PALUBA
April 20, 2024, 02:40:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 138068 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #195 on: November 22, 2015, 05:15:20 pm »

Quote
Za 8. MIOZPD, posebno za 8. odred DJČ znam dosta iz tog vremena, ali nije za ovu temu, mada primera za kukavičluk tu ima baš za knjige i istoriju. Isto tako i primera pribranosti i hrabrosti.

Boro, ovo ćeš mi jednom nekako ispričati. Moj otac bio je prekoputa, u V.Škorpiku (PS-12 u remontu) do zadnjeg dana do kada se JRM tamo držala, na kraju zarobljen u pokušaju individualnog bekstva. Ti događaji su i za moju porodicu bili jako traumatični, jer smo dobili telegram da je tamo i poginuo. Nakon 21 dana u zarobljeništvu razmenjen. Otac mi je jako malo pričao o ovome, razumem da bi najradije izbrisao to vreme iz pamćenja da može. Znam za nekoliko epizoda, ali bi voleo da imam celovitu sliku o tim događajima. Događaji opisani u ovom topiku usledili su neprosredno nakon šibenskih događaja. Cela ta druga polovina 1991. stavila je ljude na test. Znam za mnoge sudbine njegovih kolega koji su to fizički nekako i pregrmeli, ali emotivno su na kraju bili potpuno slomljeni, većina je završila svoj put mnogo pre svog vremena, pritisnuta psihičkim i fizičkim bolestima.

Hoću @FF, drage volje, blizu smo - naći ćemo se na kafi. Mada, događaje iz Šibenika znam iz druge ruke, iz priča ljudi koji su tamo bili i iz razgledanja izrešetanih brodova. Moja saznanja su uglavnom fokusirana na dva broda iz moje jedinice, DJČ-611 (možda 612, nisam 100 % siguran) i BRM-88 (ni njen broj nisam siguran), mada imam negde neke izjave u kojima to piše - ispitivali su mene zašto su brodovi ostali u MTRZ.

A emocije vezano za taj period u Šibeniku vezanu su za jedan primer neverovatnog kukavičluka oficira i na kolegu, klasu mlađeg, koji je poginuo. Sve skupa, opet ništa lepo, ali uz kafu i rakiju može se ispričati...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #196 on: November 22, 2015, 05:19:19 pm »


Teško mi je kad se svega toga setim i dugo u sebi sam potiskivao neke emocije i mislio da sam sve to lako "prebrodio". Ostaje trag dubok kao brazda koju  pri oranju preskačeš iz nekog razloga i trudiš se da je ostaviš po strani. Kao što sam pre napominjao, u kontaktu sam sa nekim od njegovih "ždrebaca" ( Milutinović, Lazović, Živanić) koji ga uvek pomenu i sada mogu da im prenesem da im je komandant dobro i da provodi penzionerske dane , nadam se da ga zdravlje služi. Prenesi mu pozdrave od njegovih brodolomaca...

Hoću, pozdraviću ga, bez brige. I on radi ali njegova je stvar da li hoće da to i javno kaže. Zdravlje mu je super.

To što kažeš o emocijama, ako ja koji nisam direktno učestvovao u tome ne mogu da zaboravim, mogu samo da zamislim kako je vama koji ste to prošli. Na ružne stvari koje nam se dese pada "prašina vremena" ali ih nikada u potpunosti ne zatrpa, umiru sa nama.

Zato se slažem da treba sve ispričati, ipak je 24 godine solidna istorijska distanca čak i za usijane glave.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #197 on: November 22, 2015, 05:21:46 pm »


Neka neko otvori topik o zbivanjima u VPS Šibenik. Neka se tamo isto tako izpiše povjest.

Super ideja, najbolje bi bilo neko ko je bio učesnik, nije važno na kojoj strani. Sudim po sebi: ono što tada kao čovek od 35 godina nisam razumeo pa ponešto i zamerao nekome od kolega, danas razumem i davno više ništa nikome ne zameram. Kukavičluk mi se gadi, ali ni to ne zameram, bilo bi to kao da zameram nekome ko muca.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #198 on: November 22, 2015, 05:32:23 pm »

Ideja je odlična samo se kosi sa T11. u ovom topicu je diskusija dostojanstvena kakva i treba biti s obzirom na težinu događaja, sve drugo bi nas skrenulo s kursa.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #199 on: November 22, 2015, 05:33:52 pm »

Ideja je odlična samo se kosi sa T11. u ovom topicu je diskusija dostojanstvena kakva i treba biti s obzirom na težinu događaja, sve drugo bi nas skrenulo s kursa.

