa šta bude bude, ali to se moralo obaviti lično - trebalo je noću proći kroz ceo grad (oko 10 km) i ubediti ljude, ako treba i ostati sa njima celu noć. Ljuba je ostao u komandi a ja krenuo - ali, trebao mi je neko ko barem može da odgovori na vatru dok ja vozim (privatni auto, stojadin). Došao sam na DTM i pitao kolege ko će samnom - svi ćute, jedan mi reče Boro, ja imam decu. Odgovorio sam mu da ja imam kopilad a ne decu, pa mogu i sam. Tada je Vujica ustao, repetirao AP i rekao "Idem ja sa vama druže kapetane", a ja mu odgovorio "Idemo Rambo" - i ostade on Rambo... do 19.11.

Kako je bilo kroz grad, na barži te noći, pa nazad u Vargarolu posle ponoći, to je druga priča, ne bih u off, već pišem previše.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #154 on: November 19, 2015, 07:45:01 pm »

Piši da ne bude zaboravljeno. To je historja.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #155 on: November 19, 2015, 07:52:09 pm »


Ovo sada slobodno mogu da kažem , svedok mi je mornar kormilar ( brat mu je bio mornarički oficir )koji je isto tako mislio, u kontaktu smo još uvek. Svih šiptara sa broda sam se oslobodio,tako što sam im pomogao da pobegnu, njih četvorica ukupno.

@Longtrip, znao/znali smo mi to, ali, iskreno, nismo se nešto mnogo ni trudili da to sprečimo.

Jedan primer: u Vargaroli su vezisti nekako iskopali jednu telefonsku žicu i na nju spojili telefon, tako da smo neko vreme imali vezu sa celim svetom. Organizovao sam to tako da je svaki mornar mogao svakog dana 10-15 minuta da koristi telefon. Vrlo brzo sam uočio da su neki to koristili da dogovore beg iz kasarne ali nisam zabranio upotrebu telefona. Večer nakon potonuća DMT i PDS, pošao sam iz komande nizbrdo ka brodovima i sreo grupicu mornara kako idu u komandu - rekoše mi da idu na telefon. Zaustavio sam ih, dao im sav novac koji sam imao u novčaniku i rekao da dvojici mogu da dam i civilno odelo, i neka idu na kapiju, a ne da preskaču žicu. Odbili su da prime novac, rekli da neće da beže i nakon toga mi ni jedan mornar više nije pobegao.

Zašto sam ih praktično puštao da odu? Zato što sam znao da mi više znači jedan mornar uz mene a koji neće pušku da okrene ka meni, nego 10 u koje nisam siguran.

Još jedan primer: zašto pokojnog Vujicu zovem "Rambo"? Negde krajem septembra, posada "pokojne barže" PDS 107 čula je da će te noći biti napad na Dugu uvalu i rešila na svoju ruku da isplovi i vrati se u Vargarolu, iako su imali zadatke u Dugoj uvali da izvrše. Šljive nije bilo, naravno. Ljubomir Nikolić i ja smo odlučili da im to ne dopustimo pa šta bude bude, ali to se moralo obaviti lično - trebalo je noću proći kroz ceo grad (oko 10 km) i ubediti ljude, ako treba i ostati sa njima celu noć. Ljuba je ostao u komandi a ja krenuo - ali, trebao mi je neko ko barem može da odgovori na vatru dok ja vozim (privatni auto, stojadin). Došao sam na DTM i pitao kolege ko će samnom - svi ćute, jedan mi reče Boro, ja imam decu. Odgovorio sam mu da ja imam kopilad a ne decu, pa mogu i sam. Tada je Vujica ustao, repetirao AP i rekao "Idem ja sa vama druže kapetane", a ja mu odgovorio "Idemo Rambo" - i ostade on Rambo... do 19.11.

Kako je bilo kroz grad, na barži te noći, pa nazad u Vargarolu posle ponoći, to je druga priča, ne bih u off, već pišem previše.


ne bih u off, već pišem previše.


