PALUBA
April 26, 2024, 02:09:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 138801 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #60 on: December 18, 2009, 09:13:14 pm »

Dogovoreno.
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #61 on: December 18, 2009, 09:22:19 pm »

Brod se zvao "Soul frine" ili tako nekako, nisam siguran da je ime na engleskom jeziku ili nekom drugom. Prema onom što sam ja čuo od dosta pouzdanih ljudi, radilo se o podmetnutom požaru kao uzroku gubitka broda.

Inače, bez sve imovine ostalo je i petnaestak ljudi u brodolomu DTM 233 i PDS 107, to je manje bitno, ljudske žrtve su mnogo strašnije.



Mislim da je bilo tako. Brod je bio u doku u bijeloj i kako vlasnik nije mogao platiti troskove iznajmljen je za jedno putovanje, a tako i osiguran za jedno putovanje. Samo igrom srecnih okolnosti nije niko nastradao, jer je more bilo 7-8 Bofora i u poslednji cas su spaseni putnici tj porodice VL. Srecna okolnost je da je i naisao ruski tanker koji je brodolomnike pokupio. Brodovi RM tada nisu nista mogli uraditi zbog nevremena osim pratiti dogadjaj. To je iz price nekih od sudionika.
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #62 on: December 18, 2009, 09:30:03 pm »

Mnogo hvala druže!

Neke moje kolege su gledale na bosanskoj TV negde 1995/6 emisiju u kojoj se bivši vodnik hvalio da je on lično podmetnuo požar i pobegao sa broda malim čamcem. Ne znam koliko u tome ima istine ili je to bila samoreklama.

Ako slučajno imaš i neki članak o DTM 233 i PDS 107, neću valda biti previše bezobrazan da te zamolim da postaviš i to?

Brod je bio u doku u bijeloj i kako vlasnik nije mogao platiti troskove iznajmljen je za jedno putovanje, a tako i osiguran za jedno putovanje. Samo igrom srecnih okolnosti nije niko nastradao, jer je more bilo 7-8 Bofora i u poslednji cas su spaseni putnici tj porodice VL. Srecna okolnost je da je i naisao ruski tanker koji je brodolomnike pokupio. Brodovi RM tada nisu nista mogli uraditi zbog nevremena osim pratiti dogadjaj. To je iz price nekih od sudionika.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #63 on: December 18, 2009, 09:30:40 pm »

Seaman, mislim da si to korektno rekao. To je dobar doprinos temi. Malo po malo doći će se do rekonstrukcije čitavog događaja.
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #64 on: December 18, 2009, 09:51:44 pm »

Seaman, mislim da si to korektno rekao. To je dobar doprinos temi. Malo po malo doći će se do rekonstrukcije čitavog događaja.

I.2.27 Sol Phryne
The Sol Phryne sank after a fire in the Adriatic Sea on 6 December 1991. It was a 6200 GRT
Honduran registered Ro-Ro passenger ferry, built in 1948. It was sailing from Pula to Bar
(Yugoslavia). After an explosion and fire, the ship sank. All passengers and crew were
rescued.
Ref : Lloyd’s Casualty Database

Taj sudionik mi je rekao da su spavali u kabinama pod palubom i osjetio je gusti dim. A da je bila eksplozija vjerovatno bi je i cuo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #65 on: December 19, 2009, 07:49:19 pm »

Seaman, eksplozije nije bilo, samo je bila mogućnost da do nje dođe.
Logged
mornar 2
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #66 on: February 18, 2010, 09:46:05 pm »

Kako je završio taj RO-RO brod na kraju? I čudno mi je da su barkasa i LDI 18 u teglju remorkera probili tako jako jugo ,DTM a potopilo
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #67 on: February 18, 2010, 09:53:39 pm »

Nije čudo Mornar2, DTM je građen za upotrebu do mora 3 po Boforu, a tada je bilo more 6. Barkasa je bolja za more od DTM- a, a LDI je višestruko veći brod koji je to lakše podneo. Imaš u ranijim postovima opis, i zvanične izveštaje, pročitaj ih za detalje.
Logged
mornar 2
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #68 on: February 18, 2010, 11:06:31 pm »

Ma jasno mi je da DTM nije za neko more,ali nije ni drvena barkasa. A isto tako dobro znam i šta je tegalj po jakom jugu. to mi je posa.Ali suvišna je priča,tragedija je uzela živote nažalost
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #69 on: February 18, 2010, 11:18:14 pm »

Da, priča je suvišna.

Neka Ante, Vujica i Aleksandar počivaju u miru, mada će ta trojica divnih ljudi živeti u sećanjima onih koji su ih znali, dok i oni sami budu živeli.
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #70 on: July 02, 2010, 07:30:47 pm »

na ABG forumu sam citao da je potonuo DTM "labud", ako je to tacno - njegov takticki broj je bio 228 a ne 233, makar u vremenu 1986-88 (nisam siguran, ali mi se cini da je 233 bio tb za "orao" dok sam za labud siguran)
pbb nikolic je bio komandant na "labudu" do 84, onda je preuzeo komandu nad dtm "orao", koji je bio komandni brod u odredu desantnih tenkonosaca i minopolagaca na pulskoj katarini, mislim da ih je bilo cetvoro na vezu. labudom je do pred rat komandovao pf ratko zivanovic.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #71 on: July 02, 2010, 07:47:53 pm »

@Zveljarin, potonuo je DTM 233, pogledaj u ranijim postovima zvanične izveštaje. Verujem da je na ABG došlo do greške jer je tada pbb Nikolić stvarno komandovao na DTM 233 prilikom te tragedije, ali kao zamena za pokojnog pf Kvasnica Ištvana koji je napustio JRM.

Živanović je otišao iz jedinice negde 1988/89, prvo u RRF Novi Sad, ali se ubrzo vratio u VPS Pula na drugu dužnost.

DTM 228 je rashodovan pred rat i pretvoren u metu za raketno gađanje, ali nije u tu svrhu iskorišćen nikada, već je pun raznog tereta otegljen u Boku, bez motora. Tu ga je u februaru 1992. more otrgnulo iz veza i nasukalo na hridi ispred Vojne bolnice Meljine, gde je izrezan i odvežen u nikšićke visoke peći.

DTM 234 je takođe rashodovan pred rat, i nakon više neuspelih licitacija prodat slobodnom pogodbom fizičkom licu, Tonetu Gašperčiču iz Slovenije, koji ga je u brodogradilištu Zvijezda u Puli preuredio u brod za prevoz kamenau Italiju. Nemam podataka o daljnjoj sudbini tog broda.

DTM 232 (ako se dobro sećam, njegovo ime je bilo "Orao") je rashodovan u Boki, u prvoj polovini 90-ih, ne sećam se kako i gde je završio.

Još jednom, vrati se par stranica unazad i pročitaj zvanične izveštaje, tu su, tako da dileme nema.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #72 on: July 02, 2010, 09:38:32 pm »

Točno, ali stari moj mogao bih ja puno toga reći s mog gledišta. Držaći se Pravilnika Palube i neću više ništa o tome pisati.

Ženevska konvencija je ista za sva gledišta, uređuje pravila ratovanja, ..
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #73 on: July 02, 2010, 09:42:15 pm »

Istria nema smisla dalje nastavljati ovu diskusiju.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #74 on: July 02, 2010, 11:12:35 pm »

Mali off-topic, pošto se pominje "Sol Phryne". Da li je neko pokušao da "obiđe" olupinu?
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.