PALUBA
March 28, 2024, 11:07:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarač "Split"  (Read 238003 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #195 on: June 06, 2011, 09:50:58 pm »

Ovaj model je Prinz Eugena. Bismarck nema prozore na srednjem dijelu trupa, a nema ni kula  150 mm.Taj model sam vidio jedamput u MŠC u donjem objektu gdje du bili kabineti, ali nije bio izložen nego u nekoj kancelariji stajao na ormaru. Mislim da je major maneken Radovan Suljo Kotarac.
A šzo se tiče zvona, ne mogu ga se sjetiti. Znam samo da je imao na mostu grb Splita od mesinga i to oko pola metra visok. To su swkundarci sigurno već sredili. 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #196 on: June 07, 2011, 02:32:51 pm »

Svaka čast minolovac!
Kada je marinero rekao da se radi o modelu Bismarka, počeo sam klimati glavom - nešto mi se nije uklapalo u kompletnu sliku tog broda ... prihvatio sam komentar, jer je slika dosta nejsana.

Sada, kada si razrešio enigmu - sve je jasno, radi se o velikoj maketi jedne od nemačkih teških krstarica.

Međutim, čudi me da tu maketu nikada nisam video, iako sam u MŠC Lora živeo 5 godina.
Doduše, tada sam vrlo malo znao o vojno - pomorskoj istoriji. Kbb Isajić (Isaić ??) se trudio svim silama da nam u glavu ''utera'' znanje iz vojno - pomorske istorije.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #197 on: June 07, 2011, 06:50:26 pm »

kako sam napomenuo, bila je "sakrivena", u nekoj maloj kancelariji na ormaru. ne znam zašto sam morao tamo, ali neki zastavnik mi je rekao samo da je to "neki švapski brod". J...š politiku. U jednom kabinetu je bio i model krstarice isto njemačke, sad se ne mogu sjetiti tipa, ali laka i imala je krmene topovske kule izvan osi u mjerilu 1:100, znači bila je duuugačka. Nama je brodogradnju i BOB predavao Suljo, koji je imao takvih divnih priča, načina da nas zainteresira i nasmije, da čak i koga nije zanimalo, jedva je čekao da imamo Bdg. Mene je u 4 godini (spavao sam na satu) doveo pred model krme broda i pitao kako se zove ovaj dio. kad sam odgovorio skrok, zaključio mi je peticu za kraj ( a bio je početak školske godine) i dozvolio da spavam na satovima. A kvizovi s njim su bili posebna zabava. Zna li netko što je s tim čovjekom?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #198 on: June 07, 2011, 06:55:56 pm »

Svaka čast minolovac!
Kada je marinero rekao da se radi o modelu Bismarka, počeo sam klimati glavom - nešto mi se nije uklapalo u kompletnu sliku tog broda ... prihvatio sam komentar, jer je slika dosta nejsana.

Sada, kada si razrešio enigmu - sve je jasno, radi se o velikoj maketi jedne od nemačkih teških krstarica.

Međutim, čudi me da tu maketu nikada nisam video, iako sam u MŠC Lora živeo 5 godina.
Doduše, tada sam vrlo malo znao o vojno - pomorskoj istoriji. Kbb Isajić (Isaić ??) se trudio svim silama da nam u glavu ''utera'' znanje iz vojno - pomorske istorije.
Vladimir Isaić.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #199 on: June 07, 2011, 07:48:41 pm »

kako sam napomenuo, bila je "sakrivena", u nekoj maloj kancelariji na ormaru. ne znam zašto sam morao tamo, ali neki zastavnik mi je rekao samo da je to "neki švapski brod". J...š politiku. U jednom kabinetu je bio i model krstarice isto njemačke, sad se ne mogu sjetiti tipa, ali laka i imala je krmene topovske kule izvan osi u mjerilu 1:100, znači bila je duuugačka. Nama je brodogradnju i BOB predavao Suljo, koji je imao takvih divnih priča, načina da nas zainteresira i nasmije, da čak i koga nije zanimalo, jedva je čekao da imamo Bdg. Mene je u 4 godini (spavao sam na satu) doveo pred model krme broda i pitao kako se zove ovaj dio. kad sam odgovorio skrok, zaključio mi je peticu za kraj ( a bio je početak školske godine) i dozvolio da spavam na satovima. A kvizovi s njim su bili posebna zabava. Zna li netko što je s tim čovjekom?

