PALUBA
March 28, 2024, 03:26:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Nemačke podmornice u II Sv. ratu  (Read 78699 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #30 on: June 09, 2008, 01:28:01 pm »

Quote
Ne secam se tacno naziva konvoja...

PQ-17
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #31 on: July 24, 2008, 01:59:45 pm »

Sta da ocekujes od podmornice koja je trebalo da ima 6 clanova, potom smanjeno na 3 a na kraju samo dvojica. Bar su mogli da igraju sah. Cheesy Type 202 je bila namenjena za patrole oko same obale - pa deplasman joj je bio "celih" 100 tona.


Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #32 on: July 25, 2008, 07:39:24 am »

Quote
Sta da ocekujes od podmornice koja je trebalo da ima 6 clanova, potom smanjeno na 3 a na kraju samo dvojica. Bar su mogli da igraju sah. Cheesy Type 202 je bila namenjena za patrole oko same obale - pa deplasman joj je bio "celih" 100 tona.

Uh, izvinjotina! Nije Type-202, već Type-205, i to baš ova, na slici u Technikmuseum Speyer:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (120.49 KB, 800x600 - viewed 183 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 08:40:54 am by bozo13 » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #33 on: July 26, 2008, 01:18:17 pm »

Hvala na iscrpnom odgovoru. Znači njemu dizel motor služi samo za pokretanje agregata za dopunu akumulatora strujom, nema ono što sam gledao u Das Bootu. Smiley

Imam još jedno pitanje koje proističe iz ovog. Da li je nekako rešeno to da dizel generator (mislim na savremenijim podmornicama) mogu da rade i kada je podmornica dublje pod vodom, a ne samo kada je u šnorkel ili površinskoj vožnji.

Napraviću jedno jako grubo poređenje, tenk kada je u savlađavanju vodene prepreke do pet metara dubene, sve vreme prelaska vodene prepreke mu motor radi potpuno isto kao i na suvom, samo pod duplo jačim obrtajuma, pa reko možda je tako nešto ipak moguće i na podmornicama sa dizel generatorom.

Hvala još jednom, sada su mi dosta jasnije neke stvari.
« Last Edit: July 26, 2008, 04:39:59 pm by Broker » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #34 on: July 26, 2008, 01:59:21 pm »

Može ukoliko se umesto vazduha koristi koncentrovani hidrogen peroksid. Prvi je eksperimentisao, a ko bi drugi nego Nemci u Drugom svetskom ratu, gosn Walter.
Može da se primeni i zatvoreni sistem dizel motora, kada se za sagorevanje koristi tečni kiseonik (i ne samo on, već i argon i ostali elementi).
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #35 on: July 26, 2008, 02:09:12 pm »

Predpostavio sam da je moguće, samo nisam znao način.

Pa koliko se često upotrebljavaju takvi motor generatori pod vodom u praksi, i jel se podrazumeva da svaka podmornica u današnjem vremenu ima i tu mogućnost. Naravno kada to pomenem , mislim na razvijenije RM pojedinih zemalja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #36 on: July 26, 2008, 02:28:03 pm »

Kineska Type 041 Yuan, špansko francuska Scorpène, nemačka Type 209-1400mod, nemačka Type 212, Type 214, ruska Amur klasa, japanske Asashio, Sōryū klasa, švedske Gotland i Södermanland klasa...

Neke klase su i modifikovane da koriste takav pogon, koji je inače razvijen u više vrsta (sistem Stirling, upotreba gorivih ćelija itd.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #37 on: July 26, 2008, 04:37:58 pm »

Hvala na iscrpnom odgovoru, danas sam definitivno nešto novo saznao o mojim omiljenim podmornicama. Smiley

Znači da ostajanje pod vodom na pomenutim podmornicama je dosta produžen od podmornica na konvencionalni pogon dizel generatorom. Gledao sam u jednom dokumentarcu da je danas na nekim podmornicama u upotrebi i sistem za preradu vazduha, tako da podmornica koja nije na nuklerani pogod takođe danas može dugo ostati u vodama zaronjene, ali im je ipak vek boravka na vodi van luke kraći (ovo iznosim moje skromno i laičko razmišljanje, a Vi me ispravite ako grešim) od nuklearne podmornice, zbog dopune gorivom.

Kada smo već kod nuklearnih podmornica, znam da im njihov pogon na nuklerna goriva omogućava veliki vek boravka u vodi van matične luke, ali da li se i na koliko vremena reaktor otvara, (ili možda nema potrebe otvarati reaktor) radi uklanjanja otpada od istrošenog goriva i dopune novim zalihama goriva.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #38 on: July 26, 2008, 05:24:38 pm »

Vreme izmedju otvaranja reaktora meri se u godinama, mislim. Koliko se sećam na Nimitzu je bilo oko 10 godina (tako sam negde našao podatak).
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #39 on: September 08, 2008, 11:37:57 am »

mozda nije vezano za ovaj topic, mislim da je 94-te ili 95-te  u nedeljnoj emisiji dozvolite da se obratimo ili kako se tad zvala snimljen dolazak P-831 sa voznje i nesto o zivotu na podmornici. dali neko ima taj snimak.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #40 on: September 09, 2008, 04:00:54 am »

Koliko se sećam na Nimitzu je bilo oko 10 godina (tako sam negde našao podatak).
Ja sam čuo da je ovo vreme duplo duže, tj. čak 20 godina između "tankanja" broda.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #41 on: September 09, 2008, 09:31:19 am »

Prema podacima koje sam ja iskopao na netu, proces zamene nuklearnog goriva se obavlja jednom u 25 godina, i zove se RCOH - Refueling and Complex Overhaul, znaci zamena goriva i sveobuhvatni remont. http://www.nn.northropgrumman.com/capabilities/rco.html
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #42 on: March 06, 2009, 03:38:32 pm »

Kako izgleda površinska vožnja podmornicom u olujnom moru? Kako su se recimo osjećali njemački podmorničari u patruljiranju Atlantskim oceanom tokom II. svetskog rata?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #43 on: March 06, 2009, 08:01:31 pm »

Pogledaj film "Das Boot" i sve će ti biti jasno. Wink
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #44 on: March 06, 2009, 10:51:50 pm »

Pogledaj film "Das Boot" i sve će ti biti jasno. Wink

Na mostu su komandant i kdir 1. i 4. BO. Njih dva trpe udare vjetra i talasa mora u lice.Katkad koji talas pokrije i most. Ostali dolje znaju samo za valjanje a osjetljiviji povracaju.
Na jednoj voznji pri moru od oko 8 bofora i na dubini od 50m se osjeca valjanje.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.