PALUBA
March 28, 2024, 04:37:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Zaboravljena puska Zastava M-80  (Read 78428 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #45 on: May 16, 2011, 03:03:31 pm »

Pa ime mu ni nije M-72, vec PM. Nigdje se on u pravilima ni ne spominje kao mitraljez, tako da ni nazivno nije u istoj klasi.
Tačno, naziv mu je PM, baš kao i M-84-vorki kada ne koristi tronožno postolje. Tada je i on "samo" PM, a neuporedivo je bolje oružje za svoju namenu od M-72. Pera i Džumba su to lepo i detaljno objasnili.
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #46 on: May 18, 2011, 07:27:36 pm »

Pa ime mu ni nije M-72, vec PM. Nigdje se on u pravilima ni ne spominje kao mitraljez, tako da ni nazivno nije u istoj klasi.
Tačno, naziv mu je PM, baš kao i M-84-vorki kada ne koristi tronožno postolje. Tada je i on "samo" PM, a neuporedivo je bolje oružje za svoju namenu od M-72. Pera i Džumba su to lepo i detaljno objasnili.

U prinicipu nije bitno, ali mislim da nisi u pravu. M84 je mitraljez, odnosno tako ga pravilo i formacija zovu bez obzira na postolje. On je mitraljez i kad nije na postolju, dok M53 jeste puskomitraljez, ako nije na postolju.

Ovo uz ogradu da sam pravilo imao u rukama zadnji put prije 20 godina.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #47 on: May 18, 2011, 07:36:15 pm »

I ja živeo u zabludi, da je M84 na postolju mitraljez, a na nožicam PM. Svakog dana u svakom pogedu..

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Snap1.jpg (100.86 KB, 648x368 - viewed 673 times.)

* Snap3.jpg (78.51 KB, 883x372 - viewed 570 times.)

* Snap2.jpg (81.77 KB, 777x727 - viewed 1022 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #48 on: May 18, 2011, 07:45:55 pm »

Materijalno knjigovodstvo ga prepoznaje kao puškomitraljez M-84...
Što se tiče M-72, to je puškomitraljez.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #49 on: May 18, 2011, 07:51:08 pm »

Kao što sam naslov priložene slike kaže....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* prc.jpg (44.41 KB, 772x1001 - viewed 645 times.)
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #50 on: May 18, 2011, 08:07:32 pm »

Ovo je iz 1998. dakle ispravno sam se ogradio.  Smiley

Inace, u JNA je to bio mitraljez i nije M-84 kao u ovoj naredbi, vec M84.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #51 on: May 18, 2011, 09:31:18 pm »

Ван теме... Раде, добро си ме подсетио на то да је Бранко Петковић био начелник Управе пешадије. Иначе, ко памти сахрану друга Тита он је једини мајор међу онима који су последњи носили ковчег. Био је на дужности Титовог ађутанта.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #52 on: July 26, 2013, 02:04:44 pm »

Zna li ko ista o ovoj pusci, vidim slabo je spominjete al ona postoji.  Grin
Ja mislim onako tehnicki gledano da nije uopste losa, ali bih ipak volio vas da cujem. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 111859_tmb_41675693_m80gq2.jpg (17.34 KB, 400x280 - viewed 2687 times.)

* 635822_01_mitchell_arms_zastava_308_ak_m_640.jpg (81.05 KB, 640x480 - viewed 445 times.)

* yugo.gif (42.04 KB, 402x258 - viewed 2218 times.)

* Zastava_M90.jpg (25.64 KB, 550x301 - viewed 1314 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #53 on: July 27, 2013, 07:10:10 am »

Eh, da si pogledao samo malo, video bi celu temu posvecenu ovoj pusci.

Spojeno sa orginalnom temom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #54 on: July 27, 2013, 01:54:21 pm »

Пушка и није била тако лоша. Заправо била је, барем на опитовањима, сасвим добра. Мислим да је она послужила као "основа" за развој М-21.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #55 on: July 28, 2013, 01:59:36 pm »

A ja sam bio ubijedjen da sam cijeli sajt pregledao i da je nisam nasao. 
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #56 on: December 01, 2014, 05:04:13 pm »

igrom slucaja  2001 godine  sluzeci rok  imao sam priliku da duzim m 80a  iskreno nikome nije bilo jasno zasto nas 2 duzimo ovu a svi ostali tadasnje m16

ne bitno iskreno ja licno nisam bio bas zadovoljan,  sad da li je puska ishabana , da li je duzena tokom rata  nemam pojma... vrlo cesto mi se znalo desavati da  mi zaglavljuje municija  onda imao sam problem sa spremnikom  znalo mi se desiti  da kad ga izvadim jednostavno sva municija poiskace ... ali otom po tom ...
ono sto mi je ostalo u lijepom sjecanju je da za razliku od PAP ili M 70  iz kojih sam imao priliku pucati , recoil na ovoj pusci je po mojoj slobodnoj ocjeni duplo ako ne i vise slabiji  ali i dalje puno jaci od  recoila na m16 .. takodjer rastavljanje i ciscenje  je bilo i dalje   brze i lakse nego na m16 .
a igrom slucaja sam se sjetio da je kundak  bio  ako ne i 4 cm visocije postavljen nego na  m70.

