PALUBA
April 19, 2024, 10:01:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarači klase "Beograd"  (Read 171193 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #135 on: December 15, 2012, 10:31:15 am »

Koja je bila presuda?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #136 on: December 15, 2012, 11:16:10 am »

Koja je bila presuda?
Prijevremeno umirovljenje.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #137 on: December 15, 2012, 12:00:46 pm »

Kao posredni krivac za potonuće "Ljubljane" označen je komandant flote, KA Armin Pavić, koji je smenjen ukazom od 17. aprila 1940. istim ukazom smenjeni su komandant RM VA Marjan Polić i komandant Pomorske obalne komande KA Vladimir Mariašević, na mesto koga je postavljen Marjan Polić, koji je po sopstvenom zahtevu umirovljen 19. jula 1940. Komandant "Ljubljane, KF Josip Ahlin nalazio se u istražnom zatvoru od 24. januara 1940. do kraja decembra. Na kraju je osuđen na 6 meseci zatvora, a zatim penzionisan. Istim ukazom od 17. aprila 1940. penzionisan je i komandant "Zagreba", kome je komisija zamerila da nije pri havariji pružio svu potrebnu pomoć, jer je plovio neposredno iza "Ljubljane". Za VD komandanta RM postavljen je KA Julijan Luteroti, koji je na toj dužnosti ostao do kraja aprilskog  rata. Za novog komandanta "Zagreba" postavljen je Nikola Krizomali.

Izvor: Kažimir Pribilović - RMKJ 1923-1941 - magistarski rad, Split 1973.
A koji su tačni podaci za doktorsku disertaciju kažimira pribilovića? Hoću da je pronađem u Beogradu, mada lako može biti da u Beogradu ne postoji nijedan primerak. Da je rad negde objavljen imao bi katalogizaciju u Narodnoj biblioteci Srbije, a kako je ostao u rukopisu, ne mora ga biti.
« Last Edit: December 15, 2012, 12:14:20 pm by kumbor » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #138 on: December 15, 2012, 12:32:04 pm »

’24. siječnja 1940. Ulazeći u šibensku luku razarač Ljubljana zadnjim dijelom udari u stijenu ispod vile Moj mir i nakon sat i trideset minuta potone. Iste večeri izdano je službeno priopćenje Zapovjedništva kraljevske mornarice, koje glasi: ‘Danas, 24. siječnja 1940. godine u 17,20 sati kraljevski brod Ljubljana, pri uplovljavanju u šibensku luku kroz kanal Sv. Ante u njegovom zadnjem dijelu udario je u obalnu stijenu uslijed bure i teško oštećen poslije kratkog vremena potonuo. Istraga je naređena.’ To kratko priopćenje krije prav7u dramu koja se te večeri odvijala u šibenskoj luci. Oko 17 sati ispred kanala sv. Ante pojavili su se ratni brodovi Prve torpedne divizije Kraljevske mornarice: razarači Beograd, Ljuljana i Zagreb, koji su dolazili iz Boke kotorske. Tim redom brodovi su krenuli i kroz kanal. Beograd, pod zapovjedništvom kapetana bojnog broda dr. Vilija Bačića, bez problema je prošao kroz kanal sv. Ante i ušao u šibensku luku unatoč jakoj buri i velikim valovima koji su ga dočekali na izlazu iz kanala. Razarač Ljubljana, pod zapovjedništvom kapetana fregate Josipa Ahlina, očito je vozio više desno (a morao je više lijevo) na izlazu iz kanala, pa ga je snažni udar bure bacio na stijene ispod vile Moj mir. Od udarca je u zadnjem dijelu broda na desnom boku nastala rupa duga osam, a široka dva metra. Mnogi članovi posade popadali su na pod. Ranjeni su časnik i devet dočasnika i mornara. kapetan Ahlin prvo je pokušao brod nasukati na pličinu Paklena, ali zbog jakog vjetra nije uspio. Na zapovjednom mostu broda Zmaj, koji je bio vezan uz obalu, nalazio se i kontraadmiral Armin Pavić koji se motornom brodicom odmah uputio prema razaraču, popeo se na nj i preuzeo zapovjedništvo. Pokušao je spasiti brod tako što ga je usmjerio prema pličini kod Šipada, gdje ga je namjeravao nasukati, ali su zbog velikog prodora mora strojevi prestali raditi pa se brod nagnuo i počeo tonuti.(…)Razarač je potonuo u plitkom dijelu luke: pramac mu je bio oko metar i pol ispod površine mora a krma desetak metara dublje.’
Darko Gulin.
slike mjesta potonuća na:
 http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=19618&sid=d27424dbe2040bbdde2fb4dac2242c33

