PALUBA
March 28, 2024, 11:55:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi BiH - NATO  (Read 55766 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #120 on: April 03, 2021, 08:39:19 pm »

Komandant NATO u BiH: Svaka zemlja ima pravo da bira bezbednosne aranžmane
REGION Autor: Beta 03. apr. 2021

Komandant NATO snaga u BiH Erik Folksted izjavio je da svaka zemlja ima suvereno pravo da bira svoje bezbednosne aranžmane, odnosno da odluči da li će saradjivati sa alijansom putem partnerstva ili kao punopravna članica.

„Odluka je na svakoj od zemalja koje apliciraju za članstvo u NATO i na 30 zemalja članica. Nijedna treća strana nema pravo da interveniše ili da stavlja veto na taj proces“, kazao je Folksted za sarajevski Avaz.

Ruska ambasada u BiH nedavno je saopštila da će Moskva smatrati neprijateljskim činom ako BiH pristupi NATO-u. Upitan da li BiH preti realna opasnost od rata, Folksted je kazao da je bezbednosno ugroženje nestabilno i neizvesno i da se stalno menja.

„Poimanje većine ljudi o oružanom sukobu dve države koje otvoreno ratuju može da izgleda manje verovatno u 21. veku, ali to ne znači da je ta pretnja u potpunosti nestala ili da nema drugih bezbednosnih izazova koji predstavljaju jednaku bezbednosnu pretnju“, kazao je. Naveo je da postoji i spektar drugih bezbednosnih izazova i da je zbog toga važno imati dobro obučene i spremne oružane snage.

O narednim koracima koje bi BiH trebalo da preduzme na putu ka članstvu u NATO, Folksted je rekao da je to zavisi od vlasti BiH i dodao da prvi koraci treba da budu nastavak i proširenje obima započetih demokratskih i institucionalnih reformi u kojima je ostvaren značajan napredak. On je kazao da NATO ima dobru saradnju sa Srbijom i da alijansa u Beogradu ima svoju kancelariju, kao što Srbija, poput BiH i Rusije, ima stalnu delegaciju u sedištu NATO u Briselu.

„Ove diplomatske misije ključne su da nam omoguće da tešnje radimo s tim zemljama na promociji saradnje i komunikacija, kao i da iznadjemo zajednička rešenja za probleme koji pogadjaju region. Na NATO proširenje i partnerske aktivnosti ne bi trebalo gledati kao na pretnju bilo kojoj zemlji“, dodao je. Na pitanje da li za BiH postoji alternativa ulasku u NATO, Folksted je naveo kazao da je alternativa da BiH „kaže da“.

„Da kažete ‘da’ i postanete deo najjačeg i najuspešnijeg političko-vojnog saveza u istoriji. Da kažete ‘da’ bezbednosti, da kažete ‘da’ boljem životnom standardu svih u BiH“, rekao je Folksted.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #121 on: April 21, 2021, 04:52:47 pm »



Quote
Saradnja BiH i NATO-a: Usvojen Nacrt programa reformi za 2021.

U okviru saradnje s NATO-om, Bosna i Hercegovina bi u Brisel trebala poslati Program reformi za ovu godinu.

Nacrt koji su jučer usvojili članovi Komisije za saradnju s Alijansom trebao bi, nakon pribavljenih mišljenja institucija, javnih konsultacija i dorade, biti upućen Vijeću ministara BiH, a nakon toga i u Brisel.

Jedni ga smatraju korakom ka punopravnom članstvu, drugi jačanjem partnerstva sa Savezom. U oba slučaja, zadaci pred državom su isti.




Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #122 on: April 21, 2021, 08:07:19 pm »


Vojnici mrka pogleda i sa kaišićima od šlema na bradi "po amerikanski". Opasna armija! "Savremeno opremljena" i "adekvatno obučena", reklo bi se.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #123 on: April 24, 2021, 04:46:07 am »

Komšić potvrdio da je BiH u akcionom planu za članstvo u NATO
REGION Autor: Beta 23. apr. 2021

Član Predsedništva BiH Željko Komšić potvrdio je autentičnost objavljenog dokumenta iz sedišta NATO, prema kojem je BiH slanjem Programa reformi zapravo u Brisel poslala Godišnji nacionalni program (ANP) i da se nalazi u Akcionom planu za članstvo u NATO (MAP).

„To je politička pobeda svih nas, BiH i svih njenih građana. Sada su pred nama reforme koje naša zemlja mora da ispuni kako bi postala punopravna članica ovog saveza“, kazao je Komšić za Televiziju Federacije BiH. On je dodao da je to bilo „jasno od samog početka“.

„Ovaj dokument je najbolja potvrda onoga o čemu se govorilo, a to je da je BiH poslala ANP, odnosno Program reformi“, kazao je Komšić.

Sarajevski portal Istraga.ba objavio je dokumente, koje su sredinom aprila iz sedišta NATO u Briselu uputili vlastima u BiH. Iz tih dokumenata jasno je da je Program reformi isto što i ANP i da se BiH nalazi u MAP-u, iako to negira srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, koji je u novembru 2019. godine, zajedno sa ostalim članovima Predsedništva BiH, potpisao Program reformi. U dokumentu koji je vlastima BiH stigao iz Brisela, navodi se da „kao pretendenti za članstvo u NATO-u, zemlje koje imaju godišnji nacionalni Program ili koje učestvuju u Akcionom planu za članstvo u NATO-u, imaju drugačiji politički odnos sa Savezom“.

„Istovremeno, ova tri partnera (Bosna i Hercegovina, Gruzija i Ukrajina) u velikoj meri koriste gore opisane partnerske alate, pa će tako imati značajnu korist od učešća u ITPP (Individualno prilagođeni proces partnerstva)“, navedeno je u dokumentu. Prema ITPP-u, Gruzija i Ukrajina će i dalje podnositi svoje godišnje nacionalne programe, a Bosna i Hercegovina će i dalje podnositi svoj Program reformi, navedeno je u prilogu dokumenta NATO. Još je navedeno da se „svake godine od tri partnera očekuje da saveznicima predstave svoje nacionalne dokumente o reformi (ANP za Ukrajinu i Gruziju i Program reformi za BiH)".

„Krajem godine NATO daje konsolidovani dokument u vezi sa napretkom koji je partner ostvario u područjima koje pokriva ANP/Program reformi, uključujući reforme odbrane“, ističe se u dokumentu.

Ambasada Rusije u BiH nedavno je upozorila vlasti u BiH da se na svako „praktičnog zbližavanja Bosne i Hercegovine i NATO-a“ biti primorana da reaguje. Iz Ambasade su to približavanje okarakterisali kao „neprijateljski korak“ prema Rusiji. Bosna i Hercegovina je 5. decembra 2018. godine primljena u Akcioni program za članstvo (MAP), a godinu dana kasnije, Predsedništvo BiH je prihvatilo Program reformi, dokument koji je trebalo da znači i nastavak puta zemlje prema čvršćoj integraciji u NATO.

„Dokument objavljen iz sedišta NATO, kao i današnja izjava Željka Komšića, dokaz su da je Dodik dovršio uvodjenje BiH u NATO, da je Program reformi bio samo farsa u režiji Milorada Dodika i da je Dodik u Narodnu skupštinu RS poturio lažni dokument te tako doveo poslanike i celokupnu javnost u zabludu“, ocenio je predsednik Srpske demokratske stranke Mirko Šarović. Prema njegovim rečima, Dodik „završava put uvođenja BiH u NATO, a da o tome nikad nije ništa pitao institucije Republike Srpske i javnost“.

„Dodik je započeo uvođenje BiH u NATO još u vremenu kad je bio ‘sveži dašak vetra na Balkanu’, a dovršava ga upravo ovih dana dok pred gradjanima glumi patriotu“, istakao je Šarović.

