PALUBA
April 23, 2024, 09:36:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Srednjevekovni utvrđeni grad Dobor  (Read 1504 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: December 16, 2020, 03:12:53 pm »




Srednjevekovni utvrđeni grad Dobor


Dobor je srednjevekovni utvrđeni grad u donjem toku reke Bosne severno od Doboja, u blizini Modriče na izlazu tesnaca između planina Trebave i Vučijaka. Nalazio se na teritoriji srednjevekovne župe Nenavište, oblast Usora.

Proglašen je za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.


Istorija

Podigao ga je 1387. godine hrvatski ban Ivaniš Horvat, na temeljima još starije tvrđave iz XIII veka, da bi poslužio kao oslonac pri upadima u Slavoniju i Mačvu. Tokom osamdesetih godina 14. veka u Hrvatskoj je izbilo nezadovoljstvo protiv centralističke politike kralja Žigmunda. Na čelu nezadovoljnika su stajali braća Pavao (zagrebački biskup) i ban Ivaniš Horvat.

Bosanski kralj Tvrtko I iskoristio je navedeno nezadovoljstvo, pomažući pobunjenima i na taj način pridobiti gotovo svu Hrvatsku južno od Velebita zajedno sa primorskim gradovima. Godine 1389. proglasio se kraljem Hrvatske i Dalmacije.

U to vreme (između 1387 – 1390. godine), sklonila su se braća Horvat, kao Tvrtkovi saveznici u Dobor i u njemu ostali i nakon njegove smrti, poslije 1391. godine, nastavljajući borbu protiv Žigmunda iako se naslednik Tvrtka I kralj Dabiša morao 1393. godine u Đakovu dogovoriti sa Žigmundom oko bosanske krune.

Prema obavezi koju je Dabiša primio pod Doborom 1394. i koju je prihvatio jedan deo bosanske vlastele, trebalo je da se Žigmund Luksemburški kruniše za kralja Bosne. Te godine Žigmund je preduzeo pohod na Horvate, zauzeo i spalio Dobor, a braću Horvate uhvatio i kaznio. Iz tog pohoda je Žigmmundova povelja pisana 15. jula 1394. in descensu nostro campestri sub castro Dobor vocato (u vojnom kampu pod gradom zvanim Dobor). Kako Žigmund nije dobio bosansku krunu preduzeo je u vremenu od 1398. do 1408. godine pet vojnih pohoda na Bosnu (dva 1398., te 1406., 1407. i 1408).

U darovnici koju je 17. februara 1401. godine izdao Žigmund nadbiskupu Ivanu Kanjiškom i njegovoj braći za vernu službu između 1389. i 1397. godine u kojoj se navodi da su njegovi tj. Žigmundovi neprijatelji u granicama njegove zemlje sagradili i opremili grad Dobor. Žigmund je došao na vlast 1387. godine, što znači da su braća Horvat, negde početkom njegove vladavine, između 1387. i 1394. godine, kada je Žigmund zauzeo i popalio ovo utvrđenje, dobili Dobor od kralja Tvrtka I tu podigli nove utvrde.

Na čelu otpora protiv Žigmunda stajao je vojvoda Hrvoje Vukčić Hrvatinić u čijem su posedu neko vreme bili obližnji Jakeš i Modriča. Dobor je verojatno bio u kraljevskom domenu, o čemu govori činjenica da je Tvrtko I dozvolio braći Horvatima da se sklone u Dobor. U povelji od 1. augusta 1406. godine, kojom Žigmund daruje braću Gorjanske za zasluge u vremenu od 1386. do 1403. godine, takođe se spominje razaranje Dobora 1394. godine. Bosansko plemstvo nezadovoljno ugrofilskom politikom kralja Dabiše, izabralo je za kralja Tvrtka II. To je izazvalo Žigmunda da se ponovo uplete u događaje u Bosni.

