PALUBA
April 19, 2024, 12:53:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi BiH - NATO  (Read 56105 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #60 on: May 29, 2019, 01:33:17 pm »


"Sa NATO moguća saradnja, članstvo nikako"



Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je na danas održanoj pres konferenciji u Istočnom Sarajevu da se uslovljava formiranje Savjeta ministara članstvom u NATO savezu i da to nije prihvatljivo.

- Dajte da se dogovorimo da formiramo Savjet ministara i da taj Savjet napravi saradnju sa NATO-om, ali to nije MAP. Da napravimo saradnju, ali to nije članstvo - rekao je Dodik.

Istakao je da NATO nije prioritet.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #61 on: May 30, 2019, 09:34:57 am »


Plan saradnje sa NATO može, članstvo ne


Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas da nijedan plan ne može biti osnova za članstvo u NATO, ali može za saradnju sa tim savezom i da je to realno.

- Plan saradnje sa NATO može, ali ne može plan za članstvo u NATO. Nama je problem plan članstva, a ne saradnja sa NATO-om. I tu je razlika. Oni insistiraju na planu za članstvo koje mi ne možemo da prihvatimo. Stalno insistiranje na tome je gubljenje vremena - izjavio je Dodik novinarima nakon sastanka sa predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem.

Prema njegovim riječima, sasvim je realno da Bošnjaci žele u NATO jer je tamo Turska, da Hrvati to žele jer je tamo Hrvatska, a da Srbi ne žele jer se tamo ne nalazi Srbija.
- Ako mi smatramo da je sasvim realan njihov odnos o tom pitanju zašto se ne razumije naš stav o tome. Niko to pitanje NATO-a neće eliminisati, ono će ostati, ali ono nije trebalo, ni moralo da bude uslov. To je dnevni red SDA, nije moj dnevni red - naglasio je Dodik.

Ukazujući da u danas objavljenom mišljenju Evropske komisije o evropskom putu BiH nigdje ne piše NATO, Dodik je podsjetio da je predlagao da bude formiran novi saziv Savjeta ministara koji bi nastavio da se bavi svim otvorenim pitanjima.

- Niko ne isključuju pitanje saradnje sa NATO-om, ali to ne može da bude uslov jer je daleko važniji evropski put, nego put u NATO. O evropskom putu imamo konsenzus, a o NATO, pa čak i godišnjem planu o članstvu, nemamo konsenzus. Tu je problem jer u BiH ništa ne može bez konsenzusa - konstatovao je Dodik.
On smatra da nema potrebe da se održavaju sastanci kakav je bio današnji sa Izetbegovićem.

- I meni je mučno. Ne volim da učestvujem u tim trakavicama koje dugo traju. Nisam tip te vrste. Mislim da to treba završiti, ali kako to oni hoće to se ne može završiti. Ne znam šta bi se moglo desiti i nisam optimista. Ne mogu se očekivati veliki rezultati - smatra Dodik.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #62 on: June 03, 2019, 03:52:46 pm »


Pendeš: Budućnost zemalja regiona u EU i NATO


Ministarka odbrane Bosne i Hercegovine, Marina Pendeš, izjavila je da je budućnost zemalja regiona u EU i NATO i da bi Balkanu bliske zemlje poput Grčke, Bugrske i Rumunije trebalo u fokus svojih agendi za narednih pet godina da stave na dnevni red proširenje Unije.

Pendeš je u intervjuu za podgoričku "Pobjedu" rekla da bi istovremenO i ključni igači u EU trebalo da podrže politiku otvorenih vrata.

Prema njenim riječima, svi izazovi u regionu Zapadnog Balkana moraju biti rIЈešeni razgovorom. Dijalog je, smatra, jedini alat.

Upitana da li se plaši da bi se mogle obistiniti tvrdnje Žan-Kloda Јunkera, koji kaže da oduzimanje evropske perspektive regionu znači rat, Pendeš je odgovorila da ne vjeruje da se to može desiti.

