PALUBA
March 28, 2024, 04:44:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 137134 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #270 on: September 26, 2016, 08:29:07 pm »

Evo skoro dva sata čitam ovu temu od prvog posta do poslednjeg, čini mi se da bih se manje umorio da sam ručno iskopao jamu 5 metara duboku...

Čuo sam se sa Ljubom, poslao mu link do teme (on nije na Palubi, na žalost, jer imao bi mnogo toga mudrog da kaže).

Zamolio sam ga da temu pročita i odluči da li da postavim ili ne na Palubu film o DTM-233. Za par dana zvaću ga ponovo da vidim šta kaže.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #271 on: September 26, 2016, 10:09:24 pm »

Моје скромно мишљење је да је тај видео запис само за оне који би схватили у шта у ствари гледају. Мени би вероватно био потребан "тумач", и опет не бих све похватао. Добро је да је видео запис сачуван, али нека широка дистрибуција није у реду, опет, по мом мишљењу и из више разлога, што искључује интернет као медијум.





Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #272 on: September 27, 2016, 01:50:08 pm »

Моје скромно мишљење је да је тај видео запис само за оне који би схватили у шта у ствари гледају. Мени би вероватно био потребан "тумач", и опет не бих све похватао. Добро је да је видео запис сачуван, али нека широка дистрибуција није у реду, опет, по мом мишљењу и из више разлога, што искључује интернет као медијум.







Pa sad odluči jovokraken šta ti bi a šta nebi. Neka Boro uzme vreme da razmisli. Neka pita svoje suborce šta oni misle o objavljivanju snimke. Pa jednog dana neka odluče. Nije "priša". Svakako je od toga prošlo 25 godina. Ako ga Boro iz tih ili onih razloga neče staviti na forum to ja poštujem. Ali zaboraviti se nesmije ni ljude ni tragedija, koja je nastala zbog pogrešnog odlučivanja (podpomognutim sa stresom i neodgovornošču k.danta koji več bio na sigurnome u Boki). Svakako se radi o dokumetu nove historije naše neko vreme sretne a od jednom nesretne generacije. Za sada smo mi (oni koji su tada bili u Puli) na ovom forumu jedini koji obnavljamo pisno izručenje tih događaja iz prve ruke. Snimka bi jako obogatila to historično izručenje mlađim generacija.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #273 on: September 27, 2016, 02:14:01 pm »

Свако има право да се предомисли.

О томе да ли ће то бити доступно, и на који начин, треба да одлуче непосредни учесници догађаја.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #274 on: September 27, 2016, 06:08:42 pm »

Sada i ovde mogu da govorim samo u moje ime, ne kao svedok događaja koji je zabeležen video kamerom, već kao neposredni učesnik tog konvoja sa  drugog broda koji je potonuo ( PDS 107). Igrom slučaja jedini sam od tih ljudi ovde kao aktivni član foruma. Znam da su neki kao gosti pročitali temu, ali za sada nisu opisali ili izneli utiske i sećanja da bi na taj način dali lični pečat u ovoj temi.I ovog puta ih pozivam da nam se pridruže, posebno bih istakao da bi bilo od velike važnosti da tadašnji komandant DTM 233 Ljubo Nikolić opiše događaje iz svog ugla.

Ovim putem se pridružujem pozdravima dela posade Komandantu ( sa velikim početnim slovom) , koji im je u najtežim trenutcima bio i otac i majka! Ja to znam jer sam sa njima delio i dobro i zlo posle svega što se dogodilo.Treba biti hrabar i poneti sudbinu posade na plećima tada, odgovornost i žrtvu. Znam da je tada kao i sada za nas bio veliki čovek i oficir. Sećam se nekih strojeva kada nismo imali mornarske čizme, kape i delove uniforme, imao sam samo papuče , pantalone i rolku i nisam bio jedini. Gledali smo se u oči, on nas i mi njega...jedan na jedan, sa velikim razumevanjem i poštovanjem. Sa mojim komandantom broda to nije bio slučaj i za mene lično on može biti samo posebna tema koja se ovde sporadično pominjala.

Verujem da svi mi mislimo na isti ili sličan način i da se pitanje distribucije videa tiče prvo pijeteta prema žrtvama tog događaja i njihovim porodicama, a zatim kao svedočanstvo preživelima i nauk za buduće generacije , kako je istakao @mandalina.Danas se postavlja pitanje šire publikacije i ne shvatanja konteksta vremena i situacije u kojoj se sve dogodilo. Sa jedne strane , možda bi nekom novinaru to bila inicijalna kapisla za priču koja bi počela da odmotava klupko. Naravno, tada može sve otići u pogrešnom smeru i to je ustvari najveći rizik.

Mišljenja sam da ako se video bude javno publikovao i tada postane svima dostupan, uz njega treba da ide i sažeta priča o svemu, koju bi neko dostojanstveno predstavio kao istorijski čin uz relevantne podatke.

« Last Edit: September 27, 2016, 06:20:04 pm by longtrip » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #275 on: September 27, 2016, 06:39:26 pm »

Mnogo hvala @Longtrip, upravo si izrazio moje sumnje i dileme.

Pridružujem se tvojoj oceni Komandanta DTM-233 u potpunosti. Upravo zato i čekam njegovo mišljenje o objavljivanju video zapisa, jer znam da će dobro o svemu promisliti. I ja sam promislio, više puta u ovoj temi obećao (olako) da ću postaviti video na Palubu, ali sada, kad to mogu da učinim za pola sata, bojim se.

