PALUBA
March 28, 2024, 12:51:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38   Go Down
  Print  
Author Topic: 63.падобранска бригада  (Read 376844 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #540 on: February 03, 2022, 08:17:41 am »

02.02.2022.

Основна падобранска обука војника на служењу војног рока

На војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ у Нишу реализује се основна падобранска обука војника генерације „септембар 2021“ који војни рок служе у 63. падобранској бригади.

Обука представља завршни део процеса оспособљавања војника на служењу војног рока падобранске специјалности. Изводи се у трајању од четири недеље, при чему земаљски део траје три, а реализација падобранских скокова – једну седмицу.
 
У оквиру земаљског дела обуке, који је изузетно психофизички захтеван, акценат је на раду на падобранским справама, као и на појачаној физичкој припреми, са циљем да војници у потпуности усвоје потребна знања о десантном падобрану и падобранској опреми и савладају основе технике извршења падобранског скока. Радње се увежбавају до аутоматизма како би се могућност појаве неправилности приликом извршења скока свела на најмању могућу меру.

Потом следи реализација падобранских скокова у дневним и ноћним условима, са наоружањем и додатним теретом, уз коришћење савремених десантних падобрана који су на употреби у јединици од 2018. године.
 
Резултат успешно изведене основне падобранске обуке су војници-падобранци оспособљени за извршавање падобранских скокова десантним падобраном у свим условима, а готово сви из ове генерације ће по завршетку војног рока постати део професионалног састава 63. падобранске бригаде.

Izvor. www.mod.gov.rs
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #541 on: February 03, 2022, 04:06:19 pm »


 Daleko su " krila" . Zvanje vojnika padobranca treba da se zasluži. Koliko je samo do sada ljudi odustalo kada su skokovi došli na red.
Logged
Coala
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12



« Reply #542 on: February 05, 2022, 04:04:24 am »


 Daleko su " krila" . Zvanje vojnika padobranca treba da se zasluži. Koliko je samo do sada ljudi odustalo kada su skokovi došli na red.

Interesantno, zar ima oni koji odustaju? Kad specificno odustaju? Jel pre ulazka u avion ili mislis da se predomisle pre skoka (sto je problematicno ako su staticni skokovi u pitanju)? Ja u zadnji 25 godina po svijetu sam samo dozivio 2-3 slucaja gdje se neko s RAM AIR predomislio. S staticnim nikad.

Bilo je dosta slomljeni kostiju i saka smrtni slucajeva, ali da neko, pogotov vojnik u treningu, nesmije da skoci Jos nisam dozivio.

Pozdrav
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #543 on: February 05, 2022, 02:07:54 pm »


 Nema šta da mislim . S vrata smo ih skidali . Šta je to neobično ? Nekima jednostavno nije u glavi da lete- skaču .
Logged
Coala
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12



« Reply #544 on: February 05, 2022, 02:48:54 pm »


 Nema šta da mislim . S vrata smo ih skidali . Šta je to neobično ? Nekima jednostavno nije u glavi da lete- skaču .

Jesuli to bili vojnici koji su dosli na osluzenje vojnog roka? Ja tu vidim mnogo potencijala za probleme. Senzorika ne izkusnog lica jednostavnu nije spremna I nemoze da upravlja s njom. Ja se sjecam svog prvog skoka, mi smo dobili  nogu u zadnjicu ako smo cekali predugo na vratima. Inace grupna dinamika cini svoje, niko nece da izpadne pxxx pred drugima. Izgleda da su se vremena promjenula. Mozda danasnji “vojnici” su previse umisljeni, misle da je sve jednostavno ko u filmu, pa kam im stvarnost pukne samar jednostavno blokiraju.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #545 on: February 06, 2022, 01:31:56 am »




   Budimo realni. Svako se boji pogotovu kada skače iz potpuno ispravnog aviona, što se kosi sa zdravim razumom. Mnogo je tu blokada i kočnica koje se moraju otkloniti i razumljivo je da neko u jednom trenutku popusti. Slažem se da je primena kolektivne psihoze u ovakvoj situaciji pozitivna ali ipak je ovo XXI vek i ljudska prava se donekle poštuju te tako i mogućnost izbora čak i u ovom rodu vojske. U ratu je nešto sasvim drugo, svaki zastanak na rampi ili vratima dovodi ostatak desanta par kilometara dalje od cilja i tu nema piškiću-kakiću. Noga u guzicu i peta u glavu. Svoja peta!



Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #546 on: February 06, 2022, 11:50:57 am »


  Ja govorim o osamdesetim godinama prošlog veka. Vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka . Odprilike jedna trećana pozvanih regruta su bili ne skakači . odnosno , odustali su iz raznih razloga u toku obuke . Bilo je i onih koji su na samom skoku odustali . To je normalno . Nema tu ništa čudno . Čovek treba sam da odluči i tako je bilo . Ja sam svoj prvi skok opisao negde ovde ili na temi o civilnom padobranstvu . Tako da se svi sečamo svog prvog ; poslednjeg i nekih skokova koji se izdvajaju po nečemu . U toku desanta , svaki zastoj na vratima doprinosi rasturu pri prizemljenju i onda dolazi do težeg prikupljanja ljudstva i da sada ne elaboriramo upotrebu .
Logged
Coala
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12



« Reply #547 on: February 07, 2022, 10:42:39 am »

Ja Sam samo cuo za to da se moglo osluzit vojni rok kao padobranac. Na koji Nacin se biralo na rekrutaciji ko ce u padobrance. Jesuli se oni dobrovoljno javili ili neko opredjelio (to bi mozda moglo da objasni zasto toliko veliki procenat odusta kad su skokovi  u pitanju).

Nisam upucen kako je sada situacija. Bilo bi interesantno doznat jel Jos uvjek tako ili jel to bio neki fenomen 80i. Jeli se sada jos uvjek moze sluzit vojni rok kao padobranac ili je to sada potpuno profesionalna Jedinica/bataljon/divizija ?

Jel se neko sjeca ovog “aparata” jucer ga pronaso kad Sam rovio po ladicama. Sjecame na dobre dane….

Pozdrav

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 5AD62A10-DB3F-4AE0-AA3E-0AAE132A1B01.jpeg (603.35 KB, 2048x1152 - viewed 10 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #548 on: February 12, 2022, 07:51:39 am »

11.02.2022.

Први падобрански скокови војника на служењу војног рока

Војници генерације „септембар 2021“ који војни рок служе у 63. падобранској бригади успешно су извели свој први скок у оквиру завршног дела основне падобранске обуке.
 
У овој елитној јединици Војске Србије они се обучавају за војнике падобранске специјалности и реализацију колективних задатака у складу са наменом бригаде.

Како би дошли до завршне фазе падобранске обуке, војници су успешно савладали садржаје основне индивидуалне обуке у јединицама Команде за обуку и потом, у 63. падобранској бригади тактичку, ватрену и земаљски део падобранске обуке. За то време су стекли основна војничка знања, научили да рукују личним наоружањем и опремом и савладали технике извршења падобранског скока.
 
Војници падобранске специјалности током служења војног рока изводе падобранске скокове у дневним и ноћним условима, са наоружањем и додатним теретом. Скокови се реализују из авиона Ан-2, уз коришћење савремених десантних падобрана који су на употреби у јединици од 2018. године.

У духу традиције јединице, са младим војницима скок је извео и командант 63. падобранске бригаде бригадни генерал Ненад Зонић, пруживши им на тај начин подршку у овом важном тренутку за сваког падобранца и признање за досадашњи труд и залагање који су показали на обуци.
 
