PALUBA
April 17, 2024, 12:00:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Vršačka kula  (Read 33695 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: February 03, 2014, 01:32:26 pm »

Na poleđini fotografije zapisano: "Izlet Učiteljske škole kod kule na brdu. Vršac 1. XII 1938. godine."


* Vršačka kula 1938_izlet učiteljske škole.jpg (176.77 KB, 1024x727 - viewed 161 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #16 on: February 10, 2014, 06:08:44 pm »

Razglednica kule kod Vršca iz 70-tih ili 80-tih godina, izdanje NIP "Književne novine" iz Beograda. Fotografisao: D. Knežević.





* Vršačka kula_razglednica.jpg (165.39 KB, 592x900 - viewed 148 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #17 on: July 21, 2014, 04:29:12 pm »

Kula na razglednici sa kraja 60-tih.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 006.jpg (1813.4 KB, 3460x2152 - viewed 122 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #18 on: July 26, 2014, 07:28:18 am »

Kula na razglednici sa kraja 60-tih.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo dvije malo "novije" fotografije Vršačke kule, same i šira fotografija na kojoj se vidi i repetitor. Temelji kule bili su na žalost oštečeni
tijekom bombardiranja 1999. Čuo sam da se planira repetitor premjestiti jer se ne uklapa u izgled kule i okoline, a i dijelom zaklanja pogled
sa kule u smjeru grada.


* Vršac kula u rekonstrukciji.jpg (248.07 KB, 1293x802 - viewed 139 times.)

* Vršačka kula i repetitor .jpg (254.49 KB, 1200x779 - viewed 121 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #19 on: September 01, 2014, 08:06:14 pm »

Ipak i dalje izgleda impozantno ako se poredi npr. sa vrdničkom kulom, koja je obična ruševina.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #20 on: September 05, 2014, 06:23:13 am »

Ipak i dalje izgleda impozantno ako se poredi npr. sa vrdničkom kulom, koja je obična ruševina.

Pa zaista dominira cijelim krajem. Prije par dana sam išao vlakom iz Temišvara u Vršac i dalje za Beograd i kula se vidi još dobrahno sa
Rumunjske strane. Postavit ću dvije fotografije snimljene iz vlaka na prilazu samoj granici uz zumiranje od 5 puta pa oštrina možda i nije
baš najbolja.

Nadam se da je i iznutra uređena, svaki put sam u Vršcu samo u tranzitu i za sat vremena pauze stignem samo do groblja i nazad (da
pripalim svijeće za rodbinu) i ne stignem se ispentrati gore. Morati ću jedan dan nekako izdvojiti cijeli samo za izlet u Vršac i na kulu.


* Vršačka kula pogled iz vlaka sa Rumunske strane 1.jpg (582.96 KB, 2404x1803 - viewed 113 times.)

* Vršačka kula pogled iz vlaka sa Rumunske strane 2.jpg (591.12 KB, 2434x1826 - viewed 173 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #21 on: September 05, 2014, 08:05:38 am »


Pozdrav @zpetrov 9 !

Imamo mi još nekoliko sličnih zanimanja-interesovanja.Hvala @Drednought-u za ovaj topik!

Nekoliko puta sam boravio gore zbog posla.Istina ni ja nisam pogledao iznutra Kulu jer sam bio sa određenim zadatkom,pa nisam ni stigao.
U zgradi ispod kule bilo je nekoliko TV i FM predajnika(zbog ravnopravnosti jezika),te link prema Rumuniji i unutrašnjosti naše države.Preko ovog linka su prenošeni događaji iz Rumunije(Čaušesku-smjena).U građanstvu se koristi termin repetitor,ali nisam siguran da li je adekvatan jer bi se to moglo odnositi  na taj dio linkovskih veza,no tu su se nalazila i nekoliko TV i radijskih predajnika,pa smo mi to nazivali predajnici Vršac,koji je služio za pokrivenost TV i Radijskim kanalom tog područja APV.

Inače pored same Kule,ja bih istakao da se nekada nije moglo do nje doći kolima nego jedan dio pješke.Usput se moglo vidjeti niz vinograda,što znači dobra vina i loze-komovice.Ova komovica je jedina vrsta alkoholnoh pića sa 50% alkohola a pravi poznavaoci rakije znaju da je dobra rakija između 47 i 52% što jedino ona ispunjava,pošto su sva alk.pića u prodaji do 45%.
Ja je pripremam i danas tako što je napunim sa onim dugim pakovanjem suhih kajsija sitno iseckani da ubiju miris komovice.Trebalo bi to da odstoji ali ja to koristim ujutro čašicu dvije (a nekad i tri),uz kafu dok se ne razbudim kao lijek da bi excajtovao krvožilni sistem.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #22 on: September 05, 2014, 11:08:02 am »


Pozdrav @zpetrov 9 !

Imamo mi još nekoliko sličnih zanimanja-interesovanja.Hvala @Drednought-u za ovaj topik!

Nekoliko puta sam boravio gore zbog posla.Istina ni ja nisam pogledao iznutra Kulu jer sam bio sa određenim zadatkom,pa nisam ni stigao.
U zgradi ispod kule bilo je nekoliko TV i FM predajnika(zbog ravnopravnosti jezika),te link prema Rumuniji i unutrašnjosti naše države.Preko ovog linka su prenošeni događaji iz Rumunije(Čaušesku-smjena).U građanstvu se koristi termin repetitor,ali nisam siguran da li je adekvatan jer bi se to moglo odnositi  na taj dio linkovskih veza,no tu su se nalazila i nekoliko TV i radijskih predajnika,pa smo mi to nazivali predajnici Vršac,koji je služio za pokrivenost TV i Radijskim kanalom tog područja APV.

