PALUBA
March 28, 2024, 12:41:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 38   Go Down
  Print  
Author Topic: 63.падобранска бригада  (Read 376843 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: February 17, 2008, 01:00:12 pm »

Видим да топик, о специјалној бригади постоји.Мислим да 63.падобранска заслужује посебан топик, јер она је сама по себи била војска у малом.Ми смо у то вријеме припадали корпусу спец. снага али смо имали ознаку која се разликовала. Сви остали родови и специјалне јединице су биле под ознакама родова којима су припадали.Дејтонским споразумом амери су тражили гашење бригаде као превише "агресивне".Напокон су успјели.Имали смо сопствену војну полицију, поздрављали само своје официре и ишли увијек први гдје је густо.
              Ја сам у бригаду дошао да бих упознао легенду и проживио бар мали дио онога што се назива живот специјалца.Поносан сам на дане проведене у њој.Поздрављам све бивше и садашње падосе...
                    
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
       Мој другар послије једног скока, нашалили смо се на  рачун нашег падобранског живота Wink


* 1.jpg (34.04 KB, 541x800 - viewed 949 times.)

* 2.jpg (50.9 KB, 552x800 - viewed 1039 times.)

* 3.jpg (22.68 KB, 700x493 - viewed 850 times.)

* 4.jpg (17.41 KB, 700x408 - viewed 796 times.)

* 5.jpg (39.9 KB, 700x1012 - viewed 781 times.)

* 6.jpg (19.59 KB, 700x483 - viewed 330 times.)

* 7.jpg (44.23 KB, 545x800 - viewed 419 times.)
« Last Edit: February 01, 2010, 10:00:09 am by Broker » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #1 on: February 18, 2008, 01:44:43 pm »

Pozdrav od mene... ziveli padobranci!  Smiley Radio sam jedno kratko vreme u Nisu za cuvenu 63., bio padobranac...  samo najbolje mogu da kazem o njoj! Posle nje su stigle ponude koje nisam mogao da odbijem...opet izazov je izazov!  Cool
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: March 08, 2008, 04:02:34 pm »

Филм чији су дјелови снимани док сам ја био у бригади.Док је то још увијек била права 63.падобранска. Smiley

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/8As3ZlTLb8E?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/eLbImIlfn1A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/yP9F5smtQ9c?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/BEJVtNsphlk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/eOt6oX6m_hk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/JlIncGQVT4U?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/edI4ko6T_i4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

« Last Edit: March 08, 2008, 04:04:24 pm by SailorCG » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: March 08, 2008, 05:02:01 pm »

Да ли би неко могао да направи једну тему о првом падобранском скоку. Значи утисци, осећања (страх, узбуђење, радост.....итд.), па онда једна паралела између првог и нпр. неког касније скока.

Имао бих и пар питања у вези падобранских скокова. Стално када слушам када неко прича или пише о скоковима истиче велику висину са које се скок извршио, и тако се може стећи утисак да је теже скочити са веће него са мање висине. Никада нисам скакао, али логично ми је некако да је много лакше скочити са веће висине него са мање. Ако грешим и то не би било лоше да нам неко објасни.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #4 on: March 08, 2008, 08:36:37 pm »

Па ево овако Брокеру.
             
               Мој први дан на послу је био стицајем околности и први дан падобранске обуке, чије су земаљске припреме биле максимално физичко исцрпљивање и довођење тијела у стање да може да издржи слободан скок са висине од 5 метара на тврду земљу а да останеш не повријеђен и још употребљив за борбу. Smiley

             То је одприлике укратко опис онога што смо свакодневно радили скоро мјесец дана да би смо ојачали прије свега ножне мишиће који треба да ублаже доскок на земљу, али уопште и читаву мускулатуру јер скок са ПД08 (десантни падобран) је нешто врло стресно за приземљење. Вјежбали смо по безброј пута разне врсте падова и дочекивања у разним околностима.Осим физичке, имали смо и разне тестове испита као што су познавање падобрана до најситнијег детаља, све врста отказа падобрана си морао да знаш у сваком тренутку на памет без да замуцкујеш, јер довођење тијела да аутоматизма је више него потрбно када све зависи понекад само о дјелићу секунде.То сам увијек могао само да потврдим послије сваког скока.
     