Šarović je u Sarajevu razgovarao sa ruskim ambasadorom u BiH Igorom Kalabuhovim.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #124 on: May 22, 2021, 04:34:29 am »

Džaferović: Sve institucije BiH moraju da rade na približavanju NATO
REGION Autor: Beta 21. maj. 2021

Bošnjački član Predsedništva BiH Šefik Džaferović izjavio je danas da su sve institucije BiH zakonski dužne da aktivno rade na približavanju Bosne i Hercegovine NATO savezu.

Istakao je značaj održavanja zajedničke vojne vežbe „Brzi odgovor 21“ Oružanih snaga BiH i američke vojske na Manjači kod Banjaluke, navodeći da je NATO u BiH od 1995. godine i da je zaustavio rat, pomogao u odbrani države, kao i reformi vojske s ciljem da BiH postane članica NATO. Po njegovim rečima, to je zapisano i u Zakonu o odbrani, koji je usvojen još u oktobru 2005. godine kada su za taj zakon glasali svi poslanici u Parlamentu BiH – i iz Federacije BiH i iz Republike Srpske.

„Tamo piše da su i Predsedništvo i Parlamentarna skupština i Savet ministara BiH dužni da preduzimaju sve kako bi BiH što pre postala članica NATO saveza“, naveo je on, preneli su sarajevski mediji. On je napomenuo da je vojna vežba na Manjači deo šire vojne vježbe „Odbrana Evrope“ u kojoj učestvuje 28.000 vojnika mnogih država, a jedan od ciljeva vežbe na Manjači je pokazivanje operativne sposobnosti OS BiH i sposobnosti spajanja s drugim snagama.

„BiH ima vrlo specifičan odnos sa NATO-om, mi formalno nismo članica, ali NATO je prisutan tu. Nema nijednog, i nikakvog drugog vojnika u BiH niti može biti, osim vojnika NATO-a, EUFOR-a i vojnika Oružanih snaga BiH“, istakao je Džaferović.

Komentarišući uticaj Rusije, bošnjački član Predsedništva je ocenio BiH želi dobre odnose s tom zemljom, ali da Rusija mora poštovati zakone i utvrđene ciljeve BiH, uključujući i put prema NATO-u. On je naveo da Rusija ističe poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali da Moskva treba da poštuje politike BiH, njen evropski put i sistem, uključujući prisustvo u BiH Visokog predstavnika i stranih sudija.

„To znači i poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta BIH i želimo na tom principu da gradimo odnose“, istakao je Džaferović.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #125 on: May 22, 2021, 12:59:43 pm »

Održana pokazna vežba na Manjači
IZVOR: TANJUG SUBOTA, 22.05.2021.

Zajednička pokazna vežba "Brzi odgovor 21" oružanih snaga BiH i SAD održana je danas na poligonu Manjača.

Pokazna vežba "Brzi odgovor 21" počela je po uigranom scenariju ulaskom američkih helikoptera UH-60 "Blek Hok" iz sastava 1. brigade borbene avijacije Kopnene vojske SAD u zonu operacija uz kojih se iskrcao kombinovani vod pripadnika Bataljonske borbene grupe lake pešadije Oružanih snaga BiH i 2. bataljona 124. pešadijskog puka Oružanih snaga SAD, prenosi portal Klix.ba. Vojna vežba se održava na poligonima Manjača i Glamoč kao i u kasarni Dubrave, u periodu od 17. maja do 2. juna. Njom rukovodi komanda američke vojske za Evropu i Afriku (USUCOM).

U ovoj bilateralnoj vežbi u BiH će učestvovati oko 500 pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i 700 američkih vojnika. Vežbom "Branilac Evrope 21" šalje se jasna poruka potencijalnim agresorima da će SAD stati ne samo iza članica NATO-a, već i iza svih drugih partnera i saveznika, uključujući BiH. Vežba ove godine obuhvata 26 država, uključujući SAD, i oko 28.000 pripadnika multinacionalnih snaga usredsređenih na izgradnju "operativne spremnosti i interoperabilnosti između NATO saveznika i partnera".

