PALUBA
March 28, 2024, 05:41:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38   Go Down
  Print  
Author Topic: 63.падобранска бригада  (Read 376890 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #405 on: April 12, 2013, 09:15:04 pm »

Veoma interesantna fotografija pripadnika 63 Padobranske.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fotografija peruzeta sa FB profila "Jugoslovenska Narodna Armija".


* 456398_494820783881291_29980564_o.jpg (227.97 KB, 1072x1632 - viewed 358 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #406 on: April 13, 2013, 03:12:29 pm »

Они су то први и радили. Мислим на коришћење дизалице на М-8 за подизање и спуштање људи. Колико знам из разговора са пилотима то је рађено пар пута и није се стално вежбало. Тек касније, крајем 70-тих се почело са тим  чешће, прво тадашњи 282.бВП па и остали.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #407 on: May 27, 2013, 04:18:51 pm »

Danas sam u biblioteci prelistavao stare brojeve Politike sa kraja 1993. godine. U članku o 63. padobranskoj, navodi se da od naoružanja imaju i PO sisteme "Dragon".
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #408 on: May 28, 2013, 08:43:19 am »

Jedino ako su koristili nesto zarobljeno za vreme "zabava" kod nas.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #409 on: May 28, 2013, 06:56:19 pm »

У новинама свашта пише. Могуће је да су имали неки заробљени комад. Ипак, о некој "употреби" таквог оружја није било ни говора, осим за сликање по новинама.
Logged
Kolton
mornar
*
Offline Offline

Posts: 28


« Reply #410 on: September 15, 2013, 08:28:01 pm »

   Pozdrav za sve pripadnike 63-će. Znam da su, u moje vreme, važili za drugu najbolju jedinicu JNA (posle mornaričke pešadije, naravno !), angel
   U stvari, interesuje me nešto drugo: pažljivo sam pratio temu ali nigde nisam našao podatak koliko je prosečan, običan padobranac napravio skokova za vreme služenja vojnog roka ? Pri tom mislim i na ona "normalna" vremena 70-tih i 80-tih a i na ova sada.
Logged
taz1cl
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59


« Reply #411 on: September 15, 2013, 08:47:29 pm »

   Pozdrav za sve pripadnike 63-će. Znam da su, u moje vreme, važili za drugu najbolju jedinicu JNA (posle mornaričke pešadije, naravno !), angel
   U stvari, interesuje me nešto drugo: pažljivo sam pratio temu ali nigde nisam našao podatak koliko je prosečan, običan padobranac napravio skokova za vreme služenja vojnog roka ? Pri tom mislim i na ona "normalna" vremena 70-tih i 80-tih a i na ova sada.

ja sam napravio 13 skokova u vojsci to bi bila neka srednja cifra moglo se i vise  nas je zakacila "zabava" 91` pa smo otisli na terene... a bila jje i visa padobranska tu se moglo napraviti dosta skokova mislim cak i 50 ako ne i vise...
 
Logged
husky011
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #412 on: October 01, 2013, 11:44:14 am »

Ne znam d li je neko vec napisao a pricalo se o tome, prvi pripadnik 63. Padobranske brigade koji je poginuo u ratu devedesetih, tacnije na Cerklju, je bio Dragan Rodic zvani Barba, rodom iz Rijeke...godiste i druge pojedinosti su mi nepoznate u ovom trenutku, ali ako nekog zanima saznacu i to.
Taj dan je ranjen i Zmija, njegov identitet nije potreban za ovu pricu...
« Last Edit: October 02, 2013, 06:30:46 am by KUZMA® » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #413 on: October 01, 2013, 02:45:50 pm »

Ne znam d li je neko vec napisao a pricalo se o tome, prvi pripadnik 63. Padobranske brigade koji je poginuo u ratu devedesetih, tacnije na Cerklju, je bio Dragan Rodic zvani Barba, rodom iz Rijeke...godiste i druge pojedinosti su mi nepoznate u ovom trenutku, ali ako nekog zanima saznacu i to.
Taj dan je ranjen i Zmija, njegov identitet nije potreban za ovu pricu...