              Када се прође по фазама земаљска припрема долази се до посљедњег љекарског прегледа прије скока, уочи самог скока.Узимају се падобрани и иде се на линије контроле.Прво је провјера падобарана и опреме на писти, друга линија контроле подразумијева, провјеру стављене падобранске опреме на себи..То раде инструктори.Трећа линија контроле је провјера психичког стања и спремности прије самог улаза у авион.Инструктор нас постави у круг а он стане у средину.Поставља питања у вези свега онога што смо учили, првенствено отказа падобрана.Ако само замуцнеш при одговору, и по његовој процјени може да те скине са скока.Аутомати се подешавају на задату висину отварања
         
             У авион опет постоји посебна процедура, а адреналин расте.Код неких људи се лице скоро изобличи од адреналина , нешто невјероватно.Мотори Ан-26 појачавају читав утисак.На одређеној висини инструктор командује качење гуртни за принудно отварање на салу.Устајеш и пазиш да имаш довољно простора испред и иза себе.Пазиш на онога испред да се не саплетеш.Рампа се отвара и видиш како висиномјер показује тачну висину послије изједначавања притиска.Бука је велика.

                   Гледаш семафор изнад врата, на зелено инструктор командује искакање и сви без застајкивања излећемо у провлију испод нас.У тренутку нестаје дах, испод тебе нема више ништа, пропадаш али те стабилизирајући падобран из хоризонталног преводи у вертикалан пад са ногама ка земљи.Први скок смо имали са 800 метара.Куполе смо отворили на неких 450 м изнад земље.Послије отаварања куполе осјећај је непоновљив.Небески мир и блаженство сигурно изгледају тако.Нема више буке мотора и вртоглавог пада, све је мирно и тихо.Призмљио сам по процедури на ливаду поред аеродрома .Сви из мојег налета су срећно приземљили.Сједио сам поред падобрана неко вријеме и уживао.Онда сам запалио цигарету, повукао дуууг дим и гледао скок друге групе.То је било нешто што остаје за читав живот. Wink

         
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #5 on: March 09, 2008, 05:52:51 am »

Evo ja cu ukratko... u postu iznad je vec sve objasnjeno!
 Ja sam se padobranstvom bavio i pre odlaska u Nis, prvi skok mi je bio sa instruktorom...bilo je straha prvog puta, ali opet je lakse kad neko drugi razmislja za tebe! Zavrsio sam visi padobranski i mogu vam reci da ni malo nije naivno!
Pre svog prvog samostalnog skoka svasta mi je prolazilo kroz glavu...u trenutku kad iskocis iz aviona...tisina! Tad tek vidis prave cari padobranstva! Ja mislim da ne postoji nista lepse!
Ako se neko kojim slucajem dvoumi dali da skace ili ne, moja preporuka mu je da to uradi! Tek tad ce razumeti sve ovo...ne moze se ovako recima opisati!
318 skoka...a uskoro i 319...
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #6 on: March 09, 2008, 11:02:28 am »

Quote
Никада нисам скакао, али логично ми је некако да је много лакше скочити са веће висине него са мање. Ако грешим и то не би било лоше да нам неко објасни.

           Потпуно си у праву Брокеру.Много је лакше скочити са веће висине јер, просто имаш више времна да одреагујеш ако имаш неких проблема приликом скока, неки отказ итд.