- Ne vidim takvu mogućnost. Za rat vam trebaju neprijatelji. Mislim da smo iz prošlosti naučili da takve stvari ne podstičemo i ne bih dalje komentarisala takvu izjavu - rekla je ona.

Proširenje EU, smatra ministarka odbrane Bosne i Hercegovine, mora biti tema budućeg sastava EK, ali, kako kaže, pojedine izjave ne daju baš nadu da će proširenje biti top tema.

- Imam osjećaj da se ipak treba jasnije definisati odnosi unutar EU, kada je u pitanju ne samo politički, nego i sigurnosni dio, u smislu stvaranja evropskih snaga i prepoznavanja spoljnopolitičkih ciljeva EU. Vjerovatno će EU biti okrenuta sama sebi, iako bi trebalo biti okrenuta jugoistoku Evrope. Ukoliko oni ne doprinose bezbjednosti i stabilnosti, a svi smo suočeni sa raznim izazovima, sve to destabilizuje cijeli region i automatski se preliva na njega - pojašnjava Pendeš, prenio je portal RTCG.

Kaže i da je za BiH zadovoljstvo da u susjedstvu imaju Crnu Goru, pored Hrvatske, jer sa Hrvatskom BiH dijeli najdužu granicu.

- Sada imamo Crnu Goru kao članicu NATO, Sjeverna Makedonija će uskoro to postati. Smatram da naše dvije države jako dobro sarađuju, što ne znači da se ne može podići na viši nivo. Mi smo otvoreni, dali smo na raspolaganje naše sjedište za obuku ukoliko smatraju da treba edukovati ljude. Crna Gora nas podržava i na NATO i na evropskom putu.

 Veoma je bitno za cijeli region, pošto je opredijeljen za EU, da jedni druge bilateralno podržavamo na tom putu - kazala je ministarka BiH.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #63 on: June 08, 2019, 11:46:51 am »


NATO savez ne bi primio BiH u ovakvom stanju


NATO savez ne bi primio BiH u ovakvom stanju i kada bi svi politički subjekti izrazili želju da zemlja postane član te alijanse, kaže delegat SNSD-a u Domu naroda parlamenta BiH Lazar Prodanović.

On navodi da je besmisleno uslovljavati konstituisanje izvršne vlasti zbog tehničkih pitanja i ističe da je u interesu svih u BiH da, u skladu sa ustavnom pozicijom, bude predložen mandatar za Savjet ministara i onda u skladu sa poslovnikom popunjen Savjet ministara.

Prema njegovim riječima, razumljiv je odnos Bošnjaka i Hrvata prema Akcionom planu za članstvo u NATO /MAP/, Godišnjem nacionalnom programu BiH /ANP/, ali bi Hrvati i Bošnjaci, posebno Bošnjaci, morali da u većoj mjeri razumiju stav srpskog naroda i Republike Srpske.

- Nepotrebno je miješati dva nespojiva pitanja, jer bi svako imao na agendi previše pitanja koja neko treba da ispuni, a to sve uslovljavati prijedlogom za mandatara Savjeta ministara koji pripada srpskom narodu. Nepotrebno je to tako rješavati - rekao je Prodanović za Televiziju N1.

On je dodao da predstavnici Republike Srpske u zakonodavnim institucijama BiH ne osporavaju u bilo kojem smislu dosadašnju saradnju sa NATO-om.

Prodanović je naglasio da je u vezi sa kandidatskim statusom za BiH značajno to što će u prvoj polovini naredne godine Hrvatska predsjedavati EU i da u tom periodu budu realizovane značajne aktivnosti za BiH.

- Smatram da je interes Hrvatske stabilna BiH. Mi imamo uslovno pozitivno mišljenje sa 14 primjedbi koje bi zvaničnici u BiH trebalo da poboljšaju u narednom periodu. U sličnoj situaciji smo kao neke zemlje koje pretenduju da dobiju status kandidata, a najočiglednije je to u slučaju Albanije i mislim da bi svi političari u BiH trebalo da porade na vladavini prava - naveo je Prodanović.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #64 on: June 17, 2019, 01:26:07 pm »

Република Српска не пристаје на чланство у НАТО-у
понедељак, 17.06.2019.