Molim te pročitaj pravilnik Foruma.
Logged
taz1cl
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59


« Reply #414 on: October 01, 2013, 10:30:40 pm »

Ne znam d li je neko vec napisao a pricalo se o tome, prvi pripadnik 63. Padobranske brigade koji je poginuo u ratu devedesetih, tacnije na Cerklju, je bio Dragan Rodic zvani Barba, rodom iz Rijeke...godiste i druge pojedinosti su mi nepoznate u ovom trenutku, ali ako nekog zanima saznacu i to.
Taj dan je ranjen i Zmija, njegov identitet nije potreban za ovu pricu...

 te stvari se ne stavljaju ovde ja sam znao barbu a i bio sam jako blizu ovog drugog coveka sto je ranjen. ovde se zabavlja malo diskutuje i uziva u forumu.. probaj tako  da ga koristis i videces bice ti lepo...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #415 on: October 02, 2013, 07:24:33 am »

Znao sam i ja Barbu, ali da ne pricamo o tuznim stvarima ovde. Wink
Logged
taz1cl
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59


« Reply #416 on: October 02, 2013, 07:54:56 pm »

Znao sam i ja Barbu, ali da ne pricamo o tuznim stvarima ovde. Wink

znam klaso zato sam i objasnio da se lepo zabavi na forumu i cita zanimljivosti moze ovde jako puno da se nauci ima jako skolovanih i inteligentnih clanova dovoljno je samo za citanje svaki dan nesto novo i zanimljivo...
Logged
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #417 on: December 06, 2013, 05:25:13 pm »

polako i sigurno kompletiram svog padobranca, fale mi još hlače i sitnice kao futrola za pušku možda cijeli padobran  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2qmjlaf.jpg (90.45 KB, 480x640 - viewed 250 times.)

* 2a5n71i.jpg (82.26 KB, 480x640 - viewed 237 times.)
« Last Edit: December 06, 2013, 10:01:49 pm by trpe grozni » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #418 on: January 05, 2014, 03:29:07 am »

Niške „vidre” elita Vojske

Srbija i grad Niš se punih 46 godina prepoznaju i po pripadnicima čuvene 63. padobranske brigade. Poštovani širom sveta. Do sada izveli čak 480.000 skokova i osposobili više od 35.000 „crvenih beretki“
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Po njima se Niš prepoznaje. Grad na Nišavi punih 46 godina predstavlja bazu čuvene 63. padobranske brigade, danas bataljona. Zvuk aviona „antonov 26“ iz kojeg izvode svoje skokove postao je deo niške svakodnevice.

Istorijat čuvene 63. seže do 1944, kada je u Bariju formiran 1. padobranski bataljon koji je rasformiran već sredinom jula 1945. U poratnom periodu bilo je mnogo „eksperimentisanja“ u organizaciji ovakvih trupa. Jer, razni padobranski bataljoni i brigade su u veoma kratkom periodu osnivani, raspuštani ili premeštani. Tada je preovladavao stav da JNA nisu potrebne veće padobranske jedinice. Jer, kako se konstatovalo, u uslovima upotrebe nuklearnog oružja, modernog PVO-a i masovnih oklopnih snaga u eventualnom ratu vazdušni desanti na bojištu nemaju mnogo izgleda za uspeh.

A posle ponovog formiranja, decembra 1967. godine, ova brigada je postala legendarna, jer je bila i ostala udarna pesnica naše vojske. Visoki, kršni i hrabri, pripadnici elitne 63. zato se respektuju širom sveta, a posle NATO bombardovanja naše zemlje niške „crvene beretke“ dobile su Orden narodnog heroja.

