PALUBA
March 29, 2024, 12:04:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 37   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija u Prvom svetskom ratu...  (Read 208240 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #30 on: July 15, 2012, 10:15:19 pm »

I da pretpostavimo da je mogla zaključiti separatni mir sa Austrougarskom, mislim da bi Srbija zbog toga žestoko stradala na posleratnoj mirovnoj konferenciji. Pobjednici joj to ne bi ni zaboravili ni oprostili.

Govorimo o Srbiji.......pa zar i ovako nije na neki nacin "stradala"....
Kao Srbija nije vise mogla postojati.....
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #31 on: July 15, 2012, 10:27:29 pm »

Govorimo o Srbiji.......pa zar i ovako nije na neki nacin "stradala"....
Kao Srbija nije vise mogla postojati.....

Ne razumijem zadnju rečenicu. U kom smislu "nije više mogla postojati"?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #32 on: July 15, 2012, 10:31:31 pm »

Александре, ти то ипак кажеш из данашње перспективе. Знаш шта је било. Прво, врло је упитно како је то страдала након 1. светског рата? Друго, Пашић, Александар и остали нису знали како и колико ће "страдати" ако буду уз савезнике и на победничкој страни. Заправо, знали су или очекивали, наравно не само "страдање" (губитке људских живота, привремени губитак државне територије) већ и неке добитке. Могли су релативно лако да процене како би страдали ако би прихватили понуду Аустроугарске. Нисам стручњак за ту област, али бих рекао да су без велике дилеме одбили понуду Аустроугарске, што само по себи доста говори о томе "да ли су могли" да понуду прихвате.

Иначе, теза коју покушаваш да овде изложиш се може увек и свугде постављати. На пример, да ли је Кнез Лазар могао да не оде на Косово поље и тамо се не сретне и заподене бој са Турском војском. Могао је да одмах постане турски вазал и преведе народ у ислам? И... ти данас ово не би писао са ове тачке гледишта, већ вероватно са друге. Историја се не може враћати, већ тумачити како би се избегле евентуалне грешке у будућности. А то због тога што се историја ипак "понавља". Наравно не буквално, али се догађаји понављају само у другим технолошко, социјалним и политичким околностима.

Кад неко "прави кућу на сред пута" нема ту велике политике. Или да се иселиш (одеш одатле) или да сваког добронамерног пустиш у кућу (са свим последицама "гостовања") или да се са сваким а посебно недобронамерним тучеш (па понекад и добијеш батине). Србија се углавном тукла.
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #33 on: July 15, 2012, 11:03:41 pm »

Ne razumijem zadnju rečenicu. U kom smislu "nije više mogla postojati"?

Pa u smislu toga sto saveznici nisu mogli da zamisle da novonastala drzava u teritorijalnim okvirima u kojima je bila , nosi ime Srbija, a ne bi bilo ni pravedno obzirom na tadasnje poglede i stremljenja Hrvata i Slovenaca i svih drugih......u tom smislu Srbija "nije vise mogla postojati"... Smiley

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #34 on: July 16, 2012, 09:16:02 am »

aleksandre, ne da nisi u pravu, vec bi saveznici voleli takvog "aleksandra" tada. on ne bi trazio jugoslaviju. dok su slovenci zaista bili jugoslovenski orijentisani, hrvati su to shvatili kao korak ka sopstvenoj drzavi i zato su prhvatili i podrzavali (bar zvanicno) stvaranje shs.

dzumbo

istorija se ponavlja jer nas vode ponavljaci  Grin (morao sam, citat cuo od nekog seoskog "pesnika" iz okoline pirota)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #35 on: July 16, 2012, 02:31:31 pm »

Ма, имамо много понављача и оних који "брину" и заштити "националних" интереса.
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #36 on: July 16, 2012, 03:09:29 pm »

Quote
dzumba
Александре, ти то ипак кажеш из данашње перспективе. Знаш шта је било..........

Da se razumemo......U prvom komentaru kazem......"Tema je malo zaboravljena.....ili se smatra da je vec sve receno i napisano tj. procitano o Srbiji u I sv.ratu....Medjutim sada, kada je vremenska distanca jos veca, kada su nam poznate  jos neke stvari, nije lose prodiskutovati i cuti misljenja o nekim situacijama koje nisu ni spomenute u dosadasnjem toku diskusije.......
Iako je povod za otvaranje teme bio film "gde cveta limun zut", ja se ne bih bavio analizom filma, niti dnevnopolitickim "trendovima" kojih je bilo (ili ne) u scenariju ili pravljenju istog......vec bih pokusao da pronadjem pravo mesto Srbije u Svetskom sukobu 1914.godine......"