Поента падобранства у специјалним јединицама, није само увјежбавање скокова ради десантирања, већ управо кроз сталне високо ризичне активности, подизање прага самоконтроле појединца у високо ризичним ситуацијама, као што је на примјер блиска борба.Сваки скок је борба на живот и смрт, јер сваким скоком идете у сигурну смрт из које се спашавате умијешношћу и стеченим знањем те повјерењем у себе, старјешине и своје другове.

             Падобранство је само једна од низа специјалистичких обука у склопу обуке за командоса 63.падобранске бригаде.У бригади се уче буквално све вјештине потребне савременом командосу.Поред многих врста терена, и учионице су саставни дио стицања знања из поља војних вјештина.

               Један мој другар из бригаде, који је прије тога завршио обуку у Легији странаца, причао нам је да је наша обука неупоредиво тежа и зхатјевнија од легионрске бар што се тиче падобранства.

              За стицање основног падобранског звања потребни су 7 скокова, сваки са различитим задатком:

        1) Скок ради упознавања са падобраном са 800 метара.
        2) Скок са наоружањем и опремом, такође са 800 метара.
        3) Отварање резервног падобрана по задатку, при скоку са 800 метара.
        4) Скок са потпуном опремом, плус ГК ранцом од 40 кг.
        5) Ноћни скок.
        6) Висински скок са 5000 метара и задршком  (слободни пад до висине од 700м).
        7)Борбени скок са 300 м, принудно отварање падобрана.

            На четвртиом скоку са Г.К. ранцем читав наш налет се због погрешног прорачуна у брзини вјетра покачио по оближњој шуми.Срећом нико није био повријеђен, а ја сам се закачио на тополу близу пилотске мензе на аеродрому. Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

          Послије основне долази виша падобранска обука.Ненад је то помињао.То је већ професионални степен падобранства на највишем нивоу.


* lrg-1120-kacenje_na_drvo_1.jpg (72.19 KB, 500x715 - viewed 466 times.)
« Last Edit: February 01, 2010, 10:02:14 am by Broker » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7 on: March 09, 2008, 11:41:36 am »

Hvala Sailor na icrpnom odgovoru i na temi koja se čita najmanje dva puta Smiley Siguran sam da će mnoge zaineresovati.

Ovu fotografiju sam video ranije (na tvom sajtu), nije mnogo važno ali baš me nešto kopka, kako su te skinuli sa drveta Grin

Jel`bilo posle šale na tvoj račun zbog tog nemilog događaja. Smiley

Inače ti verovatno pamtiš tradicionalno neprijateljstvo i rivalstvo između padobranaca i vojnih policajaca. Padobranci su oduvek imali jaču obuku ali policajci su oduvek imali ta ovlašćenja da uhapse bilo koga pa i padobranca, i tu se rodilo rivastvo.

Npr. ako bi padobranac skinuo vojnom policajcu bele uprtače (što nije nimalo lako) ti uprtaču su se dizali na jarbol i taj pados je dobijao slobodan vikend.

Ako bi policajac skinuo padobrancu značku koja se nosi na kapi (koju padobranac zaradi posle sedam skokova) dobijao bi sedam dana kućnog odsustva.

Za vreme odsluženja vojnog roka kao v.policajac skinuo sam jednom padobrancu značku ali nisam dobio to čuveno 7 dana kući jer sam služio 91/92. Kao medalju hrabrosti Smiley sam čitav vojni rok nosio značku na uniformi.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #8 on: March 09, 2008, 12:15:52 pm »

Quote
nije mnogo važno ali baš me nešto kopka, kako su te skinuli sa drveta

Ја сам још најбоље прошао.Остали су били разбацани по шуми, и разапети ко шишмиши.Г.К раначеви на једну страну,падобрани на другу а они негдје између.Донијели су ми зидарске мердевине па сам се искобељао некако. Grin
               
                  Зезали су нас послије да нам је спонзор "Србија шуме".

Quote
Inače ti verovatno pamtiš tradicionalno neprijateljstvo i rivalstvo između padobranaca i vojnih policajaca. Padobranci su oduvek imali jaču obuku ali policajci su oduvek imali ta ovlašćenja da uhapse bilo koga pa i padobranca, i tu se rodilo rivastvo.

