PALUBA
April 23, 2024, 07:41:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarač "Split"  (Read 240337 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #270 on: January 04, 2012, 09:39:19 pm »

Na razaraču Re-51 Triglav, Re-52 Biokovo bila su torpeda 4x450mm. Slike je na forum postavio "Kanader41"
Na Re-53 Durmitor , Re-54 Učka bila su torpeda 6x450mm
Ipak izgleda bilo je nekakvih torpeda na razaračima. Samo mi nije jasno na ovim slikama ovo manipulisanje sa torpedima.
Prvo sva imaju na vrhu neki dodatak, kao da su sva Balvanke ili Školski. I drugo kako su ih ovo poredali na palubi?
Skoro jedan preko drugog, kao da su nekakve cevuljage. Huh?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #271 on: January 04, 2012, 09:57:33 pm »

Zašto, Die beste, di beste, di beste - nemačka medicina je najbolja na svetu, a ni administracija nije daleko. Uopšte me ne čudi da su uradili nacrte R-11.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #272 on: January 05, 2012, 06:02:15 am »

Na razaraču Re-51 Triglav, Re-52 Biokovo bila su torpeda 4x450mm. Slike je na forum postavio "Kanader41"
Na Re-53 Durmitor , Re-54 Učka bila su torpeda 6x450mm
Ipak izgleda bilo je nekakvih torpeda na razaračima. Samo mi nije jasno na ovim slikama ovo manipulisanje sa torpedima.
Prvo sva imaju na vrhu neki dodatak, kao da su sva Balvanke ili Školski. I drugo kako su ih ovo poredali na palubi?
Skoro jedan preko drugog, kao da su nekakve cevuljage. Huh?

Na prvoj slici se vidi, da je posada Re sa vlastitom dizalicom ukrcavala torpedo.
Na drugoj slici stvarno izgledaju "balvanke" ili torpeda sa školslom glavom, jer su i drukčije obojene. Neznam kakav je bio sistem krcanja torpeda na Re, možda su jih najprije poređali na palubi, pregledali , pripremili i kasnije ukrcali u cijevi (Ma da mi to nije baš najlogičnije?! I to sa čijom dizalicom?? PO nije vjerovatno mogao, jer su torpedne cijevi na Re i R-11 dosta visoko)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #273 on: January 05, 2012, 12:50:04 pm »

postoje njemački nacrto od Jurgena Eickhardta, u osnovi su dosta točni, ali ima detalja koji nikako ne stoje. Pomogli su mi uglavnom oko razmjera. Autor ih je izradio po fotografijama i prikazuju brod iznad voedene linije. Ovi koje sam skenirao su brodski nacrti rasporeda naoružanja. Sve mi je pribavio Akagi (hvala) 
Još jedna sitnica što se tiče torpeda, na čamčanoj palubi s lijeve strane kod kule III je bila nekakva metalna konstrukcija, koja je ličila na kolijevku i mogla se zakretati. Mi kao svi znatiželjni klinci smo pitali čemu to služi, ali nitko nam nije htio (ili znao) reći čemu služi. Svašta smo zaključivali, da je nosač za rakete (nemoguće) ili nosač za pričuvno torpedo (malo moguće) Cool
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #274 on: January 05, 2012, 01:55:29 pm »

J. Eichardt je jako puno toga crtao i trebala nam je kod moje vec uhodane (nazalost ukinute) izdavacke kuce izaci knjiga odnosno mega-album prirucnih nacrta za maketare s cak 100 raznih brodova: od ruskih bojnih brodova i oklopnih krstasa preko americkih krstarica i japanskih i talijanskih razaraca do minolovaca i patrolnih camaca raznih mornarica. Uglavnom su birani manje poznati ili tehnicki izgledom zanimljivi brodovi. Dio je crtan prema originalnim ili sacuvanim sekundarnim nacrtima, a dio po fotografijama. Tekstovi i teh. podaci bi bili moji, a nacrti (i presjeci na glavnom rebru!) Eichardtovi. Poslije je jedan drugi izdavac izrazio spremnost to objaviti, a sad smo vec kod treceg. Format bi bio A 3, s par bitnih nacrta u dvostrukom i trostrukom preklopu... Jos drzimo "fige"...
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #275 on: January 05, 2012, 02:45:29 pm »

Pozdrav Akagi i dobrodošao na palubu !  I ja sam ovom članu zahvalan za nacrt R-11 i Ramb III. A za knjigu s nacrtima držim fige i ja, pa ako izadje, javite pa da vidimo... Lp,
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #276 on: January 05, 2012, 10:09:17 pm »

U svakom slucaju bilo bi lijepo da se dogodi cudo i neki njemacki izdavac shvati sto je potrebno modelarima... Moj dosadasnji je nazalost zbog bolesti morao prestati, a sinovi koji su to morali nastaviti razisli se sirom svijeta i po drugim poslovima gdje se vise ne mogu baviti izdavastvom. Taman je lijepo krenulo i onda crna rupa Wink
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #277 on: January 06, 2012, 09:51:21 am »

