PALUBA
March 28, 2024, 01:43:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarač "Dubrovnik"  (Read 201402 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #435 on: March 09, 2019, 10:52:35 pm »

Naleteh na you tube. Ima lepih slika, koje još nismo videli na forumu

Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #436 on: March 10, 2019, 08:52:29 am »


Ha, više od pola videa čine fotografije sa Palube  laugh

Mogli bi smo da lupimo jedan copystrike na Youtube na osnovu autorskih prava i prisvajanja tuđe intelektualne svojine  laugh
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #437 on: March 10, 2019, 09:26:39 am »

 Grin
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #438 on: March 10, 2019, 10:51:21 am »

Ima li i jedna fotografija ili film koji nije vec postavljen na Palubi?

Nize, fotografija naslova knjige (sina kbb Saskijevuca), komandanta "Dubrovnika" 1934.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
https://www.knjizara.com/Poslednje-putovanje-kralja-Aleksandra-I-Karadjordjevica-Mihailo-Saskijevic-151638


* DU.PNG (867.5 KB, 1394x585 - viewed 91 times.)
Logged
otto-gros
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #439 on: May 01, 2019, 01:56:47 pm »

I am sending a skoda z1 40mm  to the set.


* czech. z1 40mm super.jpg (37.61 KB, 425x659 - viewed 66 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #440 on: May 01, 2019, 02:17:57 pm »

Tnx!!! 
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #441 on: May 26, 2019, 04:59:51 pm »

Имам питање.
Знамо да су на видео-репортажама француски/енглески/амерички новинари разарач Дубровник звали "(лаком) крстарицом" зато што је премашивао одреднице Првог Лондонског поморског споразума из 1930. (1850t стандардног депласмана и 130mm главне артиљерије). Међутим, француски велики разарачи (контра-торпиљери) класа Jaguar, Guepard, Aigle и Vauquelin имају стандардан депласман преко 2300/2400t.
-Зашто те разараче увек ословљавају с "разарач" или "вођа флотиле", а Дубровник ословљавају с "(лака) крстарица" ?
-Да ли је у Вашингтонском и Првом Лондонском поморском споразуму постојала одреднице или нешто слично којом се Француској, или било коме уопште, омогућава да гради бродове већег депласмана од 1850t и с топовима калибра већим од 130mm, а да ти бродови не буду дефинисану као лаке крстарице већ као велики разарачи (вође флотила) ?

Питам зато што се уочава да Дубровник који има мањи стандардни депласман ословљавају као "(лака) крстарица", а бродове који имају већи стандардни депласман од Дубровника називају разарачиам.
-Да ли су Дубровника звали тако само зато што има већи калибар главне артиљерије, не марећи за његов стандардни депласман ?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #442 on: May 30, 2019, 08:24:20 pm »

Mislim da su Dubrovnik zvali krstaricom više reda radi. Francuszi jesu potpisali Vašingtonski pomorski sporazum, ali ne i Londonski iz 1930. godine. Osim toga oni su, do 1930. godine, izgradili 5 teških i 3 lake krstarice i time se uklopili u dozvoljenu tonažu iz 1922.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #443 on: May 31, 2019, 05:45:58 pm »

U periodu između dva rata eksperimentisalo se sa raznim tipovim brodova i građene su lake krstarice sa topovima kalibra 130 mm, međutim, ti brodovi su bili većeg deplasmana od Dubrovnika.
Dubrovnik je premalen da bi se mogao svrstati u red krstarica, bez obzira na kalibar glavne artiljerije.
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #444 on: November 08, 2019, 08:14:30 pm »

Ево пар фотографија разарача Дубровник пред полазак из Мареља 1934. године које су с Getty Images.

Краљица Марија пренего се попела на палубу разарача.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Укрцавање краљевог ковчега.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Одавање почасти краљу пред полазал; мени нарочито занимљиво то што се јасно виде димензије великог топа Шкода 140mm наспрам човека.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Краљица Марија и председник Француксе, Алберт Лебрун.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
И за крај, мени најзанимљивија, укрцавање ковчега с телом краља Александра I, где се јасно виде платформа и двоцевни ПА топ 83,5mm и, јако интересантно, торпедни апарати (бар добар део њих).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #445 on: December 03, 2019, 09:00:10 pm »

Имам питање везано за депласман и стабилитет.

