PALUBA
March 28, 2024, 12:15:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 38   Go Down
  Print  
Author Topic: 63.падобранска бригада  (Read 376835 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #315 on: September 02, 2011, 06:00:39 pm »


 Znam samo da ih osamdesetih nije bilo. Od kada je slika ne znam. Možda će neko reći nešto više o tom događaju. Ja nisam čuo da su psi bili u brigadi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #316 on: September 02, 2011, 08:54:33 pm »

Да, 63.падбр је имал прво једног, а потом пар паса који су били припремљени (дресирани) за десант падобраном. Пси су коришћени за претрагу терена након спуштања на тло.
Logged
Felixis
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3



« Reply #317 on: September 13, 2011, 04:00:48 pm »

U Niskoj Armiskoj oblasti bila je jedinica za kerovodze. Obuka psa bila je razlicita, u zavisnosti gde ce biti raspodeljeni. Znaci, obuka svih pasa nije bila ista. Postoje i tu specijalnosti, kao za "Granicne Jedinice" , "Pesadiju", "Ratnu Mornaricu" pa i za PVO t.j za Padobranske jedinice. Dok sam sluzio u 63 Pad.Brigadi, video sam dosta tih slika (ja ne nabavih ni jednu), ali znam da su bili psi obucavani za skok  padobranom (tandem skok) zajedno s padobrancima. Bilo bi dobro da neko stavi foto, bilo ih je u casopisu FRONT u nekoliko navrata
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #318 on: September 13, 2011, 04:08:53 pm »

Zemo, prethodna strana, postavio sam dve fotografije, tolko sam nasao. Smiley
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #319 on: September 13, 2011, 05:42:02 pm »


 I sada u Nišu postoji centar za odgoj, obuku i dresuru pasa. Ne znam ozaku. Posle gašenja centra u Kikindi to je jedini u VJ. Ja i dalje tvrdim da nikada nisam čuo za skokove pasa u 63-oj.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #320 on: September 14, 2011, 12:20:15 am »

Dilema mi je ostala: sta ce padobranskoj jedinici ker? Mislim Dzumba rece za pretraga. Ali padobranska jedinica ne bi ni trebalo da radi pretraga terena kao primarni zadatak. Poenta padobranske jedinice je da dodje neprijatelju iza ledja (prost opis). A duri i da ima zadatak terenske pretrage (sto za volju istine je postalo primarni zadatak na Kosovo) to bi bilo samo u slucaju helikopterskog desanta. Ko baca padobranski desant da vrsi pretraga terena, pretpostavljam slabih snaga u vidu teroristicke ili gerilske grupe? Ne bi valjda bacio brigadu da trazi brigadu? Pricao sam sa covekom koj je bio padobranac u Kanadskoj vojsci 80tih: on me bas bledo pogleda kad sam ga pitao dali su oni trenirali psi za padobranski skok. Kaze imalu smo specijalni sanduke i procedure za padobranska dostava zivotinja ako to zadaca zahteva ali psi formaciski nisu imali nikad.
Ovo nije bas bitno za nas topic, pricam cisto onako, razmisljam. Mislim da je to jedna od stvari koja postoi u neki vojni program obuke ali mislim da i nema bas puno logike. Zato sU je ocigledno i svojevremeno 'izbacili' od trenazni program.
A i ne mogu da shvatim kako mozes da 'obucis' pas da skace iskreno...nema mi bas logike.
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #321 on: September 14, 2011, 09:29:11 am »

Zar u sklopu 63.pbr. nije postojala jedinica za traganje i spašavanje jedan od mogucih nacina primjene.
Koliko se sjecam jedne piramidalne strukture spec.jedinica USA svaka je imala u svom satavu određenu rasu pasa.
Zavisi za sta su psi namjenjeni i obuceni (traganje za eksplozivom, spasavanje, potraga za teroristima-varijanta).
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #322 on: September 14, 2011, 12:03:47 pm »

Protivdiverzantski vod je preimenovan u vod za traganje i spasavanje, negde posle 1992 godine.

Inace postoje mesta gde se ne moze spustiti helikopter (barem u to vreme nije se mogao spustiti), a pretraga terena je zadatak bilo koje pesadiske jedinice, samo sto je obuka u tom pravcu bila bolja u elitnim jedinicama, kao sto je i bila 63 padobranska.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #323 on: September 14, 2011, 01:31:14 pm »

Претрага терена се обавља првенствено у противпобуњеничким, противтерористичким и противгерилским дејствима. Дакле, бригада у претрази никад не "тражи" бригаду. Ако се "тражи" бригада, онда се та тактичка радња зове извиђање и наравно то не раде бригаде, већ знатно мањи састави (групе, одељења, водови, чете, батаљони, понекад пук, али никад скупно - у целини). Друго, падобранска бригада, тачније 63.падбр је у у ЈНА била малобројна - тзв. четног састава. Није имала батаљоне већ је била састављен из чета. И те чете су биле малобројне. Почетком 80-тих, уствари у пракси и раније, бригада је првенство била намењена за диверзантска и извиђачка дејства, а не као пешадијске десантна јединица. Њено борјно стање једва да је прелазило бројно стање ојачаног пешадијског батаљона (око 800 љиди) и то са све помоћним и штабним особљем.

