PALUBA
March 28, 2024, 11:14:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nemačke podmornice u II Sv. ratu  (Read 78703 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #105 on: July 20, 2020, 10:14:11 am »



Quote
By some calculations, it had not been since the War of 1812 that the United States military had such a unique opportunity fall into its lap. Nearly 122 years after that conflict, at 11:09 on the 4th of June, 1944, the American hunter-killer Task Group 22.3 made contact with the German submarine U-505 near Cape Verde in the middle of the Atlantic Ocean. Following a brief skirmish in which the U-boat took fire from torpedoes, depth charges, and hedgehog mortars, the badly-damaged German vessel was forced to surface. The German crew took orders from their captain to abandon and scuttle U-505, but in the confusion that followed, it seemed that not all of the correct valves had been opened to totally flood the submarine. Instead, U-505 spun in a slow circle on the surface as its engine continued running and its rudder stuck in a deflected position.

The sailors of TG 22.3 quickly recognized the possibility of recovering secret documents and codes, and they boarded the German U-boat to seize whatever could get their hands on. Once in control of U-505, the Americans further realized that it wasn’t going to sink after all. Instead, they would claim a prize that had not been won in over a century and would tow the enemy submarine back to Bermuda. The feat, the capture of an enemy warship, would allow the United States to analyze the cryptic Enigma machines onboard and gain valuable intelligence that would bring the end of World War II one step closer...





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #106 on: July 29, 2020, 09:59:43 am »



Quote
Today, she’s permanently berthed in Laboe Naval Memorial, where she serves as a museum U-boat. VII-class submarines alarmed even Winston Churchill himself, and presented a substantial threat to Allied vessels in the Atlantic Ocean in the early 1940s. This is perhaps one of the world's most numerous classes of boats in terms of units built.
What military history can the U-995 submarine boast of?



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #107 on: August 01, 2020, 04:54:11 pm »



Quote
Two Finnish filmmakers and a team of international divers go in search of a WWII German U-boat and attempt to uncover the facts of a 60-year mystery. The U-479 went missing in November 1944, in the Gulf of Finland.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #108 on: October 22, 2020, 09:46:41 am »



Otkrivena podmornica iz Hitlerove izgubljene flote u Crnom Moru


Podmornica U-20 iz „izgubljene flote” Adolfa Hitlera iz Trećeg rajha snimljena je na dnu Crnog mora.

Na snimku sa dna mora vidi se podmornica prekrivena peskom, ribarskim mrežama, morskim algama i muljem. Leži na dubini od 20 metara, a otkrili su je ronioci u blizini severne obale Turske.

"U-20 je jedna od Hitlerovih izgubljenih podmornica. Ona je svedok Drugog svetskog rata u Sakarja Karsu. Moramo sačuvati ovaj deo istorije i pretvoriti podmornicu u turističku atrakciju za ronioce“, rekao je profesor Mehmet Emin Birpinar.

Podmornicu trenutno ispituju ronioci, ali je neće izvlačiti na površinu.

Još u februaru 2008. godine objavljene su informacije o potopljenim nemačkim podmornicama. Naučnici su precizno odredili lokacije U-20, U-19 i U-23. Prema njihovim informacijama, U-23 se nalazi na dubini većoj od 50 metara, pet kilometara od turskog grada Agve, a U-19 se nalazi na dubini od oko 500 metara, pet kilometara od grada Zonguldaka.

Podmornice su bile deo 30. flotile Krigsmarine. Tokom borbi potopljene su još tri podmornice.

Britanski Telegraf nazvao je 30. flotilu Krigsmarine „Hitlerovom izgubljenom flotom“. Društvo pomorske arheologije navelo je da su podmornice veoma značajno otkriće, jer su zapečaćene i treba ih idealno sačuvati unutra, kao jedinstvene primere tehnologije iz Drugog svetskog rata.