U tom smislu sam i izneo jedno vidjenje, tacnije razmisljanje, i zelim da cujem i vase misljenje......Meni je jasno da je cinjenica koja govori o saveznistvu na primer ....Srbije sa Britanijom (konkretno) uzimana i stoji kao AKSIOM.....medjutim pokusavam da iznesem neke cinjenice, i prodiskutujem o "drugoj opciji" , a kako drugacije nego na osnovu novih saznanja i iskustava koja se temelje na istorijskim cinjenicama...!!!!!
Sve to naravno....ako mi ne uzimate za zlo , uopste pominjanje takve mogucnosti ......
Ja cu i dalje pokusavati da "odbranim" svoja razmisljanja, mada u principu "ubio se ili obesio" svejedno je bilo za Srbiju 1914.....i posle.. Smiley
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #37 on: July 16, 2012, 03:15:23 pm »

Ма, имамо много понављача и оних који "брину" и заштити "националних" интереса.

hahaha.....ovo moze i ovako....."Ma, imamo mnogo ponavljaca i onih koji briju o zastiti racionalnih interesa.... "Wink
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #38 on: July 16, 2012, 03:27:25 pm »

U tom smislu sam i izneo jedno vidjenje, tacnije razmisljanje, i zelim da cujem i vase misljenje......Meni je jasno da je cinjenica koja govori o saveznistvu na primer ....Srbije sa Britanijom (konkretno) uzimana i stoji kao AKSIOM.....medjutim pokusavam da iznesem neke cinjenice, i prodiskutujem o "drugoj opciji" , a kako drugacije nego na osnovu novih saznanja i iskustava koja se temelje na istorijskim cinjenicama...!!!!!
Sve to naravno....ako mi ne uzimate za zlo , uopste pominjanje takve mogucnosti ......
Ja cu i dalje pokusavati da "odbranim" svoja razmisljanja, mada u principu "ubio se ili obesio" svejedno je bilo za Srbiju 1914.....i posle.. Smiley

Pa hajde Aleksandre, daj iznesi činjenice i saznanja koja imaš pa ćemo da diskutujemo o tome. I naravno, niko ti ništa neće uzeti za zlo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #39 on: July 16, 2012, 03:52:16 pm »

Ма, имамо много понављача и оних који "брину" и заштити "националних" интереса.

hahaha.....ovo moze i ovako....."Ma, imamo mnogo ponavljaca i onih koji briju o zastiti racionalnih interesa.... "Wink
Čitam ove postove i nikako da dokučim, šta se zapravo s ovim hoće. Čemu uopšte ova diskusija. Čemu uopšte postavka
o ovome tipa "šta bi bilo da je bilo". Istorija je dala svoje, Sve je poznato. I njen je prevashodni zadatak da istraži i prikaže
stvarno stanje i to da se plasira javnosti. I to je uglavnom urađeno. I šta sada ovde se natezati oko nečega uz neku
pretpostavku da je to eventualno bilo onako, a ne ovako, kako bi se završilo.

I zašto se to traži od članova Palube. Oni se u principu nebave s takvim nečim i insistiranje na baš takav način dovešće samo do
neželjene situacije. Ako ko ima nešto što dosad istorija nije objelodanila ili pogrešno to uradila, molim lijepo to prezentirati na pristojan
način u ovoj temi kojoj je to i inače namjena.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #40 on: July 16, 2012, 04:12:20 pm »

Čitam ove postove i nikako da dokučim, šta se zapravo s ovim hoće. Čemu uopšte ova diskusija. Čemu uopšte postavka
o ovome tipa "šta bi bilo da je bilo". Istorija je dala svoje, Sve je poznato. I njen je prevashodni zadatak da istraži i prikaže
stvarno stanje i to da se plasira javnosti. I to je uglavnom urađeno. I šta sada ovde se natezati oko nečega uz neku
pretpostavku da je to eventualno bilo onako, a ne ovako, kako bi se završilo.

I zašto se to traži od članova Palube. Oni se u principu nebave s takvim nečim i insistiranje na baš takav način dovešće samo do
neželjene situacije. Ako ko ima nešto što dosad istorija nije objelodanila ili pogrešno to uradila, molim lijepo to prezentirati na pristojan
način u ovoj temi kojoj je to i inače namjena.