Да ли је требало или не обучавати псе за десантирање падобранима је доста дискутабилно. Ја лично мислим да није имало потребе. Скок је за пса стрес (као и за човека), с тим да се пас по спуштању тешко да може одмах обавити основни задатак (трагање, напад и сл.), за разлику од човека. Псу после таквог стреса треба ипак, мањи одмор од бар пола сата. Знам из искуства да када службене псе траспортујете 100 и више км и одмах им дате радни задатак (на пример трагање, праћење трага) они или неће да раде или лоше раде. Пас трагач мора бити одморан да би ваљано урадио задатак. Пас после десанта, без одмора и привикавања то сигурно није. А ако није не знам шта ће ти.
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #324 on: September 20, 2011, 02:00:33 pm »

Neka se ne uvrede padobranci, ali mislim da neodgovaranje pred organima reda, premlaćivanje policije i postojanje institucije unutar institucije (vojske) nije ništa dobro i normalno. Ako je tako bilo, onda je to bila loša strana tadašnje vojske. To naravno nema nikakve veze s kvalitetom jedinice i njenog kadra, to ne dovodim u pitanje...

Služio 76/77 PDČ poštivali jedni druge i neznam za kakve opasače ili značke pa i ona tučnjava u kasarni  mi čudno zvuči. U kasarni 63. i "plavaca" bila je i policija napred od bazena. Nikad svadje a ni nekog prepucavanja sa obe strane. Nepisano pravilo ne diraj jedan drugog, pogledaj pod prste ako nije prevelika glupost. Bio sam nekoliko puta pomočnik dežurnog brigade i kom straže ali nikad nesuglasica.Skoro da nismo znali da je policija u kasarni. Ništa posebno. A u gradu kao ostali vojnici, no, Ozren je bio omiljena meta, ali radi pjevačice i bacanja čaša u čošak pa i koja tuča, ali sve kao vojska je vojska i ima puna j... i mora prazniti. Padobranci smo bili vojnici kao ostala vojska, jedino bolje izvežbani sa više vrsta oružja i eksploziva i kondicijsko bolje pripremljeni i motivisani a u kasarni nije bila ona "desetarska" disciplina. To bi bilo ukratko kako sam ja doživio. A šta smo vežbali i kako, to je druga priča.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #325 on: September 20, 2011, 02:08:54 pm »

Nije bilo problema niti 1990-91, sluzio sam u vojnoj policiji na aerodromu Medosevac.
To sa belim opasacima je bila neka urbana legenda, i to se uglavnom odnosilo na SMB VP, a ne plavce.
I mi smo odlicno saradjivali sa padosima, i nije bilo nekih velikih problema sa njima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #326 on: September 20, 2011, 04:21:52 pm »

Приморец, сигурно да су управу. тако је скоро увек и било. Војна полиција никад није имала проблема са падобранцима, нити падобранци са војном полицијом већ само са недициплинованим и лошим војницима свих видова, родова и јединица, укључујући и војну полицију. Ја лично, као војни полицајац, сам увек имао одличну сарадњу са командом 63.падбр. Сигуран сам да је то било и раније у време пуковника Јовића, Богоева, Ђорђевића.
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #327 on: September 20, 2011, 05:55:21 pm »

Приморец, сигурно да су управу. тако је скоро увек и било. Војна полиција никад није имала проблема са падобранцима, нити падобранци са војном полицијом већ само са недициплинованим и лошим војницима свих видова, родова и јединица, укључујући и војну полицију. Ја лично, као војни полицајац, сам увек имао одличну сарадњу са командом 63.падбр. Сигуран сам да је то било и раније у време пуковника Јовића, Богоева, Ђорђевића.
Jeste. Pok. puk.Jović mi je bio komandant a sa Bogoevim se malo dopisujemo Facebook-om, sječanja i tome slično. Sječam se kao pom. dež.brig. doznao da u Medoševcu u onoj gostionici odmah iza trpezarije piju neki padobranci. Otišao sam tamo i uredio, da se preko žice odmah strpaju natrag.  Ako me pamčenje ne vara, mi  naredni dan stari ili slično vodnik policije u smehu rekao da se mi zahvaljuje za obavljen posao, jer bi imao raporte da piše a on to ne voli, a nije se radilo o ničem osobito. Par njh u gostionici pored žice i ništa više. Prepričan sam, da su padobranci bili i su disciplinovani (možda malo neukročeni) jer su ipak svi bili prostovoljci i niko jih nije terao da tamo ostanu, ako su poželjeli otići, istog dana puk. Jovič sredio kartu za mrtvu stražu Bihač. To nije nikakva tajna.
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #328 on: September 20, 2011, 06:01:58 pm »


 Znam samo da ih osamdesetih nije bilo. Od kada je slika ne znam. Možda će neko reći nešto više o tom događaju. Ja nisam čuo da su psi bili u brigadi.

Psi su bili u kasarni preko pruge ne sječam se imena. Padobranci nisu imali svoje pse. Barem ne 76. A nije ni bilo voda za traganje, jedino izvidjači u tom smislu. A u brigadi su bacili psa sa padobranom. To je bio stariji vodnik, što je i kuhare u avionu uplašio, da su morali iskočiti, pošto jim je namestio padobrane. To zato, jer kad su odlazili kuči, imali su sve značke i bili okičeni ko Meksički generali, a nijedan skok. Ubacio dimnu bombu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #329 on: September 20, 2011, 06:05:46 pm »

sredio kartu za mrtvu stražu Bihač.

pozdrav primorec

Ovo vjerovatno misliš na aerodrom Željava

Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 38   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.