БУДИМПЕШТА – Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас у Будимпешти на састанку са представницима Срба у Мађарској да Република Српска следи Србију и да неће пристати на чланство у НАТО.

Он је истакао даје НАТО бомбардовање Српске и Србије оставило последице и указао на то да је дошло до повећања броја малигних болести и код деце, преноси РТРС. Додик је подсетио да је у Бањалуци направљена родитељска кућа за боравак деце која долазе на лечење и њихових родитеља.

„Не говоримо да треба стварати непријатељство, али не можете очекивати да ја и људи прихватимо НАТО”, поручио је Додик, јавља Танјуг. Истичући да Република Српска има стабилну власт, за разлику од остатка БиХ, Додик је рекао да је Српска једина која може да функционише у БиХ и да је самоодржива. Он је истакао добре везе Српске са Русијом и подсетио да је Русија спречила доношење резолуције о наводном геноциду у Сребреници у Савету безбедности.

„Руси увек помогну у СБ УН, јер високи представник увек у свом извештају као кривце означи Републику Српску и Милорада Додика. Русија је члан ПИК-а, тела које окупља амбасадоре који су се наметнули као место одлука, иако нису у Дејтонском споразуму”, додао је он. Додик је представницима Срба рекао и да је Српска одбила да прави миграционе центре на својој територији.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #65 on: June 27, 2019, 06:26:31 pm »


Marina Pendeš, ministarka odbrane Bosne i Hercegovine, boravi u Briselu


- Danas je bio sastanak zemalja članica NATO-a i zemalja partnera koje učestvuju u misiji u Afganistanu, gdje sam ja kao ministarka odbrane iznijela našu potvrdu opredijeljenosti nastavka daljnjeg djelovanja u mirovnoj misiji u Afganistanu, kao i povećanje broja pripadnika Oružanih snaga BiH koji će u devetom mjesecu otići sa ostatkom naših pripadnika u Afganistan - rekla.

Na pitanje da li su se interesovali za NATO put BiH, Pendeševa je istakla da to nije bila tema sastanka, s obzirom, kako je rekla, da se u Afganistanu očekuju izbori. Fokus je, kaže, stavljen na mirovne pregovore u Afganistanu.

Pendeševa je rekla da će u misiji u Afganistanu učestvovati pješadija, policija i tim za uništavanje neeksplodiranih ubojitih sredstava koji će uskoro otići.

Na pitanje da li ima novosti oko MAP-a i ANP-a, ona je odgovorila da je ANP plan aktivnosti koji na sebe preuzima država i sve njene institucije u cilju preuzimanja aktivnosti na reformskim procesima.

- Naravno da u tome učestvuje ne samo Ministarstvo odbrane nego država u cjelini. Јa sam uvjerena da ćemo naći način, kroz adekvatan program prikazati i nastaviti aktivniju i jaču saradnju sa NATO savezom - zaključila je ministarka odbrane BiH.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #66 on: July 13, 2019, 05:07:12 am »

Војна неутралност најбоља опција за све у БиХ
петак, 12.07.2019.

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је војна неутралност БиХ најбоља опција за све у тој држави и да је прича о Акционом плану за чланство у НАТО (МАП) камуфлажа.

Та прича, каже Додик, постоји да би БиХ била постепено моделирана да би нека нова генерација политичара олако завршила то питање.

„ Ми уопште не желимо ни да кренемо на тај пут. Може НАТО да то третира како хоће, али одлука органа БиХ о томе не постоји. Зато Бошњаци покушавају да пошаљу тај план, јер како НАТО може да делује према БиХ ако нема тај план”, рекао је Додик за Глас Српске. Он је нагласио да странке из Федерације БиХ желе да остане овај Савет министара са подобним министрима из Републике Српске.

