PALUBA
April 19, 2024, 06:07:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 37   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija u Prvom svetskom ratu...  (Read 210792 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #105 on: August 02, 2013, 12:43:13 pm »

U vreme Kraljevine Srbije okružno načelstvo a u vreme Kraljevine Jugoslavije zgrada Banovine, kako je i danas zovu starije generacije a mladje jednostavno zgradom Rektorata.


niko je tako ne zove, sem zvanicnih medija. to je prosto banovina, i u njenom se dvoristu cesto odrzavaju koncerti. inace, u starom delu zgrade je univerzitetska biblioteka.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #106 on: August 02, 2013, 01:21:13 pm »

Kada sam svojevremeno dobijao pozivnice da prisustvujem nekakvim skupovima, pisalo je zgrada rektorata univerziteta u Nišu.

Izvinjavam se na pogrešci u poznavanju lokalizama.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #107 on: August 03, 2013, 09:11:20 am »

Izvor: www.kurir-info.rs

Vidoje Golubović: Pronalazi srpske grobove po svetu

U Jindrihovicama u Češkoj sahranjeno oko 8.700 srpskih vojnika iz Prvog svetskog rata, više nego na Zejtinliku - tvrdi dr Vidoje Golubović

BEOGRAD - Beograđanin dr Vidoje Golubović pokušava da pronađe i opiše sve vojničke grobove koje su naše vojske tokom prethodnih decenija i vekova, „rasipale“ širom sveta.

Golubović tvrdi da su „večna konačišta“ naših heroja „posejana“ na svim kontinentima na planeti. Ovaj ekspert Instituta za međunarodnu politiku i privredu i autor brojnih knjiga i naučnih studija kaže da naših vojničkih grobalja ima u više od stotinu različitih zemalja!

Ipak, jedna priča nas je potpuno zaprepastila. To je pripovest o najvećem masovnom groblju srpskih vojnika, o kojem, sramota je reći, uglavnom ne znamo - ništa.

"Zaprepašćujuće je naše loše poznavanje onog dela prošlosti koji se odnosi na zarobljenički logor koji je tokom Prvog svetskog rata bio u Hajnrisgrinu u Češkoj. To mesto danas se zove Jindrihovice i udaljeno je oko 20 kilometara od čuvene banje Karlovi Vari. Tu su Austrougari deportovali brojne zarobljenike iz različitih nacija, a naravno, značajan deo među njima činili su i Srbi. Logor je bio krajnje nehuman, a zatočenici su bili primorani na iscrpljujući rad u kamenolomu. Izloženi logorskim, masovnim oboljenjima, loše hranjeni, počeli su masovno da umiru.

Tako su u Jindrihovicama ubrzo austrougarske vlasti bile primorane da naprave dva groblja. Katoličko je bilo namenjeno uglavnom Italijanima i drugim katolicima, dok je za Srbe i Ruse bilo određeno pravoslavno groblje. Međutim, bolesti su se tokom ratnih godina toliko munjevito rasplamsavale da su nesrećne žrtve uskoro morali da sahranjuju u masovne grobnice.

"Tokom poslednje dve ratne godine upravo su ruski i srpski zarobljenici bili primorani da iskopaju veliki bazen na vrhu obližnjeg brda, koji je trebalo da postane rezervoar za vodu, odakle bi se napajala naselja iz okoline. Ironija sudbine htela je da su, na kraju, svi oboleli i sahranjeni upravo u ogromnom krateru koji su sami iskopali, ne sluteći da kopaju sopstvenu grobnicu".

Sada se pitanje nameće samo - da li je nepun vek od tog jezivog doba dovoljno dug vremenski period da sve što se tamo odigralo, mi ovde potpuno zaboravimo? Tim pre, kako kaže dr Golubović, što su češke vlasti posle Prvog svetskog rata sarađivale sa vlastima Kraljevine SHS i što je još tada zaključeno da u Jindrihovicama počiva 7.100 srpskih vojnika.

