PALUBA
March 28, 2024, 07:23:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 137152 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #285 on: September 28, 2016, 07:50:30 pm »

Tačno, municiju su potapali brodovi tipa DTM i PDS negde od početka septembra 1991. do napuštanja Pule, svake noći između 70 i 120 tona (NIJE GREŠKA!), i to tako da su tokom vožnje bacali po krmi sanduk po sanduk u more, sanduci su pre potapanja otvarani. Dubina mora ispod rta Peneda je nešto oko 30 m, tako da je vađenje bilo moguće ali po mojoj proceni nije ekonomično osim ako onaj ko to radi stvarno nema drugi izvor snabdevanja.

Inače, bile su to granate kalibra 85 i 88 mm za obalsku artiljeriju, bilo ih je jako mnogo a nisu mogle da budu evakuisane. Bilo je ideja da se planski dignu u vazduh, ali zahvaljujući tome što su to uradili Italijani 1943. (i digli pola Pule u vazduh), bilo je dosta razuma da se od te ideje odustane. Zato su brodovi platili ceh - ceo dan ukrcavaj, celu noć potapaj, sutra ponovo...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #286 on: September 28, 2016, 08:05:06 pm »

Kao što reče Boro, upravo je PDS 107 mnogo tog posla obavio. Dobro se sećam tih zadataka...utovara, otvaranja hermetičkih sanduka za granate i bacanja u more. Danima....Sećam se i nekih admirala koji su prisustvovali takvim operacijama...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #287 on: September 28, 2016, 08:10:55 pm »

A ja sam u to doba naučio da upravljam viljuškarom, kad više nije bilo nikoga od formacijskih rukovaoca. I skoro poginuo kad sam krenuo vožnjom napred u štivu DTM sa paletom municije na viljuškama - radio ceo dan, umoran, zaboravio da zbog tankova pitke vode koji su činili "grbu" na pramcu moram vožnjom unazad da uđem, pa dole okrenem...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #288 on: September 28, 2016, 08:15:52 pm »

Utovarao sam " Albu" i Sv. Stefan mnogo puta....ostavim motore da rade, jer to je bila naredba,  i zaduži se mornar za dopumpavanje pomoćnih  tankova oba motora. Kao mašinista vozim viljuškar celu noć. Ujutru idemo na Katarinu ili u Dugu uvalu, spavanje nekoliko sati pa opet.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #289 on: November 19, 2016, 11:33:50 am »

"Možda i ne znaš:
Svi na svet dođu
sa nekom zvezdom što je pala.
More je opna kroz koju prođu
na drugu stranu ogledala."

Pre tačno 25 godina neko se ponovo rodio, a tri ratna druga zauvek ostaše u našem sećanju!

Slava im i vječnaja pamjat!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #290 on: November 19, 2016, 07:13:22 pm »

Neka im je večna slava i nezaborav!

Dokle god ih se mi sećamo, u nama žive i Ante, Vujica i Aleksandar.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #291 on: November 19, 2016, 08:58:27 pm »

Slava im!
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #292 on: November 19, 2016, 10:15:19 pm »

Slava jim.
Logged
Igor Nuic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #293 on: September 12, 2017, 05:45:30 am »

Da li netko mozda zna tocnu lokaciju ovih brodova..
Mislim na tocne koordinate, i po mogucnosti dubinu olupina.
Zanima me da li ih je moguce pronaci pa cak i zaroniti na njij
H
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #294 on: September 12, 2017, 06:58:32 am »

Igore,

imaš negde u topicu skenirane službene izveštaje o potonuću, ja sam ih postavio. Tamo su i približne koordinate. Dubina mora je oko 100 metara tako da i ako zaroniš nećeš dole dugo ostati... Sad
Logged
karamela
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #295 on: November 19, 2017, 12:17:17 pm »

vječna slava za tri ratna druga. Sad
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #296 on: November 19, 2017, 12:30:48 pm »

Kao i svake godine, ovaj dan sam tužan i srećan. Izgubili smo tri života a ja kao da sam se ponovo rodio! Sećaće ih se uvek njihove porodice , neki od nas i verovatno niko drugi !