Podmornice su potopljene 1944. godine kada su se sovjetske trupe približile rumunskoj luci Konstanci, gde se tada nalazila glavna pomorska baza Rumunije, koja je tada bila na strani zemalja Hitlerove koalicije.


izvor





Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #109 on: April 19, 2021, 04:40:13 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #110 on: September 24, 2021, 01:27:01 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #111 on: October 09, 2021, 11:48:15 am »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #112 on: October 10, 2021, 06:47:49 pm »

Quote

In January 1942, a single German U-boat successfully got close enough to New York City to take film of Manhattan skyscrapers. This is the story of U-123's daring mission as part of Operation Drumbeat along the east coast of the United States.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #113 on: December 17, 2021, 08:32:31 am »

Quote

Today we take a look at the Kriegsmarine's efforts to get U-Boats to the Black Sea, how they got there, why they sent them and what effect they had, with special guest Military History Visualized


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #114 on: January 08, 2022, 08:19:03 pm »

Šta imaju podvodni. Šta jedu astronauti, polarni istraživači i podmornici

Zahvaljujući romanu Lothara-Günthera Buchheima i istoimenom filmu Wolfganga Petersena "Das Boot", koji je objavljen 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća, interesovanje za akcije njemačke podmorničke flote u Drugom svjetskom ratu naglo porasla. Ljubitelji istorije počeli su imati mnogo pitanja ne samo o vojnim operacijama, već io životu podmorničara. Posebno je zanimljiva tema ishrane posade, selekcije i skladištenja na podmornici u uvjetima dugih putovanja hrane, uključujući i one bez kojih čovjek ne može dugo. Zašto su njemački ronioci sa sobom ponijeli svježi hljeb, koji je u uvjetima visoke vlažnosti brzo postao pljesniv, a ne krekere koji su se duže čuvali?

Problemi sa snabdevanjem

Nemci su bili odlični u snabdevanju svojih podmornica hranom. Nakon uspostavljanja njemačke hegemonije u Evropi, proizvodi su dopremani u podmorničke baze iz Francuske, Danske, Portugala, Španije, Italije itd. Na put su čamci nosili svježe i kuhano meso, svježe povrće i voće, sir, med, čokoladu, suvo meso, sokove, razne konzerve i još mnogo toga. Postojao je samo jedan problem - tokom pješačenja, u uslovima loše ventilacije i visoke vlažnosti, svježa hrana se brzo kvarila. Kao rezultat toga, podmorničari su morali sjediti na konzerviranoj i vitaminskoj dijeti - što je putovanje bilo duže, to je bilo gore s hranom.

Općenito, hrana njemačkih podmorničara bila je vrlo raznolika i ne lišena delikatesa.

Čamci su bili snabdjeveni namirnicama i hladnjacima, ali kada je izdavala tehničke zadatke projektantima podmornica u miru, komanda njemačke ratne mornarice teško je mogla zamisliti da će čamci srednje veličine tipa VII djelovati na obalama Sjedinjenih Država, Afrike i Karibi, i veliki čamci tipa IX - u Indijskom okeanu.

Za vrijeme rata bilo je potrebno improvizirati, prilagođavati se situaciji, što je zahtijevalo povećanje autonomije čamaca. Podmornice su dobivale namirnice na moru od plovila za opskrbu, otišle u luke Španjolske kako bi popunile zalihe, zatim su se pojavile "kave novca" - transportni čamci serije XIV. Međutim, to nije u potpunosti riješilo problem. Hrana je bila pokvarena, zasićena različitim mirisima - generalno, gurmani delikatnog gastronomskog ukusa nisu imali nikakve veze sa "sedmicom" ili "devetkom".

Kako je izračunata zaliha hrane posade

Pri tome je vrlo važna bila uloga dva člana posade podmornice – trećeg časnika straže (ili navigatora) i kuhara, koji su bili zaduženi za pripremu namirnica. Kok, ili, kako su ga podmorničari zvali, "zabuna" (smutje, smut - što se otprilike može prevesti kao podrugljiv "prljav", "ološ"), bio je osoba sa posebnim statusom na brodu. Morao je ne samo dobro kuhati, već i imati talenat ugostitelja kako bi sastavio jelovnik za svaki dan putovanja.

Za utovar namirnica zadužen je kuhar čamca U 604. U prvom planu, konzerve konzerviranog voća (lijevo). Brojne kobasice i šunke vise sa plafona kupe, uz opremu (desno)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na osnovu okvirnog trajanja putovanja, napravljena je kalkulacija količine i asortimana proizvoda koje je navigator nabavio u skladištu. Nakon toga, namirnice su ukrcane na čamac pod nadzorom navigatora i mašinskog inženjera na mjestima koja su bila najpogodnija za skladištenje. Postavljanje hrane na brod oduvijek je slijedilo tri osnovna pravila:

1. Proizvodi su morali biti postavljeni i osigurani kako ne bi pali ili se raspršili prilikom manevriranja čamca i njegovog napada dubinskim bombama.

