PALUBA
March 28, 2024, 02:48:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Školovanje na italijanskoj MVA  (Read 79706 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« on: September 21, 2009, 10:07:48 am »

Hvala svima na pozdravima!

Moje skolovanje privodim kraju, sad sam peta godina i ostalo mi je jos 10 meseci do kraja. Verujte mi da bih o svemu sto sam doziveo i preziveo mogao da pricam sigurno mesec dana... Ali pokusacu da ukratko navedem par interesantnih stvari, slicnosti i razlike sa skolovanjem oficira kod nas u Beogradu Smiley
Vojno - pomorska Akademija italijanske RM se nalazi u Livornu, osnovana je 1881. Postoji 6 osnovnih smerova i svi ovi kadrovi se skoluju direktno u Akademiji, ukljucujuci i sanitetlije. Smerovi su: pomorstvo, MT sluzba, Sluzba za telekomunikacije i naoruzanje, intendanti-advokati-finansisti(postoji jedan smer koji okuplja ove tri sluzbe), sanitetlije i lucka kapetanija(coast guard). Skolovanje svih smerova se vrsi po bolonjskoj Deklaraciji, diplome su priznate i u civilstvu; skolovanje ukljucuje dva nivoa diplome - bacelor i master. Smer pomorstvo se u petoj godini deli na specijalizacije: telekomunikacije, artiljerijsko-raketni smer, ppodmornicki smer, diverzanti, ronioci, podmornicari, mornaricki piloti i hidrografi. Skolovanje pomoraca i ostalih smerova traje 5 godina, dok se tehnicki smerovi skoluju 7 godina. To bi ukratko bio sistem skolovanja Smiley
Sto se tice obuke, ispricacu ukratko licna iskustva, sto vazi za sve oficire. U Beogradu sam upisao Akademiju 2004-e, u 129. klasi, smer pomorstvo. Na kraju godine sam ucestvovao na krstarenju od dva meseca na S/B ''Jadran'', kad smo izasli na Atlantik i izmadju ostalog posetili Englesku. Po zavrsetku krstarenja sam poslat u Italiju i poceo sve iz pocetka... Posle prve godine ukrcao sam se na zvanicno najlepsi jedrenjak na svetu, ''Amerigo Vespucci'', na njemu sam proveo, sto po lukama, sto u navigaciji, 78 dana. Izasli smo na Atlantik, posetili 7 luka u Evropi i Africi. Posle druge godine sam bio 76 dana na desantnom brodu ''San Giusto'', njime sam otisao u Crno More i posetio 3 strane luke i dve italijanske. Poslednjih dana navigacije na tom brodu svi pitomci se proizvedu u cin potporucnika, koji nosimo do pocetka cetvrte godine. Na kraju trece godine se polaze kurs za Oficira palubne straze, i ostatak leta proveli smo na raznim sivim brodovima sirom Itailje. Pre ukrcanja na kraju trece godine smo diplomirali i dobili bacelor diplomu. Cetvrta godina je usavrsavanje, i tu se opredeljujemo za specijalizaciju koju cemo pohadjati u petoj godini. Na pocetku godine unapredjuju se dotadasnji pporucnici u cin pkorucnika korvete, i taj cin se nosi do kraja pete godine, kad se proizvodimo u cin porucnika fregate. Na kraju cetvrte godine pomorci idu u Augustu(Sicilija) na sive brodove(korvete i Velike patrolne brodove), sad upravo pisem sa broda Sirio. Ovde je aktivnost vrlo interesantna, plovimo u sicilijanskom kanalu zbog kontrole ilegelnih imigranata iz Afrike. Sledi peta godina, u kojoj se specijalizujem na telekomunikacijama i na kraju, u julu mesecu, diplomiram na masteru i vracam se u Beograd...
Nisam mogao da skratim na manje od ovoga, znam da je opsirno, ali mislim da ce vam svima biti interesantno da procitate ove redove... Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: September 21, 2009, 10:24:32 am »

Da li ti se po povratkuu VS računa čin poručnika korvete, pošto se to malo, da kažem "kosi" sa našim Zakonom o VS? Mada, nekada su sa VTA izlazili kao poručnici, a sa VA kao potporučnici - s tim što se čin potporučnika nosio godinu dana.
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #2 on: September 21, 2009, 10:42:21 am »

Iskreno sumnjam da ce mi priznati cin, bas zbog toga sto se to kosi sa pravilima u nasoj VA. Mada, moje skolovanje traje 5 godina, za razliku od naseg, i imacu master diplomu, ko zna! Bitnije je da mi priznaju te diplome, cin ce pre ili kasnije da ide uz to...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3 on: September 21, 2009, 10:53:44 am »

Ma dobro, činovi dolaze i proilaze - bitni su znanje i diploma. Lepo je što tamo polažeš za oficira palubne straže, to u našem školstvu nije bio slučaj.
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #4 on: September 21, 2009, 10:57:01 am »

Znam, nazalost nije... Ovde se pridaje veliki znacaj manevrisanju broda i navigaciji uopste. U Akademiji imamo i veliki simulator komandnog mosta sa kompletnom pratecom opremom, barem 2 puta nedeljno idemo da se obucavamo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: September 21, 2009, 11:04:49 am »

Školovanje MT službe kod nas je trajalo 5 godina, zato su oni izlazili kao poručnici.