Slava im !
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #297 on: November 19, 2017, 01:48:41 pm »

Viđao sam te poklopce napravljene od valovitog lima. To je ta '' harmonika ''. Ručno se postavlja i skida. Isto tako s pramčanom rampom se ručno rukuje pomoću dva motovila. Stara tehnika koja ne zakazuje. Ipak najvažnije od svega su skromna maritimna svojstva broda.

Sada, posle toliko godina, ja postavljam pitanje da li se takav poklopac pramcane rampe od valovitog lima naziva medju stranim pomorcima "MacGregor hatch"?
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #298 on: November 19, 2017, 02:20:30 pm »

Nije Kumbore, Macgregor je ovo: [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] .

Ovaj sistem zatvaranja koji se spominje sa limom se koristi većinom na riječnim baržama:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* macgregor.jpg (17.52 KB, 300x219 - viewed 460 times.)

* barza.jpg (867.97 KB, 947x667 - viewed 101 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #299 on: November 19, 2017, 02:51:28 pm »

Već je pomenut vatromet oko ponoći 26.09. Tokom vatrometa, pošalje me Šljivo da pretrčim pistu široku barem 50 metara pod vatrom minobacača i streljačkog naoružanja i pošaljem jedan DJČ, baš komandira Vjeke Vukojevića da traži i sa BP 30 u Štinjanu uništi minobacač. Ima dva radio uređaja, dva mornara kurira, a on šalje najstarijeg oficira posle sebe kao kurira?! Izvršio sam to, poslao DJČ i gledao kako minobacač sada gađa DJČ, srećom nije pogodio. Sretno pretrčao nazad u zgradu komande, jedna mina zveknula 20-ak metara od mene ali čuo sam joj zvižduk pa zalegao, samo me istumbala po pisti.

E, 27.09. ujutro Šljivo pošalje mene sa BMT (mala barkasa, bez naoružanja, dugačka oko 9 metara), Miler Zoranom i još jednim mornarom da na rtu Krišto tražimo i uništimo top PA 20/III koji je tu bio postavljen. Kako sa BMT da uništim top, pitao sam ga. Pa uništi posadu topa, odgovorio je lakonski. U redu, krenuo sam na zadatak i u Zonki ukrcao pk Anastasovskog sa DTM koji je tamo bio vezan, kao pojačanje.

Zamislite, mala BMT sa 3-4 automatske puške ide da uništi trocevni top 20mm?! Još jedan od njegovih bisera...

Na izlazu iz luke Pula more je bilo 4-5, jedva smo izašli 50 - ak metara. Videlo se mesto gde je top bio, ali je već bio uklonjen. Srećom, inače vam verovatno ne bih ovo pisao večeras. Jedva smo okrenuli barkasu i vratili se.

U Boki, u jednom od razgovora kažem Šljivi da je dva puta pokušao da me ubije, navedem mu ta dva događaja. Samo je ćutao, ništa mi nije odgovorio. A i šta bi mi rekao?

Čitam sve ovo danas ponovo i setih se nečega. Možda smo komentarisali nas dva na PP, ne znam. Vojnik Zoran Miler iz Beograda ( deda mu je Nemac i nosi majčino prezime Müller) , je vozio onaj brodić  Katarina-Pula-Katarina, kojim su oficiri prevoženi na posao i sa posla. Zoran je posle vašeg povlačenja iz Pule,bio sa nama "brodolomcima" u četi i spavaonici , poslednja zgrada uz ogradu ka Đenovićima.
Elem, dok je vozio onaj brodić na Katarini te jeseni 1991. dva puta sam ga zamolio da neke šiptare preveze ujutru kad ide prazan po oficire ispred pulske arene. Hteli su da dezertiraju sa Katarine, tražili način kako da se domognu Pule. Jedan je bio s mog broda, drugi iz čete na Katarini. Zoran i ja pričamo u oficirskoj kantini i slažemo se u tome da ovi, ako već hoće da beže, bolje i tako...barem da znamo ko nam je iz leđa...kad nam već nije jasno ko je to i zbog čega sa "druge" strane.

Još dva puta sam isto uradio u Dugoj uvali, ponovo još jedan šiptar s mog broda...Postavio sam mu "lopovske" da preskoči ogradu...bio sam sizni ....i preuzeo odgovornost na sebe. Tada je to bilo za vojni sud....a gledao sam prvo sebe i koga imam na brodu (gušter sa par meseci vojske) . A znaš kako je bilo.....šta zna obična vojska...

Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.