Očito je da je kod ove nesreće kumovalo pre svega neiskustvo zapovijednika koji je zanemario zanos kao posledicu jake bure.
Razarač i nije neki veći brod za prolaz kanalom.
Obaveza tegljača u kanalu je od 10.000 DWT, a dva od 20.000 DWT, naravno u zavisnosti imaju li bočne porive na pramcu i krmi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #139 on: December 15, 2012, 04:49:52 pm »

Koja je bila presuda?
Prijevremeno umirovljenje.

Hvala.  Smiley

Iz JS o potonuću razarača Ljubljana.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=7008.0
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #140 on: December 15, 2012, 06:35:42 pm »

Kao zapovjednik jednog od brodova spominje se Durbešić. Durbešići su poznato prezime, bilo ih je u kopnenoj vojsci A-U, Kraljevini Jugoslaviji i Hrvatskom domobranstvu. Znade li netko nešto više o ovom Durbešiću?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #141 on: December 23, 2012, 06:35:06 pm »

Glavna artiljerija. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* škoda 120mmD.46.JPG (171 KB, 774x600 - viewed 252 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #142 on: January 20, 2013, 01:56:04 am »

Imam tri pitanja za moguću raspravu.

1. Ovaj top na razaračima klase Beograd se u poznatoj literaturi (Campbell, itd.) vodi kao 120mm/46. Kako je ovo jedina meni dostupna fotografija toga topa, moram primetiti da je cev topa i lafet veoma sličan topu 120mm/50, koji je takođe Škodine konstrukcije i kupljen krajem 30-ih za preoružavanje rumunskog monitora Besarabija. možda je reč o istom modelu topa, jer razlika od nekoliko kalibara dužine možda može biti posledica primenjene metodologije merenja dužine cevi u kalibrima. Tako je poznato da se 380mm top na Bizmarku često u literaturi označava kao 380/47. dok je zapravo dužina cevi oko 51 kalibar, a 100mm AU, italijanski i sovjetski brodski PA top se vodi kao L47 ili L/50, u zavisnosti ko i kako meri. Ima li neko više podataka o tome, mada podataka uopšte ima veoma malo.  Na www.valka.cz npr. nisam uopšte našao taj top.

2. U svoj poznatoj literaturi o razaračima klase Beograd navodi se da je projekat ove klase urađen na osnovu projekta francuskih razarača klase Simoun, odnosno nešto kasnijeg i skoro jednakog, Adroit. Međutim, ja pokušavam da anliziram i upoređujem ove francuske razarače sa jugoslovenskima, i nikakve naročite sličnosti ne mogu naći ma kako se trudio. Akagi 77 rekao je na nekom mestu da ima modelarske nacrte razarača klase Beograd. Ako ti nacrti imaju teoretski crtež sa projekcijama bok i poluširina, odn. pogled na krmu/pramac, to donekle može razjasniti situaciju, jer je teoretski crtež francuskih brodova dostupan na netu. Ali, našeg člana Akagi 77 već dugo nema da nas poseti.