„То је њихов главни циљ. Раније је у БиХ постојао консензус о МАП-у и НАТО-а, али многе ствари су се данас промениле. Нема разлога да ми сада ризикујемо и да се повинујемо одлукама које су раније донесене”, истиче Додик. Он је поновио да је за Републику Српску неприхватљив улазак БиХ у НАТО и да је политика Српске политика војне неутралности.

„Нигде не пише да је то законска обавеза. Пише да ће институције БиХ радити на томе. Ево радимо. Имамо ми неки однос са НАТО-ом, као што је `Партнерство за мир`, има тај програм ИПАП који је у вези са учешћем у мировним мисијама. У томе је и Србија. Али тај национални план за приступање НАТО-у значи да ви, кад кренете, онда не можете назад. Наша Скупштина је рекла не и ми немамо потребу да се крећемо на том путу”, поручује Додик, преноси Танјуг. Он је истакао да је једна Швајцарска у Другом светском рату успела да остане неутрална, крај Хитлера који је граничио са том земљом која није порушена.

„ Шта је добила Хрватска? Многи други? Кажу добили су безбедносни систем. Од кога ми можемо да будемо нападнути? Србије? Хрватске? Не, овде је безбедносни проблем тероризам. Хипотетички опет, у глобалном сукобу, ако би се десио, нама би најбоље било да останемо неутрални. У противном ћемо бити збрисани. И за Бошњаке је боље да буду неутрални”, истиче Додик.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #67 on: August 06, 2019, 08:23:56 am »


Saradnja s NATO u okviru Ustava i zakona


Na četiri stranice Principa za formiranje vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, lideri pobjedničkih partija prošlogodišnjih izbora, dogovorili su novi Savjet ministara BiH. Donedavno nepremostivi čvor za SDA – aktivacija Godišnjeg nacionalnog progama za NATO – partneri su prevazišli u članu 3 sporazuma. Nastaviti integracione procese u skladu s Ustavom i zakonima.

- Uvažavajući sve nivoe vlasti u BiH, nastaviti saradnju sa NATO, što mi nikada nismo osporavali i da će se u okviru relevantnih odluka institucija odvijati ta saradnja - kaže Dodik.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #68 on: August 10, 2019, 06:35:32 am »


NATO poslao poruku BiH: Ne prisiljavamo, sami ste podneli zahtev


NATO neće prisiljavati BiH da podnese Godišnji akcioni program (ANP) u okviru Akcionog plana za članstvo (MAP),

Alijansa neće vršiti pritisak, ali BiH je 2009. godine sama podnela zahtev da uđe u taj program, potvrđeno je banjalučkim "Nezavisnim novinama" u Odeljenju za odnose s javnošću NATO-a u Briselu.

Oni su podsetili da je, nakon što je BiH podnela zahtev, u Talinu 2010. godine doneta odluka da se prihvati ponuda za MAP, ali da je odlučeno da se ne krene s Godišnjim nacionalnim programima (ANP).

Prvi ANP za BiH je odobren tek prošle godine.

"ANP je program koji razvija sama zemlja i kreira ga prema vlastitim potrebama. ANP pruža NATO-u dublju i sadržajniju podršku u reformama koje se odnose na odbrambene kapacitete, regionalnu bezbednost, spremnost u delovanju u slučaju prirodnih katastrofa i spremnost i interoperatibilnost oružanih snaga", istakli su u Alijansi.

Dodali su da se u okviru ANP-a, u konsultacijama s NATO-om, fokus stavlja i na reforme u oblasti demokratije, bezbednosti i odbrane, a svake godine podnosi se procena, uz odobrenje 29 zemalja članica, o kojoj se raspravlja s partnerom koji je pokrenuo MAP.

Istakli su da učešće u MAP-u ne prejudicira odluku Alijanse o budućem članstvu.