Inače pored same Kule,ja bih istakao da se nekada nije moglo do nje doći kolima nego jedan dio pješke.Usput se moglo vidjeti niz vinograda,što znači dobra vina i loze-komovice.Ova komovica je jedina vrsta alkoholnoh pića sa 50% alkohola a pravi poznavaoci rakije znaju da je dobra rakija između 47 i 52% što jedino ona ispunjava,pošto su sva alk.pića u prodaji do 45%.
Ja je pripremam i danas tako što je napunim sa onim dugim pakovanjem suhih kajsija sitno iseckani da ubiju miris komovice.Trebalo bi to da odstoji ali ja to koristim ujutro čašicu dvije (a nekad i tri),uz kafu dok se ne razbudim kao lijek da bi excajtovao krvožilni sistem.

Poz.


Kada sam zadnji puta bio na kuli s autom se moglo doći samo do podnožja, a onda se je vrlo strmom stazom išlo pješice uzbrdo, ali to je
bilo davno negdje krajem sedamdesetih. Sječam se da je pokojni otac sa našim starim dobrim  "tristačem" probao ići po stazi uzbrdo ali s
nas četvero unutra nije išlo. Inače Vršac je uvijek bio poznat po vinogradima, pokojna majka je o njima puno pričala i naravno uvijek je
hvalila svoj Vršac, pa i kao svi mi koji volimo svoj rodni grad.

Kula tada nije bila pokrivena, bar mi se tako čini.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #23 on: September 05, 2014, 12:09:58 pm »


Zadni puta sam bio tamo prije bombardovanja (možda i koju godinu),niti ja se ne sjećam da li je Kula bila pokrivena ili ne.Mislim da nije,ali smo mi mogli otići do gore jer ja bila izgrađena cesta.
Mnogi i Vojvođani ne znaju da je tu kod Vršca najviši vrh u Vojvodini jer misle da je Fruška Gora najviša planina,naročito ako stanu na ludaju(tikvu-bundevu).
Znam da je tada oštećen bio i taj antenski stub.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #24 on: November 14, 2014, 09:00:44 am »


Zadni puta sam bio tamo prije bombardovanja (možda i koju godinu),niti ja se ne sjećam da li je Kula bila pokrivena ili ne.Mislim da nije,ali smo mi mogli otići do gore jer ja bila izgrađena cesta.
Mnogi i Vojvođani ne znaju da je tu kod Vršca najviši vrh u Vojvodini jer misle da je Fruška Gora najviša planina,naročito ako stanu na ludaju(tikvu-bundevu).
Znam da je tada oštećen bio i taj antenski stub.

Poz.

Evo još dvije fotografije Vršačke kule iz nekadašnjih vremena. Tu je i jedna mapa staze za rekreativce, kao KT2 je sama Vršačka kula. Na
njoj se vide i nadmorske visine ostalih vrhova Vršačkog brijega, pa tko je za rekreaciju i blizu Vršca je može se zaputiti tim stazama.


* Vršačka kula nekada 1.jpg (165.38 KB, 1007x641 - viewed 137 times.)

* Vršačka kula negdje oko 1980.jpg (274.61 KB, 1100x825 - viewed 137 times.)

* Vršačka kula-transverzala-mapa za rekreativce.jpg (117.45 KB, 730x416 - viewed 138 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #25 on: March 07, 2015, 04:48:13 pm »

Zanima me da li postoji neki autobus javnog gradskog prijevoza ili privatni prijevoznik koji vozi do blizine kule? Ili je moguće samo sa
taksijem, jer nikad baš nemam dovoljno vremena za pješaćenje gore i dolje i ako bi to bio lijep izlet.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #26 on: July 19, 2015, 02:03:09 pm »

Evo prije par dana sam bio u Vršcu da potražim neke dokumente za djeda  baku i obiđem grobove, pa sam tak uz maksimalno zumiranje
bacio i jedan snimak iz centra na Vršačku kulu. Kao i uvijek sve u žurbi i tako opet nisam stigao do nje.


* Vršačka kula u daljini 13 07 2015.jpg (1362.75 KB, 3264x2448 - viewed 110 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #27 on: July 28, 2015, 04:17:12 pm »

Prelistavajući stare fotografije u dokumentaciji ostaloj od pokojnog oca pronašao sam i ovu fotografiju kule snimljenu sada daleke 1956.


* Vršačka kula 1956.jpg (128.73 KB, 508x817 - viewed 136 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #28 on: July 28, 2015, 04:20:21 pm »

Prelistavajući stare fotografije u dokumentaciji ostaloj od pokojnog oca pronašao sam i ovu fotografiju kule snimljenu sada daleke 1956.

I još jedna, eto stiže JRM i na Vršački breg te 1955. godine. Ispred i/ili ispod kule se vidi kao neki motel ili nešto slično.


* KP i TP u pozadini Vršački breg 1955.jpg (68.06 KB, 443x656 - viewed 137 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #29 on: March 15, 2016, 10:19:00 pm »

Prelistavajući stare fotografije u dokumentaciji ostaloj od pokojnog oca pronašao sam i ovu fotografiju kule snimljenu sada daleke 1956.

I još jedna, eto stiže JRM i na Vršački breg te 1955. godine. Ispred i/ili ispod kule se vidi kao neki motel ili nešto slično.

Izgleda da se svi zajedno slabo penjemo na brda i bregove, pa nam ova tema o Vršačkoj kuli nekako stagnira. Možda pronađem neku od
fotografija pa da je malo probudim, kada se na žalost ne mogu sam tamo prošetati da snimim trenutno stanje.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.