PALUBA
March 29, 2024, 01:42:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 38   Go Down
  Print  
Author Topic: 63.падобранска бригада  (Read 376976 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #270 on: May 31, 2011, 12:03:25 am »

Ipak to nije isto. Slobodan pad se izvodi uz stabilizaciju, tako da o dostizanju terminalne brzine nema ni govora, o eventualnom izvođenju figura i dajvu takođe. Pored toga, nakon otvaranja kupole, njome upravlja neko drugi, što takođe narušava draž padobranstva. Jeste najbliže pravom osećaju, ali nikako nije isto. Sad, što bi neko hteo da oseti sve čari bez imalo truda, to je već drugo. Ipak, nije loše kao "navlakuša"-kome se baš svidi, može da prođe klasičnu obuku i samostalno skače. Smiley
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #271 on: May 31, 2011, 06:49:39 am »


 Rocker, potpisujem sve navedeno. Ali, imaj na umu da su ipak oni ljudi u najboljim godinama. Doduše za Padobranstvo nikad nije kasno. Pa sad, ko hoće može da proba .
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #272 on: June 02, 2011, 12:23:27 am »

Čak i u Srbiji ima i dosta starijih od njih koji rekreativno skaču, tako da to nije prepreka. Smiley Uz "krilo" je prizemljenje ionako toliko mekano da je i sletanje na zadnjicu apsolutno bezbolno, pa samim tim nije potrebna apsolutno nikakva kondicija. Mogućnost eventualnih povreda zglobova prilikom prizemljenja je svedena na minimum, pa i stariji mogu da uživaju u skokovima. Smiley


« Last Edit: June 04, 2011, 12:32:30 am by kilezr » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #273 on: June 04, 2011, 12:33:40 am »

Čak i u Srbiji ima i dosta starijih od njih koji rekreativno skaču, tako da to nije prepreka. Smiley Uz "krilo" je prizemljenje ionako toliko mekano da je i sletanje na zadnjicu apsolutno bezbolno, pa samim tim nije potrebna apsolutno nikakva kondicija. Mogućnost eventualnih povreda zglobova prilikom prizemljenja je svedena na minimum, pa i stariji mogu da uživaju u skokovima. Smiley




  Čak i u Srbiji ima početnika u Njihovim godinama?
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #274 on: June 04, 2011, 01:26:19 am »

Ne toliko kao mlađih, ali nađe se po neko. Smiley Ja nisam više aktivan, poslednjih nekoliko godina sam morao da se posvetim nekim drugim stvarima u životu, a i finansije mi nisu dozvoljavale da nastavim (ranije se lakše dolazilo do sponzora), ali se dobro sećam priča ljudi iz kluba da nije bilo neuobičajeno da se s vremena na vreme pojavi polaznik od 50+ god, pa čak i stariji (uglavnom sveži penzioneri) koji bi želeli da skaču. Neki bi se predomislili pa odustali, ali neki su i stizali do skokova. Naravno, niko od njih nije ganjao broj skokova, dozvolu i takmičenja, ali su ljudi uspevali da ostvare davnašnje želje i skoče koji put. Čak i neki veterani 63.-će, koji su želeli da ponovo osete čar padobranskog skoka. Smiley Za zdravog čoveka to je sasvim ostvariv cilj, bez nekog prethodnog "nabijanja kondicije". Na kraju krajeva, tu je lekarska komisija i instruktori koji će proceniti da li je neko sposoban za skakanje ili ne, tako da svako ko želi može da makar pokuša, pa ako uspe-uspe. Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #275 on: June 04, 2011, 10:00:24 am »

Рокер, управу си. Међутим, живот и обавезе те одвуче негде другде. Мада ко зна, можда једног дана и скочим.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #276 on: June 04, 2011, 10:22:56 am »


 Ako budeš imao vremena i volje, javi se. Organizaciju skoka prepusti nama. " Biće sređeno"
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #277 on: June 04, 2011, 11:12:21 am »

Ako budeš imao vremena i volje, javi se. Organizaciju skoka prepusti nama. " Biće sređeno"
Ajde "Džumba" neboj se, čekaću te u seoskoj krčmi.. Grin Grin
Logged
zacaha
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3



« Reply #278 on: June 08, 2011, 01:04:42 pm »