"Kao i za sve druge NATO odluke, Savet NATO-a sve odluke o novim članovima donosi konsenzusom. MAP pruža fokusiran i iskren mehanizam o napretku u okviru programa koje zemlja aspirant sprovodi. Tokom cele godine će biti organizovane radionice i sastanci civilnih i vojnih eksperata kako bi se razgovaralo o celom nizu pitanja", saopštili su iz NATO.

U NATO-u su još naveli da postoji još jedan mehanizam saradnje s tom vojnom alijansom, odnosno Individualni partnerski akcioni plan (IPAP), koji je dizajniran za zemlje koje žele dublje odnose sa NATO-om, ali bez deklarisanog cilja da postanu članice.

IPAP je usaglašen između NATO-a sa Gruzijom, Azerbejdžanom, Jermenijom, Kazahstanom, BiH, Moldavijom, Crnom Gorom i Srbijom, a neke od zemalja koje su počele u IPAP-u kasnije su odlučile da krenu i ka članstvu.

U BIH ne postoji jedinstven stav o tome da li će ove godine u Brisel biti upućen prvi ANP, što je i sporna tačka u vezi sa formiranjem novog Saveta ministara u BiH.

Lider SDA Bakir Izetbegović izjavio je da će ANP biti upućen u redukovanom obliku, dok Dušanka Majkić iz SNSD-a, koja je dugogodišnji član Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost parlamenta BiH, tvrdi da on neće biti upućen, jer nigde ne piše da će to biti urađeno.

Izetbegović je rekao da dogovor političkih lidera, koji je potpisan kao preduslov za formiranje nove vlasti, podrazumeva ispunjavanje ranijih odluka Predsedništva BiH, koje, po njemu, znače i slanje ovog programa.

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić rekao je da neće glasati za kandidata za predsedavajućeg Saveta ministara ukoliko nema odluke o upućivanju ANP-a.

Bošnjački član Predsedništva Šefik Džaferović rekao je da ne postoji mogućnost da on o tom pitanju glasa drugačije od Komšića.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #69 on: August 10, 2019, 02:55:43 pm »


NATO poslao poruku BiH: Ne prisiljavamo, sami ste podneli zahtev


Ovi se svima i stalno pravdaju da ne prisiljavaju. Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #70 on: August 10, 2019, 07:23:04 pm »

Наравно, јер испод стола заврћу руке и ноге, па сад ти не поднеси захтев.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #71 on: August 13, 2019, 12:26:52 pm »


"Nije sporna saradnja sa NATO, već članstvo"


BiH je propustila šansu da dođe do statusa kandidata za ulazak u EU, jer nije uspela da formira vlast nakon izbora, smatra predsednica Republike Srpske.

"Tu više nije stvar ni upitnik, ni mišljenje, nego da li smo formirali vlast. Nije bilo ni elementarne stvari ni kredibilnog partnera za Evropu", rekla je Željka Cvijanović u intervjuu za "Nezavisne".

Ona je istakla da je nedavno potpisani koalicioni sporazum o formiranju vlasti na nivou BiH jasno definisao i put BiH ka NATO, navodeći da je Republika Srpska uvek bila za saradnju s tim vojnim savezom, ali ne i za članstvo u njemu.

"To je vrlo jasno definisano u principima. Jasno je i kroz našu prethodnu komunikaciju i iznošenju stavova u javnosti. Mi nikada nismo sporili da treba da postoji saradnja s NATO.

Ne da nismo sporili, mi smatramo da ona treba da postoji, jer smatramo da nam saradnja s NATO treba da jačamo naše bezbednosne kapacitete i dostignemo neki nivo", rekla je Cvijanović.

Ona je dodala da to ne znači da BiH treba da uđe u NATO, pogotovo zato što postoji rezolucija koja se ne odnosi samo na neutralnost prema NATO nego prema bilo kojem vojnom savezu.

