PALUBA
April 25, 2024, 01:26:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Republika Hrvatska i NATO  (Read 54889 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #30 on: June 11, 2010, 12:59:44 am »

četvrtak, 10. Lipanj 2010.

Ministar Vukelić na sastanku ministara obrane NATO-a u Bruxellesu

Sastanak ministara obrana zemalja NATO-a, na kojem sudjeluje i hrvatski ministar obrane Branko Vukelić, započeo je danas, u četvrtak 10. lipnja 2010. godine u Bruxellesu sastankom Sjevernoatlanskog vijeća i raspravom o prioritizaciji obrambenih resursa.

Glavni tajnik NATO-a Andreas Fogh Rasmussen informirao je ministre o učincima mjera koje se odnose na prioritizaciju i planiranje resursa, što je u izravnoj potpori razvoju strateških sposobnosti te vođenju savezničkih misija i operacija.
U svojem izlaganju ministar Vukelić je podržao napore na području unapređenja procesa upravljanja resursima te uvođenju razmatranja resursnih aspekata pri donošenju odluka.

U drugom dijelu današnjeg sastanka ministri obrana NATO-a razgovarali su o misiji KFOR na Kosovu te nastavku planiranog smanjenja broja vojnika na terenu u narednom razdoblju. Ministar Vukelić istaknuo je u raspravi zadovoljstvo Republike Hrvatske poboljšanjem političko sigurnosne situacije na Kosovu te istaknuo podršku postupnom daljnjem smanjenju broja međunarodnih snaga KFOR-a. No, pritom je naglasio kako je vojna nazočnost NATO-a na Kosovu i dalje nužna i neophodna za mir i stabilnost u regiji.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #31 on: June 11, 2010, 06:44:27 pm »

Petak, 11. Lipanj 2010.

Napredak u Afganistanu je vidljiv

Mirovna operacija ISAF bila je glavna tema drugog dana sastanka ministara obrana zemalja NATO-a, koji se održava 10. i 11 lipnja 2010. u Bruxellesu, a na kojem sudjeluje i hrvatski ministar obrane Branko Vukelić, pri čemu su u raspravi dominirale teme tranzicije odgovornosti za sigurnost zemlje na afganistanske institucije vlasti te doprinos saveznika u uspostavi i obuci samoodrživih afganistanskih snaga sigurnosti.

U uvodnom obraćanju predstavnicima zemalja davateljica snaga ISAF-a (46 država) glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen ocijenio je dosadašnju implementaciju nove savezničke strategije uspješnom te kako opća situacija u toj zemlji ide u pravom smjeru, pri čemu je naglasio da situacija i dalje zahtjeva punu pozornost saveznika, no napredak postignut u prvih šest mjeseci ove godine je vidljiv.

U svom izlaganju, ministar obrane Branko Vukelić je pozdravio uložene napore usmjerene ka uspješnoj implementaciji tranzicije odgovornosti za sigurnost na afganistanske vlasti, pri čemu je ocijenio kako je temelj  za uspješan prijenos odgovornosti izgradnja samoodrživih afganistanskih snaga sigurnosti. Pritom je ministar Vukelić istaknuo kako gotovo polovicu hrvatskog kontingenta čine instruktori odnosno mentori afganistanske vojske, a uskoro i policije.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #32 on: June 16, 2010, 02:39:25 pm »

Srijeda, 16. Lipanj 2010.

Konferencija zapovjednika kopnenih vojski NATO-a

Hrvatska kopnena vojska domaćin je redovne godišnje Konferencije zapovjednika kopnenih vojski NATO-a koja se održava 16. i 17. lipnja 2010. u Zagrebu, a u organizaciji Savezničkog Zapovjedništva snaga Madrid.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na otvorenju Konferencije predsjednik RH i vrhovni zapovjednik OS RH Ivo Josipović istaknuo je kako se Konferencija zapovjednika kopnenih vojski NATO-a može smatrati iskazom savezničke podrške i povjerenja Hrvatskoj kao novoj članici NATO saveza.

Osim zapovjednika kopnenih vojski članica i predstavnika zemalja NATO-a na Konferenciji sudjeluju i izaslanici zemalja Partnerstva za mir, među kojima su Armenija, Austrija, Azerbejdžan, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Moldavija, Švicarska, Ukrajina, Uzbekistan, te Izrael, koji participira u Mediteranskom dijalogu, kao i Ujedinjeni Arapski Emirati, potpisnici Istanbulske inicijative.

Na Konferenciji se raspravljalo o ulozi NATO-a u 21. stoljeću, novoj zapovjednoj strukturi NATO-a/NATO u transformaciji, NATO operaciji u Afganistanu, o Centru izvrsnosti, te njegovoj ulozi, zadaćama i mogućnostima pružanja potpore partnerskim zemljama, kao i o budućnosti vojne suradnje, naučenim lekcijama, ograničenjima i izazovima. Također, jedna od tema bila je posvećena Republici Hrvatskoj pod nazivom "Republika Hrvatska, od kandidata do punopravnog člana NATO-a; naučene lekcije i iskustva tijekom procesa".