Potpuno sam saglasan da, godine u rekreativnom padobranstvu-nisu problem!Ko ima želju i petlju uvek može skočiti!Nego,čitao sam postove vezano za iskustva prvog skoka,pa ko velim,da napišem i ja neku...
Simptomatično iskustvo,je ta naša "padobranska" obuka...(Zahvaljujući i nekima sa foruma  Grin)Posle svih tih fizičkih priprema u toku prepodnevne nastave i teoretske nastave popodne,jedva čekaš trenutak da uđeš u avion,jer znaš da si tada definitvno završio obuku...Nisam siguran da sam uopšte bio uplašen,prva dva skoka iz AN-2,naravno zahvaljujući sireni koja se oglašavala pre samog iskakanja(diže mrtve iz groba,saliva stravu i leči AIDS...),ali kod trećeg i četvrtog ...Spoznao sam strah u izvornom obliku!Tvrdim ,da,nije bilo Kap.Dr. Đorđevića,sigurno ne bih posle trećeg ,NIKADA VIŠE,skočio iz aeroplana-tako je bilo!Kada mi je video izraz lica na rampi dvojke,zaustavio me je i konstatovao:-Uk@njo si se?!,odgovorio sam klimanjenjem glavom,ali tog trenutka sav strah je i nestao!!!Interesantno!Velika lekcija koju sam posle upotrebljavao,mnogo puta u životu!Nakon čega sam dobio klempu po kacigi i izvršio sve što sam učio na obuci!Hvala mu!
Eh,da!Zaboravih,da kažem!Više od svega me je uplašila žičara,na obuci...Neverovatan osećaj je kada zemlja,krene u susret tvojoj faci!Na moju veliku radost i zadovoljstvo,to iskustvo sam imao još nekoliko puta,jer sam bio "nagrađen" kaplarskim činom(opet zahvaljujući nekima sa ovog Foruma  Grin ), pa sam morao i sa svojim gušterima da ripam  !!!
I tako!Mogao bih ja još,al sam lepo vaspitan...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #279 on: June 08, 2011, 02:05:52 pm »

Лепо описан осећај страха који настаје након првих скокова. Слично је и код других опасних ствари. Бар тако кажу психолози. Први пут то урадиш јер ниси ни свестан шта радиш. Други пут  јер сви то раде, трећи пут ти проради свест па се уплашиш. Ако свако од нас рекапитулира неке опасне ствари (радње, послове) које подижу адреналин уочићемо сличну законитост коју је опасао Зацаха. А то уједно значи да смо нормални људи (ко јесте Wink).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #280 on: June 08, 2011, 04:55:51 pm »

Potpuno sam saglasan da, godine u rekreativnom padobranstvu-nisu problem!Ko ima želju i petlju uvek može skočiti!Nego,čitao sam postove vezano za iskustva prvog skoka,pa ko velim,da napišem i ja neku...
Simptomatično iskustvo,je ta naša "padobranska" obuka...(Zahvaljujući i nekima sa foruma  Grin)Posle svih tih fizičkih priprema u toku prepodnevne nastave i teoretske nastave popodne,jedva čekaš trenutak da uđeš u avion,jer znaš da si tada definitvno završio obuku...Nisam siguran da sam uopšte bio uplašen,prva dva skoka iz AN-2,naravno zahvaljujući sireni koja se oglašavala pre samog iskakanja(diže mrtve iz groba,saliva stravu i leči AIDS...),ali kod trećeg i četvrtog ...Spoznao sam strah u izvornom obliku!Tvrdim ,da,nije bilo Kap.Dr. Đorđevića,sigurno ne bih posle trećeg ,NIKADA VIŠE,skočio iz aeroplana-tako je bilo!Kada mi je video izraz lica na rampi dvojke,zaustavio me je i konstatovao:-Uk@njo si se?!,odgovorio sam klimanjenjem glavom,ali tog trenutka sav strah je i nestao!!!Interesantno!Velika lekcija koju sam posle upotrebljavao,mnogo puta u životu!Nakon čega sam dobio klempu po kacigi i izvršio sve što sam učio na obuci!Hvala mu!
Eh,da!Zaboravih,da kažem!Više od svega me je uplašila žičara,na obuci...Neverovatan osećaj je kada zemlja,krene u susret tvojoj faci!Na moju veliku radost i zadovoljstvo,to iskustvo sam imao još nekoliko puta,jer sam bio "nagrađen" kaplarskim činom(opet zahvaljujući nekima sa ovog Foruma  Grin ), pa sam morao i sa svojim gušterima da ripam  !!!
I tako!Mogao bih ja još,al sam lepo vaspitan...
Evo "Zacaha" za iskrenost jedna fotkica, a može i tvoj komentar, dapače. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 23 Pre skoka 1996 god.jpg (277.63 KB, 1500x1049 - viewed 371 times.)
Logged
zacaha
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3



« Reply #281 on: June 08, 2011, 10:47:39 pm »

