PALUBA
March 28, 2024, 10:59:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Zaboravljena puska Zastava M-80  (Read 78433 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« on: September 27, 2009, 02:52:15 pm »

Krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih godina kada je vec bilo jasno da se sve savremene armije preorjentiraju na malokalibarno pesadisko oruzje , i u namenskoj industriji ex-SFRJ su poceli da razmisljaju da je vreme da i oni izbace proizvod u toj kategoriji pesadiskog oruzja.
Do sada nigde nisam naisao na podatak jeli to bila porudzbina JNA ili je Zastava krenula u samostojan razvoj ove familije oruzja.
Na pocetku su nastali modeli M-80 kao i M-80A u kalibru 5.56x45mm sa mogucnoscu da se uradi i u kalibru 5.54x39mm, kao i puskomitraljez u istom kalibru sa oznakama M-82 i M-82A
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Negde po net-u moze da se nadje da kalibar ovog oruzja bio 7.62x51mm NATO , ali mislim da ga mesaju sa Zastavom M-77B1.

Ocigledno da nesto nije bilo u redu sa ovom puskom , jer se nije masovno proizvodila , vec je kasnije doradjena i preimenovana u Zastava M-90 i M-90A.
Po sturim informacijama koje se mogu skupiti po net-u iako se spoljasno ne razlikuju , izgleda da je na Zastavi M-90 i M-90A upotrebljen bolji materijal i bolje su izvedeni masinski radovi. Ocigledan je porast tezine ove puske od 3.6kg za M-80 i 3.5kg za M-80A na 4kg za M-90 i 3,9kg za M-90A.
Na zalost dolazi do raspada drzave i sa tim se prekida proizvodni program , a svi viskovi se prodaju negde oko 1994 godine.
Od bivsojugoslovenskih armija koristi je samo ARM i to u ogranicenim kolicinama za svoje specijalne jedinice ( Volci i Rendzeri ). Po informacijama koje sam dobio , oni su mnogo zadovoljniji ovom puskom nego sa puskom M-21 koja se isto tako nalazi u njihovom arsenalu.
Isto tako se mora napomenuti da je razvijena i paleta lakih puskomitraljeza pod istim imenom M-90 i M-90A za duzom cevkom kao i sa lakim bipodom i skracena automatska puska M-85 sa duzinom cevi od 254mm koje u Zastavi klasifikuju kao SMG sto bi se reklo automat.

Evo nekoliko fotografija te puske u rukama makedonskih vojnika.





* 100_4479.jpg (200.26 KB, 1023x682 - viewed 1961 times.)

* 100_4562.jpg (214.26 KB, 1023x682 - viewed 1481 times.)

* image4.jpg (246.72 KB, 1023x682 - viewed 1221 times.)

* image5.jpg (147.6 KB, 819x546 - viewed 1370 times.)

* image7.jpg (265.41 KB, 1023x682 - viewed 987 times.)

* ar-m82a.jpg (36.68 KB, 402x258 - viewed 2623 times.)

* ar-m80a.jpg (34.11 KB, 402x258 - viewed 3015 times.)
« Last Edit: May 29, 2010, 04:40:35 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: September 27, 2009, 03:01:35 pm »

Puška u kabinetu NNG.... na žalost, samo u kabinetu - o ramenu je nema.



* IMG_3812 (Large).jpg (86.33 KB, 1024x768 - viewed 1751 times.)

* IMG_3814 (Large).jpg (68.83 KB, 576x768 - viewed 1725 times.)
« Last Edit: September 27, 2009, 03:05:18 pm by Rade » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2 on: October 30, 2009, 11:12:02 pm »