Na današnji događaj su pozvani članovi Predsedništva BiH, predsedavajući Saveta ministara BiH, ministar odbrane BiH, visoki zvaničnici Ambasade SAD-a u BiH, visoki predstavnici Komande Kopnene vojske SAD za Europu i Afriku (USAREUR-AF) kao i drugi visoki zvaničnici.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #126 on: May 23, 2021, 06:06:41 am »




"Ako neko misli da ovo u Sarajevu približava BiH Evropskoj uniji i NATO-u, onda živi u velikoj iluziji"


Slovenački premijer Janez Janša ocenio je danas da skup podrške Palestincima, održan u Sarajevu, ne približava Bosnu i Hercegovinu Evropskoj uniji.

"Ako neko misli da ovo u Sarajevu približava Bosnu i Hercegovinu Evropskoj uniji i NATO-u, onda živi u velikoj iluziji", napisao je Janša u komentaru na svom tviter nalogu.

U Sarajevu je ranije danas održan skup podrške palestinskom narodu na kojem se okupilo više stotina građana.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #127 on: May 23, 2021, 06:38:29 am »



Quote
Nelson: Vojnom vježbom na Manjači otvorena vrata NATO-a

Na Manjači kod Banje Luke održan je šesti dan vježbe "Brzi odgovor 21". Na poligonu su kombinovane jedinice Oružanih snaga BiH i SAD-a prikazale rezultat vježbi prethodnih dana. Vježbu su posmatrali i članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović, ambasadori SAD-a i Velike Britanije u BiH, a predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik nije došao.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #128 on: June 20, 2021, 07:25:33 am »



Dodik: BiH nema saglasnost za put u NATO


Srpski član i predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik kazao je danas da je na Samitu Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi u Antaliji jasno rekao dve važne stvari - da BiH nema saglasnost za put u NATO i da je dugo godina pod protektoratom što onemogućava evropske integracije.

„Sama Evropa ima problema s tim, jer ima zemalja koje ne žele da se EU proširi, ali i pokušavaju i čak zaustavljaju konkretne aktivnosti, pre svega Francuska i Holandija. Razgovarali smo o svim tim iskustvima“ rekao je Dodik i dodao da je Samit u Antaliji bio uspešan.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #129 on: July 25, 2021, 12:30:21 pm »

NATO ostaje predan partnerstvu sa BiH, negiranje genocida neprihvatljivo
REGION Autor: N1 Sarajevo, Fena 25. jul. 2021

NATO ostaje predan partnerstvu sa Bosnom i Hercegovinom i pomirenju u zemlji, i za tu organizaciju je poricanje genocida neprihvatljivo, rečeno je Feni iz sedišta NATO u Briselu.

”Genocid u Srebrenici bio je jedan od najgorih zločina u Evropi od završetka Drugog svetskog rata. Bosna i Hercegovina je prošla dugačak put u obnovi poverenja između zajednica. Da bi se pomirenje nastavilo, put napred mora uključivati priznanje patnji koje su se dogodile“, odgovoreno je Feni iz NATO-a na molbu za komentar najava člana Predsedništva BiH iz RS Milorada Dodika da će pokrenuti proces odvajanja RS, kao i da će sprečiti rad institucija BiH u RS-u (Tužilaštvo, SIPA), nakon što je visoki predstavnik Valentin Incko doneo zakonske izmene kojima se zabranjuje negiranje genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina utvrđenih pravosnažnim presudama nadležnih međunarodnih i domaćeg suda i kazne za počinioce. Za NATO je poricanje genocida neprihvatljivo.

“NATO ostaje predan našem partnerstvu sa Bosnom i Hercegovinom i pomirenju u zemlji. NATO saveznici su jasno istakli da podržavaju teritorijalni integritet BiH i više puta su zahtevali od političkih lidera da izbegavaju retoriku podela”, navedeno je u odgovoru Feni.

Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) objavio je spot pod nazivom „Branimo istinu – ne damo Srpsku“ u kome srpski član Predsedništva BiH i lider te stranke Milorad Dodik ističe da je posle nametanja zakona o zabrani negiranja genocida spreman da odmah proglasi samostalnost RS. Dodik u spotu, u kome su upotrebljeni raniji snimci proslave Dana republike, 9. januara, sastanaka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, njegovo svedočenje pred Haškim tribunalom i drugi snimci, poziva celu Republiku Srpsku da se okupi, navodeći da je „ovo ključni trenutak da li ćemo kao narod opstati ili ćemo kroz kratko vreme izgubiti šansu da postojimo na ovim prostorima“.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #130 on: September 21, 2021, 11:55:57 am »



Kako je Banjaluka postala nedosanjani san NATO-a


Evroatlantske integracije BiH, kao jedan od prioriteta zapadne politike koju je kao temu kandidovao i takozvani visoki predstavnik, gaženje je Rezolucije usvojene u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Pritisak na Banjaluku biće sve veći, ali između RS i NATO-a stoji vojna neutralnost Srbije, smatraju sagovornici Sputnjika.

Ulazak u NATO, kao strateški pravac spoljnopolitičkog delovanja Bosne i Hercegovine, mogao bi se pretvoriti u put od sedam milja, koji ni modernizacija Oružanih snaga na kojem Sarajevo insistira — neće ubrzati.

O tome da li planovi zapadne Alijanse padaju pred činjenicom da su i Srbija i Republika Srpska čvrsto na stanovištu vojne neutralnosti, razgovaramo sa eminentnim stručnjacima, učesnicima nedavno održanog Okruglog stola u Banjaluci na temu „Vojna neutralnost Srbije i Republike Srpske — spojeni sudovi“.


Umesto demilitarizovane Bosne, modernizacija Vojske

U svetlu stalnih nastojanja dva člana Predsedništva, bosanskog i hrvatskog, da što više potenciraju NATO, tema vojne neutralnosti ne gubi na aktuelnosti, kaže u razgovoru za Sputnjik Nevenko Vranješ, profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci.

U nedostatku perspektivnijih ideja, Sarajevo se, smatra, stalno vraća na temu članstva u NATO, a ovaj put i kroz ideju o povećanju budžetske stavke za Oružane snage BiH.

„Sve češće i glasnije priča se o povećanju vojnog budžeta za modernizaciju opreme Oružanih snaga BiH. To znači da moramo podizati bruto nacionalni dohodak dva odsto za vojsku, što je dodatnih 160 miliona na već postojećih 300. To je pokušaj približavanja NATO standardima. Umesto da se Oružane snage redukuju, nama se nameće ideja o izdvajanju sa naših socijalnih kategorija za jačanje institucije koju ne želimo. Reč je o modernizaciji u oblasti vazduhoplovstva kroz helikoptere, kroz oklopna vozila, artiljerijsko naoružanje. S druge strane se oseća potpuna superiornost bošnjačke komponente. Naš stav je jasan, ako već ne može da se izvrši demilitarizacija Bosne i Hercegovine, onda Oružane snage treba da budu u formatu koji bi bio zadužen za pomoć civilnom stanovništvu u vanrednim situacijama“, kaže Vranješ.


Srbija i Republika Srpska - sistem spojenih sudova

Ali između nastojanja i realizacije plana Sarajeva da BiH uđu u NATO, stoji Rezolucija o vojnoj neutralnosti usvojena u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Pored ovog važnog dokumenta, brana, smatraju naši sagovornici, jeste i pozicija Srbije, jer dok je Srbija vojno neutralna, Republika Srpska je zaštićena.

