Motorne torpiljerke klase "Orjen"

<< < (2/33) > >>

morest:
Ma znam da puno tražim , ali eto bolje ću ja doma vidit sa povečalom :)
U pravu si Dread, na ovoj slici nema sumlje o čem se radi :)
Tražili ste, uživajte :)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dreadnought:
Odlična slika ... Velebit u punoj brzini.

jadran2:
Isto su tako zanimljivi podaci o modernim torpiljarkama klase "Orjen" koje su porinute za JKRM u periodu 1936/37 u njemackom brodogradilistu "Luerssen Vegesack" Bremen.

Nazivi su bili "Orjen", "Velebit", "Dinara", "Triglav", "Suvobor", "Rudnik", "Kajmakcalan" i "Durmitor".

Sve su bile stacionirane u Sibeniku i cinile II Torpednu diviziju (sa jos dva torpedna camca).

Brodogradiliste je radilo dva, prakticki identicna, tipa tih brodova S-Boot 34 i S-Boot 37.
Prvi je imao (nepouzdane) MAN-ove 11-cilindricne motore, a drugi tip poboljsane 20-cilindricne Mercedesove motore.

Nisam uspio saznati koj motori su bili ugradjeni u gornje motorne torpiljarke.

Od naoruzanja su posjedovale po jedan krmeni PA 20 mm (negdje sam naisao na 40 mm) top i dva torpedna aparata sa 533 mm torpedima.
Deplasman je bio 60 t.

Po jacem moru, poznato je, da su neugodno valjale i posrtale.

Pred kapitulaciju, "Kajmakcalan" i "Durmitor" su preko Krete uspjeli doploviti do Aleksandrije, usput se razveselili srevsi "Nebojsu", koja je jedva doplovila do krajnjeg odredista.

Zanimljiv je mali detalj kako su nocu prosli kroz barazirana Otrantska vrata. Talijanski brod najblizi njima zatrazio je identifikaciju signalnom lampom. Identicni zahtjev jedan od torpiljarki prenio je talijanskom sljedecem brodu u barazi. Kada se talijanski brod identificirao, isti je odgovor prenesen brodu koji ih je to pitao.

Daljnjih pitanja, barem te noci, vise nije bilo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

jadran2:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

jadran2:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page