Трпе,

Прочитах онај твој текст "Заборављена пушка" и питање да ли је "Застава" самостално или по наруџбини радила оружје у мањим калибрима. Ја сам нешто написао о томе у рубрици о Аутоматској пушци (могуће и на неком другом форуму). "Застава" је радила (од друге половине 80-тих) на развоју фамилије оружја калибра 5,56мм и до 1991. године је скоро довела до краја. Фамилију је чинила АП (као она на слици, у калибру 5,56мм, аутомат (скраћена верзија АП, са оним конусним скривачем пламена) и пушкомитраљез (као М-72). Међутим, трупна испитивања су показала неке озбиљне недостатке, посебно пушкомитраљез. На опитним гађањима ниси могао да погодиш метеу 1Х1 м на 100м гађајући из њега. Учествовао сам у једном таквом испитивању 1990.године. Са друге стране, пушка, а посебно аутомат су се показали одлично, како у јединачној тако и рафалној баљаби. Управа пешадије, као наручилац посла није хтела да прими фамилију оружја јер је студијом разовја било предвиђено да се све прими у "пакету" а не појединачна средства. Тада су почела ратовања и од тога се одустало.Ипак, усвојени су АП и аутомат али се одустало од пренаоружавања због минуције. Прелазити на други калибар усред ратних дејстава била би глупост. После, негде 1997.године, опет на иницијативу ВЈ (управе пешадије), у склопу развоја модела опремања "Војник 21.века" креће се са развојем АП М-21 у калибру 5,56мм. У принципу М-21 је само побољшана и ергономски другачије решена верзија те раније развијене пушке. Тај метак (5,56) је "Први партизан" већ давно пре тога освојио, чак и продавао странцима. Код метка 5,45мм је било проблема.  Нисам сигуран да ли су га и сада усвојили.

Иначе, Застава је и пре овога, средином 70-тих година, за страно тржише развила АП у калибру 5,56мм и 7,62Х51. Мислим да су нешто мало и продали. Иначе, држао сам у рукама и Заставину АП, намењену Ираку, без тромблонског нишана, у калибру 5,56мм. Дакле, радили су све по поруџбини. Мало је тога Застава урадила сама. Углавном се понашала готовански и чекала да јој ВТИ, тј. војска (ЈНА, ВЈ) реше студије развоја и дају пројектне задатке, односно дефинишу концепте оружја,а онда би се она укључивала и радила (конструисала) то са стручњацима из ВТИ. Тек сада када су бачени на тржиште мало се другачије понашају. Иначе, могу да направе оружје врхунског квалитета, само када хоће или морају.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: November 01, 2009, 03:32:37 pm »

Lepo je imati nekoga ko je bio na licu mesta kada se testirala ova puska. Cheesy
Hvala ti @Dzumba na informacijama koje si podelio sa nama. 
Logged
Wallberg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #4 on: May 30, 2010, 09:36:44 am »

Imao zadovoljstvo uzivo drzati i pregledati M-80 sa montiranim PN 4x80. Tada, a i sada, teska ekskluziva. Bila na opitovanju koj jednog potpukvnika u  kasarni Marsal Tito u Sarajevu davne 92.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #5 on: May 30, 2010, 10:52:01 pm »

Wallberg@ Не верујем да је пушка била на опитовању 1992.године у Сарајеву. Као што сам написао то је било 1990. После тога то се није ни могло.Могуће је да је неки узорак остао у кабинетима ПШЦ у Сарајеву или код неког од официра па си га ти тада видео.

Пушка у калибру 5,56мм (М-80, касније М-90) је имала оптички нишан, који је био доста другачији од оних на снајперским пушкама. Тај нишан је требао да буде стандардна опрема тих пушака. Од тога се касније одустало је их је производио Зрак који је остао у БиХ, а и због других разлога (повећава цену, усложава обуку и сл.). 
Logged
Wallberg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #6 on: May 31, 2010, 10:34:48 am »

Pa. moguce da je ostao, ja  iskreno sam taj odgovor dobio od tog oficira, koji je inace predavao taktiku, a kasnije je predavao i na Vojnoj Akademiji, da je ta puska na opitovanju. Mislim da su bile jos jedna ili dvije ukupno.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #7 on: August 20, 2010, 12:33:59 am »

Ajde neka mi neko sada objasni, zasto je ovo oruzje u Makedoniji oznaceno kao M-95 A Huh?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M95A.jpg (105.61 KB, 1600x1200 - viewed 1820 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #8 on: August 20, 2010, 07:26:01 am »

Према досадашњој пракси ознака "А" треба да означи пушку са преклапајућим кундаком. А јел може снима целог оружја?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: August 20, 2010, 08:34:00 am »