Miloš Šolaja, profesor međunarodnog prava sa Banjalučkog univerziteta, smatra da je pitanje vojne neutralnosti u nekom teorijskom i naučnom smislu u velikoj meri istraženo, ali da se u praktičnoj politici sprovodi kroz dva rešenja — vojnu neutralnost Srbije i Republike Srpske. Zapravo, rezimira, reč je o sistemu spojenih sudova.

„Neutralnosti Republike Srpske nema bez neutralnosti Srbije. To su dva neodvojiva procesa. Rezolucijom o vojnoj neutralnosti Republika Srpska je definisala svoj stav. To je dokument koji govori i o vojnoj nesvrstanosti — otklonu od vojnih blokova. Nadalje, RS ne samo da mora da definiše svoju spoljnu politiku mimo BiH, već i bezbednosnu u odnosu na bezbednosne izazove koji joj prete“, smatra Šolaja.

Iako se zvanično vojna neutralnost podržava od strane NATO-a, ona se osporava u mnogim stručnim i medijskim krugovima u zemljama-članicama Alijanse.

Aleksandar Mitić, naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu, ne sumnja da će ulazak BiH u NATO ostati jedan od prioriteta zapadne politike, što znači da će se pritisci na Banjaluku nastaviti. Da bi se, smatra on, odgovorilo na ove pritiske, neophodno je učvrstiti i legitimisati vojnu neutralnost.

„Jasno je da se vojna neutralnost Srbije ne legitimiše samo normativno niti u okviru strategije, već i u praksi. Vojna neutralnost je važna u geopolitičkom konceptu na Balkanu, s obzirom na oslonac na Republiku Kinu i Rusku Federaciju po pitanju KiM i po pitanju RS. Kada je reč o Republici Srpskoj, iako je pre četiri godine usvojena Rezolucija o vojnoj neutralnosti, svedoci smo da takozvani visoki predstavnik Šmit govori o evroatlantskim integracijama BiH. Pritisak se nastavlja“, kaže Mitić.


Savez za koaliciju protiv Rusije

Druga dimenzija saradnje sa NATO-om postoji u domenu vojnih vežbi, ali njihovo provođenje u Republici Srpskoj, smatra Vranješ, nije cilj Banjaluke. To nije savez, kaže, kojem bi trebalo težiti, iz razloga što se on nalazi u unutrašnjim antagonizmima i predstavlja najširu moguću koaliciju protiv Rusije. Dovoljno je, smatra, izjasniti se za savez i na sledećem narednom samitu dobijate članstvo, ali i jasne direktive.

„Mi imamo i motiv više od Srbije da sačuvamo vojnu neutralnost, jer je zbog inferiornosti srpskih pripadnika u Oružanim snagama izražena dominacija bošnjačke komponente i u komandnom kadru, i u brojčanom smislu, i u smislu lokacija, dominacije na tim lokacijama, disperzije naoružanja.

„Mi nemamo nikakav interes da razvijamo te oružane snage i da ono što NATO podržava dižemo na neki nivo. Zbog našeg unutrašnjeg uređenja, antagonizama bliske prošlosti jedini izlaz je u vojnoj neutralnosti“, zaključuje Vranješ.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #131 on: September 28, 2021, 03:57:13 pm »

Уторак, 28.09.2021.

Заев понудио БиХ помоћ у процесу приступања НАТО

СКОПЉЕ - Премијер Северне Македоније Зоран Заев и члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић истакли су данас да две земље повезују заједнички интереси и вредности као што су чланство у Северноатлантској алијанси (НАТО) и Европској унији (ЕУ), саопштила је влада у Скопљу.

Како се наводи, Заев је на састанку са Џаферовићем нагласио да је Северна Македонија спремна да са БиХ подели искуство приступног процеса до пуноправног чланства у НАТО. Заев је истакао да је посета члана Председништва БиХ Северној Македонији резултат континуитета изузетно позитивних и традиционално блиских односа две земље. Од посебног значаја је, додао је Заев, то што је ова посета на Мађународни дан Бошњака и информисао члана Председништва БиХ да на састанак са њим долази са увида у последњу фазу изградње моста „Цвет Сребренице”.