2. Namirnice su morale biti raspoređene ravnomjerno po cijelom čamcu kako se ne bi stvarao trim ili ga sveo na najmanju moguću mjeru, pri čemu je trebalo uzeti u obzir potrošnju hrane. Dnevno konzumirana hrana je vagana kako bi mašinski inženjer mogao nadoknaditi njihovu težinu balastom.

3. Postavljanje proizvoda nije trebalo da ometa slobodan pristup svim otvorima i ventilima.

Glavni prostori za skladištenje namirnica bili su pramčani, krmeni i elektromotorni odjeljci, i to je bilo logično. Bilo je nemoguće bilo šta pohraniti u odjeljku za dizel, jer bi proizvodi brzo postali zasićeni mirisom dizel goriva, poznatog po svojoj sveobuhvatnoj sposobnosti. Ni u kom slučaju nije bilo moguće zatrpati centralnu poštu, jer ovo mjesto upravljanja brodom, u stambenim prostorijama oficira i predradnika, ne bi moglo primiti mnoge, a svi prolazi su morali ostati slobodni.

Kutije za voće u pramčanom dijelu U 295 su u blizini torpeda. Natpis "Nantes" je jasno vidljiv - okolina francuskog Nanta je do danas poznata po svojim voćnjacima jabuka
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovako je izgledala opskrba namirnicama na brodu tipa IXC sa posadom od 55 ljudi sa obračunom hrane za period od 12 sedmica. Čamac je bio natovaren hranom i pićem težim od 12 tona (12 583 kg), uključujući:

svježe i kuhano meso - 224 kg
kobasice - 108 kg
mesne konzerve - 2180 kg
riblje konzerve - 150 kg
svježi krompir - 1750 kg
ostalo povrće - 1555 kg
limuni - 416 kg
sveže voće - 300 kg
svježa jaja - 270 kg
puter - 50 kg
sir - 50 kg + 65 kg (tvrdi i prerađeni)
kafa - 60 kg
čaj - 3 kg
mlijeko - 784 kg
svježi hljeb - 456 kg
hljeb u konzervi - 660 kg

"Uzmite hleb za večeru u umerenim količinama..."

Hljeb na podmornici bio je neophodan proizvod, a s njim su postojali i posebni problemi skladištenja. Nesumnjivo, u ovakvim uslovima, rešenje problema bi bila upotreba krekera, koji se mnogo duže čuvaju, ali gube na ukusu hleba i dugotrajnom upotrebom izazivaju probavne smetnje, pa su Nemci problemu pristupili na drugačiji način. . Koristili su svježi kruh, koji je od podmorničara dobio zanimljiv nadimak "zec". Poznati njemački podmorničarski as Reinhard Suhren je o tome napisao:

“Najveći problem je bio hljeb. Okačili smo ga u mreže kako bismo mu omogućili protok zraka, ali se ipak nakon nekog vremena pokvario, počeo je pljesniviti i izgledao je kao bijeli i pahuljasti zec, jer je bio prekriven sa dosta plijesni. Odrezali smo ga koliko je bilo moguće i jeli kruh. Kada je planinarenje trajalo više od četiri sedmice, ishrana je postala problem i nije bilo lako održati tim zdravim.”

Kuvar "prevari" pripremu hrane u skučenoj kuhinji njemačke podmornice (lijevo). Jelo na gornjoj palubi njemačke podmornice. Fotografija snimljena prije rata (desno)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osim svježeg kruha, bilo je i hljeba iz konzerve, ali kakvog je kvaliteta? Na ovo pitanje je odgovorio vrlo neobičan svjedok. Dana 21. novembra 1942. godine, U 163 je potopio britanski trgovački brod Empire Starling, a zatim je ukrcao kapetana Erica Moncktona kao ratnog zarobljenika. Nakon toga, Monckton je ostavio radoznala sjećanja na svoj boravak na U 163, uključujući hranu:

"Doručak se služio u sedam ujutro i sastojao se od mliječne supe, kafe i keksa ili kruha i džema. Hleb je čuvan u hermetički zatvorenim cilindričnim teglama prečnika oko 10 cm i dužine 23 cm. U ovom obliku bio je vrlo dobro očuvan i, možda, bio samo malo suv."