Orion, hvala ti na ovom upoznavanju sa školovanjem u VPA Italije. I da znaš da je, barem za mene, ovo bilo prekratko, mogao si da napišeš još koji red Cheesy. Imaš li možda i neke slike sa školovanja i brodova na kojima si bio ili se sada nalaziš?
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #6 on: September 21, 2009, 11:11:48 am »

Igrom slucaja znam ponesto o skolovanju MT sluzbe, tata mi je penzionisani MT pukovnik... Smiley

Sto se tice moje prve poruke, hteo sam da izbegnem da ljudima dosadi citanje pa da prekinu pre kraja, ali svestan sam da je ljudima koji se interesuju bilo malo...

Slika imam preko 100 Gb, ali su mi nazalost skoro sve kuci u BGu. Videcu ako uspem da nadjem neke slike ovde, pa cu da ih okacim!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: September 21, 2009, 11:15:25 am »

Ima dosta nas mornara ovde Wink tako da ni u kom slučaju nije dosadno. A što se tiče fotki...sa nestrpljenjem ih očekujemo Smiley
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #8 on: September 21, 2009, 11:29:00 am »

Dogovoreno, buduca izlaganja ce biti duza... I dacu sve od sebe da sto pre okacimslike, imam ih stvarno mnogo...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: September 21, 2009, 03:36:15 pm »

Zdravo.
Nisi uopče dosadan sa opisivanjem načina školovanja. Razlikuje se od bivšeg našeg i to je barem meni interesantno. Svaka zemlja sistem školovanja prilagodi sebi i svojim iskustvima. Mene osobno interesira odnos "domačina" prema strancima. To zna biti ponekad neugodno, ako se prave vidljiva razlike. Nadam se, da toga nema. Barem ne na vani!
Sretno završi školu i nadam se, da češ stečeno znanje uspješno upotrebit i prenjet na drugove u svojoj vojsci.
Duje
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #10 on: September 21, 2009, 03:47:29 pm »

Zvanicno i gledano sa spoljasnje strane tih razlika nema, trude se da ih ne prave. Nazalost ni jedan sistem nije nepogresiv i perfektan, pa tako i ovaj italijanski. Ja sam konkretno imao prilike da osetim na sopstvenoj kozi da me ljudi drugacije gledaju, najcesce na ispitima, mada se ponekad desilo i u toku obuke, predavanja itd. Ali ruku na srce, ocekivao sam da ce losije da me prihvate, zadovoljan sam sve skupa sto se toga tice.
Sto se tice ostalih stranaca(ima ih sa skoro svih kontinenata, u proseku po 4-5 godisnje), primetio sam da je par puta bilo verbalnih carki sa momcima koji dolaze iz Afrike ili sa Bliskog Istoka, ali nista posebno zabrinjavajuce.
Na kraju krajeva, normalno je da se misljenja razlikuju, to se desava svuda u svetu gde se ukrstaju dve ili vise religija, rasa itd... Srecom Italijani imaju dugu tradiciju skolovanja stranih pitomaca, tako da su uspeli to da svedu na minimum...
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #11 on: September 21, 2009, 04:37:15 pm »

Svaka cast Orione,mogu samo da kazem -blago tebi- ! Napred sa skolovanjem, i zelim ti da nauceno i dozivljeno sto bolje preneses u stvarnom zivotu i radu  ! Kao sto vidis svi cekamo slike  Grin
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #12 on: September 21, 2009, 05:18:12 pm »

Hvala puno! Smiley I sam se nadam i dacu sve od sebe da prenesem svima moja iskustva kad se vratim... A za slike... Imam tehnickih problema oko dostavljanja istih! Smiley Ali obecavam da ce biti slika!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #13 on: September 22, 2009, 02:56:13 pm »

Orione, danas ti šaljem paket, ako hoćeš da ti ubacim i neki CD sa slikama, javi se i reci gde su. Pozz
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #14 on: September 22, 2009, 03:16:02 pm »

E pa Boro,znaci to je mladji ! Cestitam
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.