Па то је трајало неко вријеме, док полицајци са Бубња нијесу направили глупост, те напали једног нашег на кварно.Онда су падоси отишли једном за свагда да се обрачунају са полицајцима.Упали су у касарну, све које су нашли премлатили, скинули опасаче свима, и окачили их на јарбол у нашој касарни на ародорму.Њихов командант је долазио сјутра ујутро да понизно моли за опрост и враћање опасача. Од тога дана ми имамо своју сопствену падобранску војну полицију и само они имају овлашћења да нас хапсе;D

          Рекох већ да смо били затворена иснтитуција, и све држали у својим рукама.Тако је бар било док је још било војске и државе, данас не желим ни да слушам каву су биједу направили од војске ови што сада њоме владају.
           
           
« Last Edit: March 09, 2008, 12:19:45 pm by SailorCG » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #9 on: March 09, 2008, 03:29:38 pm »

Neka se ne uvrede padobranci, ali mislim da neodgovaranje pred organima reda, premlaćivanje policije i postojanje institucije unutar institucije (vojske) nije ništa dobro i normalno. Ako je tako bilo, onda je to bila loša strana tadašnje vojske. To naravno nema nikakve veze s kvalitetom jedinice i njenog kadra, to ne dovodim u pitanje...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: March 09, 2008, 04:09:40 pm »

Nije sada ja da branim padobrance niti ikoga (na kraju krajeva ja sam bio v.policajac) ali hoću da napomenem da svaka specijalna jedinica ima jednu određenu autnomnost i to nije iz razloga da bi mogli da rade šta im je volja već iz savim drugih razloga. Na prvom mestu tako se stvara stanje povećane kolektivne svesti u toj jedinici, moral je veći i ima još sigurno nekoliko razloga zašto se tako radilo, i davalo je odlične rezultate. To što su padobranci imali svoju policiju to neznači da je u toj jedinici vladalo bezvlšće. To je upravo to, ako će me neko hapsiti to će biti samo onaj ko je jednak ili bolje obučen od mene.

Primera radi i ja mnogu nabrojati brojne stvari što je činilo (posle obuke) moj vod v.policije neobičnim i zasebnim u odnosu na druge rodove. Npr. čim neko uđe u našu zgradu a nije pripadnik v.poilicije ide direktno u pritvor (koji je bio u sklopu zgrade), a kasnije kod bezbednjaka na "ispiranje mozga". Da li je to dež. oficir. k-dant kasarne uopšte nije bitno, pravilo je isto za sve, nema izuzetka. Takođe smo uživali i brojne povlastice. Evo još jednog odličnog primera koj mi je pao na pamet. I ja sam imao užasno tešku obuku, imeđu ostalog prošao sam i PT obuku. Da bi nam stalno bio moral na visini stalno su nam ponavljali, naručito k-dant bataljona, da smo jedino MI prvai vojnici a ovo resto su takozvani papučari. Znači odmah ti se jasno daje do znanja da si nešto posebno (ne ti kao jedinka već cela jedinica), a to Boga mi i sam osetiš tokom obuke.

Mislim da mi je poznato za taj inciden u Nišu. Ako bi Sailor samo pomenuo godinu bio bih potpuno siguran.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #11 on: March 09, 2008, 06:07:02 pm »

Dobro je da su sailor-a skidali sa drveta...mene je jednom vetar naneo na pistu! Razbio sam se ko zvecka, plus sam povredio koleno! Uzas!
Sto se tice rivalstva izmedju crvene i crne bere (s obzirom da sam nosio obe)...dok svako gleda svoja posla svima je super!
P.S. ako neko hoce da proba...skok sa instruktorom kosta od oko 120e pa navise, zavisno od skole! Nije bas jeftino, ali se isplati!
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #12 on: March 09, 2008, 06:42:38 pm »

Показало се да је та наша аутономност имала доста својих добрих страна FF.Показало се то на дјелу, у рату и мирнодопским такмичењима наравно.
         Контрола је долазила свака три мјесеца из генералштаба, када смо имали физичке провјере за сваког припадника.Најбољи резултат узет на нивоу тадашње ВЈ, је само полазна тачка за тест падобранца.Дакле најгори наш, морао је по свему имати бољи резултат од најбољег из читаве ВЈ.Тако су нам барем говорили.
 