Vreme provedeno za njima, na zemlji i u vazduhu, pravi je „praznik za oči“. I zaista, retki su oni kojima ne zastane dah zbog veština koje izvode. Specijalna obuka padobranaca traje tokom cele godine. Satkana je od preživljavanja, veranja, plivanja i skijanja. Naravno, tu se i borilačke veštine, rukovanje hladnim oružjem. Padobranci su osposobljavaju i za antiterorističke akcije, a „najekskluzivnija“ je padobranska.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na luping-lestvama, trambolinama, a posebno na visokoj žičari padobranci prolaze obaveznu obuku pre nego što uđu u avion. Skok sa žičare na ovom poligonu je neka vrsta generalne probe, jer ko ne uspe da prođe ovu vežbu na padobranskom poligonu ne može ni da skoči iz aviona. A svaki skok je posebna priča i avantura.

- Taj osećaj je nemoguće opisati rečima. Nebo treba doživeti - kažu uglas niški padobranci. - Od osnivanja brigade do danas učestvovali smo na više od 200 velikih združeno-taktičkih vežbi, koje su izvedene sa zapaženim uspehom. Sve aktivne starešine imaju po najmanje 1.100 skokova, a od 1947. godine izvedeno je oko 480.000 padobranskih skokova i osposobljeno je više od 35.000 padobranaca.

A ima nečeg, običnim ljudima neshvatljivog, u crvenoj beretki i orlu raširenih krila što pripadnike elitne 63. padobranske brigade iz Niša tera da čine neverovatne stvari. Tako je, pre sedam godina, grupa vojnika decembarske klase napisala molbu tadašnjem ministru da im - produži služenje roka! Mnogi od njih imali su samo po skok kada se pokvario avion iz kojeg su skakali, a zbog toga što je popravka trajala više od mesec i po, završetak obuke došao je u pitanje. Posle molbe ministru, želja im je ispunjena, novi avion stigao je iz Beograda u Niš i dan pre „skidanja“ iz vojske, dobili su zvanje padobranca.

- Padobranska zakletva „Za otadžbinu, za druga, za pušku, za vojničku i ratničku čast, padobranci 63. padobranske brigade - rade!“ na najbolji način oslikava obeležje vojnog padobranca - poručuju članovi 63. - Nastala je sredinom 1991. godine, a u potpunom značenju počela je da se stvara sa prvim borbenim dejstvima na Aerodromu „Cerklje“ u Sloveniji. Samo tokom 1991. i 1992. iz objekata baziranja izvršeno je 135 različitih borbenih zadataka - borbenih, bezbednosnih, obaveštajnih, specijalnih.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na aerodromu „Pleso“ niški padobranci od jula do decembra 1991. godine obezbeđivali su izvlačenja sredstava i većeg broja vazduhoplova iz Vazduhoplovnog zavoda „Zmaj“. A u vadušnoj bazi „Zemunik“ kod Zadra padobranci su bili nešto duže - od jula 1991, pa sve do maja 1992. Prema svedočenju komandira te borbene grupe, odbranu je organizovao onako kako su to nalagali udžbenici i konfiguracija terena. Bio je to školski primer organizacije odbrane.

Tokom NATO bombardovanja, 1999, pripadnici 63. padobranske brigade borili su se protiv OVK na prostorima Kosova i Metohije, ali i sa diverzantskim timovima koji su iz Albanije pokušavali da uđu na teritoriju Jugoslavije. Posebno su se istakli u odbrani graničnih karaula na jugoslovensko-albanskoj granici.

Za 68 godina postojanja padobranskih jedinica, na borbenim i drugim zadacima poginulo je 49 padobranaca. Njih 22 stradala su tokom izvršenja padobranskog skoka, jer se svaki skok smatra borbenim zadatkom. A 21 padobranac poginuo je u borbenim akcijama od 1991. do 2001. godine.


PREŽIVEO NEMOGUĆE

Podoficiru 63. padobranske brigade Hasanu Omeroviću (52) iz Niša, u toku opitnog skoka sa novim vojnim padobranima, 15. decembra 1990. otkazale su i glavna i pomoćna kupola. Samo sa trećinom otvorenog padobrana, sa visine od 2.650 metara, brzinom od 120 kilometara na čas, pao je na krošnju drveta, a onda na betonsko igralište niškog aerodroma. Omerović je tada zadobio 17 preloma, proglašen je 30 odsto invalidom, ali je odbio da ode u penziju.