O navedenim temama govorili su izaslanik Glavnog tajnika NATO-a veleposlanik Jiri Šedivi, izaslanik zapovjednika ACT-a admiral u mirovini Jorgen Berggrav, britanski general pukovnik Nick Parker, zamjenik zapovjednika ISAF-a, dekan zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Vlatko Cvrtila, brigadir Santiago San Antonio iz Združenog stožera OS Španjolske, te njemački brigadni general Gerhard Schulz, načelnik Odjela vojne suradnje Združenog zapovjedništva Napulj.
Tijekom uvodnog govora, predsjednik RH Ivo Josipović istaknuo je i da je iznimno ponosan učincima, profesionalnim radom i ugledom OS RH. „Nastale i razvijane u specifičnim uvjetima, OS RH su danas suvremena vojska, organizirana i strukturirana sukladno potrebama i mogućnostima države i društva te skladno međunarodno prihvaćenim obvezama“, rekao je predsjednik Josipović. Govoreći o sudjelovanju pripadnika OS RH u mirovnim misijama, s naglaskom na situaciju u Afganistanu, predsjednik je zaključio: "sagledavam ulogu, mjesto i zadaće oružanih snaga u 21. stoljeću kao bitnog čimbenika u stvaranju uvjeta za nesmetan gospodarski, društveni, kulturni i svaki drugi razvoj naših društava i država".
U svom obraćanju medijima tijekom otvorenja Konferencije zapovjednik Savezničkog zapovjedništva snaga Madrid španjolski general pukovnik Alfred Cardona Torres istaknuo je da se kvaliteta hrvatskog participiranja u NATO-u ogleda i u izvanrednoj organizaciji ove Konferencije. Također, zapovjednik Stožera Savezničkog zapovjedništva Heidelberg, američki general pukovnik John W. Morgan III, rekao je da smatra kako je ova Konferencija, te hrvatska podrška i pomoć itekako pomaže čvršćem savezništvu.

Izvor: MORH web


* conference_plakat_v.jpg (202.51 KB, 1200x800 - viewed 89 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #33 on: June 18, 2010, 02:48:22 pm »

četvrtak, 17. Lipanj 2010.

Brifing za medije povodom Konferencije zapovjednika kopnenih vojski NATO-a

Nakon završetka Konferencije zapovjednika kopnenih vojski NATO-a koja se održala 16. i 17. lipnja 2010. u Zagrebu u organizaciji Savezničkog Zapovjedništva snaga Madrid zapovjednik Savezničkog zapovjedništva snaga Madrid general pukovnik Alfredo Cardona Torres i zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general pukovnik Mladen Kruljac dali su izjave za medije.

U svom obraćanju novinarima general pukovnik Torres rekao je kako veliki posao za vojne zapovjednike tek dolazi jer je ovo početak nove reorganizacije NATO-a. „Trebamo sačekati odobrenje Novog strateškog koncepta i potom će biti puno posla u prilagodbi njemu“, naglasio je Torres. Govoreći o hrvatskim kolegama, istaknuo je da kao zapovjednik Savezničkog zapovjedništva snaga Madrid vrlo pažljivo promatra integraciju OS RH u NATO-u i misli da pripadnici OS RH rade vrlo dobar i profesionalan posao.
„Organizacija Konferencije bila je zahtjevni i veliki ispit za Oružane snage RH i Hrvatsku kopnenu vojsku, budući da je riječ o dosad najvećem skupu ovakvog tipa“, istaknuo je zapovjednik HKoV-a  general pukovnik Kruljac.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #34 on: July 13, 2010, 01:10:34 am »

Ponedjeljak, 12. Srpanj 2010.

Vojni predstavnik RH pri NATO-u održao predavanje o novom Strateškom konceptu NATO-a

Vojni predstavnik RH pri NATO-u, general bojnik Drago Lovrić održao je danas, 12. srpnja 2010. godine, predavanje o novom Strateškom konceptu NATO-a i o novoj zapovjednoj strukturi NATO-a.

Predavanje je bilo organizirano s ciljem informiranja djelatnika Ministarstva obrane i OSRH koji se bave navedenom NATO tematikom. Izrada novog Strateškog koncepta NATO-a pokrenuta je zbog promjena u sigurnosnom okružju ali i definiranja novih vojnih sposobnosti kako bi se Savez uspješno suočio s novim izazovima. Novi Strateški koncept stavlja naglasak i na odnose s javnošću kao jednog od važnijih elemenata u sudjelovanju u operacijama izvan NATO područja odgovornosti.

Zajedno s izradom novog Strateškog koncepta javila se potreba i za novom zapovjednom strukturom NATO-a. Temeljeni cilj nove strukture je manji, efikasniji i fleksibilniji NATO koji će uspješno obavljati svoje temeljne zadaće kolektivne obrane  i borbe protiv terorizma, ali i proširiti svoje djelovanje na nova područja kao što su društvene mreže.

Na predavanju su između ostalih prisustvovali i zamjenik načelnika GS OSRH za operacije kontraadmiral Zdenko Simičić, zapovjednici svih grana OSRH, ravnatelj HVU-a, načelnici svih Uprava GS OSRH kao i ostali djelatnici MORH-a i OSRH.

Prihvaćanje novog Strateškog koncepta NATO-a  očekuje se na Samitu NATO-a u Lisabonu krajem 2010. godine.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #35 on: August 19, 2010, 01:42:22 pm »

Srijeda, 18. Kolovoz 2010.

Potpisan prvi okvirni sporazum s NATO NC3A agencijom

U utorak, 17. kolovoza 2010. u Bruxellesu, hrvatsko poduzeće INsig2 potpisalo je okvirni sporazum o suradnji (BOA) s NATO-vom agencijom NC3A, koji su potpisali g. Goran Oparnica, direktor INsig2 i direktor Agencije g. Georges D'Hollander. Riječ je prvom okvirnom sporazumu o suradnji koje je jedna hrvatska tvrtka  potpisala s tom Agencijom. Time INsig2 postaje dio mreže dobavljača kojima su otvoreni svi natječaji Agencije.

Sklopljeni sporazum daje dodatnu dimenziju uključenosti Republike Hrvatske u NATO, na području gospodarstva.

Područje poslovanja agencije NC3A je potpora operacijama i napredne tehnologije, uključujući kibernetičku obranu (cyber defense), proturaketnu obranu, obranu od improviziranih eksplozivnih naprava itd. Smještena je na dvije lokacije, u Bruxellesu i Haagu, ima oko 700 zaposlenih i godišnje realizira nabavu u vrijednosti od oko 300 milijuna eura.