U bici pod Doborom u jesen 1408. godine bosanska vojska je poražena, a po naređenju Žigunda pobijeno je preko stotinu bosanskih plemića. Dva dokumenta datirana 26. maja i 5. juna 1408. dokazuju Žigmundovo prisustvo sub castro nostro Dobor. Nakon ovog rata, priznao je Ostoja, koji po drugi put postaje bosanski kralj, Žigmundovu vrhovnu vlast. Međutim, zbog otpora Bosanaca rat se nastavio 1410. i 1411. godine kada je Žigmund zadržao severne oblasti Usoru i Soli, a Ostoja je kao vazal vladao u pravoj Bosni i Humskoj zemlji.

U novom ratu 1415. godine porazom od Osmanlija kod Makljenovca (Doboj), Žigmund se povukao iz Bosne u kojoj je izgubio Usoru i Soli i više se nije jače uplitao u bosanske prilike. U jeku turskih prodora, 1449. godine, u Dobor Gradu održava se veće bosanskog kralja Stjepana Tomaša s mačvanskim banom Ivanom od Korođa kako bi dogovorili zajednički otpor janjičarskim četama. 13. juna 1457. godine, kralj Stjepan Tomaš se tu sastao i s izaslanicima rimskog pape i Mletaka u nadi da će i srednja Evropa pomoći obrani Bosne.

Pismom od 13. juna 1457. godine iz Dobora je javio Petar Tomasi, mletački poslanik, da je kralj Stjepan Tomaš odlučio prekinuti vazalni odnos prema sultanu. Tada je, uz mletačkog poslanika u Doboru boravio i papin poslanik kardinal Ivan Carvajal.

Od 1463. do 1536., prema dokumentima iz 1499., 1528. i 1536. godine, Dobor je bio pod vlašću ugarsko-hrvatskih velikaša od kojih su u njemu najduže vladali slavonski plemići Berislavići (koji se prvi puta pominju 1470. godine kao comes perpetuus de Dobor). Dobor je bio u okviru Srebreničke banovine i delio sudbinu ostalih utvrđenja, koje je kralj Matija Korvin organizovao u Srebreničku banovinu, a to se uglavnom odnosi na nedostatak sredstava za odbranu grada.

Padom Srebreničke  banovine pao je i Dobor pod osmansku vlast. Srpski despot u Ugarskoj Pavle Bakić javlja već 27. augusta 1536. godine u Beč da je Husrev beg zauzeo Dobor. Grad je pripojen Bosanskom sandžaku i Brodskom kadiluku. U gradu je smeštena posada od 40 vojnika. Husrev beg je u Doboru uvakufio i 150 košnica.

Prvi poznati dizdar Dobora bio je Muhjudin-aga do 1587. godine. Nasledio ga je njegov sin Jusuf-aga, koji je tu dužnost vršio do 1610. godine. Njega je naslijedio njegov sin Aga-dede, učen čovjek koji se rodio u Doboru, i ostavio njegov opis. U njegovom delu koje je nastalo 1622-1623. godine navedena su imena svih dizdara od 1536. do 1623. godine.

Godine 1716. preoteli su ga Austrijanci. Iako je Požarevačkim mirom ostao pod osmanskom vlašću, Dobor je ostao napušten, a njegovu ulogu preuzela je Derventa. U vojnom izveštaju iz 1737. godine opisan je kao napuštena utvrda, a 1785. neki austrijski špijun ga je opisao kao star, prilično čvrst i napušten grad.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Opis

U srednjem veku, Dobor Grad je bio izrazito važan za severni deo Usore, pa kasnije i za Jajačku i Srebreničku banovinu. Omogućavao je strateški položaj nad dolinom Bosne i povezivanje srednje Bosne prema Savi. Tada dobija svoj prepoznatljiv oblik s visokom kamenom kulom i manjima na uglovima bedema od 18 metara.

Grad Dobor je primer odbrambene arhitekture kasnog srednjeg veka, u čemu se ogleda njegova vrednost. Najmarkantniji oblici u današnjem izgledu utvrđenja su dvije kule spojene sa dva paralelna bedema duga po 18 metara, dvorište i bedem prema reci Bosni. Prva kula ima izgled nepravilnog valjka, čiji prečnik u osnovi iznosi oko 10 metara, a spoljna visina oko 18 metara. Druga kula ima oblik latiničnog slova D, prečnika je oko 6 metara, a visine oko 19 metara. Još jedna kula naknadno je ugrađena u zapadni zid.