"Tada je napravljen mauzolej, izvađene su kosti iz masovnih grobnica i stavljene u minijaturne kovčežiće dimenzija 79h30h30. Tako ostaci naših dedova i danas počivaju u kripti ondašnjeg mauzoleja. To nije sve! Pre nekoliko godina je naš zemljak Dejan Ranđelović, koji živi u Karlovim Varima i samoinicijativno brine o kosturnici, naišao u šumi na ostatke ogromnog groblja koje prvobitno uopšte nije evidentirano, i na kojem, prema pretpostavkama, ima grobova još 1.600 srpskih vojnika!

Ta mučna matematika dovodi broj srpskih žrtava do stravičnih 8.700, a dr Golubović podseća da je do sada najpoznatije i najveće groblje naših vojnika van države na Zejtinliku, u Grčkoj, gde ih ima 7.120.

Naš sagovornik je predsednik „Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca“. Požrtvovani ljudi okupljeni oko ovog udruženja trude se da očuvaju sećanja na naše poginule ratnike.

Do sada su prikupili podatke o više od 40.000 dobrovoljaca koji su stradali tokom Balkanskih i Prvog svetskog rata, a svake godine sredinom septembra odlaze na Kajmakčalan kako bi održavali srpska groblja na tom mestu. Dabome, sve to rade o svom trošku. Očigledno su dragoceni delovi naše prošlosti očuvani samo zahvaljujući entuzijazmu pojedinaca ili njihovoj izuzetnoj posvećenosti očuvanju sećanja na pretke.

Austrougarski logor Hajnrisgrin, u blizini mesta koje sada nosi ime Jindrihovice, obeležava mauzolej koji stoji na uzvišenju iznad stratišta. Okružuju ga krošnje mediteranskih kedrova koje su hodočasnici doneli sa Hilandara. Mnogi nisu verovali da će gorostasno, mediteransko drvo uspeti da se izbori sa oporom centralnoevropskom klimom. Na ovom mestu zvanično ne postoji čuvar, osim Dejana Ranđelovića, kao i Pravoslavne crkve u Pragu, koji, svako na svoj način, vode računa o ovoj spomen-kosturnici koliko znaju i umeju. Kada je pronašao kosturnicu naših vojnika, koja nije bila do sada poznata, Ranđelović je video i zapise o našim precima iz Čačka, Požarevca, Paraćina... Nisu ni sanjali da će, služeći Srbiji, život okončati u dalekoj Češkoj, na Krušnoj gori.

« Last Edit: August 04, 2013, 09:36:47 am by Brok » Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #108 on: October 11, 2013, 06:30:38 pm »

У одбрани Београда у јесен 1915. године, поред српске било је нешто и руске, француске и енглеске артиљерије. Људство ових батерија било је делимично савезничко а делимично српско. Руси су имали два брзометна пољска топа од 77 мм (налазили су се у Горњем Граду) и два обалска топа од 150 мм који су се налазили на Малом Калемегдану; Французи су имали три обалска топа од 140 мм од којих се један налазио на Самару а два на Топчидерском Брду. Непосредно пред почетак непријатељске офанзиве 1915. стигле су четири енглеске батерије обалских топова од 120 мм (осам топова) и размештене по целом сектору одбране Београда.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #109 on: October 11, 2013, 07:19:12 pm »