To je ona puska sa preklapajucim kundakom u rikama makedonskih vojnika sa slika koje su postavljene malo vise , @Dzumba. Ne buni me preklopan kundak, nego brojcana oznaka.
Evo je jos jednom u drustvu M-21.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M21M95.jpg (181.19 KB, 800x600 - viewed 2378 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #10 on: August 20, 2010, 10:18:02 pm »

Нисам сигуран зашто носи ознаку М-95. Могуће је да је била усвојена у наоружање под том ознаком док је М-80 била развојна ознака или тако нешто.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #11 on: September 24, 2010, 08:41:05 am »

Evo secanja jednog vojnika u to vreme, na testiranje Zastave M-80.
Znaci secanje @Vasiljevica sa MCM foruma.

Quote from: vasiljevic
@Khaless:

Tačno kako kažeš, kako prepraviti nešto što je vrlo blizu idealu vojne puške? Treba neko rešenje koje će dati bolje performanse za vojnika.

Priča je iz 85te, kad sam bio u vojsci. Tad je u okviru GINE bila prezentacija Zastave i ovog Kalaša tada, u kalibru 5.56mm. Dakle, onaj famozni M80. Iskreno, mi vojnici koji smo je probali bili smo oduševljeni, ne trza, precizna ... Oficiri, pogotovu oni iz mlađih generacija i oni iz sektora za vojne tehnike ne. Oni su još tada govorili da je mala probojnost metka, da on neće obezbediti proboj pancira a da je pancir budućnost pešadinca. Njihova logika je bila ova: ako ni 7.62mm ne probije pancir daće veći udar i lapo izlomiti kosti, ekvivalent vojnik van stroja. Ono što se dešava na ratištima to potvrđuje iskreno rečeno. Mada, koliko se sećam rusi nikad nisu zvanično penzionisali 7.62mm, bar ne po sistemu da je potpuno izbačen.

Njih je mnogo više oduševilo nešto drugo, to je bio jedan kolimatorski nišan koji je kao prototip pretstavila tada poznata (šta rade danas neznam, verovatno vrlo malo ko i drugi) firma Zrak. To je za njih bilo unapređenje posla. Tad je bila priča, koja mene iskreno sa 18 i nije interesovala, gde je postavljana gomila pitanja kako da se postavi stabilna šina ili mesto montaže dotičnog na sistemu kalaša. I tu je jedan potporučnik dao "radikalnu" ideju, okrenite sanduk gore. I tu su oni imali jasne razloge, prvo, bili su oduševlejni brzinom zahvata cilja, da ne mora glava da bude uvek u istom položaju ( poznat problem sa klasičnim nišanima) a da nišanska tačka je uvek tamo gde treba da pogodi, sasvim dovoljno rešenje za daljine do nekih 200m, preko toga je potrebno malo obuke da bi sam vojnik naučio koliko da digne nišan za većé daljine, mada je većina gore pomenutih pitala ko to puca iz AP preko 200m. Mnogo više su vremena proveli sa tim malim nišanom postavljenim na nosač nišana sa snajpera i prilaguđen za montažu na one čuvene puške sa oznakama B2 ( dakle, koje su imale nosač za nišane, pošto sam ja jednu dužio, bio sam pozvan da je donesem pa sam prisustvovao celoj  priči). Njima je taj nišan, meni tad igračka, bio inovacija koja obećava, ne kalaš u kalibru 5.56mm. Ako trošim pare da trošim na nešto što povećava efikasnost.