NAJLEPŠI STAREŠINA VS

Jedna „crvena beretka“ niških padobranaca razlikuje se od svih ostalih. Ona krije dugu kosu, plave oči i stidljiv osmeh nezvanično najlepšeg starešine Vojske Srbije.Stariji vodnik prve klase, Radmila Đurić, padobranski instruktor, član je padobranske ekipe „Nebeske vidre“ u kojoj ima mesta samo za vrhunske padobrance.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
MANTIJA
Protosinđel Jovan (Ćulibrk) poznat je i kao padobranac u mantiji. Podoficir je i rezervista čuvene 63. padobranske brigade iz Niša. Često svoje monaško odelo ponosno menja padobranskim kombinezonom, a do sada je uknjižio 140 skokova.

OPERACIJA ČAPLJINA

Jednu od najuspešnijih akcija, koja je trajala samo 7,5 minuta, niški komandosi izveli su aprila 1992. sa pilotima RV JNA. U krug kasarne u Čapljini na određena mesta spustilo se osam helikoptera i 16 padobranaca, koji su iz okruženja pokupili i izvukli 170 vojnika i civila, koji su se više od dve nedelje nalazili pod vatrom hrvatsko-muslimanskih snaga. Helikopteri su se bez gubitka vratili u Mostar, svi su bili „izrešetani“, ali niko nije bio povređen!


KIKAŠOV AVION

Početkom devedesetih godina prošlog veka niški specijalci na aerodomu „Pleso“ zaplenili su 18 tona teško i milion dolara vredno pešačko i protivoklopno naoružanje, namenjeno Zboru narodne garde.Ovo naoružanje je hrvatski iseljenik Anton Kikaš avionom „boing 707“ kompanije „Ugande erlajnsa“ pokušao da dostave Hrvatskoj na početku ratnih sukoba, ali je JNA podigla lovačke avione i naredila spuštanje letilice na „Pleso“.


Izvor: www.novosti.rs


* rep-padobranci_620x0.jpg (80.78 KB, 620x364 - viewed 135 times.)

* rep-padobranci-MALA-(3).jpg (18.86 KB, 300x443 - viewed 130 times.)

* rep-padobranci-MALA-(1).jpg (48.65 KB, 620x358 - viewed 169 times.)

* rep-padobranci-MALA-(2).jpg (34.07 KB, 300x356 - viewed 200 times.)
« Last Edit: January 05, 2014, 06:39:16 am by Brok, Reason: uređena vest » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #419 on: January 05, 2014, 06:31:26 am »

Quote
PREŽIVEO NEMOGUĆE

Podoficiru 63. padobranske brigade Hasanu Omeroviću (52) iz Niša, u toku opitnog skoka sa novim vojnim padobranima, 15. decembra 1990. otkazale su i glavna i pomoćna kupola. Samo sa trećinom otvorenog padobrana, sa visine od 2.650 metara, brzinom od 120 kilometara na čas, pao je na krošnju drveta, a onda na betonsko igralište niškog aerodroma. Omerović je tada zadobio 17 preloma, proglašen je 30 odsto invalidom, ali je odbio da ode u penziju.
Svaka mu u čast, ne samo što je preživeo taj kobni pad i nastavio da radi već što je osetio na svojoj koži svu nepravdu ovog sveta, uobičajena priča, medalja za hrabrost, a posle na jedvite jade dobije penziju (mislim da je kasnije dobio i oficirski čin). I uopšte njegova angažovanja su nadaleko poznata.
Jedino mu zameram, a verujem da nisam jedini, šta je morao da se pojavljuje kod onog blesavog Marića (da li je stvarno belsav ne znam ali se tako ponaša) u emesiji Goli život.
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.