PALUBA
March 28, 2024, 11:01:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 137126 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #240 on: January 04, 2016, 01:19:26 pm »

Gdje je bila jedinca mornaričke pešadije sa Katarine? A zašto su morali DJČ-ci na punjenje akumulatora? Nisu se punili pomoču svojih mašina?

Čitam danas ovu temu i vidim - dužan sam neke odgovore.

Mornarička pešadija sa Katarine je među prvim jedinicama prebačena za Boku, doduše po delovima, ne odjednom, a zašto, ko to danas zna.

DJČ su morali da povremeno dopunjavaju akumulatore jer zbog mnogo kratkih vožnji alternatori nisu mogli da ih dovoljno napune, pa smo zbog rizika pražnjenja akumulatora ispod granice koja garantuje upućivanje motora povremeno punili akumulatore sa obale po celu noć.

Vezano za to je još jedna anegdota. Krenem jednog dana krajem novembra sa Vargarole da nađem na Katarini rastavljač sabirnica za jedan PČ, na kojemu je to izgorelo. Tamo jedan moj vodnik - dobrovoljac i dva mornara sa BMT. Krene vodnik sa mnom iza zgrade komande, činilo mi se da sam tamo to video u nekom kršu... kad odjednom, povučem čizmom žicu, nešto fijuknu i levo od mene detonacija, ali nije PROM, nešto kao petarda. Svejedno, dobro me uplašilo... kaže mi vodnik, izvini, to ja noću postavim ručne bombe na žice od PROM - ova, danju skinem, neke i ne skinem... Dobro, tražimo dalje, kad odjednom on viknu "Pazi!" a ja se zamrznem sa nogom u vazduhu. Pogledam, on kleči desno, metar - dva od mene i odvrće ručnu bombu sa iste onakve žice. Da sam potegao i ovu... Izgrdim ga dobro, a on mi kaže "Hajde ti šefe budi ovde noću sa samo dva mornara..." Šta ću, kažem mu da se snalazi kako zna.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #241 on: January 04, 2016, 01:36:37 pm »


To, da se akumulatori za vrjeme kratkih vožnji nisu punuli to je zbog toga jer je tako trebalo da bude ili je to nedostatak ovog tipa broda?

Vodnik dobrovoljac. To se vjerovatno radi o nekom pripadniku koji je nekad završijo ŠRO RM pa se javijo na poziv.
Svakako se radilo o nižem ofociru koji je dobro obavljajo dužnosti komandira straže - osiguranja. Još jednom kažem težka vremena.
Nije za dušu tako bolno ako si u ratu a protivnik ti je tuđin. Nego tmurno je biti u ratu na svome protiv svog. Pa nije važno o koj strani se radi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #242 on: January 04, 2016, 01:41:44 pm »

Nije za dušu tako bolno ako si u ratu a protivnik ti je tuđin. Nego tmurno je biti u ratu na svome protiv svog. Pa nije važno o koj strani se radi.

Upravo to je bilo najteže.

Nije nedostatak tog tipa broda, nego prosto je tako. I kod auta, ako često pališ motor i voziš kilometar - dva, akumulator brže propadne.

Na DJČ akumulatori nisu bili novi, a nije bilo dužih vožnji u kojima bi alternatori napounili akumulatore, nego sve upali, vozi pola sata, ugasi, upali, vozi 15 minuta, ugasi... tako anlaser više povuče iz akumulatora struje nego što alternator napuni tokom kratke vožnje.

Drugo, takva su vremena bila da nisam smeo da dozvolim da se desi da motor ne može da uputi zbog praznog akumulatora, malo sam to i preventivno radio...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #243 on: January 04, 2016, 01:53:03 pm »

Boro, kaži mi da li negde postoji spisak ljudi ( oficira, podoficira,rezervista i mornara) koji su bili na DTM i PDS tada u konvoju ?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #244 on: January 04, 2016, 01:55:47 pm »

Ne verujem da postoji. Nismo ga napravili Ljubo ni ja, znači nije niko. U izveštajima o vanrednim događajima nabrojani su samo kao kategorije (OF, MOF, MOR) i navedena imena komandujućih i poginulih.