Kao rezultat toga, sistem snabdijevanja se čini sasvim logičnim. Zalihe hljeba na podmornici podijeljene su na dva gotovo jednaka dijela, koji se sastoji od svježeg i konzerviranog kruha. Svježi hljeb, naravno, nije dugo sjedio, a trudili su se da ga pojedu što je prije moguće. Nakon što je svježi kruh pojeden ili postao neupotrebljiv, na brodu je još uvijek bila prilično velika zaliha konzerviranog kruha, čija je upotreba bila strogo ograničena.


Pranje suđa na podmornici nakon jela (lijevo). Sudeći po vegetaciji na licima podmorničara, putovanje ne traje prvih nedelju dana, a nikome ne smeta da jelovnik upotpuni svježom ribom. Na fotografiji kolje ajkulu na palubi njemačke podmornice (desno)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako pogledate jelovnik posade broda U 93, koji je sastavio kuhar za četvrtu sedmicu krstarenja (12-18. januara 1942.), postaje jasno da se kruh za „stolom“ servirao dva puta dnevno ( nije jasno čime se objašnjava izostanak večere u četvrtak - da li je bio na meniju zbog previda, ili je to bio službeni "postni dan"):

ponedjeljak:

doručak: kafa, hljeb, svinjska mast

ručak: sočivo i kobasice, šljive

večera: čaj, puter, hljeb, razne kobasice i meso

utorak:

doručak: kafa, buns, puter, džem

ručak: supa, svinjetina, krompir, povrće

večera: čaj, puter, hljeb, razne kobasice

sreda:

doručak: kukuruzne pahuljice, buns, puter

ručak: poširana jaja, spanać, krompir, kajsije

večera: čaj, puter, hljeb, jezik, kobasica, sir

četvrtak:

doručak: kafa, hljeb, puter, džem, sir

ručak: kiseli kupus, svinjska kolenica, pirjane jabuke

petak:

doručak: kafa, puter, hljeb, jaja

ručak: supa, gulaš, krompir, breskve

večera: čaj, puter, hljeb, razne kobasice

subota:

doručak: kafa, puter, hljeb, džem

ručak: supa sa rezancima, govedina, puding

večera: čaj, puter, hljeb, hladno meso

nedjelja:

doručak: kafa, hljeb, jaja, puter

ručak: svinjetina, kupus, jagode i kajmak

večera: čaj, puter, šunka, hljeb, kobasica

Vrijedi napomenuti da su njemačke podmornice imale priliku dobiti svježe ispečeni kruh upravo u moru, na susretu s "kravama muzarima" - ove su bile opremljene električnim pećnicama za pečenje kruha. Tako je u izvještaju o prvom krstarenju transportnog U 459, vodećeg čamca XIV projekta, rečeno:

“Za oko 10 sati rada na brodu se može ispeći oko 80 kg svježeg kruha. Oko 800 ovih hljebova ispečeno je noću, prebačeno u čamce i rado prihvaćeno od strane posade. Osim toga, za vlastite potrebe pripremamo oko 250 hljebova. Pečeni raženi hleb je hranljiv, odličnog je ukusa i dobro se čuva..."

Fotografija snimljena sa U 604 u februaru 1943. pokazuje sastanak s kravom U 459 u sjevernom Atlantiku kako bi se popunile zalihe, uključujući namirnice.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navedenom treba dodati da je svaki borbeni čamac imao svoju zalihu od 300 kilograma tijesta, kao i keksa - očito je da krekeri nisu bili potrebni podređenima admirala Donitza.

Izvor: CLICK


* 001.jpg (503.75 KB, 805x600 - viewed 3 times.)

* 002.jpg (484.28 KB, 805x600 - viewed 0 times.)

* 003.jpg (492.29 KB, 805x600 - viewed 0 times.)

* 004.jpg (449.84 KB, 805x600 - viewed 1 times.)

* 005.jpg (406 KB, 805x600 - viewed 0 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #115 on: January 13, 2022, 03:58:09 pm »



Quote
The Sunken Mystery Of The Lost U-Boat 455

A mysterious lost WWII submarine, German U-boat U-455 is discovered off the coast of Italy at 120 meters deep. For Lorenzo del Veneziano, an underwater marine archaeologist, it's an amazing sight. The U-boat is intact. It stands almost vertically at the bottom of the sea, its hull stuck in the sediment. What is the story of this ship? The history of U-455 and cause of the sinking are revealed.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #116 on: February 22, 2022, 07:31:18 am »

Fotografija sa tornja U-96.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Das Boot U-96.jpg (1026.31 KB, 2362x1565 - viewed 2 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 24 queries.