INsig2 se bavi osmišljavanjem i primjena sofisticiranih rješenja integrirane korporativne sigurnosti u Hrvatskoj i u zemljama na području regije.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #36 on: September 14, 2010, 01:01:12 pm »

Utorak, 14. Rujan 2010.

NATO tečaj za naučene lekcije u Zemuniku

U vojarni "Zemunik" od 14. do 17. rujna 2010. održava se NATO tečaj za stožerne časnike za naučene lekcije na kojem sudjeluju predstavnici GS OS RH, HKoV-a, HRZ i PZO-a, HRM-a, HVU-a, ZzP-a i pristožernih postrojbi GS OS RH.

Ciljevi tečaja su obuka osoblja za upravljanje procesima u području naučenih lekcija kao dio Projekta uspostave sustava naučenih lekcija u OS RH. Tečaj provodi čelnik Mobilnog tima za obuku (MTT-Mobile Training Team) iz sastava NATO-ACT kapetan fregate Michael T. Hallett u suradnji s hrvatskim timom časnika osposobljenim za provedbu tečaja naučenih lekcija u postrojbama OS RH.

Obuka se provodi na dvije razine, na način da u prvoj razini polaznici izučavaju provedbu standardnog NATO tečaja za stožerne časnike za naučene lekcije, a na drugoj razini prolaze obuku po vođenju i upravljanju standardnim NATO tečajem.
Tečaj je otvorio časnik za združenu doktrinu Uprave za operativne poslove i obuku GS OS RH brigadir Zvonko Brigljević, a polaznicima tečaja prigodno se obratio načelnik stožera 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO brigadir Darko Brajković.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #37 on: October 01, 2010, 12:59:47 am »

Završen je NATO tečaj za naučene lekcije

U vojarni Zemunik 17. rujna 2010. godine završen je NATO tečaj za stožerne časnike za naučene lekcije na kojem je sudjelovao 21 časnik GS OS RH, HkoV-a, HRZ-a i PZO-a, HRM-a, HVU-a, ZzP-a i pristožernih postrojbi GS OS.
Polaznici su dobili certifikate o uspješnom završetku tečaja iz područja naučenih lekcija, a cijela aktivnost provodi se u sklopu Projekta uspostave sustava naučenih lekcija u OS RH.
Uz čelnika Mobilnog tima za obuku (MTT-Mobile Training Team) iz sastava NATO-ACT kapetana fregate Michaela T. Halletata tečaj su moderirali i provodili i hrvatski instruktori osposobljeni za provedbu tečaja naučenih lekcija u postrojbama OS RH.

Obuka je provedena na dvije razine. Na prvoj razini polaznici su izučavali provedbu standardnog NATO tečaja za stožerne časnike za naučene lekcije, a na drugoj razini obuku vođenja i upravljanja standardnim NATO tečajem.
Na završetku tečaja polaznicima se obratio časnik za združenu doktrinu Uprave za operativne poslove i obuku GS OS RH brigadir Zvonko Brigljević. Brigadir Brigljević je naglasio značenje područja naučenih lekcija u OS RH, kako u provedbi obuke tako i podizanja sveukupne spremnosti i izvrsnosti postrojbi u njihovim misijama i zadaćama, a cijeli je tečaj osmišljen i prilagođen hrvatskim specifičnostima i potrebama postrojbi.

Kao stručno educirani časnici polaznici će od sada moći zapažanja s obuke i operativnih djelovanja obraditi, provjeriti i potvrditi kao stvarno naučene lekcije i na taj nači osigurati kvalitetniju učinkovitost tijekom operativnih djelovanja pružajući na taj način stvarnu potporu uspješnosti postrojbi na svim razinama“, naglasio je brigadir Brigljević.

Izvor: OSRH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #38 on: October 02, 2010, 01:18:38 am »

Petak, 01. Listopad 2010.

Vukelić primio vrhovnog zapovjednika NATO-a za Europu admirala Stavridisa

Ministar obrane Branko Vukelić susreo se danas u petak, 1. listopada 2010. godine sa vrhovnim zapovjednikom NATO snaga za Europu admiralom Jamesom Stavridisom.

Ministar obrane Branko Vukelić istaknuo je angažman i ulogu Oružanih snaga RH u NATO-im misijama posebice ISAF-u posebno naglasivši nedavnu odluku Hrvatskog sabora kojom je broj pripadnika OS RH u ISAF-u povećan sa 300 na 320. Pritom valja reći kako je udio naših instruktora u ukupnom broju naših pripadnika u ISAF-u povećan te tako trenutno imamo ukupno pet OMLT i POMLT timova. Vukelić je također istaknuo i ulogu Hrvatske u regiji kojom se doprinosi daljnjoj stabilizaciji sveukupnog stanja, pri čemu je sigurnost preduvjet za gospodarski napredak.

Admiral Stavridis je rekao kako je upravo Hrvatska, njezin ulazak u NATO i skorašnje članstvo u EU svojevrsni model kojim i ostale zemlje u regiji trebaju težiti. Pritom se zahvalio na angažmanu i doprinosu OS RH u misiji ISAF, posebno naglasivši izvrsna postignuća koja pripadnici OS RH imaju u obučavanju afganistanske vojske i policije.

Uoči sastanka sa ministrom Vukelićem sa admiralom Stavridisom razgovarao je načelnik GS OS RH general zbora Josip Lucić, a sastancima je nazočio i vojni predstavnik RH u NATO-u general bojnik Drago Lovrić.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #39 on: October 10, 2010, 03:29:27 pm »

Srijeda, 06. Listopad 2010.