"Što se tiče ANP-a, sve je definisano u principima. Kada formiramo vlast, onda treba da definišemo sve što treba da predstavlja ta saradnja. To bi bilo logično. Ali ovde nema logike, ovde ima samo proste političke agende i to one sirove", kazala je Cvijanović.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #72 on: August 15, 2019, 12:47:19 pm »


Palmer: SAD vide budućnost BiH u EU i NATO


Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Metju Palmer podržava da budućnost BiH bude vezana za EU, NATO i partnerstvo sa SAD.

Palmer je u intervjuu za Glas Amerike rekao kako je važno da Bosna i Hercegovina preda Godišnji nacionalni program (ANP), kao i da veruje da srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik neće zadržati tvrdokornu retoriku, poput one da će u pitanje dovesti nadležnosti koje su, prema njegovom mišljenju, prebačene s entiteta na državu.

Komentarišući različite stavove članova Predsedništva BiH u vezi sa ANP-om, kao i tvrdnje predsedavajućeg Željka Komšića da neće podržati imenovanje mandatara za Savet ministara BiH ako ne bude usvojen ANP, američki diplomata je odgovorio da je "to politika".

"Ono što je važno u politici jeste da ljudi odrede svoje stavove, iznesu ih i zatim pregovaraju o kompromisu na putu prema napred. To je nešto od temeljnog značaja za BiH", kazao je Palmer.

Prema njegovim rečima, postoji dogovorena politika na državnom nivou koja podržava i put ka EU i put ka NATO.

"Ne verujemo da su ti putevi na bilo koji način kontradiktorni, upravo suprotno. Komplementarni su. U suštini, reforme koje su deo NATO procesa podržavale bi reforme koje su potrebne da i BiH krene prema EU", istakao je on.

Komentarišući informacije o tome da bi se moglo raspravljati o redukovanom ANP-u, Palmer je naveo da je "država ta koja odlučuje o brzini i opsegu angažmana s NATO kao institucijom".

"Važno je, kako mi na to gledamo, da se ANP preda, kako bi BiH mogla biti partner NATO u promovisanju reformi u odbrambenom i sigurnosnom sektoru", istakao je američki diplomata.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #73 on: August 23, 2019, 08:25:43 am »

Шта Српску одбија од предложених НАТО интеграција
Аутор: Младен Кременовић   четвртак, 22.08.2019.

О фамозном акционом плану неће се расправљати у мом мандату, а верујем да ћу добити још четири године, рекао српски члан председништва

Бањалука – То што се Србија одредила као војно неутрална земља, истоветно правцу који је 2017. зацртала и Народна скупштина РС, због чега би за Србе била спорна војна граница на Дрини, главни је разлог противљења званичника у Бањалуци предлозима око којих већ месецима трају превирања између два ентитета у погледу наставка интеграција у НАТО. Почело је пре више од једне деценије, када је БиХ послала захтев за активацију Акционог плана за чланство (МАП) БиХ у НАТО.

Тек недавно је НАТО тај план активирао, то јест прихватио, али да би то у пуном смислу заживело, потребно је да у Сарајеву буде усвојен Годишњи национални програм (АНП), што би довело до целовите активације МАП-а, сета реформи и правила, који се сматра предворјем за чланство у западној војно-политичкој алијанси. Он не подразумева и обавезно чланство у НАТО-у, најчешћи су коментари упућених у ову тематику.

Српска, међутим, одбија да прихвати Годишњи национални програм (АНП) и упућује му мноштво примедаба. Најпре, чуло се како се „не зна ни ко је писао” документ који је доспео у Председништво БиХ. Годишњи национални програм је већ неколико месеци више пута повлачен са седница Савета министара БиХ. Такође, садржај документа је за Српску споран јер, како се тврди, сугерише централизацију цивилне заштите и реформу полиције. И сам назив документа је за Српску споран, јер садржи реч „национални”, па се наводи како назив прејудицира постојање једне нације у БиХ, чиме се, како тврде, ниподаштава дејтонско уређење БиХ од три народа и два ентитета.