Po meni, sličnost "Beograda" sa pomenutim francuskim razaračima nije ništa veća nego njihova  sličnost sa bilo kojim drugim francuskim razaračem, pa čak i sa bilo kojim razaračem srednje veličine, građenom u svetu krajem tridesetih godina. Francuski brodovi su duži za oko 7-9 metara i za oko 40cm širi od jugoslovenskih. Razlika u dužini i širini nije neki pokazatelj ni razlike ni sličnosti, jer se veoma slični projekti mogu razlikovati u ove dve veličine, i to znatno, mada je ovde razlika baš povelika i budi sumnje. Međutim,  francuski brod ima srednji gaz veći za preko jednog metra - 4,3 prema 3,2 metra, što ukazuje na znatne razlike u formi podvodnog dela trupa i sledstveno na bitno različite hidrodinamičke parametre dva broda. Takođe, parametri pare kotlova na brodovima dva projekta veoma su različiti - 27kg/cm2 kod Yu i 17kg/cm2 kod Fr. broda, pri čemu kod Francuza dva turbinska kompleksa stoje u jednoj strojarnici jedan uz drugi, dok je kod Yu broda svaki turbinski kompleks u svojoj strojarnici, jedna iza druge, što je takođe jedna od većih konstruktivnih razlika projekata, naročito unutrašnjeg rasporeda zapremina i rasporeda strojeva, za razliku od naknadnog "ešeloniranja" kotlarnica/strojarnica kod sličnih klasa ili podklasa, što se radilo ponekad i bez nepremostivih konstruktivnih teškoća kod nekih razarača u svetu.  Francuski brodovi su na probama postigli jedva 33 čvora, a u službi i mnogo manje, dok je Beograd mogao voziti i preko 39 čvorova, najviše zato što je imao za 35% jače mašine od francuskog obrasca, što je ogromna razlika i ne ukazuje na sličnost, već upravo obrnuto. Komandni most je kod Francuza drugačijeg oblika, vidno kockast i oštrih linija, dok je kod Beograda zaobljen i bolje prilagođen smanjenju otpora vazduha i uticaja vetra pri velikim brzinama. Kobilica kod Fr. broda ima vidan uspon prema obluku uz pramčanu statvu počev od desetak metara pre statve, dok je kod Yu broda kobilica vodoravna i prelazi u pramčanu statvu, praktično tek oblukom odmah uz pramčani perpendikular. Palubna oplata osnove dimnjaka je kod Fr. broda manje razvijena i skromnija. Oblik krme je kod dva broda potpuno različit, a list kormila brodova klase Beograd je karakterističnog i vrlo različitog oblika od Francuza, koji imaju trapezoidno polubalansno kormilo. Razlikuje se i oblik pramca, ali to nije značajna karakteristika, isto kao i razlika u broju i obliku dimnjaka, što je više estetska nego brodograđevna kategorija, sem ako utiče na zadimljenost komandnog mosta. Takođe, francuski brod imao je potpuno formirano dvodno na velikom delu dužine, dok se kod Beograda, na osnovu jednog vrlo sumarnog uzdužnog preseka može zaključiti da je pravo dvodno bilo na relativno kratkom delu brodskog dna.
Takođe možda ima, a možda i nema značaja podatak da od francuskih 1500tonskih brodova nijedan nije građen u A. et C. de la Loire, koji je projektovao jugoslovenske brodove, i čak je od 26 brodova dve serije i dva podtipa samo 4 građeno u Nantu, i to 3 kod Dubigeona i jedan kod A. et C. de Bretagne.

Sa druge strane, iako na prvi pogled tako ne izgleda, velika konstruktivna sličnost jugoslovenskih brodova postoji u odnosu na francuske lake razarače klase Le Fier, koji su početi sa gradnjom nešto malo kasnije od jugoslovenskih, ali zbog "mrljavljenja" francuskih brodograditelja i štrajkova nijedan nije ušao u službu pre poraza Francuske u junu 1940.

3. U svim obimnijim tekstovima o jugoslovenskim razaračima klase Beograd piše da su glavni topovi 120mm imali b/k 600 granata po cevi svaki, tj. ukupno 2400 granata. Međutim, ako pođemo od činjenice da je samo granata imala 24 kg, a sa čaurom barutnog punjenja i celih 35kg, lako se izračuna da je nakrcan brod vozio 85 tona municije 120mm, tj. oko 7 % standardnog deplasmana, što je ogromna masa i apsolutno neprihvatljiva veličina za brod od 1200 tona. Ako uporedimo sa sličnim brodovima - italijanskim i francuskim, nemačkim, sovjetskim i japanskim razaračima srednje veličine, oni su svi imali b/k glavne artiljerije između 100 do 200 granata po cevi. Dva i po puta veći francuski Volta i Mogador imali su najviše 240 granata po cevi 138mm.  Stoga se logički nameće zaključak da je granata 120mm ukupno na brodu moglo biti oko 600, tj. 150 po cevi, eventualno malo više ako se komore pretovare.