Bojim se upravo onog što moj uvaženi ratni drug @Longtrip navodi - zloupotrebe cele teme od strane novinara. Nikada me nije interesovalo medijsko eksponiranje, čak sam prema tome osećao i određeno gađenje. Mislim da čovek čiji poziv nije takav da mora svoju intimu da izlaže javnosti ne treba da bude u medijima, ni zbog kakvog razloga.

Strah me je da bi tema mogla da dospe u medije, gde bi pre ili posle, na ovaj ili onaj način bila zloupotrebljena, eksploatisana, čak bi možda na žrtve i druge učesnike ove tragedije bila bačena etiketa koju nikako ne zaslužuju.

Sačekajmo još malo, kažu da je jutro pametnije od večeri...
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #276 on: September 27, 2016, 07:44:38 pm »

Mnogo hvala @Longtrip, upravo si izrazio moje sumnje i dileme.

Pridružujem se tvojoj oceni Komandanta DTM-233 u potpunosti. Upravo zato i čekam njegovo mišljenje o objavljivanju video zapisa, jer znam da će dobro o svemu promisliti. I ja sam promislio, više puta u ovoj temi obećao (olako) da ću postaviti video na Palubu, ali sada, kad to mogu da učinim za pola sata, bojim se.

Bojim se upravo onog što moj uvaženi ratni drug @Longtrip navodi - zloupotrebe cele teme od strane novinara. Nikada me nije interesovalo medijsko eksponiranje, čak sam prema tome osećao i određeno gađenje. Mislim da čovek čiji poziv nije takav da mora svoju intimu da izlaže javnosti ne treba da bude u medijima, ni zbog kakvog razloga.

Strah me je da bi tema mogla da dospe u medije, gde bi pre ili posle, na ovaj ili onaj način bila zloupotrebljena, eksploatisana, čak bi možda na žrtve i druge učesnike ove tragedije bila bačena etiketa koju nikako ne zaslužuju.

Sačekajmo još malo, kažu da je jutro pametnije od večeri...

Slažem se. Možda bi ne bilo loše nači nekog novinara, koji bi naravno bez snimke napravio priču koja bi temeljila na korektnim podatcima. Možda nekog kustosa iz nekog pomorskog muzeja u Puli ili Kotoru. Svi znamo, priču o potapanju Sent Ištvana Austrougarske mornarice. Priča je zanimljiva. Ali redki bi imali predstavu kako je sve izgledalo, da nije to sve bilo snimljeno iz susjednog broda u konvoju. Ali naravno za snimku smo saznali - vidjeli je nakon puno godina. I tamo se radi o mnogo žrtava (to sa tim brodom sam naveo samo kao primjer). Ne žurimo sa tom snimkom. Internet je internet.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #277 on: September 27, 2016, 08:18:57 pm »

Hvala i tebi @Mandalina, na razumevanju.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #278 on: September 27, 2016, 08:19:16 pm »

Mislim da Boro ima dobar krug prijatelja koji su stručni za sastaviti dobru priču o tom nesretnom događaju. Ne bih se širio na novinare. Ostavimo to struci. U svakom slučaju bez izjave sudionika i očevidaca korektne priče ne može biti.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #279 on: September 27, 2016, 09:26:11 pm »

Занима ме, не знам да ли је поменуто у теми, на којој су дубини бродови и да ли се протеклих година ронило на њих?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #280 on: September 27, 2016, 10:24:51 pm »

Занима ме, не знам да ли је поменуто у теми, на којој су дубини бродови и да ли се протеклих година ронило на њих?

У тој области је дубина око 75 метара, али не знам тачну локацију.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #281 on: September 28, 2016, 07:03:39 am »

Nemam nikakve informacije da je neko ronio. Recimo, u pulskom akvatoriju potapali smo neperspektivnu artiljerijsku municiju, imam informacije da je po odlasku JNA iz Hrvatske ZNG organizovao ronjenje i vađenje te municije.

Za DTM i PDS ne znam ništa, što ne znači da nije nešto bilo.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #282 on: September 28, 2016, 08:40:07 am »

Nemam nikakve informacije da je neko ronio. Recimo, u pulskom akvatoriju potapali smo neperspektivnu artiljerijsku municiju, imam informacije da je po odlasku JNA iz Hrvatske ZNG organizovao ronjenje i vađenje te municije.

O ovome je bila reportaža u Hrvatskom vojniku ranih devedesetih. Dio streljiva je čak vračen u upotrebu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #283 on: September 28, 2016, 12:52:19 pm »


OFFTOPIC, ali u vezi sa gornjim postovima. Sećam se da su tokom jedne od vožnji "mog" PČ-134 zastavnik Dasko sa komandantom Kustecom u brazdu po krmi pobacali ceo sanduk otpisane "trenutne" municije za trocevni M-55. Polako, metak po metak. Ne mogu se setiti gde je to lokacijski bilo. Ne znam gde bih stavio ovu opasku, pa je ostavljam ovde. Moderatori mogu premestiti gde spada.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #284 on: September 28, 2016, 01:10:33 pm »

Nemam nikakve informacije da je neko ronio. Recimo, u pulskom akvatoriju potapali smo neperspektivnu artiljerijsku municiju, imam informacije da je po odlasku JNA iz Hrvatske ZNG organizovao ronjenje i vađenje te municije.

O ovome je bila reportaža u Hrvatskom vojniku ranih devedesetih. Dio streljiva je čak vračen u upotrebu.
OT
mislim da se nije radilo o otpisanoj municiji vec o frisko potpljenoj koja se nije mogla evakuirati.
Prakticki radilo se o rastavljanju,  susenju barutnog punjenja, podmazivanju i zamjeni upaljaca zbog prodora morske vode
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.063 seconds with 23 queries.