          У току читавог рата на просторима бивше СФРЈ, Бригада је иза себе само низала побједе и бриљантне успјехе, који се данас изучавају као бисери војне доктрине и употребе специјалних јединица у рату.

           
Quote
.mene je jednom vetar naneo na pistu! Razbio sam se ko zvecka, plus sam povredio koleno! Uzas!

        Ух то боли брате,посебно ако си низ вјетар.Тада се на брзину пропадања додаје брзина вјетра, а то може да буде баш боооолно кад креснеш о бетон. Huh?

         
Quote
Mislim da mi je poznato za taj inciden u Nišu. Ako bi Sailor samo pomenuo godinu bio bih potpuno siguran.

               То се десило прије него сам ја дошао, мислим да је то било 94' ил 95'.Када сам ја дошао ми смо већ имали своју полицију у склопу јединице.Био је то добар осјећај кад знаш да ти нико у држави, сем твојих не смију ништа.Пролазили смо поред највиших чинова у осталим родовима без поздрава...као поред било кога на улици.Понекад ми је било жао понеког генерала, када га сретнем на улици, а он погне главу јер зна да га нећу поздравити, па ипак војнички поздравим ал да ме не виде моји. Wink

              Морате схватити да је Бригада била стварно нешто посебно, било је духа који нас је повезивао као браћу, можда јаче него крвна веза.Тада је команданта мијењао Горан Остојић, легендарни командант који је погинуо на јуничким планинама у борби са шиптарским бандама.
               На првом скоку је био са нама у авиону и толико нам је уливао повјерење да нико није имао страха.Био је у правом смислу комндант за респект.

               Сјећам се његових брифинга, на којима нам је излагао стање које се кува на Космету.Увијек је потенцирао то да знамо...ми идемо први, нема никога испред нас сем непријатељ, враћамо се последњи.

                           Ја нијесам био са њима, то ми је најжалије.Очекивао сам у ЦГ још веће проблеме, јер је ситуација била тако експлозивна да је могло сваког тренутка да све оде у п.м. и да буде горе него на Косову три пута.Ми смо сем НАТО на грбачу имали још и црногорске паравојне формације плус милову полицију, спремну да пуца на војску...ал то је нека друга прича.

                   
« Last Edit: March 09, 2008, 07:09:28 pm by SailorCG » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #13 on: March 09, 2008, 10:56:30 pm »

Quote
Neka se ne uvrede padobranci, ali mislim da neodgovaranje pred organima reda, premlaćivanje policije i postojanje institucije unutar institucije (vojske) nije ništa dobro i normalno.
@FF:
Није постојало баш буквално неодговарање органима реда. Премлаћивање полиције је изазвала сама полиција. Није редак случај да се "органи реда" иживљавају, или да прекораче овлашћења, или да се намерно "накаче" на падобранца баш због ривалитета између јединица. Као што рече SailorCG, вод ВП је формиран, између осталог, да би падобранцима имао неко њима равноправан да врши војно-полицијске послове.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #14 on: March 10, 2008, 12:09:57 am »

Quote
Npr. ako bi padobranac skinuo vojnom policajcu bele uprtače (što nije nimalo lako) ti uprtaču su se dizali na jarbol i taj pados je dobijao slobodan vikend.



Нешто ми паде на памет, у каквом стању треба да буде човјек да би му скинуо упртаче? Grin
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 38   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.