Tvrđava je rekonstruisana nakon Drugog svetskog rata.


Arheologija

Tvrđava je arheološki sitraživana. Najobimnija arheološka istraživanja na Doboru vršio je Ivo Bojanovski u periodu 1969–1973. Stratigrafija i arheološki kontekst ovih nalaza nisu poznati. Arheološki materijal nije izdvajan po kulturnim slojevima ili celinama, a jedini način datovanja je putem stilsko-tipološke klasifikacije.

Brojno su zastupljeni metalni predmeti, alatke i vojni pribor. Od oružja iskopano je mnogo strelica, kopalja, jedna gotička mamuza, vojničke potkovice i deo istopljenog pancira. Od drugih metala nađeni su delovi topovskih cevi od livene bronze i jedan mesingani prsten. Od kamenog materijala pronađeni su delovi žrvnjeva, 2 profilisana doprozornika s kule A i kamene kugle.

Na Doboru je nađeno 29 novčića dubrovačkog, ugarskog, osmanlijskog i austrijskog porekla, koji pokrivaju celo razdoblje postojanja utvrđenja. Pokretni arheološki materijal sa lokaliteta Dobor-kule od 1978. godine postoji i čuva se u Muzeju u Doboju.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Keramika iz Iznika

Direktno sedočanstvo o upotrebi orijentalne keramike u Bosni potvrđeno je tokom arheoloških iskopavanja doborske tvrđave. Reč je o luksuznoj glaziranoj osmanskoj keramici iz Iznika.

Iznička keramika pripada tradicionalnoj islamskoj keramičkoj produkciji. Iako su svi aspekti njene izrade prisutni u islamskom svetu puno pre 15. veka, iznička keramika tehnološki se razlikuje od srodne islamske keramike. Iznik je grad koji se nalazi na istoimenom jezeru, stotinjak kilometara jugoistočno od Istanbula, na glavnim trgovačkim pravcima unutar Anadolije. Njegova pozicija zasigurno je uticala na razvoj i širenje keramičarske proizvodnje.

Keramika iz Iznika svakako nadmašuje onu iz drugih keramičarskih centara na Orijentu u tom periodu. Osnovu izničke produkcije predstavlja upotreba veštačkih primesa zvanih fritware. Kvarcno telo je fine teksture, ima manje gvožđa i belo je nakon pečenja. Vrlo fina tekstura, nizak udeo gvožđa i kvarcne glinene mešavine upotrebljene za engobu, stvorili su odličnu podlogu za slikanu dekoraciju.

Opticaj ove keramike kroz skoro pola veka dokaz je o značaju Dobora u kontekstu regionalne trgovine ne samo keramike već i ostalih zanatskih i privrednih dobara.


izvor
izvor

izvor




* dobor-kula.jpg (633.42 KB, 2000x1500 - viewed 25 times.)

* dobor.jpg (93.62 KB, 700x437 - viewed 22 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: December 16, 2020, 03:40:14 pm »

  


* * *


Kovitlac građanskog rata zahvatio je Ugarsko kraljevstvo odmah posle smrti Lajoša I (1382). Do polovine 1386.godine, kralj Tvrtko je nominalno pružao podršku kraljici-majci Jelisaveti (Kotromanić) i kraljici Mariji, kao i svom prijatelju i kumu, palatinu Nikoli Gorjanskom. U zamenu za svoju podršku, kralj Tvrtko je zauzeo Kotor i krenuo u osvajanje hrvatskih i dalmatinskih gradova. Ali, nakon poraza kraljevske stranke u bici kod Gorjana (25. jula 1386), bosanski vladar je otvoreno pružio podršku pobunjenicima predvođenim braćom Horvati. U pitanju su zagrebački biskup Pavle, Ladislav i mačvanski ban Ivaniš Horvati, kojima su se pridružili vranski prior Ivan Paližna i bosanski biskup Juraj. Odmetnici su se učvrstili u pograničnim krajevima Ugarske, u neposrednom susedstvu Bosanske kraljevine i države kneza Lazara, kako bi imali oslonac i sigurno zaleđe. Sukobi su otpočeli u proleće pomenute godine, na tlu vukovske i sremske županije i Mačvanske banovine. Nakon zarobljavanja kod Gorjana, kraljice i palatin su premeštani po odmetničkim uporištima (Orljavac, Čaklovac, Gumnik, Počitelj i Novigrad).

