PALUBA
March 28, 2024, 08:47:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Oficiri JKRM  (Read 123121 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 22, 2009, 01:54:31 pm »

Evo nekoliko lepih fotografija ...

Na ovoj fotografiji Admiral Prica predstavlja Knezu Pavlu sve visoke oficire JKRM

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Podoficirska Mašinska škola u Kumboru

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovu treću fotografiju smo G. Šime Oštrić i ja tumačili jedno mesec dana. Nažalost, ne postoji podatak na pozadini fotografije ... Ništa pametno nismo zaključili osim da je nazovemo "Englezi u Tivtu" ...

Iz više razloga ... Naime, očigledno je da su mornari postrojeni za smotru i da tu smotru vrše oficiri koji imaju tropske kape (I JKRM je imala takve kape u svojoj opremi). Ali sa obzirom da je tu i nekoliko naših oficira sa klasičnim šapkama, za predpostaviti je da je strana delegacija u poseti ... Kako su Englezi bili najčešći gosti, logično je da su oni u pitanju, ali ne mogu sa 100% sigurnošću da tvrdim ....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2009-08-22_134153.jpg (49.69 KB, 862x586 - viewed 475 times.)

* 2009-08-22_134055.jpg (50.83 KB, 875x547 - viewed 429 times.)

* 2009-08-22_134029.jpg (29.81 KB, 869x540 - viewed 377 times.)
« Last Edit: September 21, 2009, 07:01:29 pm by dreadnought » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1 on: August 24, 2009, 11:13:11 am »

Na slici gdje admiral Prica predstavlja sve visoke oficire ima par nejasnoća. Prvo ovaj '' admiral Prica '' na njega uopće ne sliči. To je sasvim druga osoba, rekao bih da je to francuski admiral. Ne sliči niti na bilo kojeg admirala do 1941. godine. Gospodin prvi slijeva je poručnik bojnog broda. Prije bih rekao da je to fotografija načinjena za vrijeme protokolarnog prijema stranog izaslanstva. Lijepi pozdrav svim forumašima.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #2 on: August 25, 2009, 07:27:07 pm »

Pozdrav svima!

Lijepe fotografije. Vidim da ste vrlo dobro verzirani po svim detaljima!

U vezi ranije fotografije gdje "admiral Prica predstavlja...", osobno bih volio znati odakle postovanima brodarskom i dreadnoughtu info je li to ta osoba ili nije. Pokusao sam sa povecanjem, ali mi fotka toga dijela bjezi iz kadra. Ni meni  bas ne lici - ovaj je admiral nekako poguren i malo suhonjav.

Mozda se radi o dodjeli kakvih stranih odlikovanja>

Admiral, sa slike, vidi se ima 4 zvijezde - "potpuni admiral", tj. "full admiral". Znam da je adm. Prica penzioniran 1929.g. u tom cinu.
Por.b.b. prvi slijeva mi je vrlo poznat!

Lici na jednog od oficira VI klase PVA. Nemam sada pri ruci podatke, cini mi se da su promaknuti (vecina) u p.b.b. krajem tridesetih i sa tim cinom usli u IV/1941.g.  

Javljam se drugi tjedan kada smognem provjeriti podatke.


Pozdrav!
Jadran2
« Last Edit: September 21, 2009, 05:18:51 pm by dreadnought » Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #3 on: August 25, 2009, 07:43:51 pm »

Pozdrav Jadrane Smiley Vidim, da smo dobili još jednog znalca, neka, nikad ih nije dosta. Sada će biti još lakše komentirati slike, bit će još manje nepoznanica vezano uz JKRM. Također vidim da spominješ albume, bilo bi ljepo kad bi s nama podijelio barem dio blaga koje se nalazi unutar korica. Vidim da si iz Hrvatske, ali odakle točno?
« Last Edit: August 25, 2009, 07:48:19 pm by morest » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #4 on: August 25, 2009, 08:01:01 pm »

Pozdrav Morest!

Drago mi je komunicirati sa znalcima i zaljubljenicima u more i ratne mornarice sa ovih podrucja.
Rodjen u Splitu, zivim u Zagrebu. Aktivirao sam se u ABG zadnja dva mjeseca po (uglavnom) ratnim mornaricama kao "jadran". Godiste 1951. Prekinuo sam mornaricku tradiciju predaka.

Ako imas vremena mozes skociti na taj sajt.

Trenutno sam vani,  pa nazalost ne mogu poblize raditi neke usporedbe fotografija. Inace, malo sam gledao proizvedene por. korvete. Rekao bih da je to VII klasa ili cak kasnija VIII/IX; jedna mi se fizionomija cini poznatom.
Pretpostavljam da je fotografija sa "Dalmacije".

Ona fotka sa tropskim kacigama i jednim "kopnenim" oficirom je stvarno misteriozna.

Javi par podataka o sebi.

Lijepi pozdrav svima.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #5 on: August 25, 2009, 08:05:49 pm »

Znao sam da si iz rodom Splita, hahah, po imenu Smiley Ja sam iz Šibenika, ali cili život živim u Splitu, 85 godište. I ja sam prekinuo pomorsku tradiciju predaka, ali opet more i sve vezano uz njega je na prvom mistu. Kad navratiš u Split, bilo bi lipo da se nađemo, možemo se dogovoriti na PP. Pretpostavljam da imaš dosta obiteljski fotki vezanih uz JKRM? Nema čovika iz Splita, ili iz Dalmacije, da mu netko nije bio u JKRM ili kasnije u JRM.
PS ja sam odma krenuo na ti, valjda nesmeta Embarrassed
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #6 on: August 25, 2009, 09:34:29 pm »

Drugi je odgovor za postovanoga Brodarskog.

