PALUBA
April 25, 2024, 08:41:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarač "Split"  (Read 240477 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #45 on: December 27, 2009, 02:04:10 pm »

Boro, cini mi se da nije bio vezan na lukobranu, nego negdje ispred minske radionice/skladista. Bar je bio tamo 1982. kada sam ja bio tamo.
Znam tko bi mogao dosta znati  posljednjim danima i rashodu - ppuk Vlasic. On je bio sef komisije za rashod. Kada stignem ici u Pulu pitat cu ga.
Inace ja sam sljedovao za moj PC jedan barometar koji je bio skinut sa R11.

Problem je izgleda u tome što niko ko je radio na Splitu nije na Palubi. Ja sam ga gledao na lukobranu pulske luke kad bi Podgorkom išao na Zonku po gorivo ili uplovljavao u gradsku luku Pula, ali na njegovu palubu sam kročio samo jednom na kratko, kao pitomac prve godine Akademije, kad su mi još "pramac" i "krma" bili strani izrazi, tako da nisam ništa zapamtio.

Ostaje da čekamo.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #46 on: December 27, 2009, 02:26:04 pm »

Ne volim replicirat, ali podatke koji su kontraverzni treba logički tumačiti.
Što se tiče dužine broda  u brodogradnji a i u samoj eksploataciji računamo sa tri duljine:
-duljina preko svega (lenght overall)
-duljina na konstruktivnoj vodnoj liniji (mjerodajna kod proračuna trima)
-duljina između perpentikulara, ta se duljina upotrebljava za izračun istisnine broda i za određivanje dimenzija dijelova broda po zahtjevi
 klasifikacijskih društava.Kad se govori o duljini normalno, ako nije naznačeno se računa duljina između  perpentikulara.
Mislim da je onih 120m Loa.

Što se tiče deplasmana isto imamo tri vrste dep.
-laki
-standardni(masa praznog broda spremnog za vožnju,kompletno opremljenog,sa svim zalihama osim zaliha napojne vode za kotlove,goriva i maziva za PM i GM). Taj se deplasman naziva i tipski ili vašingtonski.
-normalni (standardni + polovica zaliha kotlovne vode, goriva i maziva)
Radi toga se i pojavljuju razlike u podacima , obično se prikazuju standardni i normalni dijeljeni crtom.
Ako je u opisu samo jedna brojka to je standarni deplasman.

Mislim, da to rješava razliku u podacima.

Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #47 on: December 27, 2009, 05:53:24 pm »

1982 je Split bio vezan na Fizeli. Galeb je bio u remontu i mi smo iz Kardeljeva došli ukrcati mlade mornare za premještaj. Imali smo jako malo vremena, ali obišao sam stari Split jer sam bio vezan za njega još kao pitomac MTSVŠ. Kad smo krenuli natrag (bez odmora) zahvatilo nas je orkansko jugo, skoro smo zaglavili, 161 je ronio pramcem u valove toliko da su išli i preko mosta, a znate koliko su francuzi visoki. 80 mladih mornara u pramčanim prostorijama povraća jer ne smiju na palubu. Između dvije smjene u strojarnici piva na mostu. 28.12.1982.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #48 on: December 27, 2009, 06:10:36 pm »

Boro, cini mi se da nije bio vezan na lukobranu, nego negdje ispred minske radionice/skladista. Bar je bio tamo 1982. kada sam ja bio tamo.


Barba, nisam siguran za godinu, ali ja ga pamtim vezanog u dno lukobrana luke Pula, a minska radionica svakako nije daleko od tog mesta.

Inače, nisam siguran da bi razarač uopšte mogao da se veže ispred minske radionice, koliko se sećam tu nije bilo mesta za njega.