takodjer se sjecam da mi je neko pricao da je ovaj tim puske duzio tokom rata, jer je   oko 50tak oih pusaka ostalo u kasarni marsal tito nakon odlaska jna pa su se vrsile prepravke itd jer je bilo krivih cijevi nasjecenih  manja djelova itd...  i prema njegovoj prici puska je bila preciznija od m70  bez obzira na  nacin paljbe jedino sto za razliku od m70 nije bas trpila prljavstinu .....   e sad cu bas da se zarovim medju albume da vidim imam li slucajno sliku  a inace vojska i ratna zbivanja su mi toliko ogadila ne samo zivot i drustvo vec svaku vrstu nauruzanja ..... dok igrom slucaja   nedavno nisam nasljedio  tj bilo je il nasljedi il daj drzavi Cheesy a iskreno drzavi ne dam nista
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #57 on: December 03, 2014, 07:05:13 pm »

Malo je neobično to što pričaš, ali nije neverovatno da je neka od pušaka koje su bile u kasarni "Maršal Tito" u Sarajevu i služile za opitovanje, u kome sam sticajem okolnosti učestvovao (na strelištu u Pazariću), "preživela" i da je korišćena.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #58 on: December 03, 2014, 07:10:06 pm »

 znam da je neobicno  ali dosta ih je prezivelo   iako veliki broj  imao manu  manjak djelova nekima su  krivljene i pokusavano krivljenje cijevi  ali ih je bilo , ostalo ih je i u pazaricu a iono sto je izvuceno iz pazarica kasnije je uzeto na bradini kod konjica....  u marsalci su pronalazene sa cijevima iskrivljenim ... bilo je da su nasjecene bosnekom , kum mi je pricao da je bilo 10-20 komada da im je okidac odsjecen  i mnogobroje dr stvari koje smo radili jedni drugima Cheesy
a kada si kod pazarica Cheesy ne spominji mi ga zivotati

mada nisu bas ni sluzile radi municije  da ti iskreno kazem  ono sto pouzdano znam da je osposobljeno  nekolicina ( 10-30)  i za njih je bilo municije , a od ostalih su uzimati djelovi za druge  kalibra 7.62 ili prepravljani za ovaj kalibar

ali eto sad ti kazem  2001 godine sam na odsluzenju duzio ovu pusku Cheesy
« Last Edit: December 03, 2014, 07:58:09 pm by Рашо » Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #59 on: November 15, 2017, 12:30:26 pm »

Moj prvi susret sa ovom lepoticom iz Zastavine familije je bio u pripremi i u toku izvođenja TT Zbora nakon parade 9.Maja 1985.g.
Tada su na zajedničkom prostoru predstavljeni svi tekući radni zadaci VTI i Zastave u jednom povećem šatoru .
Prikazana je cela paleta naoružanja u kalibru 5,56x45mm i to AP M-80 PM M-82 i automat M-85.
AP i PM su prikazani u A izvedbi sa metalnim preklopnim i B sa drvenim kundakom a automat samo sa preklopnim kundakom.
Takođe je bila prikazana i za mene tada takođe novina u delu Zastave AP i PM u kalibru 7,62x51mm i oni su takođe bili u obe verzije.
Neposredno po završetku TT Zbora moja jedinica Inžinjerije je dobila radni zadatak u izradi strelišta u selu G.Sugubina gde su već po okončanju osnovnih zemljanih radova svakodnevno na testiranjima dolazili i iz ZCZastave a i iz TRZ Kragujevac u kome se isto vršila upucavanja oružja nakon remonta.
Tako sam imao i u praktičnom susret sa većinom pobrojanih oružja a već sledeće godine smo na početku sezone produžavali strelišnu stazu i uzdizali dodatno bočne hvatače pa sam opet imao i prilike da svašta iz asortimana Zastave i sam oprobam.Takođe sam tu na licinom mestu po odobrenju komandanta u slobodno vreme imao i pripremu za armijsko takmičenje u streljaštvu gde sam branio prethodne godine dobar rezultat a to su znali i majstori Zastave te su mi i kod njih u tunelu takođe otvorili pristup za vežbanje a tamo je tek bilo svega..
No ostao bi dužan da se ne osvrnem na sliku sa prve strane gde je Trpe okačio onaj M95A sa sićom od rednog broja koji je očito iz nulte serije pošto su mu zadnje dve cifre popunjene i manje od sto...Zasto i pretpostavljam da mu je dodat onaj kod A iako to ne bi trebalo da ima..
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.