Francuzi su poslali tri oruđa 138,6 mm/45 Modèle 1893, Rusi dva oruđa 152 mm/35 Obr.1877 i Britanci 8 oruđa 120mm Mk III.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #110 on: December 02, 2013, 11:02:10 pm »

http://www.vijestio.com/vijesti/kako-je-srpski-djeneral-usao-u-istoriju/

можда је писано са политичком намером, али доноси укратко разговор мишић-путник у време повлачења пред притиском аустријанаца 1914. и споменик који је подигнут непријатељу за јунаштво.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #111 on: December 03, 2013, 02:20:37 pm »

http://www.vijestio.com/vijesti/kako-je-srpski-djeneral-usao-u-istoriju/

можда је писано са политичком намером, али доноси укратко разговор мишић-путник у време повлачења пред притиском аустријанаца 1914. и споменик који је подигнут непријатељу за јунаштво.
После преврата 1903. године, настала је подвојеност у официрском кору која се, између осталог, одразила и на односе између Путника и Мишића. Завереници су извршили чистку  и из војске удаљили све оне који нису подржали њихово дело. Међу првима који је пензионисан био је Живојин Мишић, почасни ађутант краља Александра Обреновића. Такође, на захтев завереника, Радомир Путник је реактивиран, унапређен у чин ђенерала и постављен на место начелника Главног генералштаба. Када је завереничка влада Јована Авакумовића пала и формирана радикалска, Пашић је настојао да Мишића врати у активну службу, али због противљења тадашњег војног министра  Р. Путника, није успео да  свој наум спроведе у дело. Тек 1909. г. за време анексионе кризе, кад је Путник иступио са положаја министра, Пашићу је успело да Мишића реактивира и врати му ранија овлашћења.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #112 on: December 04, 2013, 09:22:10 am »

I nije samo zbog "zavereništva", Mišić je dosta često znao da očita lekciju Putniku (pa i ostalima starijima po rangu ili dužnosti) kada je ovaj bio neodlučan.
Takodje je jednom prilikom kada je bilo jasno da će biti reaktiviran, iz razloga časti insistirao da se aktiviranje izvrši jednim aktom i vraćanjem u isti rang kao pre penzionisanja.Što je aktiviranje produžilo za nekoliko meseci.Pa je na kraju Putnik ipak popustio i u službenom vojnom listu je istovremeno objavljeno više odluka: da se Mišić iz rezerve prevodi u aktivnu službu pa sve korak po korak do postavljenja za načelnika glavnog đeneralštaba.Verovatno jedinstveni slučaj u vojnoj administarciji-birokratiji.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #113 on: January 29, 2014, 12:16:04 pm »

Видо...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Видо.jpg (221.25 KB, 1024x775 - viewed 82 times.)

* Видо..jpg (175.1 KB, 1024x744 - viewed 92 times.)

* Видо...jpg (217.22 KB, 1024x740 - viewed 95 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #114 on: March 08, 2014, 01:24:12 pm »

Srpska konjica u Velikom ratu

Zbog novog naoružanja konjica je izgubila na značaju već na početku Velikog rata. Srbija je uoči rata imala jednu konjičku diviziju sa oko 5.000 ljudi i ta divizija je učestvovala u Cerskoj bici.



Sve do sredine 19. veka konjica je predstavljala vodeću silu u bitkama. Sa pojovom novog naoružanja, već na početku Velikog rata, konjica gubi značaj. Koristi se za izviđanja i transport teške artiljerije.

"Upotreba konjičkih jedinica, pred Prvi svetski rat i u Prvom svetskom ratu, bila je pod znakom pitanja upravo zato što je moglo da dođe do velikih gubitaka konjičkih jedinica, jer je konjanik na konju bio velika meta u situaciji kada se vatreno naoružanje toliko unapredilo", objašnjava profesor na Vojnoj akademiji profesor Slobodan Đukić za Jutarnji program RTS-a.

Prema njegovim rečima, Srbi nikada nisu bili poznati kao konjički narod, jer i samo Balkansko poluostrvo, planinsko i ispresecano, nije pogodno za masovnu konjicu. Ipak, sredinom 19. veka za obuku srpskih oficira u Beogradu je izgrađen Manjež u kome se uvežbavalo jahanje.

"Srpska vojska je uoči Prvog svetskog rata imala jednu konjičku diviziju čiji je komandant bio pukovnik Branko Jovanović. Ova konjička divizija je učestvovala u Cerskoj bici. Ukupna jačina konjičke divizije je bila oko 5.000 ljudi, međutim osim konjičke divizije, konjanici su bili zastupljeni i u pešadiji" kaže potpukovnik Đukić.