Izaslanstvo OS RH na primopredaji dužnosti zapovjednika JFC Napulj

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general zbora Josip Lucić i zapovjednik Hrvatske ratne mornarice kontraadmiral Ante Urlić sudjelovali su od 5. do 6. listopada 2010. godine na svečanosti primopredaje dužnosti zapovjednika Združenog NATO zapovjedništva u Napulju (Alied Joint Force Command Naples) između admirala Marka Fitzgeralda i admirala Samuela Lockleara III.

U svom govoru, admiral Fitzgerald zahvalio se na suradnji svim svojim suradnicima u zapovjedništvu JFC te potpori u okviru uspostave stabilnosti i sigurnosti u regiji. Također, istaknuo je kako je iznimno zadovoljan što su za vrijeme njegova mandata Republika Hrvatska i Republika Albanija ušli u NATO savez.

Na kraju svečanosti, admiral Locklear zahvalio se admiralu Fitzgeraldu na dosadašnjim aktivnostima u Napulju kao i na uspješnoj vojnoj karijeri. Govorio je o radu i odgovornosti funkcije zapovjednika združenog NATO zapovjedništva istaknuvši kako je spreman započeti novu dužnost na najbolji mogući način.
Tijekom svečane primopredaje admiral Fitzgerald odlikovan je Odličjem za službu sa zlatnim tracima (Service medal) od strane državnog tajnika za mornaricu, Odličjem za izuzetni doprinos u obrani (Defence distinguish medal) od ministra obrane SAD-a i Odličjem za zasluge u NATO-u (NATO meritorious medal) od glavnog tajnika NATO-a.

U utorak, 5. listopada, dan prije svečane primopredaje svečane dužnosti, admiral Fitzgerald je tijekom prijema visokih uzvanika posebnu zahvalu uputio generalu Luciću i admiralu Urliću na gostoprimstvu za vrijeme posjeta Hrvatskoj.
Zapovjednik Združenog NATO zapovjedništva u Napulju uvijek je američki admiral koji ujedno obnaša dužnost zapovjednika Mornaričkih snaga Sjedinjenih Američkih Država za Europu i Afriku. Kao zapovjednik Združenog NATO zapovjedništva u Napulju, operativno je odgovoran za NATO misije na Balkanskom poluotoku, u Iraku i na Sredozemlju, a kao zapovjednik Mornaričkih snaga SAD-a odgovoran je za američke pomorske snage koje operiraju u Atlantskom i Indijskom oceanu te u Sredozemnom i Crnom moru.

Izvor: MORH web


* nato_dsc5798_v.jpg (83.23 KB, 630x420 - viewed 134 times.)
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #40 on: October 25, 2010, 03:57:27 pm »

Zadovoljan sam zbog pozitivnog pristupa koji je Hrvatska donijela u NATO

Želim čestitati Hrvatskoj na izvrsnoj prvoj godini članstva u Savezu. Iako je Hrvatska u NATO-u tek nešto više od godinu dana, ona pokazuje energiju države koja je članica dvadeset ili trideset godina. Hrvatskoj je veoma važan ulazak u Savez, kao što je i nama jednako važno što nam se pridružila. Zadovoljan sam zbog potpore i pozitivnog pristupa što ga je Hrvatska donijela u NATO

Početkom listopada u Hrvatskoj je bo?ravio vrhovni zapovjednik NATO snaga za Europu admiral James Stavridis, rekavši pritom da je upravo Hrvatska, njezin ulazak u NATO i skorašnje članstvo u EU svojevrsni model kojem i ostale zemlje u regiji trebaju težiti. Zahvalio je na angažmanu i doprinosu OSRH-a u misiji ISAF, posebno naglasivši izvrsna postignuća koja pripadnici OSRH-a imaju u obučavanju afganistanske vojske i policije. U intervjuu koji smo vodili prigodom njegova boravka u Hrvatskoj, kao jedini kojima se pružila ta prilika, admiral Stavridis se osvrnuo na niz tema te biranim riječima ocijenio hrvatski angažman u NATO-u.

Na sadašnjoj ste dužnosti malo više od godine dana. Kako biste ocijenili proteklu godinu, na čemu ste najviše radili i jesu li se vaša očekivanja stupanjem na ovu dužnost ostvarila?

U proteklih sam godinu dana bio usredotočen na Afganistan, Balkan, odnose s Rusijom, protupiratska djelovanja i reformu NATO-a. Ukupno gledano, mogu reći da ostvarujemo pozitivan napredak na svim ovim područjima. Najveće napore, dakako, uložili smo u Afganistanu i to je Savezu prvi prioritet. Danas je ondje prisutno 49 nacija, što uključuje svih 28 NATO članica te ostvarujemo stalan napredak. Kad je riječ o Balkanu, zadovoljan sam napretkom koji ostvarujemo na Kosovu. Broj vojnika na Kosovu smanjili smo s početnih 15000 na sadašnjih 9000 i vrlo smo blizu odluci da taj broj dodatno smanjimo na 5000 vojnika jer vjerujem da smo ondje uspjeli održati sigurnost. Kad je riječ o odnosima s Rusijom, oni su se tijekom protekle godine poboljšali. U listopadu i studenom ove godine posjetit ću Moskvu i radujem se daljnjem razvoju suradnje. Naime, glavni tajnik je rekao da je Rusija NATO-ov strateški partner. Kad je riječ o protupiratskim djelovanjima, u tijeku je operacija uz obalu Afrike kojom smo uspjeli smanjiti broj piratskih napada. U toj smo operaciji partner Europskoj uniji, uz dodatno sudjelovanje Rusije, Kine, Indije i mnogih drugih zemalja. I konačno, kada govorimo o reformi NATO-a, mislim da smo sastavili jedan vrlo suvisao prijedlog smanjenja ukupne zapovjedne strukture, povećanja učinkovitosti te smanjenja ukupnih izdataka Saveza. Ispričavam se ako je moj odgovor malo duži, ali smatram ovo vrlo važnim pitanjem i želim ponoviti da je, prema mom mišljenju, napredak na prije spomenutim područjima stalan.