Do preokreta je došlo u proleće naredne godine (1387), posle bitke kod Čerevića, kada je sin ubijenog palatina, mačvanski ban Nikola Gorjanski (Mlađi) potukao vojsku braće Horvati. Nakon toga, Gorjanski je zarobio Ivanića Horvatija, koji se sklonio u Požegu, ali je on ubrzo uspeo da se izbavi zarobljeništva i da pobegne na teritoriju Bosanskog kraljevstva, gde je dobio pomoć kralja Tvrtka. Tu mu se pridružio i bosanski biskup Juraj, koji je pobegao iz svog sedišta u Đakovu. Ustanička vojska je ponovo u septembru 1387., krenuvši iz severne Bosne, prešla Savu i pustošila Međubosuće (Bazakoz) — predeo izme|u Save i Bosuta, i šire, sremsku i vukovsku županiju. Suprug kraljice Marije, kraq Žigmund Luksemburški (1387–1437) u svom pismu Mlečanima je najavio da će 12. oktobra krenuti iz Đakova kako bi slomio oholost „bosanskog bana“ (tj. kralja Tvrtka) i drugih pobunjenika. Vojska koju su predvodili ban Nikola Gorjanski i Stefan Korđ|i uspela je da nanese težak poraz protivnicima, ali se ban Ivaniš Horvati i ovog puta srećno izvukao i pobegao u Bosnu.


Dobor - Kuripešićev putopis

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pomoć kralja Tvrtka nije bila ograničena samo na pružanje vojne podrške, budući da je banu Ivanišu dao „neka mesta u Usori“, kako to prenosi Mavro Orbin. Precizno je poznato samo jedno—grad Dobor, na ispustu planine Vučjak na levoj obali donjeg toka reke Bosne. Sa suprotne obale ka reci se spuštaju ogranci Trebave čineći sutjesku, pa je na ovom mestu od davnina bio „brod“ na Bosni. Značaj ovog izuzetno povoljnog strateškog položaja — kontrola puta dolinom Bosne ka unutrašnjosti, bio je uočen još u preistoriji, i posvedočen je kontinuitet njegove upotrebe sve do novijeg vremena. Horvati nisu gradili sasvim novo, već su ojačali već postojeće utvrđenje koje stilski pripada romanikim građevinama, i prilagodili ga tadašnjim zahtevima odbrane. Osnova utvrđenja je i u ovom slučaju saobražena plasticiterena —dve jake ovalne kule povezane su bedemima dužine oko 18 m, zatvarajući prostor površine od oko stotinak kvadratnih metara, {to ovaj grad smešta u rang manjih. Prema mišljenju Ive Bojanovskog, Dobor bi po svom prvobitnom izgledu mogao da bude sličan Višegradu na Drini, onako kako ga je prikazala gravira u Kuripešićevom putopisu. Arhitektura ovog grada doživeće nove promene u prvoj polovini 15. veka, a zatim i u periodu osmanske vlasti.


* * *


Lit: JELENA MRGIĆ, SEVERNA BOSNA 13–16. vek, Beograd 2008.



* dobor.jpg (56.2 KB, 321x480 - viewed 22 times.)
« Last Edit: December 17, 2020, 02:11:34 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: December 17, 2020, 02:29:51 pm »



* * *


Žigmund se u proleće 1394. godine pripremao da sredi prilike u južnim krajevima Ugarske, ali je tek početkom leta došao u Đakovo, gde je 11. jula izdao povelju županu Semkoviću i njegovoj braći. Uz saglasnost bosanskog kralja, ova vlasteoska porodica je obećala vernost kralju Žigmundu, kao i to da će ga priznati za kralja Bosne posle Dabišine smrti. Ista odredba se pominje i godinu dana ranije, 23. avgusta 1393, u tekstu zakletve vojvode Hrvoja, što jasno svedoči o Žigmundovim namerama da bude krunisan „sugubim vencem“.