Bilo bi bitno da se uključi neko ko ima više slika, podataka i šema broda, a samo mesto veza nije toliko bitno.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #49 on: December 27, 2009, 06:28:12 pm »

Pa da nađemo nekog pomoćnika za MPV, bezbednjaka ili operativca iz tog vremena. Ti imaju slika. Možda koja faca iz Doma JNA u Puli. Nekog tko je slikavao za Ruse ili Kineze. Nek se slobodno javi. Neće biti kažnjen, slijede pohvale i promaknuća.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #50 on: December 27, 2009, 06:38:39 pm »

Nadam se da ću imati nešto uskoro. Čovjek koji je relevantan za brodove našeg podneblja, makar uglavnom za Austro-Ugarsku ima nešto. Možda zajedno uspijemo prikupiti kritičnu masu, pa da zajednički napravimo nacrte.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #51 on: December 27, 2009, 07:00:42 pm »

Evo još malo podataka o Splitu koje sam pokupio sa ruskog sajta http://commi.narod.ru/bmc/mk1dd/dd50.htm

Эскадренный миноносец <Сплит>, Югославия, 1958 г. Строился в Югославии на верфи в Сплите. Водоизмещение стандартное 2400 т, полное 3000 т. Длина наибольшая 114,8 м, ширина 11,1 м, осадка 3,8 м. Мощность двухвальной паротурбинной установки 50000 л.с., скорость 38 узлов. Вооружение: четыре 127-мм орудия, двенадцать 40-мм зенитных автоматов, один пятитрубный 533-мм торпедный аппарат. Построена одна единица.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Split crtež.gif (29.32 KB, 675x279 - viewed 425 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #52 on: December 27, 2009, 07:34:52 pm »

Prikaz male gale iz POMORSKE ENCIKLOPEDIJE , kao brod je korišten R-11 [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mala zastavna gala.JPG (24.39 KB, 640x202 - viewed 614 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #53 on: January 06, 2010, 06:52:41 am »

1979 jun mesec Split je bio vezan na Fizeli i tada su svi mornari koji su bili na obuci provodili po nedelju dana
na njemu. Ovo je bilo za mnoge prvi put da vide pravi brod u živo. Nezaboravno iskustvo.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #54 on: January 06, 2010, 07:34:05 am »

Nadam se da ću imati nešto uskoro. Čovjek koji je relevantan za brodove našeg podneblja, makar uglavnom za Austro-Ugarsku ima nešto. Možda zajedno uspijemo prikupiti kritičnu masu, pa da zajednički napravimo nacrte.

ZF ? 
    Inače, ako bi se došlo do ove literature...: http://www.modellskipper.de/Archive/Quellen/Dokumente/Jahrgang_Modellwerft_1996/Modellwerft_1996_Heft_8.htm

A postoji i jednostavan nacrt, moze se kupiti u Njemackoj (Jürgen Eichardt) : http://www.ship-model-today.de/mini-plaene.htm

LP,
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #55 on: January 06, 2010, 09:43:51 am »

ZF ? 

Za pretpostaviti je  Wink ! ... Ali da sačekamo Minolovca da nam potvrdi ...
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #56 on: January 22, 2010, 11:38:04 am »

Nažalost ZF iz Njemačke se ne javlja. Svoje nacrte koje sam radio 70_ih ne mogu naći, negdje su zaglavili. Onaj ruski nacrt mi djeluje dosta objektivno, samo čamčana paluba nije imala proširenja oko kula B i C. Kupio bih one njemačke nacrte, samo da znam kako ih platiti. Ima li netko ideju? Ima li itko kakav presjek na glavnom rebru ( poslije se mogu izvući linije trupa) Mislim da u Splitu na gripama ima njegov model. Ima li itko kakvu vezu?
Ajd da se organiziramo. Split nije zaslužio da ga se zaboravi
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #57 on: January 22, 2010, 05:43:47 pm »

Ja sam skoro nabavio ovu fotografiju sa Splitom ... Morao sam malo da uvećam, nažalost, film je lošeg kvaliteta ... krupnozrnst ... Uradio sam šta sam mogao, da izvučem najbolje što je moglo ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]







* 11-split.jpg (32.16 KB, 832x583 - viewed 439 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #58 on: January 22, 2010, 06:32:34 pm »

Jos jedan nacrt.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Splitu zivi Morest, mozda se njega moze zamoliti za kakvu uslugu (Gripe).

ZF je publicirao, na poljskom - koliko se sjecam, "Dugo radjanje razaraca Split".


* Split.jpg (81.04 KB, 1297x595 - viewed 422 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #59 on: January 22, 2010, 06:52:12 pm »

"Okrety Wojenne", poljski časopis ljubitelja ratnih brodova
Nr. 16: Dlugie narodziny niszczyciela Split (The long birth of the destroyer Split)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.