PALUBA
April 20, 2024, 08:27:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 138081 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #165 on: November 20, 2015, 08:44:12 pm »

@Mandalina, nije Šljivo ništa odgovarao, čak i izveštaj o vanrednom događaju (sken negde na drugoj - trećoj strani ove teme) nije pisao on, nego Ljubo Nikolić i ja, a kucao sam ja, on je samo sedeo i smrknuto nas gledao. Ni izjavu čak nije napisao.

@Brodarski - u sridu! Plovni sastav u kojem su bili i nastradali brodovi imao je komandanta, kbb Mileta Marinković. On je na najjačem brodu (za more najjačem) otišao za Vis, pustio da se konvoj razvuče na skoro 100 Nm, tako da to više i nije bio konvoj nego se svako snalazio/spašavao kako je znao i koliko je imao jake makine.

Nas 11 pokušali smo da kroz tužbu za odštetu za izgubljene lične stvari u brodolomima malo poguramo sa mrtve tačke pitanje odgovornosti, i nismo uspeli. U presudi koju i danas negde čuvam, piše "do brodoloma je došlo usled više sile i greške u konvojiranju brodova". To smo u žalbama koristili kao krunski argument - grešku je počinio oficir JRM, znači odgovorna je JRM - JNA - SFRJ. A koji to oficir JRM? Ukazivali smo, javno iznosili njegovo ime, nikad nije pozvan ni da svedoči.

Dugo nakon tih događaja, 2002. dođem u Sektor za RM GŠ VSCG da radim, on je kratko pre toga otišao u penziju. Dođe, navrati nešto privatno, meni se jedva javi, sigurno su mu rekli kako sam na sudu rekao da je on kriv za smrt mojih kolega. Šljivo također snosi deo odgovornosti zbog nepromišljenog srljanja u plovidbu zimskom periodu, ali mnogo je veća odgovornost kbb Marinkovića. Pisao sam u topiku i o tome ranije...
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #166 on: November 21, 2015, 11:34:16 am »


Zna li se približna FI i LAMBDA mesta potonuča?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #167 on: November 21, 2015, 12:45:11 pm »

........ pustio da se konvoj razvuče na skoro 100 Nm, tako da to više i nije bio konvoj nego se svako snalazio/spašavao kako je znao i koliko je imao jake makine......


Pa ni atlantski konvoji u IISR se nisu toliko razvukli u napadima njemackih podmornica. Valjda je aktivni oficir znao kako/po kome podesiti brzinu konvoja.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #168 on: November 21, 2015, 02:10:28 pm »

Znaš kako se njegov postupak zove? Komandantsko izviđanje. Morao je viditi jeli još u Visu JRM.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #169 on: November 21, 2015, 02:49:30 pm »

........ pustio da se konvoj razvuče na skoro 100 Nm, tako da to više i nije bio konvoj nego se svako snalazio/spašavao kako je znao i koliko je imao jake makine......


Pa ni atlantski konvoji u IISR se nisu toliko razvukli u napadima njemackih podmornica. Valjda je aktivni oficir znao kako/po kome podesiti brzinu konvoja.

Očigledno nije, jer bi inače ceo konvoj plovio oko 7čv. što je valjda trajna brzina PDS. A razvući se na 100NM na Jadranu stvarno je umetnost. Ako je čeoni brod bio u visini Telašćice na Dugom otoku, što je valjda Tajer, onda je zadnji još bio u Puli.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #170 on: November 21, 2015, 02:54:31 pm »

........ pustio da se konvoj razvuče na skoro 100 Nm, tako da to više i nije bio konvoj nego se svako snalazio/spašavao kako je znao i koliko je imao jake makine......


Pa ni atlantski konvoji u IISR se nisu toliko razvukli u napadima njemackih podmornica. Valjda je aktivni oficir znao kako/po kome podesiti brzinu konvoja.

Barža sa novim motorima može da razvije brzinu od 7-8 č pri idealnim uslovima mora. Pri jakom moru ona ne može da plovi uopšte i faktički samo pluta na površini. Kormila prenapregnuta do maksimuma  i brzina barže je bila 1-2 č. Ima u izveštaju koji je Boro postavio nekih navoda u vezi toga. (jačina mora 7-8 , brzina vetra preko 120 km/h ) Mi smo bili iza DTM-a koji je bio prvi brod tog konvoja pod komandom pbb Ljuba Nikolića, koji isto tako nije predviđen za takve uslove mora,može da izvršava zadatke po moru jačine 3  .

Toliko puta su nas čekali jer barža nije mogla da prati brzinu DTM-a. Još jedan uzrok usporavanja konvoja je bio drugi priučeni mašinista barže kome je bilo toliko muka od samog početka da nije izvršavao svoj zadatak i proveo je vreme u mornarskom kesonu.. Njega su smenjivali ostali mornari sa broda u levom mašinskom prostoru.Kao što znate pomoćni tank za gorivo , koji napaja motor barže , dopunjava se ručno na svakih 20 -30 min, već sam to spominjao.Neko bi od njih zaspao opijen od izduvnih gasova u mašinskom prostoru, neko od umora, neko bi prosto napustio mašinski prostor jer mu je pozlilo a nikoga o tome nije obavestio. Dešavalo se mnogo puta da motor stane jer je pomoćni tank prazan.Šta dalje da vam pričam.