Pa dobro Ćiro, istorija i služi da se izučava, da se diskutuje o raznim istorijskim činjenicama i da se iz svega toga izvuku neke pouke. Zato je i zovu "učiteljica života". Od diskusije koja ne bi skliznula u senzacionalizam i politikanstvo možemo imati samo koristi.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #41 on: July 16, 2012, 04:21:56 pm »

....... Ako ko ima nešto što dosad istorija nije objelodanila ili pogrešno to uradila, molim lijepo to prezentirati na pristojan
način u ovoj temi kojoj je to i inače namjena.

Pa dobro Ćiro, istorija i služi da se izučava, da se diskutuje o raznim istorijskim činjenicama i da se iz svega toga izvuku neke pouke. Zato je i zovu "učiteljica života". Od diskusije koja ne bi skliznula u senzacionalizam i politikanstvo možemo imati samo koristi.
Pa upravo to sam ja "rašo" valjda i rekao zadnjom mojom rečenicom u mom postu.
Ali ja nevidim takvo nešto od ovog novog člana. Samo vidim milijardu nezavršenih rečenica, zbrda zdola, hiljde tačkica ( ),
u riječi tipa: "hahhh, haaa ha.. itd"
E pa ja tu nevidim nikakvu smislenu diskusiju, a još manje istorijskih činjenica.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #42 on: July 16, 2012, 05:07:47 pm »

Ćiro, ako ne vidiš korist ovakve teme, ako ti ne odgovara ili šta već... pronadji temu koja te zanima - verujem da ćeš imati da dodaš nešto. Nema razloga da u temi koja te ne interesuje iznosiš stavove da li je tema dobra ili ne za Palubu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #43 on: July 16, 2012, 05:32:59 pm »

Ćiro, ako ne vidiš korist ovakve teme, ako ti ne odgovara ili šta već... pronadji temu koja te zanima - verujem da ćeš imati da dodaš nešto. Nema razloga da u temi koja te ne interesuje iznosiš stavove da li je tema dobra ili ne za Palubu.
Ma imate i pravo. Izvinjavam se.

Neka se slobodno obrišu moji postovi, to je najracionalnije.
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #44 on: July 16, 2012, 06:00:06 pm »

Cenjeni oricareb, odgovoricu!
 Ako smatram da je eventualno potpisivanje separatnog mira sa Austriougarskom bilo bolje resenje za Srbiju, jer je to jednostavno bila moguca opcija, a ti ne znas sta hocu da kazem, i usput smatras da je ovo postavka "sta bi bilo da je bilo" , onda zaista nemam reci!
Ako neko smatra da je greska u strategijskoj postavci Srpske vojske 1914, tvrdeci da je trebalo "rovovski" organizovati odbranu,po ovom tvom to nema smisla , jer je postavljeno "sta bi bilo da je bilo"! Pa hajde da vidimo, da li je bilo oficira koji su imali takvo misljenje, kakva su iskustva drugih, procene strucnjaka, a na kraju i misljenja o mom razmisljanju.!
Quote
oricareb
I zašto se to traži od članova Palube. Oni se u principu nebave s takvim nečim i insistiranje na baš takav način dovešće samo do
neželjene situacije.
Ako je greh sto "trazim od clanova palube" da kultivisano prokomentarisemo i razmenimo misljenja, ja onda moram ponovo procitati pravila foruma.Ja ne trazim nista od clanova foruma vec sam i ja clan palube pa prema tome sam i uzeo aktivnije ucesce i pokrenuo komentare!

Quote
oricareb
Ako ko ima nešto što dosad istorija nije objelodanila ili pogrešno to uradila, molim lijepo to prezentirati na pristojan
način u ovoj temi kojoj je to i inače namjena.
Ako komentarisanje u temama podrazumeva samo ovu tvoju izjavu, ja molim da mi se i zvanicno kaze da bih znao ubuduce.Odnosno da se ostavim ovog foruma jer ne verujem da cu naici bas na cinjenice "sto istorija jos nije obelodanila"!
I za kraj , o pristojnosti, odnosno o "pristojnom nacinu" prezentiranja.
Na jednu onako laganu i saljivu recenicu sam odgovorio prepravivsi je da izgleda jos saljivije.!Naravno na kraju je nick , koji "namiguje"(izrazicu se da budem jasan). U mojoj kulturi i vaspitanju to znaci da smo se hteli nasaliti, da odobravamo nesto jedan drugom ili slicno.Ako u svemu dalje nema ni vulgarnosti , ni bilo cega loseg ne znam gde je problem???
Za  sam kraj ipak nekoliko tackica...................S' postovanjem Aleksandar!
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 37   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.