I meni je predavao brodogradnju ali u Puli. Upravo takav je bio, kao što si napisao. Neznam, dali je i kod vas na satovima pušio. Znao nas je ponuditi cigaretama (ne na satu, to je dozvoljavao samo sebi), ali je pitao kada mu je nestalo cigareta.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #200 on: June 07, 2011, 10:02:38 pm »

Bio je mršav, s upalim obrazima. Kad je povukao dim, pola cigarete je otišlo. Zvali smo ga kompresor. Bio je poznat i po još jednoj stvari, ne bih da je njegova žena na forumu, pa da bude svašta angel
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #201 on: June 17, 2011, 04:31:45 pm »

PAA na razaraču...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 005.jpg (85.78 KB, 602x720 - viewed 479 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #202 on: June 17, 2011, 05:39:59 pm »

Četverocijevac Grin
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #203 on: June 26, 2011, 09:25:00 pm »

Štovani,

iako se moja replika neće odnositi na razarač "Split" moram replicirati prije svega Gosodinu "trpe grozni" a zatim još nekima koji su komentirali osobe na slici koju je on postavio na ovaj topic na stranici 13 misleći vjerovatno da se radi o maketi R-11.

Neki posjetioci topica odmah su na slici prepoznali navodno Radovana Kotarca no to nije točno. KOTARAC, Dragoljuba, RADOVAN rođen 23.7.1931.godine u Valjevu završio je 3.klasu VPMA (vojnopomorske mašinske akademije) i u čin MT majora je unapređen 22.12.1967.godine.Pažljivim pregledom slike utvrdio sam slijedeće:
- osobe kojima se dotični major obraća nemaju oznaka na rukavima,
- druga osoba sa desne strane u prvom redu je JAKOVLJEVIĆ STEVAN (lepi Steva), lijevo od Steve u drugom redu je DIMITRIJEVIĆ MILUTIN (Dimče-inače moj prvi komandant), četvrti sa desna u prvom redu je PANTOVIĆ BOGISAV (Panta) itd.,

dakle radi se o pitomcima prvog voda 11.klase VPA (vojnopomorske akademije) i to u vremenu kada još nisu postali pitomci razvodnici a to znači prva polovica prve godine odnosno period od oktobra do 22.12.1956.godine. Dakle slika je nastala 1956 godine a drug Kotarac je tada bio MT potporučnik. Žao mi je što ne mogu identificirati navedenog majora ali on zasigurno nije Kotarac.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #204 on: June 26, 2011, 09:41:29 pm »

Štovani,

iako se moja replika neće odnositi na razarač "Split" moram replicirati prije svega Gosodinu "trpe grozni" a zatim još nekima koji su komentirali osobe na slici koju je on postavio na ovaj topic na stranici 13 misleći vjerovatno da se radi o maketi R-11.

Neki posjetioci topica odmah su na slici prepoznali navodno Radovana Kotarca no to nije točno. KOTARAC, Dragoljuba, RADOVAN rođen 23.7.1931.godine u Valjevu završio je 3.klasu VPMA (vojnopomorske mašinske akademije) i u čin MT majora je unapređen 22.12.1967.godine.Pažljivim pregledom slike utvrdio sam slijedeće:
- osobe kojima se dotični major obraća nemaju oznaka na rukavima,
- druga osoba sa desne strane u prvom redu je JAKOVLJEVIĆ STEVAN (lepi Steva), lijevo od Steve u drugom redu je DIMITRIJEVIĆ MILUTIN (Dimče-inače moj prvi komandant), četvrti sa desna u prvom redu je PANTOVIĆ BOGISAV (Panta) itd.,

dakle radi se o pitomcima prvog voda 11.klase VPA (vojnopomorske akademije) i to u vremenu kada još nisu postali pitomci razvodnici a to znači prva polovica prve godine odnosno period od oktobra do 22.12.1956.godine. Dakle slika je nastala 1956 godine a drug Kotarac je tada bio MT potporučnik. Žao mi je što ne mogu identificirati navedenog majora ali on zasigurno nije Kotarac.