Успешном реализацијом падобранских скокова и основне падобранске обуке војници добијају звање „падобранац“, а тиме и могућност да постану професионални припадници ове елитне јединице Војске Србије, за шта су сви из ове генерације већ исказали интересовање.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
Coala
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12



« Reply #549 on: February 12, 2022, 09:17:41 am »

Druze motorista, ako nije tajna, koja vrsta padobrana/sistema se to korosti sada? (Od 2018)

Ja sam imao “prilika” da “izprobam” razno razne vojne sisteme po svijetu, od T-10, T-11, MC 4 i 5, RA-1, D6,12….pa bi me interesovalo sta se sada u srbiji koristi…

Pozdrav
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #550 on: February 12, 2022, 10:01:34 am »

Zaista ne bih znao da ti kažem jer sam ja mornar, ali sam siguran da će se već naći neko ko zna.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #551 on: February 12, 2022, 10:51:13 am »

Ja Sam samo cuo za to da se moglo osluzit vojni rok kao padobranac. Na koji Nacin se biralo na rekrutaciji ko ce u padobrance. Jesuli se oni dobrovoljno javili ili neko opredjelio (to bi mozda moglo da objasni zasto toliko veliki procenat odusta kad su skokovi  u pitanju).

Nisam upucen kako je sada situacija. Bilo bi interesantno doznat jel Jos uvjek tako ili jel to bio neki fenomen 80i. Jeli se sada jos uvjek moze sluzit vojni rok kao padobranac ili je to sada potpuno profesionalna Jedinica/bataljon/divizija ?

Jel se neko sjeca ovog “aparata” jucer ga pronaso kad Sam rovio po ladicama. Sjecame na dobre dane….

Pozdrav

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Mahom se Brigada popunjavala ljudstvom iz Aero Klubova . Mada su Vojno Teritorijalni organi slali i dobrovoljce i one koji nisu znali gde dolaze - u koju jedinicu i šta bi trebalo da rade tamo. Zbog toga je bio tako visok procenat odustajanja.

Aparat na slici je Automat KAP-3 p Ruske proizvodnje. Služi za otvaranje padobrana  kako usled protoka vremena  tako i po visini . Ima obrađena tema o Automatima na Palubi .
« Last Edit: February 12, 2022, 02:01:41 pm by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
Coala
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12



« Reply #552 on: February 12, 2022, 03:06:34 pm »

Hvala na info, sad razumem bolje zasto je toliki velik broj vojnika koji se predomisle.

Pronacu na forumu u vezi automata. Dobro se sjecam da nikad nikome ovaj ruski nije odkazo. Pre par mjeseci kad sam bio u evropi bili mi penzionisani svicsrski vojni padobranci. Nisam znao da su ga I oni koristili u svici. I oni mi potvrdili da nikad nisu imali problema snjim.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 127E819E-D374-4D16-AEE7-CE4964972230.jpeg (484.01 KB, 1202x666 - viewed 2 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #553 on: February 12, 2022, 03:15:44 pm »


 Daleko su " krila" . Zvanje vojnika padobranca treba da se zasluži. Koliko je samo do sada ljudi odustalo kada su skokovi došli na red.

Interesantno, zar ima oni koji odustaju? Kad specificno odustaju? Jel pre ulazka u avion ili mislis da se predomisle pre skoka (sto je problematicno ako su staticni skokovi u pitanju)? Ja u zadnji 25 godina po svijetu sam samo dozivio 2-3 slucaja gdje se neko s RAM AIR predomislio. S staticnim nikad.

Bilo je dosta slomljeni kostiju i saka smrtni slucajeva, ali da neko, pogotov vojnik u treningu, nesmije da skoci Jos nisam dozivio.

Pozdrav

Од њих четири (или пет, нисам сигуран), скочило четири. Које одустајање?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #554 on: February 13, 2022, 11:47:51 am »


 Znaš i sam da ja uvek pišem o " mom " vremenu .
 Osamdesete godine prošlog Veka. Tada je tako bilo i tu brkovima svojim garantujem . Za ove danas, profesionalce, " mornaričke foke i rendžere " nemam pojma . Niti idem na skupove Veterana Brigade  niti se više bavim padobranstvom u civilstvu ( nemam ni volje ni PARA ) . Sada se i civilno vazduhoplovstvo svodi na komercijalizaciju . Ko ima para leti- skače . Baze za brigadu nema . To je nekada bilo VSJ . Aero Klubovi . I svi koji su skakali u civilstvu su težili da odsluže redovni vojni rok u Brigadi .Opet govorim u staroj državi .
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.