Voleo bih da o ovome prodiskutujemo, ako neko ima argumente i protivargumente i dodatne podatke, jer mislim da su pitanja zanimljiva za realno i potpuno opisivanje najvažnijih brodova KJRM u vremenu neposredno pred rat u kome će svi oni nestati, slavno ili neslavno.
« Last Edit: January 20, 2013, 02:16:51 am by kumbor » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #143 on: February 01, 2013, 09:26:44 pm »

Jos poneki detalj oko potonuca, iako je vec mnogo receno: "Pri uplovljavanju u Sibenik (24.1.1940.god.) zbog jake bure i pogresnog manevra pri izlazu iz kanala Sv. Ante, brod je desnim bokom udario o kamene litice, probio oplatu i dobio vrlo jaki prodor vode. Pogresne i sporne intervencije, kako komandanta broda (k.f. Ahlin Josip) tako i komandanta eskadre (k.adm Pavic Armina), prouzrocile su da je "Ljubljana" dotegljena do uvale Dobrika gdje je i potonula"

Tekst prepisan iz obradjene biografije jednog od oficira sa "Ljubljane".
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #144 on: February 01, 2013, 09:47:13 pm »

Dobra reklama  je što je Ljubljana potonula. Loše je što je poginuo čovik. Da nije Ljubljana potonula Šibenik ne bi ovoliko vremena bio spominjan na palubi. Paluba se čita naširoko i sad svi znaju di je Šibenik, Dobrika, vila Moj mir i kanal svetog Ante.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #145 on: February 02, 2013, 12:48:16 am »

PA TAKO I TREBA! Ja sam u Šibeniku ipak proveo tri meseca. A i lignje u "Uzoritoj" su tada bile jako dobre. Riblja plata je bila dobra i obilna kod "Seke". A ja sam se prošvercovao jednom i do Skradina da razgledam i klopnem pastrmke.

A i proveo sam PČ  četiri puta kroz Konal, bez ispravki kursa.
« Last Edit: February 02, 2013, 01:07:49 am by kumbor » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #146 on: February 02, 2013, 10:33:08 am »

PA TAKO I TREBA! Ja sam u Šibeniku ipak proveo tri meseca. A i lignje u "Uzoritoj" su tada bile jako dobre. Riblja plata je bila dobra i obilna kod "Seke". A ja sam se prošvercovao jednom i do Skradina da razgledam i klopnem pastrmke.

A i proveo sam PČ  četiri puta kroz Konal, bez ispravki kursa.
Bravo!
Upoznao si dobre pozicije. Još samo fali Lovački rog, Upitnik i Amigos.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #147 on: February 02, 2013, 10:35:57 am »

Dragi brodarski, ja govorim o vremenu pre 28 godina! Šta je od svega toga tada postojalo. Pitanje je da li "Uzorita" i "Seka" uopšte više postoje,a ako ne postoje da li ih se ko više i seća.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #148 on: February 02, 2013, 10:58:35 am »

Dragi brodarski, ja govorim o vremenu pre 28 godina! Šta je od svega toga tada postojalo. Pitanje je da li "Uzorita" i "Seka" uopšte više postoje,a ako ne postoje da li ih se ko više i seća.
Uzorita postoji i tamo dolaze na ručak od pomoćnika ministra na više. Seka je sad kafić. Tada su postojala još i ta tri kultna mornarska sastajališta koja više ne postoje.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #149 on: February 02, 2013, 11:35:27 am »

Za Uzoritu mogu misliti! Na hrvatskom primorju restorani su čuveni po svojoj jeftinoći.  Roll Eyes
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.