E sad, zašto ga nismo napravili - pogrešili smo ali to znamo sada, onda nismo znali.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #245 on: January 04, 2016, 03:35:48 pm »

Skoro je bilo tako, da zbog stresa in zahtevnog zadatka nije bilo vremena za taj spisak. Da šteta. To če sve brzo biti teme za muzej pa bi taj spisak sve izpričano i zapisano obogatijo.

Na primjer, da nije neko zapisao uspomene na događaj oko diverzije na brod VIRIBUS UNITIS odmah poslje završetka I. sv rata, mi danas nebi ni znali za to.

Pa tako je oko ove tragedije več nešto zapisanog na ovom forumu. I vjerujem, da če se za to skoro neko naći, koji če stvari urediti pronači dodatne učesnike i sa time dopuniti tu priču. Šteta što nema fotografia o tome kakvo je bilo more, kako su se probijali brodovi po tom moru itd.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #246 on: January 04, 2016, 03:52:04 pm »

Imam video kasetu o tom događaju, snimanu sa VPBR 31. Samo treba da je iskopam iz kutije i odnesem na prebacivanje na CD...
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #247 on: January 04, 2016, 06:28:42 pm »

Izkopajte. I stavite je na ovaj topic ako može.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #248 on: January 05, 2016, 08:04:05 am »

Izkopajte. I stavite je na ovaj topic ako može.

Obećavam, mada ne smem da kažem kada ali nastojaću što pre.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #249 on: January 10, 2016, 02:44:37 pm »

то би требало под хитно урадити да неким случајем магнетни запис не пропадне, а није да се није дешавало. Roll Eyes
Logged
karamela
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #250 on: March 30, 2016, 09:37:34 pm »

voleo bi da vidim još
 jednom taj video zapis  Roll Eyes
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #251 on: April 01, 2016, 02:23:46 pm »

Evo obećavam, tokom aprila ću prvo naći kasetu pa je dati da se kopira na CD.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #252 on: April 01, 2016, 04:04:23 pm »

 Tongue Kiss angel
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #253 on: May 28, 2016, 09:13:49 pm »

Ne mogu da pronađem kasetu sa snimkom događaja kod Tajerske sestrice. Sa šest kaseta sam preneo sadržaj na DVD, ali među njima nije bila i ova. Moj sin tvrdi da sam je poslao nekoma sa Palube da to uradi pre par godina, a taj to nije uradio a ni kasetu vratio.

Ako je tako, molim da se kaseta vrati, ja plaćam troškove slanja. Hvala unapred!

I daljem šunjam po kući i tražim kasetu...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #254 on: September 21, 2016, 07:18:38 pm »

Večeras sam ponovo pustio suzu, tešku, mušku, za Vujicom, Antom i Aleksandrom.

Nisam našao kasetu, ali našao sam DVD na koji sam to odavno prebacio i zaboravio da sam to uradio. Nisam imao živce da sve odgledam, a i slabo se vidi kroz mutne oči...

Ima 3,09 GB materijala, pre snimka događaja kod Tajerske sestrice je oko sat i 40 minuta snimka sa VPBR-31, ima i dosta priče i slika oštećenja pramčanog topa 76/II kroz koji je prošla granata, mislim 40 mm. Onda ide oko sat i 20 minuta o Tajerskoj sestrici, na kraju nekih 20 minuta ponovo snimak sa VPBR-31.

Mislim da je to izuzetno vredno svedočanstvo. Imam volju da postavim to, sve ili samo deo o tragediji na forum, ali ne znam kako. Ako može neko ko zna i hoće da se javi, iskopiraću disk i poslati mu, naravno uz molbu da ne bude nikakve zloupotrebe sadržaja.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.