Otvaranje hipodroma na Vidovdan 1914.

U Prvom svetskom ratu učestvovao je veliki broj punokrvnih konja, koje je narod rado gledao u trkama. Baš na Vidovdan 1914. godine, neposredno pre sarajevskog atentata, otvoren je i prvi stalni beogradski Hipodrom kod Careve ćuprije.

Nataša Pavlović, sekretar Udruženja za konjički sport, kaže da su prema beleženju hroničara, sve značajne ličnosti Beograda, prisustvovale otvaranju.

"Kažu da je bilo velelepno, da su dame naravno bile sa šeširima, da je to bila obavezna garderoba, što i danas poistovećuju sa hipodromom. Bio je i kralj Aleksandar Karađorđević, koji je inače voleo konje. U sred svečane atmosfere otvaranja trkališta u Beogradu, koje je ovde već sto godina, pročula se strašna vest. Gavrilo Princip, član tajne organizacije Mlada Bosna, izvršio je atentat na Franju Ferdinanda u Sarajevu", kaže Nataša Pavlović.

Ribnikar na konju odlazi na Cer

Jedna od najzaslužnijih osoba za otvaranje ovog sportskog objekta bio je osnivač i direktor lista "Politika" Vladislav Ribnikar, koji je i sam imao nekoliko punokrvnih konja.

"On im je davao lepa, romantična imena - Vuk Mandušić, Žuta lala, Crvena lala, Zona Zamfirova. Zvali su ga u rat i Vladislav Ribnikar je seo na Zonu Zamfirovu i kroz celu Srbiju došao na Cer", kaže novinar Davorin Darko Ribnikar.

Vladislav Ribnikar je poginuo prvog septembra 1914. godine na Ceru. Sahranjen je u blizini fronta u Peckoj, a na beogradskom hipodromu , ispod svečane lože, koja je sačuvana još iz tog perioda, postavljena je njegova bista.

Od 1923. godine svakog proleća održava se i trka trogodaca, koja nosi ime Vladislava Ribnikara.


Pripremila: Biljana Bojković
Izvor: RTS
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #115 on: March 08, 2014, 02:03:32 pm »

Moj deda Milutin N. Vuković, kaplar iz konjičke divizije dobio je u Cerskoj bitci Obilićevu zlatnu medalju za hrabrost.
U rat je otišao sa svojom kobilom (ne znam pasminu) koja se zvala Lasta. Po povratku iz rata ona nije ništa radila osim
što je bila pažena kao član porodice. Sahranjena je na porodičnom imanju u rodnom selu kod Mladenovca
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #116 on: May 02, 2014, 08:17:30 pm »

Jedan film o Srbiji u prvom sv. ratu. Nadam se da dosad nije bio.

Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #117 on: May 26, 2014, 11:57:43 pm »

čovjek se 'ladno rasplakao dok je ovo snimao...
http://www.youtube.com/watch?v=Xdmr95cYbWg&list=PL8zBZAptVcZ_BnF2frsM0noCW_CSJMoLu&index=14
« Last Edit: May 27, 2014, 12:03:07 am by mali od palube » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #118 on: May 27, 2014, 06:36:29 am »

Imao sam tužnu počast da 1998 prvi put budem na ovom mestu i predam venac talasima koji pokrivaju ratne drugove moga dede.
Plakali su svi koji su bili na lađi.
Važno je da se zna, da njih nije bilo nebi bilo ni nas.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #119 on: May 27, 2014, 05:32:04 pm »

Njemci i Bugari u Srbiji navembra 1915.godine


* f1ed26db-36e1-4af7-99ae-22cec224f36b_zpsa6f80d53.jpg (205.43 KB, 558x369 - viewed 78 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 37   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.