Oficiri JKRM

(1/57) > >>

Dreadnought:
Evo nekoliko lepih fotografija ...

Na ovoj fotografiji Admiral Prica predstavlja Knezu Pavlu sve visoke oficire JKRM

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Podoficirska Mašinska škola u Kumboru

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovu treću fotografiju smo G. Šime Oštrić i ja tumačili jedno mesec dana. Nažalost, ne postoji podatak na pozadini fotografije ... Ništa pametno nismo zaključili osim da je nazovemo "Englezi u Tivtu" ...

Iz više razloga ... Naime, očigledno je da su mornari postrojeni za smotru i da tu smotru vrše oficiri koji imaju tropske kape (I JKRM je imala takve kape u svojoj opremi). Ali sa obzirom da je tu i nekoliko naših oficira sa klasičnim šapkama, za predpostaviti je da je strana delegacija u poseti ... Kako su Englezi bili najčešći gosti, logično je da su oni u pitanju, ali ne mogu sa 100% sigurnošću da tvrdim ....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

brodarski:
Na slici gdje admiral Prica predstavlja sve visoke oficire ima par nejasnoća. Prvo ovaj '' admiral Prica '' na njega uopće ne sliči. To je sasvim druga osoba, rekao bih da je to francuski admiral. Ne sliči niti na bilo kojeg admirala do 1941. godine. Gospodin prvi slijeva je poručnik bojnog broda. Prije bih rekao da je to fotografija načinjena za vrijeme protokolarnog prijema stranog izaslanstva. Lijepi pozdrav svim forumašima.

jadran2:
Pozdrav svima!

Lijepe fotografije. Vidim da ste vrlo dobro verzirani po svim detaljima!

U vezi ranije fotografije gdje "admiral Prica predstavlja...", osobno bih volio znati odakle postovanima brodarskom i dreadnoughtu info je li to ta osoba ili nije. Pokusao sam sa povecanjem, ali mi fotka toga dijela bjezi iz kadra. Ni meni  bas ne lici - ovaj je admiral nekako poguren i malo suhonjav.

Mozda se radi o dodjeli kakvih stranih odlikovanja>

Admiral, sa slike, vidi se ima 4 zvijezde - "potpuni admiral", tj. "full admiral". Znam da je adm. Prica penzioniran 1929.g. u tom cinu.
Por.b.b. prvi slijeva mi je vrlo poznat!

Lici na jednog od oficira VI klase PVA. Nemam sada pri ruci podatke, cini mi se da su promaknuti (vecina) u p.b.b. krajem tridesetih i sa tim cinom usli u IV/1941.g.  

Javljam se drugi tjedan kada smognem provjeriti podatke.


Pozdrav!
Jadran2

morest:
Pozdrav Jadrane :) Vidim, da smo dobili još jednog znalca, neka, nikad ih nije dosta. Sada će biti još lakše komentirati slike, bit će još manje nepoznanica vezano uz JKRM. Također vidim da spominješ albume, bilo bi ljepo kad bi s nama podijelio barem dio blaga koje se nalazi unutar korica. Vidim da si iz Hrvatske, ali odakle točno?

jadran2:
Pozdrav Morest!

Drago mi je komunicirati sa znalcima i zaljubljenicima u more i ratne mornarice sa ovih podrucja.
Rodjen u Splitu, zivim u Zagrebu. Aktivirao sam se u ABG zadnja dva mjeseca po (uglavnom) ratnim mornaricama kao "jadran". Godiste 1951. Prekinuo sam mornaricku tradiciju predaka.

Ako imas vremena mozes skociti na taj sajt.

Trenutno sam vani,  pa nazalost ne mogu poblize raditi neke usporedbe fotografija. Inace, malo sam gledao proizvedene por. korvete. Rekao bih da je to VII klasa ili cak kasnija VIII/IX; jedna mi se fizionomija cini poznatom.
Pretpostavljam da je fotografija sa "Dalmacije".

Ona fotka sa tropskim kacigama i jednim "kopnenim" oficirom je stvarno misteriozna.

Javi par podataka o sebi.

Lijepi pozdrav svima.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page