Kasnije, dosta godina posle vojske, imao sam priliku da vidim rešenje koje me je oduševilo jer me je odmah podsetilo na ovu priču ododzgo. Švajcarski Sig 550. Okrenuti kalaš uz neophodne minorne izmene koej ne menjaju osnovni princip rada kalaša, dakle, jak gasni mehanizam koji garantuje rad uvek. Još kasnije, pojavilo se rešénje koje je po meni ono što je trebala da radi zastava, a koje daje mnogo manje problema u izradi oružja, Groza. I to je ono što je trebalo juriti, dakle, jeste bulpap koji ja  lično ne volim mnogo ali je on odrađen na način koji ima jasnu logiku, to je oružje predviđeno da uvek ima potcevni bacač granata. To je konstrukcija koja ima svoje prednosti u takvoj konfiguraciji, dakle povećava efikasnost vojnika. Tako nešto sa modernim materijalima, uz rešenje nosača nišana kako treba, uz neki nišan kakav je recimo primerak rumunskog IOR 1x/4x32 Pit Bull (prikazan u Kalibru inače), bilo bi ono što odgovara bilo kom vojniku. Kompaktno rešenje, lepo balansirano ( baš zbog bacača granata) koje ima optiku sa dva moda ( ili uvećanje 1 ili uvećanje 4 i i široko vidno polje optike), koje daje vojniku mogućnost dosta brzog i preciznog dejstva puškom, uz bacač granata koji rešava teže probleme, koji lako može da se napravi u kalibru ili 7.62mm za vojnika ( a imamo municije ko pleve) ili recimo u ruskom 9mm za specijalne snage, koje zbog novih materijala ne bi trebalo ni sa podvešenim bacačem granata da bude teže od sadašnjeg M21 (ili ti negde oko 4 kg). E to je ono što bi prihvatio svaki vojnik, ok, jeste nešto teže od nekog M16, ili G36, ali brate, ja imam poveću motku na njemu, ili ti bacač granata. Čik da vidimo ko je ko u takvoj priči. Ko više poslova odradi, ko u takvoj priči je efikasniji.

To je mislim onaj deo koji nama nedostaje danas. Predviđanje šta će biti u budućnosti. Šta treba vojniku za 10, 20 godina. Kakav će za to vreme biti vojnik, koji je tvoj protivnik, šta tvoj vojnik treba da uradi tada, da li ono što mu dajem je unapređenje ili kometika. Meni M21 više liči na politički projekat da se pokaže da mi nešto radimo nego na ozbiljno razmatranje problema. Niko ne traži da nam sad narave najbolji novi sistem, ne menjaj ako dobro radi, samo daj suštinsko unapređenje sistema, da bude evidentno bolji od prethodnika.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #12 on: September 24, 2010, 01:19:27 pm »

Нисам сигуран да је нишан на опитованим моделима био колиматорски (заборавио сам). Колико се ја сећам био је класични оптички са малим увећањем али доста великог видног поља. И ниси га могао подешавати по даљинама већ је био фиксни (за 200м) што је било оптимално и једноставно.И био је врло,врло прецизан на даљинама до 200м. Милсим да је овја Васиљевић лепо описао одушевљење свих оружјем, посебно прецизношћу и нишаном.

Када су у питању "панцири" који се у тексту помињу, то тада није било баш много актуелно у ЈНА (имали су их само војна полиција и диверзанти) тако да су тешко младе старешине могле дискутовати о нечему што нису имали, користили, ни осетили, осим теоретски.Сви пушчани пројектили пробијају  основну варијанту "панцира" а посебно тадашње верзије (без додатних плоча), па и они калибра 5,56мм.Зато мислим да је ово мало додао или је о нешто чуо па лоше упамтио и овде пренео.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #13 on: December 05, 2010, 06:52:28 pm »

Преврћући моје старе забелешке нађем ТТ податке за аутомат М85. Овај аутомат је визуелно  и у основној конструкцији исти као М-92 само је у калибру 5,56.

Размишљао сам да ли то овде да напишем или у теми М92 (https://www.paluba.info/smf/pesadija/m92-%28yu%29-tj-krinkov-%28rusia%29/). Ипак сам се одлучио за ову тему, али ако сам погрешио нека уредник пребаци где треба:

Дакле неки подаци за аутомат  М-85 5,56 мм:

калибар 5,56мм метак СС-109
маса оружја3,2 кг
маса празног оквира за 20 метака 0,27кг
маса празног оквира за 30 метака 0,33кг
маса пуног оквира са 20 метака0,51кг
дужина са расклопљеним кундаком790мм
дужина са преклопљеним кундаком570мм
брзина гађања790мет/мин
енергија трзања4 џула
задњи нишан приклопни200 и 300м
« Last Edit: December 05, 2010, 08:06:01 pm by MOTORISTA, Reason: Sređena tabela » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #14 on: April 09, 2011, 03:42:41 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-95.JPG (24.51 KB, 519x390 - viewed 1814 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.