Torpedni aparat Mk.14

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* WTUS_WWII_mk14_pic.jpg (97.58 KB, 1005x681 - viewed 510 times.)
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #278 on: January 17, 2012, 09:32:52 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Split-Pula_R11.jpg (48.71 KB, 640x466 - viewed 468 times.)
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #279 on: January 17, 2012, 06:58:24 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Napokon! Super! Hvala ti VP1159 (VP 1169 - Mornaricki nastavni centar Muzil, Pula)
Ovdje sam u jesen 1982. trcao jutarnju gimnastiku sa R-11 u vidiku. Od Fizele do Smokvice i natrag trcala je 37. klasa MVA.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #280 on: January 18, 2012, 02:58:06 pm »

Ja sam izgleda bio jedan od poslednjih koji je imao priliku da stupi na palubu R11, negde u oktobru 1984., pred prekomandu na Vargerolu. Tad je ležao kao statički školski brod dole na molo carbone na Muzilu. Već posle Nove 1985. nije ga tamo bilo - ode na špenadle. A beše još uvek lep, onako, povelik.

Nisi  Grin ja sam bio na njemu u svibnju te godine za Dan mladosti. Tada sam bio 8 razred , a kako sam išao u 8.osnovnu II puljski partizanski odred (danas OŠ Monte Zarro) i prvi susjedi su nam bili MNC Karlo Rojc, Garnizonska ambulanta i Vojna Policija naša škola je uvijek "gostovala" na prigodnim priredbama i godišnjicama tekovina revolucije tako da smo bili česti gosti. Tom prilikom su nas ugostili na Muzilu i u sklopu "tuirističke ture" bila je i posjeta ovom brodu. Bauljali smo uzduž i poprijeko i moram prizanti da smo nedugo prije toga bili u posjetu Uljaniku i da sam osobno bio začuđen "staromodnosti" tog broda (tko je onda znao njegovu starost i povijest) i da mi je posebno upečatljiv detalj bio sustav brodske dojave od mesinganih cjevi s onim čepom na kraju, kao i brodski telegraf (kao s filmova). Na žalost otac mog vjenčanog kuma je pokojni, a godinama je bio ukrcan na taj brod (otišao je u mirovinu kao KBB ex JRM) tako da nemam nekih boljih saznanja o samom brodu. Posebno je bila impresivna strojarnica s onim silnim cijevima obučenim u neko platno ili što? Pramčani WC sam ipak zaobišao, ali sam namirisao. Kapetanski salon je zaista bio velik, sjećam se ogromnog rezbarenog drvenog stola s nekom čojom odgore (imam dobro pamćenje, stručniji od mene su rekli s elementima fotografskog, ali ipak ima tome godina...). Tih godina je bio u derutnom stanju, sjećam se da je netko probao okretati ručucu za pomicanje PA topa i da mu je ostal u ruci, a destar koji je išao s nama samo ju je bacio u kut i rekao ne zamarajte se ionako ide u smeće. Da li je ovaj brod bio i najveći ratni brod (dimenzijama, deplasmanski, oružano, brojem posade...) u JRM ili je bilo većih? Koni klasa ( i surogat) mi se čini manja.......
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #281 on: January 18, 2012, 03:09:12 pm »

....impresivna strojarnica s onim silnim cijevima obučenim u neko platno ili što... (proxy1969)

To je stvarno bilo plarno, ali tkano iz azbestnih niti i služilo je kao toplinska izolacija. Bilo je toga na svim brodovima (onda azbest još "nije" bio kancerogen) Wink

Večeg broda kasnije nije bilo, ali po jačini naoružanja se neda uspoređivari (topovi-rakete?!)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #282 on: January 18, 2012, 04:30:31 pm »

Za ono vreme bio je solidno naoružan, naročito PA artiljerijom. Bio je vrlo uporediv sa tadašnjim USA razaračima kasne ratne gradnje.  Belluzzo turbine i tadašnji kotlovi tipa yarrow bili su potpuno u redu. Ja sam samo jednom bio na njemu na Molo carbone, par minuta. Nisam ga čak ni obišao po ljudski. Prova tipična kliperska, trup sa zakovicama. Neke varove na važnijim mestima nisam video. Čak se ne sećam bilo kakvih varova.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #283 on: April 02, 2012, 06:11:16 pm »

Čini mi se da nije bila.



* 402082.jpg (65.92 KB, 800x600 - viewed 162 times.)
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #284 on: April 03, 2012, 03:27:53 pm »

Varovi: gradnja je zapocela prije 2. svjetskog rata i varova nije bilo, samo zakovice. A brod je stvarno veci o klase Koni. Planiran je kao razarac-vodje flotile, skoro laka krstarica, s pet topova kalibra 140 mm. Doduse rakete su tako nesto poslije lako razbile (poput izrealskog Eilata, "polubrata" jug. Kotora i Pule, "Engleza" iz poslijeratnog razdoblja), ali kad su ti brodovi projektirani, mogle su im naskoditi samo krstarice i naravno avioni...
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.