Zanimljivo je da ste vi prvi mornarički časnik na ovoj dužnosti. Može li se iz toga zaključiti da mornarica dobiva sve veću važnost u združenim operacijama?

Da, jesam, no smatram da je mornarica uvijek bila važna, kao što su to uostalom bile i zračne snage, i kopnena vojska i specijalne postrojbe. Danas se sve vrti oko združenih operacija i tvrdim da upravo takav, sveobuhvatni pristup, pomaže da se sve ove snage udruže u zajedničkom djelovanju, uz sudjelovanje i naših partnera iz mnogih agencija, kao i privatnog sektora, primjerice humanitarnih organizacija. Svi su oni čimbenici koji pridonose sigurnosti u XXI. stoljeću.

Gledajući ulogu mornarice, mislim da ona ima nesumnjivu prednost u zaustavljanju ilegalnog trgovanja u mnogim morskim područjima. U Europi smo ponajprije orijentirani na Mediteran, ali u čitavom svijetu mornarica doista igra važnu ulogu u tom području djelovanja.

Nepobitno je da je mornarica važan čimbenik globalne sigurnosti...

Suprotstavljanje današnjim sigurnosnim izazovima i prijetnjama, što nadilaze nacionalne granice i tradicionalne oblike djelovanja, zahtijeva širok raspon civilno-vojnih sposobnosti i suradnje koji svakako izlaze iz okvira rada Saveza. Aktivnosti vladanja, razvoja i sigurnosti svih država međunarodne zajednice povezani su u jednu zapletenu mrežu. NATO ustraje u implementaciji Sveobuhvatnog pristupa u bavljenju kriznim situacijama.

Misija u Afganistanu, kao i iskustva s Balkana naglašavaju potrebu usklađivanja područja sigurnosti s aktivnostima vladanja i razvoja kako bi se osigurala stabilnost. Primjerice, NATO i EU već surađuju unutar dogovora Berlin plus koji je sastavni dio Okvira za suradnju iz 2003. Taj Okvir daje osnovu suradnje NATO-a i EU u rješavanju kriznih situacija tako da omogućuje potporu Saveza EU vođenim operacijama, iako Savez nije uključen u operacije u cijelosti. Takva suradnja vidljiva je u operacijama u BiH, na Kosovu, u Afganistanu, Darfuru i, odnedavno, u protupiratskim djelovanjima uz afričku obalu.
Naučene lekcije iz ovih iskustava dovele su Savez u poziciju s koje može idealno pridonijeti velikom rasponu operacija kao dio Sveobuhvatnog pristupa međunarodne zajednice. To su: borba protiv terorizma, potpora miru i stabilnosti, unapređivanje energetske sigurnosti, sprečavanje širenja oružja i opasnih tvari, zaštita od mrežnih napada (cyber attacks), sankcioniranje nedopuštene trgovine i suprotstavljanje piratstvu.

Kako vidite mjesto i ulogu Hrvatske, njezinih Oružanih snaga u NATO vođenim operacijama?

Pa, pogledajmo područja na koja sam, kako sam prije spomenuo, usredotočen. Prvo, u Afganistanu se nalazi više od 300 hrabrih hrvatskih vojnika koji sudjeluju u obučavanju vojske i policije. Oni su izvrsni u svom poslu. Kamo god se uputim u Afganistanu, pogled na osobitu hrvatsku zastavu na ramenima hrvatskih vojnika za mene znači da sam u društvu profesionalaca. Isto tako znam i da su to ljudi koji posjeduju veliko borbeno iskustvo, koje proistječe iz događaja vezanih za vašu nedavnu povijest ovdje na Balkanu. Drugo, želio bih posebno pohvaliti postignuća hrvatskih Oružanih snaga u području rada Vojne policije koja obavlja izvrstan posao u pružanju osiguranja. Dakle, možemo vidjeti hrvatske vojnike koji obavljaju čitav jedan spektar zadaća, a osobito se ističu u procesu obuke afganistanskih snaga, koja nam je svima najvažnija.

U regiji možemo svjedočiti izvrsnom poslu hrvatskih OS-a na Kosovu, pri čemu mislim na dva helikoptera Mi-171 i 20 osoba koji sudjeluju u misiji. S obzirom na to da su nam na Kosovu najvažnije sposobnosti letenja i kretanja, doprinos Hrvatske je svakako dobrodošao i služi na čast OSRH.

Vrlo je jasno da Hrvatska, kao europska država daje svoj doprinos u regiji, u NATO-ovoj operaciji u Afganistanu te UN-ovoj misiji na Golanskoj visoravni. Ukupno gledano, smatram da pripadnici vaših OS-a obavljaju izvrstan posao u nekoliko svjetskih misija i operacija.

Koliko je važan angažman Hrvatske u misiji ISAF u Afganistanu?

Ovdje ću istaknuti važnost obuke afganistanskih snaga jer ćemo upravo ove jeseni otkriti prijelazni plan za Afganistan na temelju kojega ćemo poslove u području sigurnosti prepustiti afganistanskim sigurnosnim snagama. To ćemo učiniti postupno, regiju po regiju, provinciju po provinciju, instituciju po instituciju i dužnost po dužnost. Dakle, mi ćemo se povući, a njima ćemo prepustiti taj posao. Da bismo uspješno svladali taj prijelaz, moramo ih obučiti. Taj proces za sada dobro napreduje. Mislim da je to jedna od svijetlih točki čitavog posla ondje, a hrvatski vojnici su prilično uključeni u taj proces obuke i volio bih da se poveća broj vaših vojnika na ovoj zadaći. Upravo sam o tome razgovarao s čelnim ljudima u Hrvatskoj.