1. Прочитах на некој од претходних станица да је у јендом тренутку дошло до промене стабилитета брода.
Може ли ми неко мало детаљније објаснити о чему је реч?

2. Видим да, рецимо, на енглеској википедији пише да је максимални депласман био нешто преко 2400 тона. Међутим по немачким изворима које је користио и Кумбор пише да је то нормални депласман (реалан преко 2600 тона) а да је пуни борбени депласман преко 2800 тона.
Е сада, да ли је у ЈКРМ оптерећење брода уопште прелазило 2700 тона (сећам се да је на папиру о експериментисању с депласманом максимални депласман који је приликом тог експеримента био забележен износио 2690 тона) или су тај крајњи циљ од скоро 2900 тона достигли Немци?
Пише ли негде у британским документима до које је максималне оптерећености брод пројектован?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #446 on: December 03, 2019, 10:49:24 pm »

Ја нисам нигде нашао до које максималне оптерећености је брод пројектован. Мислим да је то пре свега емпиријска, искуствена ствар. То зависи од самог оптерећења брода у одређеном случају и од тренутних временских услова у којима плови. Брод се може оптеретити до мере до које може издржати услове мора по којем плови, док не почне губити стабилитет, док не почне да га јако море сувише залива, док не почне сувише да се ваља, зарива у таласе, итд. То је вероватно у вези са метацентричном висином и много чиме другим, што постоји, а ја не знам и не разумем, не најбоље, него уопште. Преоптерећени брод, нарочито тако витке форме трупа може причинити много муке посади, може постати борбено неспособан - да не може користити оружје, а може се и преврнути. У условима Јадрана Дубровник је вероватно имао скоро неограничене маритимне способности, могао је пловити по сваком мору које се може срести у Јадрану северно од Отранта. Дубровник је имао велике, тешке топове и оклопне штитове (око 15т сваки топ са штитом), високо постављене ПА топове, такође тешке неколико тона, па је у дводну имао уложено око 40т гвозденог баласта ради парирања тим високо постављеним тежинама.
« Last Edit: December 03, 2019, 10:56:54 pm by kumbor » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #447 on: December 04, 2019, 01:36:44 pm »

У условима Јадрана Дубровник је вероватно имао скоро неограничене маритимне способности, могао је пловити по сваком мору које се може срести у Јадрану северно од Отранта.

Pre neki dan je ispred Dubrovnika izmerena visina talasa od skoro 10 m. Tada je na otvorenom moru sigurno bilo još većih talasa ....
Ne verujem da bi Dubrodnik mogao savladati takvo jugo  Roll Eyes marinero
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #448 on: December 04, 2019, 04:34:05 pm »

Jožefe, onda sigurno znaš koji su valovi opasniji. dugi, od juga, ili strmi, od bure. Naravno da bi valovi od 10m bili opasni i za veći brod od razarača, ali to su ekstremni slučajOvi! Sećam se Mata Jančića Mljećanina, moga prethodnika za timunom 134. U Kvarneru je jednom `sova`... pas ti mater, što je ovo na`šlo... valovi ka` u Biškaju. Zapamtio sam to... "ka` u BiŠkaju". Očigledno se misli na Biskajski zaliv, što je severno Španije, zapadno Francuske. Poznat po gadnomu vremenu i velikim talasima. a mi smo bili na brodu od 100 tonaD, 30 metara dugom. Ooooj, kako su leteli pjati i čikare pravo iz kužine, pa preko bande u more... više puta.
« Last Edit: December 04, 2019, 04:41:11 pm by kumbor » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #449 on: December 04, 2019, 08:01:27 pm »

Nisam ti ja neki pomorac, iako sam radio u RM. Uvek sam bio na kopnu ili pri kopnu.
Kada sam odlazio na bodove, na raznorazne popravke, krcanja KR i intervencije, oni su uvek bili privezani uz neko mulo.

Ali, činjenica da orkanskom jugu sa talasima od 10 m ne bi odolio ni veći brod od Dubrovnika. Po takvom vremenu svi brodovi se povlače u zaštićene zalive.
Imao sam prilike videti, dok sam živeo u HN, iz stana sam imao direktan pogled na ulaz u Boku; pri jakom jugu mnogi veliki brodovi su se uvlačili u zaliv.
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.