PALUBA
March 28, 2024, 06:09:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Britanski razarači klase W u JRM  (Read 81110 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #60 on: March 31, 2011, 02:01:59 pm »

R 21.



* Kotor-02.jpg (45.51 KB, 900x254 - viewed 109 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #61 on: May 07, 2011, 05:37:56 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kotor.jpg (59.58 KB, 777x522 - viewed 315 times.)

* Pula.jpg (72.53 KB, 787x503 - viewed 332 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #62 on: May 19, 2011, 06:39:02 pm »

R 21 Kotor


* R210001.jpg (122.66 KB, 639x262 - viewed 93 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #63 on: May 25, 2011, 09:19:20 pm »

Dakle, gospodo draga, da vas cujem za ovu ekskluzivu ? Wink



* 68.jpg (48.74 KB, 640x427 - viewed 170 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #64 on: May 25, 2011, 09:47:26 pm »

Izvanredan momenat. Šta je bilo neposredno posle? Je li potonuo sam ili su ga morali dotući. Gde je tačno izvršeno gađanje?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #65 on: May 25, 2011, 09:50:38 pm »

Pisano je o tome vec na palubi, evo dijela tog interesantnog teksta kojeg je postao lovac:
"Sledeće gađanje je organizovano u maju 1970. godine. Ovog puta su ljudi već naučili određenu lekciju, stekli određena iskustva, pa je situacija donekle promenjena: umesto malog i pokretnog higinsa, za metu je odabrano nešto puno veće, rashodovani razarač Kotor (onako kako su to Sovjeti predvideli u svojim tehničkim uputstvima za P-15). Gađanje je organizovano u istom akvatorijumu kao i prethodna dva: meta je bila na otvorenom moru ispred Prevlake, a raketni napad je započeo iz pravca Mljeta, udaljenost do cilja 13 NM. Predviđeno je da gađa RČ-304, komandant Đokić Milenko. Gađanje je uspešno obavljeno, postignut je direktan pogodak u cilj: upotrebljena je prava bojeva glava i raketa je zbrisala dimnjak i deo nadgrađa broda.
Da bi se najviši vrh JRM uverio u efikasnost raketnog oružja na moru, aktivnosti su se ovoga puta nastavile: odlučeno je da se isti cilj gađa još jednom raketom. RČ-307 čiji je komandant bio Đuro Pojer, sa iste pozicije gađa Kotor još jednom raketom – uspešno. Ovoga puta pogodak je bio pri sredini broda, na visini vodene linije. Na suprotnoj strani broda, zjapio je otvor prečnika skoro 9 m."
Nazalost, lovac nije napisao sto je bila konacna sudbina broda, ali kako se iz ove fotografije vidi Kotor je prezivio pogotke dvije rakete i dotegljen je nazad u Boku, a onda u rezaliste Brodospasa u Svetom Kaju....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #66 on: May 25, 2011, 10:12:53 pm »

Začuđujuće žilavi "Englezi". Progutao je tonu trotila i nije potonuo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #67 on: May 25, 2011, 10:17:46 pm »