Све то у РС је побудило још неке бојазни, уз одраније изнети став противљења да је „НАТО у перцепцији грађана РС војни савез који је бомбардовао Србе”. Наиме, будући да се тврди да ни МАП – ни АНП као део тог програма – не подразумевају и нужно чланство у НАТО-у, од лидера СДА Бакира Изетбеговића могло се чути да је спреман да прихвати редуковани програм у којем би се навело да чланства нема без новог консензуса и „неких каснијих договора”.

У Бањалуци ипак изражавају резерве. „Уколико би у БиХ био усвојен АНП, који је мимо правила стигао у Председништво БиХ, то би могло да буде опасно, јер би НАТО тако могао да прескочи процедуре, као што је урадио у Северној Македонији и Црној Гори”, сматра стручњак за безбедност Предраг Ћеранић, преносе медији у РС. Сходно тим растегљивим критеријумима, Ћеранић страхује да НАТО у неком кратком периоду од добијања плана може да достави одговор у смислу: „Испунили сте критеријуме и чланство у НАТО можете усвојити у парламенту.”

Као могући излаз из вишемесечне кризе, медији су ранијих месеци спекулисали како се разматра компромис да се АНП модификује, па да се као прихватљив облик сарадње БиХ с НАТО узме онај какав има Србија, то јест Индивидуални партнерски акциони план (ИПАП), ком је БиХ приступила 2007. Циклуси ИПАП-а су двогодишњи, а постојећа сарадња истиче у децембру, наводили су медији, што иде у прилог ставовима из Бањалуке, одакле понављају да су спремни за сарадњу с НАТО, али не и за чланство. У Сарајеву пак кажу да се БиХ већ определила за интеграције у НАТО, између осталог и кроз Закон о одбрани БиХ, и да не може један ентитет заједничким органима наметати политику која је у надлежности целе земље. У Сарајеву такође верују да је чланство у НАТО-у најбољи гарант безбедности за ровиту земљу и да би припадност највећем војном блоку на свету био добар сигнал инвеститорима.

После седнице Председништва БиХ са које је повучен предлог АНП-а, а заседање тог трочланог тела око именовања мандатара није ни одржано, аналитичари и медији износе оцене које се крећу од претпоставке да је тиме купљено време да се дође до ма каквог договора, до оних да је БиХ на прагу нове кризе.

Жељко Комшић, хрватски члан Председништва БиХ, који је на дневни ред уврстио АНП, повукао је тај предлог, образложивши да би Додик потегао вето, па би прича о овом документу била елиминисана на дуже време. Додик после седнице Председништва БиХ каже да се о „фамозном акционом плану неће гласати у његовом четворогодишњем мандату”, рекавши потом како верује да ће „добити још четири године”.

Бошњачке партије месецима условљавају Бањалуку и захтевају да РС пристане на усвајање АНП-а и његово слање у Брисел, да би заузврат прихватили да Зоран Тегелтија (из Додиковог СНСД-а) добије мандат да формира Савет министара БиХ, за који су ресори већ начелно подељени између партија које су победиле на октобарским изборима.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #74 on: August 24, 2019, 07:22:43 am »


Dodik: NATO je za Republiku Srpsku završena priča


Za nas je članstvo u NATO završena priča i mi o tome više nećemo razgovarati, rekao je srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik.

Kako je rekao, cilj bombardovanja ovog saveza u ratovima na Balkanu bilo je i civilno stanovništvo

"Činjenica je da u Republici Srpskoj na godišnjem nivou oboli više od 5.000 ljudi od malignih obolenja, što je u odnosu na broj stanovnika više od proseka u regonu i na svetskom nivou. To govori da ovde nije cilj bio samo vojnik koji je tada nosio pušku, nego je cilj bila budućnost koju je trebalo zatrovati", izjavio je Dodik za banjalučku Alternativnu televiziju.

Kako je rekao, nemački i italijanski vojnici, koji su u ratovima na Balkanu rukovali municijom sa osiromašenim uranijumom, obolevali su od malignih obolenja i zato su njihove porodice tražile pravdu u sudovima.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.