 I ja sam  izlazio iz moje desne makine da ih proveravam. Urlam na njih, budim ih jer je tank skoro prazan, a naređeno im je da moraju da prate nivo goriva i da ga redovno dotankavaju. To je kontrolisao vodnik Ilić a meni je sugerisao da ih i ja kontrolišem jer zbog toga zaostajemo ili skrećemo sa kursa. Pa dok se ponovo startuje motor koji se inače teško upućivao u pogon ...prođe vreme..Pa sve iz početka, ni sam ne znam koliko puta , a pbb Nikolič sa DTM-a je bio van sebe zbog toga. Znam priču jer ih je preko radio stanice kritikovao zbog svega, a meni to ispričao kormilar koji je sve vreme bio u kormilarnici.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #171 on: November 21, 2015, 03:03:41 pm »



Hvala longtrip na pojašnjenju. Nemački Siebel fahre - osnov za posleratne PDS stvarno su imali maks brzinu 6čv, a ja sam mislio da su naši brodovi bili savremenije koncepcije, što nije tačno, naročito pri takvom stanju mora, pa je brzina sastava stvarno mogla biti dva čvora. PDS su imali Gray Marine američke motore (pominje ih JFS), ili Torpedo?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #172 on: November 21, 2015, 03:10:50 pm »

Imali su Mercedes motore 360 ks ( PDS 107 je imao te motore), ne sećam se svih oznaka. Mislim da FF ima precizne podatke , valjda ih je negde na forumu i postavio.Ja sam kumbore naveo podatke koje sam čuo iz priče samo, daleko od toga da sumnjam u tvoje navode. Evo izračunajte prosečnu brzinu barže ako nam je za vožnju do Malog Lošinja sa Katarine potrebno 6 sati. Koliko se sećam išli smo brzinom od oko 4 -5 č, tako su mi rekli. Dešavalo se i da se more pojača na 2-3 i tada smo išli još sporije.
« Last Edit: November 21, 2015, 03:27:54 pm by longtrip » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #173 on: November 21, 2015, 03:20:48 pm »

Pronašao sam, setih se da je FF postavio fotografije DSM-514

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,7484.msg43425.html#msg43425
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #174 on: November 21, 2015, 05:27:58 pm »

Znaš kako se njegov postupak zove? Komandantsko izviđanje. Morao je viditi jeli još u Visu JRM.

Njegov postupak se zove kukavičluk.

A Šljivo je išao u Boku na svu silu, da sa Milanom Zecom koji mu je bio kum vidi "hoće li to biti mornarica do Molunta". Ne nego će biti do Beringovog mora!
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #175 on: November 21, 2015, 05:56:39 pm »


Šta bo to značilo mornarica do Molunta?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #176 on: November 21, 2015, 07:50:18 pm »

Znaš kako se njegov postupak zove? Komandantsko izviđanje. Morao je viditi jeli još u Visu JRM.

Njegov postupak se zove kukavičluk.

A Šljivo je išao u Boku na svu silu, da sa Milanom Zecom koji mu je bio kum vidi "hoće li to biti mornarica do Molunta". Ne nego će biti do Beringovog mora!
Boro, ne mogu ja baš toliko biti izravan. Mogao sam to nazvati i taktičkom radnjom zvanom uzmak. Mogao sam i nasilno izviđanje luke Vis.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #177 on: November 21, 2015, 07:54:33 pm »


Šta bo to značilo mornarica do Molunta?

Rizikujem da me Uredništvo klepi po glavi, ali sad moram da objasnim: parafrazirao sam njegove reči, "mornarica do Molunta", time je mislio da li će Hrvatska da se osamostali - što znači da će njena zona odgovornosti biti samo koliko je teritorijalno more Crne Gore, a u tom slučaju on ne bi ostao u mornarici. Razgovarao sam sa njim, dokazivao mu da muškarac ne može suprugu na silu zadržati u braku, a kamoli država državu, prozvao me defetistom i otišao da proveri. A žurilo mu se, jer ako bi menjao stranu, nije isto ako dođe danas ili mesec dana kasnije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #178 on: November 21, 2015, 07:57:02 pm »

Znaš kako se njegov postupak zove? Komandantsko izviđanje. Morao je viditi jeli još u Visu JRM.

Njegov postupak se zove kukavičluk.

A Šljivo je išao u Boku na svu silu, da sa Milanom Zecom koji mu je bio kum vidi "hoće li to biti mornarica do Molunta". Ne nego će biti do Beringovog mora!
Boro, ne mogu ja baš toliko biti izravan. Mogao sam to nazvati i taktičkom radnjom zvanom uzmak. Mogao sam i nasilno izviđanje luke Vis.

Znamo i ti i ja kako se to zove, viđali smo ne jednom slične slučajeve. A možemo biti fini pa to uvijati u kakve god oblande, ostaje delo, ostaju svedoci.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #179 on: November 21, 2015, 07:59:41 pm »

Neće te niko lupiti. Izgleda da je on već bio s nekim u kontaktu i vagao je situaciju.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.