Nema razloga za polemiku, samo bih jako volio znati odakle ti tvrdnja da ono nije adm. Prica na fotki Dreada.
Naime, nisu mi nepoznati putevi adm. Kocha, visokocijenjenoga Vukovica pl. Podkapelskog, Wickerhausera, Price.
Vidim nadalje, da prepoznajes Ivu Marinovica.
Ajde mi molim te reci, odakle ti informaticka osnova za to.

Jer za prepoznavanje tih osoba, covjek mora biti vrlo duboko ukljucen u te davne dogadjaje.



--------

Isprika, ako se nekom greskom ponovio odgovor Morestu i Brodarskom
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #7 on: August 25, 2009, 09:42:13 pm »

....evo opet nije proslo za Moresta.
Valjda ce sada proci.

Bilo je mnogo knjiga i fotografija iz ratnih mornarica A-U i KJRM. Nazalost sve je unisteno u pozaru rata. Samo mali dio se kasnije pokusavao prikupiti.

Ukoliko postoji interes, nesto sam objavljivao na forumu ABG, uglavnom fotografije sa brodovima izmedju dva rata.

Vidim, medjutim da je "na palubi" zastupljen i ljudski faktor i da postoje forumasi - eto kao Dread. i Brodarski koji su dubinski znalci.

Pokusati cu postirati nekoliko fotografija drugi tjedan.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #8 on: August 25, 2009, 10:11:37 pm »

Samo da ne ostavim cijenjenog Brodarskog u nedoumici oko mojih ranijih odgovora.

Ja sam upravo najugodnije iznenadjen i obradovan da netko nakon toliko godina pise i detaljizira oko nekih osoba koje sam eto igrom slucaja, kao Ivu Marjanovica, Zeljka Filipovica, Stanislava Stiglica, Olafa Bizjaka, Janeza Tomsica, Srdjana Pricu, Pretnara, Abrama, Zupanskog i mnoge druge, (pa i adm. Pricu) imao prilike znati.  ---  zato te i "gnjavim" da mi kazes kriterij prepoznavanja ovog posljednjeg.

Ljudi rijetkih kvaliteta, znanja i manira. Duboki im poklon. 

Ako znas Ivu onda bi mogao znati i druge......
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #9 on: August 25, 2009, 10:29:57 pm »

... korekcija i isprika : Ivu Marinovica
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: August 26, 2009, 07:40:15 am »

Jadran2, poštovanje i dobro nam došao i na forum i podforum  Smiley

Hvala na ovim lepim i korisnim informacijama.

Uistinu je ponekad teško prepoznati nekog na fotografiji. Ima mnogo toga što može da spreči prepoznavanje kao naprimer, osvetljenje, kvalitet filma i samog papira na kome je izrađena fotografija, kvalitet fotoaparata ...

Opet ljudi su se menjali sa godinama, događaji su ostavljali tragove na njihovim licima ...

Povodom fotografije o kojoj je najviše bilo reči ...

Na slici gdje admiral Prica predstavlja sve visoke oficire ima par nejasnoća. Prvo ovaj '' admiral Prica '' na njega uopće ne sliči. To je sasvim druga osoba, rekao bih da je to francuski admiral. Ne sliči niti na bilo kojeg admirala do 1941. godine. Gospodin prvi slijeva je poručnik bojnog broda. Prije bih rekao da je to fotografija načinjena za vrijeme protokolarnog prijema stranog izaslanstva. Lijepi pozdrav svim forumašima.

Vrlo je moguće ali morao bih da proverim .. na pozadini fotografije tako piše. Imam još nekoliko fotografija na kojima je Prica ... proverićemo ...nije problem. Nije ni preterano važno ali valja proveriti...  Smiley

Zato i služe forumi da ljudi nešto novo saznaju, da razmenimo mišljenja. Ja ne tvrdim da je to Admiral Prica, vrlo je moguće da je podatak na poleđini fotografije pogrešan jer je fotografija iz Centalnog Pressbiroa vlade KR. Jugoslavije a oni su umeli da pogrešno potpišu fotografiju ...

Trenutno mi nisu dostupne ostale fotografije sa Pricom kao i brojevi Jadranske Straže ... Proverićemo nije problem.
« Last Edit: September 21, 2009, 05:07:21 pm by dreadnought » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #11 on: August 26, 2009, 06:21:11 pm »

Ivu Marinovića i njegovu suprugu poznavao sam dugo vremena. Ivo je bio prvi rođak mog punca. Toliko o tome koliko sam verziran.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #12 on: August 26, 2009, 06:56:21 pm »

Evo jedne slike Ive Marinovića


* Ivo.jpg (4.24 KB, 160x244 - viewed 589 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #13 on: August 26, 2009, 07:21:40 pm »

Slijedi jedna u svečanoj odori [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ivo m.jpg (9.75 KB, 240x335 - viewed 594 times.)
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: August 26, 2009, 07:43:06 pm »

Sjajne fotografije brodarski ... hvala što si ih podelio sa nama
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.