Sjajna fotka!T-70? Šteta što se ne vidi,još neka faca u pozadini...Mislim da bi se našla,neka,koja može da potkrepi moju priču!  Shocked Moraću da izskeniram ,požutele fotografije iz tih divnih(davnih) dana,pa da postavim!
Лепо описан осећај страха који настаје након првих скокова. Слично је и код других опасних ствари. Бар тако кажу психолози. Први пут то урадиш јер ниси ни свестан шта радиш. Други пут  јер сви то раде, трећи пут ти проради свест па се уплашиш. Ако свако од нас рекапитулира неке опасне ствари (радње, послове) које подижу адреналин уочићемо сличну законитост коју је опасао Зацаха. А то уједно значи да смо нормални људи (ко јесте Wink).
Normalan čovek hoda sa obe noge po zemlji,nije ptica!Šalim se,naravno!Strah je veoma dobar odbrambeni mehanizam,tj. zaštitni,jer da ga nema svašta bi se događalo...Takođe u prilog normalnosti ide i suzbijanje straha,tj.racionalizacija,gde čovek svesno potiskuje isti,za račun izvršenja nekog zadatka ili radnje...
Slobodno me opomenite,ako previše filozofiram! Wink
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #282 on: June 18, 2011, 04:00:19 am »

Заједничка обука српских и америчких падобранаца:


Quote
Припадници 63. падобранског батаљона Специјалне бригаде Војске Србије и 173. падобранске бригаде Европске команде ОС САД изводе ових дана заједничку обуку. Садржаји обучавања реализују се у две фазе и то тако што је од 6-12. јуна одржана обука у исхрани у природи на Малом Јастрепцу и Радан планини, док ће се обука у верању извести од 15-23. јуна у Јелашничкој клисури, на Борачком кршу код Груже и на планини Стол код Бора.

Детаљније: http://www.vs.rs/index.php?news_article=c4119664-ea2f-102e-9d5d-000c29270931
Фотографије: http://www.vs.rs/index.php?gallery=432f0be8-ea30-102e-9d5d-000c29270931




Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #283 on: June 18, 2011, 09:45:54 am »

Као што се из текста са сајта Војске Србије може видети амерички падобранци практично и немају обуку у верању или преживљавању. Ово им је први пут. Оно и нису "специјалци" већ "обична" падобранска пешадија, за разлику од падобранских јединица на овом нашем простору.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #284 on: July 23, 2011, 07:22:21 am »

Јуче је завршена двонедељна заједничка обука 63. падб и 19. групе спец. јединица НГ Охаја

Са сајта ВС, 22.07.2011.

Quote
Завршена заједничка обука српских и америчких специјалаца

Данас се завршава заједничка обука припадника Специјалне бригаде Војске Србије и специјалне јединице Националне гарде Охаја, која је протеклих десетак дана извођена на полигонима војног аеродрома у Нишу, Самосталном аутоматском стрелишту „Међа“ и планини Јастребац.

Заједничка обука српских и америчких специјалаца почела је десетог јула, кондиционим вежбањима и садржајима из санитетског оспособљавања, а настављена на стрелишту „Међа“ гађањима из аутоматских пушака и ситуационим гађањима на полигону.

После реализације тема из тактичке обуке специјалних дејстава, изведено је, 20. и 21. јула, двадесетчетворочасовно увежбавање на Малом Јастрепцу, током којег су старешине и војници специјалних јединица Војске Србије и Националне гарде Охаја извиђали потенцијално командно место, симулирали поступак при наиласку на мину и увежбавали пружање прве помоћи и евакуацију рањеника ваздушним путем.

Заменик командира 2. падобранске чете 63. падобранског батаљона капетан Игор Стошић открива да је обука изведена квалитетно и по планираним садржајима, док командир тима 19. групе специјалних јединица НГ Охаја заставник прве класе Диаз Рамон истиче да је Србија лепа земља са пријатељским народом.

„Момци у падобранском батаљону су јако млади - каже заставник Диаз - али су међу најбољима од свих са којима смо до сада сарађивали. Обука је слична нашој, разлике су у ситницама и лако нам је да прихватимо новине. Посебно су нам занимљива била ситуациона гађања на стрелишту „Међа“.

Специјалци из Националне гарде Охаја током боравка у Нишу обишли су Тврђаву, Медијану, Музеј, споменик на Бубњу, логор „12. фебруар“, Ћеле кулу, Чегар и уверили се да је Ниш град са дугом и богатом историјом.

Заједничку обуку специјалаца обишао је саветник за међународну војну сарадњу амбасаде САД Монтреал Тумер.

http://www.vs.rs/index.php?news_article=030de60e-0585-102f-aa04-000c29270931
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 38   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.