Kad je riječ o Afganistanu, na što je trenutačno usmjerena operacija u toj zemlji?

Ponajprije na proces obuke da bismo uspješno završili prijelaz koji sam već spomenuo. Mogu reći da naporno radimo da bismo zaštitili afganistanski narod, smanjili civilne žrtve i uhvatili preostale talibane koji zastrašuju lokalno stanovništvo. Radimo na ravnoteži civilnog i vojnog dijela, tj. pomažemo u izgradnji škola, klinika za medicinsku pomoć, kopamo bunare, završavamo cestu oko čitave zemlje. Isto tako radimo na poboljšanju infrastrukture i gospodarstva, uključeni smo u izgradnju zatvora i čitavog pravosudnog sustava. I konačno, po mom mišljenju jednako važno kao i prethodne aktivnosti, možemo govoriti o osvješćivanju ljudi o razlozima našeg boravka ondje i činjenicama koje su dokaz zašto ćemo uspjeti u svemu što radimo. Sve to činimo putem sustava strateškog komuniciranja, kako u Afganistanu tako i u gradovima poput Zagreba.

Koja je uloga vojne komponente NATO-a i kako se ona uklapa u sveobuhvatni pristup rješavanja kriznih situacija koje ste već spomenuli?
Gledajući sporazum na temelju kojega je NATO i nastao, onda treba spomenuti dvije važne stvari. Jedna od njih je Članak 5 koji napad na jednu državu članica definira kao napad na sve članice NATO-a. Taj članak pokazuje da smo u ovome zajedno. Drugi važan dio sporazuma jest Članak 4 u kojem stoji da će se države članice konzultirati svaki put kada se suoče s kriznom situacijom. Stoga je ovaj sustav rješavanja kriznih situacija važan korak prije slanja vojne komponente. Mislim da je upravo u tom sustavu sveobuhvatni pristup vrlo učinkovit. Važno je ujediniti ne samo sigurnosni element već i politički, gospodarski, kulturološki, jezični itd., prije nego se krizna situacija pretvori u oružani sukob. To je, umnogome, najvažnija zadaća NATO-a.

Kako ocjenjujete ulogu Hrvatske u NATO-u? Jeste li zadovoljni suradnjom i postoje li neka područja u kojima se naša zemlja, pritom mislim na Oružane snage, u skladu s mogućnostima može još više angažirati?

Prije svega, želim čestitati Hrvatskoj na izvrsnoj prvoj godini članstva u Savezu. Već smo dobrim dijelom ušli u drugu godinu članstva i, kao što sam rekao Predsjedniku i premijerki, iako je Hrvatska u NATO-u tek malo više od godine dana, ona pokazuje energiju države koja je članica dvadeset ili trideset godina. Hrvatskoj je veoma važan ulazak u Savez, kao što je i nama jednako važno što nam se pridružila. Kao što sam već spomenuo, doprinos Hrvatske u svim navedenim operacijama, a tomu treba dodati i rad u zapovjedno-stožernom dijelu, je izvanredan. Zadovoljan sam zbog potpore i pozitivnog pristupa što ga je Hrvatska donijela u NATO.

S obzirom na to da ste sudjelovali u misiji u Bosni, zasigurno dobro poznajete i situaciju u regiji. Kako biste je ocijenili i kakva je, po vašem mišljenju, uloga Hrvatske u jugoistočnoj Europi?

Vratimo se 15 godina unatrag i pogledajmo kako je Balkan tada izgledao. Imali smo cijeli niz sukoba koji su rezultirali desecima tisuća poginulih, milijunima prognanih i izbjeglih, dakle jedan vrlo kaotičan i opasan dio svijeta. Danas su Hrvatska, Albanija i Slovenija članice NATO saveza. Vidimo da Crna Gora ubrzano napreduje k učlanjenju u Savez, kao uostalom i Makedonija koja će, čim se razriješi pitanje imena države, biti snažan kandidat za pristupanje. Bosna i Hercegovina provodi Pristupni akcijski plan (MAP) i naporno radi da bi postala poželjan kandidat. Rekao bih da imamo i dobre odnose između NATO-a i Srbije, koju sam prije šest mjeseci osobno posjetio. Bio sam prvi vrhovni zapovjednik NATO-a za Europu koji je posjetio tu zemlju i toplo sam dočekan. Vodili smo produktivne razgovore i ja pozdravljam izvrsnu suradnju Hrvatske i Srbije u održavanju otvorenog dijaloga i u suočavanju s izazovima u regiji. Prema tome, mislim da je ova regija postigla golem napredak. Pogledamo li samo Hrvatsku, vidimo da deset milijuna turista godišnje posjeti ovu prekrasnu zemlju. To pokazuje velik napredak u odnosu na regiju u kojoj su prije 15 godina vladali ratni sukobi. Danas je izazov ljeti pronaći slobodnu hotelsku sobu u Splitu. Doista mnogo ljudi posjećuje ovu zemlju i to je izvrsno vidjeti. Smatram da je pred ovom regijom dobra budućnost. Gospodarstvo je u porastu, iako malo usporeno u zadnje vrijeme, ali i to će se promijeniti nabolje tako da sam uvjeren da će ova regija biti izvoznik sigurnosti. I to je priča o Hrvatskoj. Prije 15 godina vojne snage su dolazile u regiju da bi pomogle u njezinoj stabilizaciji, a danas vojne snage zemalja regije odlaze u svijet učiniti isto. Mislim da je to izvanredan uspjeh.

Hrvatska je na korak do pristupanja EU. Kako biste ocijenili suradnju NATO-a i EU-a na obrambenom i sigurnosnom području? Hoće li novi Strateški koncept NATO-a, a koji bi trebao biti usvojen na samitu u Lisabonu, u tome donijeti neke novine?