Neposredno nakon 11, a pre 20. jula 1394, došlo je do čuvene bitke kod Dobora. Ugarska vojska, koju su predvodili lično kralj Žigmund, palatin Nikola Gorjanski i ostrogonski nadbiskup Jovan Kanižaji, osvojila je i spalila tvrđavu Dobor, in districtu terrae Usura vocate. Grad Dobor—„vrata Bosne“, ubrzo je bio obnovljen i ojačan, budući da se oko njega vode žestoke borbe i početkom 15. veka. Braća Horvati i drugi dugogodišnji odmetnici su zarobljeni i pobijeni, a poraz je bio takvih razmera, da je i kraq Dabiša lično došao pred ugarskog kralja ad quem etiam locum, to jest, na bojno poprište. Zajedno sa svojim velmožama, bosanski kralj se potčinio Žigmundu i priznao ga za svog seniora.

Zauzvrat, poput bana Stjepana II, kralju Dabiši je ovom prilikom data u lični feud županija Šomođ, kojom je upravljao sve do svoje smrti naredne godine (8. septembra 1395).

Žgmundu, međutim, ni ovom prilikom nije pošlo za rukom da realizuje dogovore postignute pre i posle bitke kod Dobora, kojima je predviđeno da nakon Dabišine smrti on zauzme bosanski presto, krunišući se „sugubim vencem“. Vlast u Bosanskom kraljevstvu je odlukom bosanske vlastele privremeno pripala Dabišinoj udovici Jeleni (1395–1398). Nedugo potom, ona je dobila protivnika u liku pretendenta Ikača, sina „Iktorisa/Ikonisa“ od Orljave, koji se proglasio za bosanskog kralja, možda na osnovu svoje pripadnosti rodu bosanskog bana Borića.


* * *


Lit: JELENA MRGIĆ, SEVERNA BOSNA 13–16. vek, Beograd 2008.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: December 18, 2020, 03:45:20 pm »




Dobor, osnova prema I. Bojanovskom.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* Dobor.jpg (99 KB, 1024x551 - viewed 22 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: December 25, 2020, 02:44:33 pm »










Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: December 25, 2020, 03:35:35 pm »



Pogled na Dobor sa dve različite pozicije ...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Unutrašnjost grada ...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Dobor (1).jpg (125.75 KB, 850x475 - viewed 17 times.)

* Dobor-3.jpg (90.17 KB, 850x475 - viewed 16 times.)

* Dobor-4.jpg (104.05 KB, 850x475 - viewed 17 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: December 25, 2020, 03:36:44 pm »



Snimak dronom iz vazduha ...



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: January 22, 2021, 11:59:43 am »



* * *

Oblici osnova bedemima branjenih prostora, koji bi se mogli opredeliti kao zamkovi, ne razlikuju se od drugih sličnih malih utvrđenja, gotovo po pravilu podizanih na teže pristupačnim visovima. Položaji bedema, broj i raspored kula, kao i pristupne komunikacije prilagođavani su oblicima reljefa i njihovim prednostima za odbranu. U tom smislu teško bi se mogao prepoznati neki ustaljeni model. Izuzetak predstavlja izvestan broj manjih utvrđenja zamkova građenih krajem 14. i tokom prve polovine 15. veka na području bosanskog kraljevstva, koje odlikuje izdužena osnova sa kulama na kraćim stranama. Izraziti primer ovoga tipa utvrđenja predstavlja Dobor kod Modriče, čija je izgradnja započeta 1387. godine, a okončana u narednim decenijama.

Glavna kula kružne osnove sa ulazom na spratu nalazila se na jednom kraju, dok je na drugom bila podignuta masivna polukružna kula. Obe su bile povezane bedemima koji su zatvarali relativno mali izdužen branjeni prostor.

Ispred ovog osnovnog dela utvrđenja, prema pristupačnoj strani, nalazio se spoljni bedem u funkciji prednje linije odbrane.


* * *


Lit: ZAMAK U SRPSKIM ZEMLJAMA POZNOG SREDNJEG VEKA, Marko Popović, Zbornik radova Vizantolođkog instituta XLIII, 2006.


Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.