I to si u pravu...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #200 on: November 22, 2015, 05:40:07 pm »

Popis poginulih i ranjenih s imenima i prezimenima kao i pripadnost vojsci objavljeni su u novinama. S. Dalmacija i Šibenski list objavili su popis  na temelju podataka iz Medicinskog centra Šibenik. Nema tu nikakve tajne.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #201 on: November 22, 2015, 05:41:32 pm »

нити разлога за свађу.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #202 on: November 22, 2015, 05:41:49 pm »

Popis poginulih i ranjenih s imenima i prezimenima kao i pripadnost vojsci objavljeni su u novinama. S. Dalmacija i Šibenski list objavili su popis  na temelju podataka iz Medicinskog centra Šibenik. Nema tu nikakve tajne.

Nije u pitanju tajna nego T.11 Pravilnika i, verovatno neka usijana glava koja bi izazvala zaključavanje i brisanje topika. Ali, kako Uredništvo kaže.

Konkretno, mislio sam na pbb Zorana Golubovića koji je poginuo na jednom od graničara.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #203 on: November 22, 2015, 05:53:36 pm »


Boro ! Ono je bila barkasa BRM 82. Slika (foto portret u uniformi) za uspomenu na pbb Zorana Golubovića još danas krasi jednu od kancelarija mornarice CG u Baru. Ja sam ju osobono video. 
Šta sad? Da otovrimo ovaj topik ili ne?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #204 on: November 22, 2015, 05:57:14 pm »

Ma Boro, ima od toga 24 godine. Da pitaš ove mlađe di je Duboka ili Sidrište 2, ubi me ako bi znali. Sjećam se da je ime tog pbb i kf bilo objavljeno u prvom broju koji nakon blokade stigao u grad. Kad bi se povela ozbiljna  rasprava onda bi vidjeli što i kako. Ovako, to je povijest. Što je bilo i kakva je bila uloga JRM u remontu, to možemo nas dvojica uz limunadu razgovarati.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #205 on: November 22, 2015, 06:00:39 pm »

Ako napravimo jedan put izuzetak o T. 11, morat ćemo napravit i drugi, treći... ako želimo poštivat pravilnik palube., inače nema smisla imat pravilnik
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #206 on: November 22, 2015, 06:00:46 pm »

Ma Boro, ima od toga 24 godine. Da pitaš ove mlađe di je Duboka ili Sidrište 2, ubi me ako bi znali. Sjećam se da je ime tog pbb i kf bilo objavljeno u prvom broju koji nakon blokade stigao u grad. Kad bi se povela ozbiljna  rasprava onda bi vidjeli što i kako. Ovako, to je povijest. Što je bilo i kakva je bila uloga JRM u remontu, to možemo nas dvojica uz limunadu razgovarati.

Može, ali ne uz limunadu, naći će se valjda malo vina.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #207 on: November 22, 2015, 06:02:17 pm »


Boro ! Ono je bila barkasa BRM 82. Slika (foto portret u uniformi) za uspomenu na pbb Zorana Golubovića još danas krasi jednu od kancelarija mornarice CG u Baru. Ja sam ju osobono video. 
Šta sad? Da otovrimo ovaj topik ili ne?

I dalje mislim da je taktički broj bio veći, 88 ili 89. Znam po tome što smo pričali da je najnovija BRM, što 82 ne bi mogla da bude. Mada, nije ni važno koji broj je nosila.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #208 on: November 22, 2015, 06:04:22 pm »

Ovde smo dozvolili raspravu zbog posebnosti događaja unatoč tome šta se dogodio za vrijeme T11. Sve drugo bi zahtijevalo internu raspravu u uredništvu.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #209 on: November 22, 2015, 06:05:25 pm »

Odgovara li ti kaštelanski zifandel? Crno vino, bolji od plavine. Od stare loze plavine ali bolje vrste. Od oružja nosim ono najubojitije, žlicu, pinjur i pošadu. Stolnjak bijeli, kao na brodu. Čaše kristal staklo, beštek srebrni.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.