Najprije, želim Hrvatskoj poželjeti svu sreću u skorašnjem pristupanju Europskoj uniji. Smatram da će to biti izvrsno i za nju i za regiju. Danas vidimo da se NATO i EU operacije odvijaju rame uz rame i da se dopunjuju, kao što je to u Afganistanu, Kosovu i drugim dijelovima svijeta, uključujući protupiratske operacije uz obalu Afrike. Smatram da ove dvije organizacije dobro surađuju i da će Strateški koncept dodatno istaknuti potrebu za takvom suradnjom te se nadam snažnom NATO-u i Europskoj uniji koji rade zajedno.

Možete li nam prenijeti svoje dojmove posjetom Hrvatskoj?

Često sam dolazio u Hrvatsku i kao američki mornarički časnik imao sam priliku posjetiti mnoge luke uzduž jadranske obale. Ovo je moj drugi posjet RH u svojstvu vrhovnog zapovjednika NATO-a za Europu i prvi put sam u toj ulozi posjetio Zagreb i imao se priliku sastati s vodstvom ove države. Ovdje sam pronašao naciju koja veoma pozitivno gleda na svoje članstvo u NATO-u, naciju koja ima profesionalne i sposobne Oružane snage i naciju koja proizvodi izvrsna crna vina.
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/Hrv_pages/stavridis.asp
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #41 on: November 19, 2010, 06:11:55 pm »

Ministar obrane Branko Vukelić, u sklopu hrvatskog izasIanstva, sudjelovat će na 24. NATO summitu koji se održava 19. i 20. studenog 2010. godine u Lisabonu u Portugalu.

Kako se očekuje na summitu će sudjelovati predsjednici država/vlada zemalja članica NATO-a te zemalja partnera, kao i ministri vanjskih poslova i obrane.

Tijekom summita predviđen je sastanak predsjednika država /vlada zemalja članica u formatu Sjevernoatlantskog vijeća i usvajanje novog Strateškog koncepta te paketa reformi NATO saveza. Usvajanje novog Strateškog koncepta potvrdit će održavanje zajedničke sigurnosti zemalja Sjevernoatlantskog saveza kao NATO-ove izvorne i primarne uloge. Također, novi Strateški koncept služit će kao vodilja daljnjem razvoju NATO-a u osiguranju sposobnosti i učinkovitosti kroz definiranje i prepoznavanje novih prijetnji, sposobnosti i partnera. Također, tijekom summita bit će riječi o razvoju proturaketne obrane, ali i o strateškom partnerstvu s Rusijom. Kako se očekuje tijekom summita bi trebala biti usuglašena i Deklaracija kojojm se definiraju različita područja značajna za Savez; poput Afganistana i ostalih operacija, kao i politika otvorenih vrata, pitanja kontrole naoružanja, proturaketne obrane, borbe protiv terorizma, obrane od kibernetičkih napada, energetske sigurnosti, obrambene transformacija/reforma Saveza itd. Na summitu je predviđen i  sastanak  na temu operacije ISAF na kojem će biti riječi o  trenutnoj situaciju u Afganistanu te o novoj fazi procesa tranzicije s naglaskom na izgradnju afganistanskih sigurnosnih snaga.    

Izvor: http://www.morh.hr/
« Last Edit: November 20, 2010, 10:55:10 pm by Broker » Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #42 on: November 19, 2010, 06:17:21 pm »

Hrvatsko izaslanstvo stiglo na summit NATO-a

Hrvatsko izaslanstvo predvođeno Predsjednikom Republike Hrvatske Ivom Josipovićem, a u kojem su i ministri obrane i vanjskih poslova i europskih integracija Branko Vukelić i Gordan Jandroković, stiglo je u petak, 19. studenog 2010. godine u Lisabon gdje će sudjelovati na dvodnevnom sastanku na vrhu NATO-a .

Hrvatska na skupu u Portugalu prvi put sudjeluje kao punopravna članica NATO-a i suodlučivat će o trima temeljnim zadacima summita: donošenju novog Strateškog koncepta koji će odrediti način djelovanja Saveza u idućih deset godina, donošenju odluke o rokovima povlačenja međunarodnih snaga iz Afganistana i prepuštanju odgovornosti za sigurnost u toj zemlji tamošnjoj vojsci i policiji do 2014. godine, te učvršćivanju odnosa s Rusijom na summitu NATO-Rusija u subotu.
Predsjednik Josipović u glavnom gradu Portugala predvodi visoko hrvatsko izaslanstvo u kojem su, uz ministra Vukelića i Jandrokovića, i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Josip Lucić, zamjenik načelnika GS general pukovnik Slavko Barić, državni tajnici Pjer Šimunović i Davor Božinović te predstavnici stalne misije RH pri NATO-u, Ureda Predsjednika i MORH-a.  

Prvog dana summita održat će se sastanak predsjednika država/Vlada zemalja članica u formatu Sjevernoatlantskog vijeća, gdje je predviđeno usvajanje novog Strateškog koncepta te paketa reformi NATO saveza. Usvajanje novog Strateškog koncepta potvrdit će održavanje zajedničke sigurnosti zemalja Sjevernoatlantskog saveza kao NATO-ove izvorne i primarne uloge. Također, novi Strateški koncept služit će kao vodilja daljnjem razvoju NATO-a u osiguranju sposobnosti i učinkovitosti kroz definiranje i prepoznavanje novih prijetnji, sposobnosti i partnera.

Također, predviđeno je i donošenje odluka oko razvoja novih sposobnosti NATO saveza u kontekstu razvoja proturaketne obrane, ali i u smislu suradnje NATO saveza s Rusijom u uspostavi teritorijalne proturaketne obrane. Predsjednicima država i Vlada će biti podnesen na usvajanje dokument koji definira ključne nedostajuće sposobnosti Saveza, o čemu je bilo riječi tijekom sastanka ministara obrane NATO-a u listopadu u Bruxellesu.