Svaka čast, g."kpecotic". Sve nabrojane osobe sam i lično poznavao. Na osnovu Vaših navoda jedino mogu nazreti JAKOVLJEVIĆ STEVANA i to samo djelomično, a ostale ni sad, a ni u snu nebi prepoznao. Ali vam vjerujem. Vrijeme je uradilo svoje. Sumnjam da bi nas udostojili sa toliko truda i objašnjenja da nije istina. Radi istorije ili Ti povijesti korektno i ljudski, a to poslije svega i ostaje jer ostalo pojede ruzina ili prekrije šaš. 
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #205 on: June 26, 2011, 10:07:24 pm »

Štovani "orićareb",

prije svega zahvaljujem na lijepim riječima. Još jednom sam pogledao sliku pa sam prepoznao i JANKETIĆ BIŽIDARA, na slici se nalazi između Pantovića i remorkera u pozadini. No ono zašto se javljam je činjenica da sam i ja napisao da se radi o nekom MT majoru no to nije točno. Ako se pažljivo pogleda uvećana slika čina na rukavu navodnog MT majora uočit će te da oznaka roda nije MT služba nego administrativna (ukršteni trokut i šestar) takvu je oznaku nosio početkom 60-tih godina moj profesor iz matematike u akademiji u Divuljama potpukovnik Lazić (čika Lazo).

Inače za navedene na slici nije na odmet napomenuti, a zbog navodnog Alzehajmera, pitomaci na slici imaju Dimitrijević 19 godina, Pantović 18 godina, Jakovljević i Janketić 20 godina, a svih mjih ti si upoznao kada su oni imali 10-12 godina više, a nisi ih vidio Dimitrijevića od pogibije 36 godina, a ostale najmanje 20 godina neznam samo za Pantovića.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #206 on: June 26, 2011, 10:23:57 pm »

Štovani "orićareb",

prije svega zahvaljujem na lijepim riječima. Još jednom sam pogledao sliku pa sam prepoznao i JANKETIĆ BIŽIDARA, na slici se nalazi između Pantovića i remorkera u pozadini. No ono zašto se javljam je činjenica da sam i ja napisao da se radi o nekom MT majoru no to nije točno. Ako se pažljivo pogleda uvećana slika čina na rukavu navodnog MT majora uočit će te da oznaka roda nije MT služba nego administrativna (ukršteni trokut i šestar) takvu je oznaku nosio početkom 60-tih godina moj profesor iz matematike u akademiji u Divuljama potpukovnik Lazić (čika Lazo).

Inače za navedene na slici nije na odmet napomenuti, a zbog navodnog Alzehajmera, pitomaci na slici imaju Dimitrijević 19 godina, Pantović 18 godina, Jakovljević i Janketić 20 godina, a svih mjih ti si upoznao kada su oni imali 10-12 godina više, a nisi ih vidio Dimitrijevića od pogibije 36 godina, a ostale najmanje 20 godina neznam samo za Pantovića.
Pa ako će mo tačno, Pantovića sam zadnji put video biće sredinom ovog Avgusta tačno 20 godina.
Šta da  radimo "kpecotic"-u, vrijeme nam je neumoljivi pratioc. Ugodno Vam Splitsko ljeto i ugasite te požare već jednom. Cheesy
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #207 on: July 05, 2011, 10:39:19 pm »

Našao sam jednu talijansku stranicu, gde su slike brodova JRM iz 60-ih iz literature "Almanacco navale 1964-65". Čini mi se, da slike nisu vidjane ovde. Stavit ču ih u odgovarajuče topike.


* R11-almanacco navale 1964-65.jpg (495.94 KB, 1550x750 - viewed 195 times.)
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #208 on: July 20, 2011, 09:16:42 am »

Ova još nije bila. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Copy of antic13.jpg (181.77 KB, 1068x345 - viewed 311 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #209 on: July 20, 2011, 09:33:20 am »

Ova još nije bila. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sve mi se čini da su ovo skanovi iz knjižice "Slobodarski horizonti Jadrana".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.