Tako je Boro sve je to lijepo ali ulazi se na područje T-11. Javit će se netko sa druge strane i onda se neće znati stati.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #156 on: November 19, 2015, 08:31:11 pm »

Što bi druga strana imala reći o ovom tragičnom događaju? Malo i ništa. Zabilježeno je u novinama samo stradavanje. Kako je došlo do stradavanja znaju ljudi s brodova. Boro je prošao Pulom u teškim vremenima. Kako mu je bilo zna najbolje. Kako je ostao živ i zašto nije izgubio glavu zna Boro i sam. Ne treba ni tu nekog velikog mudrovanja.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #157 on: November 20, 2015, 12:27:35 am »

Piši da ne bude zaboravljeno. To je historja.

подржавам! данас јесмо, сутра нисмо, нека остане записано за памет млађима.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #158 on: November 20, 2015, 08:59:35 am »

Jeli to taj Izudin Šljivo o kojem piše Boro?


* 61f84bcb-b8b0-4c68-a07f-7b80f5fdf9eb_zpsfutno1or.jpg (65.09 KB, 289x415 - viewed 136 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #159 on: November 20, 2015, 09:49:22 am »

Zastavnik I klase Ante Ilić, vodnik I klase Vujica Čurić (moj "Rambo"), signalista, mornar Aleksandar Stojkov, nek Vam je večna slava i hvala za Vaše prisustvo, trud i pomoć u teškim danima koje smo zajedno prošli.

Ante, nek ti je laka zemlja, a Vama Vujica i Aleksandre, nek je laka modra voda Vašeg groba.

Dok god živi iko ko je sa Vama radio, niste i nećete biti zaboravljeni.

Počivajte u miru.
Neka im je mirno more nebesko, za njih i ostale koji plove tamo negde ova traka je crna i obeležava večni žal za pokojnim mornarima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* traka-mornara-jrm-slika-37051687.jpg (26.15 KB, 617x463 - viewed 94 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #160 on: November 20, 2015, 11:03:00 am »

Jeli to taj Izudin Šljivo o kojem piše Boro?

Mislim da jeste  ali nisam potpuno uveren. Ovo je fotografija iz mlađih dana a ja ga pamtim samo iz vremena o kom je reč ovde.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 948


« Reply #161 on: November 20, 2015, 12:26:44 pm »

Jeli to taj Izudin Šljivo o kojem piše Boro?

Mislim da jeste  ali nisam potpuno uveren. Ovo je fotografija iz mlađih dana a ja ga pamtim samo iz vremena o kom je reč ovde.

Isto važi i za mene.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 948


« Reply #162 on: November 20, 2015, 12:37:00 pm »

Što bi druga strana imala reći o ovom tragičnom događaju? Malo i ništa. Zabilježeno je u novinama samo stradavanje. Kako je došlo do stradavanja znaju ljudi s brodova. Boro je prošao Pulom u teškim vremenima. Kako mu je bilo zna najbolje. Kako je ostao živ i zašto nije izgubio glavu zna Boro i sam. Ne treba ni tu nekog velikog mudrovanja.

Hvala na podršci druže.

Mada, rečeno je već sve što je bitno za priču o PDS i DTM... lični utisci i osećanja nisu ovde bitna. Žao mi je što moram da spominjem Šljivu, ne znam ni da li je čovek živ ili ne, ali imao je takvu ulogu u ovoj tragediji da se njegovo ime ne može zaobići.

Ako mi još nešto iz tog doba padne na pamet, napisaću.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #163 on: November 20, 2015, 06:02:55 pm »


Pa zato sam i pitao dali je zbog takvog komandovanja i posledica dobio po ušima?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #164 on: November 20, 2015, 07:09:30 pm »

Po nekoj logici izmještanje ljudstva, tehnike, brodova i plovnih sredstava obavlja se po zapovijedi. Plovni sastav ima svog zapovjednika.najstarijeg po činu u grupi brodova.  U dobru i u zlu za sve što se dešava od trenutka ukrcaja do iskrcaja odgovoran je. Odgovoran je od trenutka primanja zapovijedi.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.