Drugog dana summita u subotu, 20. studenog, predviđeno je usuglašavanje Deklaracije summita, krovnog političkog dokumenta kojim se definiraju različita područja značajna za savez poput; Afganistana i ostalih operacija, kao i politika otvorenih vrata, pitanja kontrole naoružanja, proturaketne obrane, borbe protiv terorizma, obrane od kibernetičkih napada, energetske sigurnosti, obrambene transformacija/reforma Saveza itd. Također, u nastavku summita predviđen je  sastanak na temu operacije ISAF na kojem će biti riječi o trenutnoj situaciju u Afganistanu, kao i o novoj fazi procesa tranzicije s naglaskom na izgradnju afganistanskih sigurnosnih snaga.

U popodnevnom dijelu summita toga dana, predviđen je sastanak u formatu Vijeća NATO-Rusija  s ciljem ojačanje suradnje po pitanjima od zajedničkog interesa kako je definirano Zajedničkim pregledom sigurnosnih izazova u 21. st. na kojem su zajednički radili NATO i Rusija, a koji uključuju Afganistan, borbu protiv narkotika, protupiratstvo, proliferaciju i načine isporuke oružja za masovno uništenje te borbu protiv terorizma.

Izvor: http://www.morh.hr/

http://www.nato.int/cps/en/natolive/photos_68521.htm
Samo su malo krivo napisali "Croatia Prime Minister" umjesto "Croatia president"
« Last Edit: November 20, 2010, 10:55:32 pm by Broker » Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #43 on: November 20, 2010, 09:54:17 pm »

Predsjednik RH Josipović na NATO summitu rekao:
Iduće godine u Afganistanu 350 umjesto 319 hrvatskih vojnika

Hrvatsko izaslanstvo, koje vodi predsjednik Ivo Josipović a u njemu su i ministri vanjskih poslova i obrane Gordan Jadroković i Branko Vukelić te načelnik glavnoga stožera Oružanih snaga RH general Josip Lučić, nije se još izjasnilo kakvu je dugoročnu ulogu u Afganistanu Hrvatska voljna preuzeti. No, već će se 2011., najavio je Josipović, tamošnji hrvatski vojni kontigent povećati sa sadašnjih 319 na 350 vojnika, poglavito instruktora za obuku afganistanskih snaga.

Izvor: http://www.vecernji.hr/

SUMMIT NATO-a: SAVEZNICI DOGODINE POČINJU POVLAČITI BORBENE POSTROJBE ISAF-a
Hrvatski instruktori u Afganistanu i nakon 2014.?

Hrvatska preuzima glavnu ulogu u obuci afganistanske vojne policije i topništva, a nudi posao i instruktorima iz zemalja Jadranske povelje

Hrvatska će, najavio je predsjednik Ivo Josipović koji je na NATO-vu summitu vodio hrvatsko izaslanstvo, povećati svoj kontigent u ISAF-u sa sadašnjih 319 u 2011. na 350 vojnika. Vlada je to već odobrila, predsjednik se suglasio, a čeka se još potvrda Sabora. S tim bi pojačanjem Hrvatska preuzela glavnu ulogu u osposobljavanju afganistanske vojne policije, naglasio je Josipović, a vojnodiplomatski izvori dodaju i topništva, tj. opslužitelja haubica 122, kojih je BiH 64 poklonila afganistanskoj vojsci.

- To jest novi trošak, ali dobrobit za Hrvatsku bit će još veća jer ćemo se dokazati kao vodeća instruktorska zemlja, što će nam otvarati vrata i za gospodarsku suradnju – naglasio je Josipović

Predsjednik Josipović sudjelovao je na rubu summita na sastanku na vrhu Jadranske skupine (A-5), u kojoj su, uz članice NATO-a Hrvatsku i Albaniju, i kandidatska Makedonija, te partnerske zemlje BiH i Crna Gora. Pet se zemalja načelno suglasilo da, pod hrvatskim zapovijedništvom, oblikuju zajedničke instruktorske timove za Afganistan.

Izvor: http://www.vecernji.hr/
« Last Edit: November 20, 2010, 10:56:07 pm by Broker » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #44 on: December 02, 2010, 01:14:09 pm »

Konferencija zapovjednika specijalnih postrojba članica NATO saveza i zemalja partnera

U Monsu, Kraljevina Belgija, od 22. do 24. studenoga 2010. godine održana je Konferencija zapovjednika specijalnih postrojba članica Saveza i partnerskih zemalja. Konferencija je otvorena svečanom ceremonijom predaje zastave od strane zapovjednika Savezničkog zapovjedništva za Europu admirala Jamesa Stavridisa zapovjedniku Zapovjedništva za specijalne operacije (NSHQ) general pukovniku Franku Kisneru. U radu Konferencije sudjelovao je i zapovjednik Bojne za specijalna djelovanja brigadir Nikola Županić.

Na konferenciji, koju je izvješćem s tek završenog Lisabonskog summita otvorio savjetnik Glavnog tajnika NATO-a dr. Jamie Shea , prezentiran je niz aktualnih tema vezanih za razvoj i uporabu Snaga za specijalne operacije (SzSO). Zamjenik zapovjednika ISAF-a za specijalne operacije sudionicima je podnio izvješće o stanju u Afganistanu, dok su gosti predavači i zapovjednici specijalnih postrojba imali priliku iznijeti svoje viđenje uporabe snaga za specijalne operacije. Brigadir Nikola Županić čestitao je general pukovniku Franku Kisneru na promaknuću i postavljenju na novu dužnost te je izrazio zahvalnost za dosadašnju potporu razvoju hrvatskih SzSO.

Izvor: OSRH web
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.