Pisano je o tome vec na palubi, evo dijela tog interesantnog teksta kojeg je postao lovac:
"Sledeće gađanje je organizovano u maju 1970. godine. Ovog puta su ljudi već naučili određenu lekciju, stekli određena iskustva, pa je situacija donekle promenjena: umesto malog i pokretnog higinsa, za metu je odabrano nešto puno veće, rashodovani razarač Kotor (onako kako su to Sovjeti predvideli u svojim tehničkim uputstvima za P-15). Gađanje je organizovano u istom akvatorijumu kao i prethodna dva: meta je bila na otvorenom moru ispred Prevlake, a raketni napad je započeo iz pravca Mljeta, udaljenost do cilja 13 NM. Predviđeno je da gađa RČ-304, komandant Đokić Milenko. Gađanje je uspešno obavljeno, postignut je direktan pogodak u cilj: upotrebljena je prava bojeva glava i raketa je zbrisala dimnjak i deo nadgrađa broda.
Da bi se najviši vrh JRM uverio u efikasnost raketnog oružja na moru, aktivnosti su se ovoga puta nastavile: odlučeno je da se isti cilj gađa još jednom raketom. RČ-307 čiji je komandant bio Đuro Pojer, sa iste pozicije gađa Kotor još jednom raketom – uspešno. Ovoga puta pogodak je bio pri sredini broda, na visini vodene linije. Na suprotnoj strani broda, zjapio je otvor prečnika skoro 9 m."
Nazalost, lovac nije napisao sto je bila konacna sudbina broda, ali kako se iz ove fotografije vidi Kotor je prezivio pogotke dvije rakete i dotegljen je nazad u Boku, a onda u rezaliste Brodospasa u Svetom Kaju....
To potvrđuje  i neki dan moje navode, pod temom "Raketne topovnjače tipa RTOP401" na pitanje štabi se desilo cilju kod udara raketa P20 i RBS15, na što sam ja odgovorio: -Uglavnom bušotine, - . Da su "znalci" posle ovog dozvolili Torpednom Čamcu da lansira samo jedno Bojevo torpedo, nikad ova jadna olupina nebi stigla do rezališta. Ja sam veliki zagovornik Torpeda kao oružja. Gde ono uradi posao tu nema popravka. Wink
« Last Edit: May 25, 2011, 10:47:34 pm by ORIĆAREB » Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #68 on: May 25, 2011, 10:40:01 pm »

Dakle, gospodo draga, da vas cujem za ovu ekskluzivu ? Wink

fenomenalno, hvala marinero.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #69 on: May 25, 2011, 10:47:26 pm »

Dakle, gospodo draga, da vas cujem za ovu ekskluzivu ? Wink

Pa evo, da se čuje nešto i od mene. Jednostavno, hvala i bravo ! Na ABG čini mi se, je i vrlo interesantna fotografija gadjanja, baš kad raketa leti prema ili skroz brod.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #70 on: May 26, 2011, 08:50:39 am »

Alal vera Marinero 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #71 on: May 26, 2011, 09:22:33 am »

Naravno, čestitam na fotosu " Marinero ".
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #72 on: May 26, 2011, 09:24:37 am »

Bravo, Marinero!
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #73 on: May 26, 2011, 10:15:24 am »

Neki dan sam na TV gledao francuski film "Plamen nad Jadranom", ili možda vatra. Od naših glumaca je bio Relja Bašić. Teško mi je to reći, ali film je toliko glup da je teško probavljiv. Umjetnička sloboda im je dozvolila da preimenuju Spasića i Mašeru, način na koji su potopili brod i mjesto (Ploče), ali snimke borbe s avionom, gdje svi nekud trče bez veze, časnici s kravatama, mornari bez kaciga nisu na topovima, jedan ventilček koji zaustavlja brod i frajer s autom ide od Ploča do Šibenika po novi (usput skupi komada)... Glupost do gluposti. Gledao sam ga samo radi razarača na kojem je sniman. Koliko sam vidio, radi se o Kotoru ili Puli. Onaj jednocijevni Bofors koji je sniman kako puca po avionu, kojim rukuje samo jedan čovjek, da li su ti englezi imali neku noviju verziju topa?  Ili sam možda pogriješio, pa je to snimano na nekom novijem razaraču, možda francuskom?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #74 on: May 26, 2011, 02:36:46 pm »


 Uz sve navedeno, ne znam što ti smetaju " časnici s kravatama"? O ostalom ne mogu da pričam, film nisam gledao. U 17 BTČ smo na radnim uniformama do " Balkanskog Cunamija ( što kaže naš dobri Član)" nosili kravate. Uostalom, bili smo poznati pod nadimkom " RUSI".
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.