На састанку Заева и Џаферовића у Влади Северне Македоније, како се наводи, потенцирано је да две земље препознају снажне потенцијале за унапређење економске сарадње и изражена спремност да продуже припреме за успостављање авионске линије између Сарајева и Скопља, која је прекинуза због пандемије ковида-19.

„Заев и Џаферовић су се на сатанку сложили да Северна Македонија и БиХ имају веома блиске везе из прошлости и да имају заједничка опредељења и за заједничку будућност”, наводи се у саопштењу,преноси Бета.

Пре састанка са Заевим бошњкачки члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић, који је у једнодневној радној посети Скопљу, срео се и са председником Северне Македоније Стевом Пендаровским.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #132 on: November 24, 2021, 01:26:31 pm »

Среда, 24.11.2021.

Столтенберг: Забрињава запаљива реторика Милорада Додика

САРАЈЕВО- Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг осудио је, како је навео, запаљиву реторику српског члана Председништва БиХ Милорада Додика.

„Забринути смо због ситуације у Босни и Херцеговини уз запаљиву реторику Милорада Додика. Његове поруке поткопавају једно од главних постигнућа које смо направили у стварању мултиетничких оружаних снага у Босни и Херцеговини”, рекао је Столтенберг новинарима у Бриселу, после јучерашњег састанка са црногорским премијером Здравком Кривокапићем. Према његовим речима, у БиХ последњих година постоје „помаци у кривом смеру”, додавши да је поткопавање постојања Оружаних снага БиХ важно не само за БиХ, већ целу регију и шире, преноси Бета.

„Савезници снажно подржавају суверенитет и територијални интегритет Босне и Херцеговине. Запаљива реторика у Републици Српској озбиљно забрињава. Структуре Босне и Херцеговине су важне за стабилност земље. Нарочито Оружане снаге, једна од најјачих мултиетничких институција у земљи”, истакао је Столтенберг, пренели су сарајевски медији. Додао је да НАТО остаје предан снажном политичком дијалогу и практичној сарадњи с Босном и Херцеговином, као и да ће наставити подржавати реформске напоре земље за добробит свих.

„НАТО-ова политика отворених врата је историјски успех и доприноси сигурности у регији”, нагласио је Столтенберг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #133 on: November 25, 2021, 12:38:10 pm »



NATO može da reaguje u BiH u svakom trenutku


Prema sporazumu iz 2003. godine EU i NATO mogu u bilo kom trenutku rasporediti svoje vojnike u Bosni i Hercegovini ako postoji pretnja za sigurnost ove zemlje.

Takve vojne snage imaju mogućnost i upotrebe vojne sile, pogotovo ako treba da se odbrane od napada, navodi se u rezolucijama Ujedinjenih nacija.

Nemački političar i visoki predstavnik Kristijan Šmit, naglasio je "Trebalo bi biti jasno da, ako se stvari zakomplikuju, Evropska unija, EUFOR i NATO, preko mehanizma 'Berlin plus', mogu povećati svoju prisutnost u Bosni i Hercegovini. Ne vidim potrebu za tim u ovom trenutku, ali mislim da moramo biti svesni situacije", prenosi Radio Slobodna Evropa.

Šmit je takođe dodao da Vojska Republike Srpske neće biti formirana, i da međunarodna zajednica neće dopustiti da član Predsedništva BiH i predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik formira vojsku i ugrozi opstanak Oružanih snaga u BiH.



U bilo kom trenutku snage mogu da se aktiviraju

Prema sporazumu "Berlin plus", prva misija je bila "Operacija EUFOR Concordia" 2003. godine u Severnoj Makedoniji, čiji je cilj bio da nadgleda sprovođenje Ohridskog sporazuma.

Sledeće godine formirana je misija EUFOR Althea za BiH, a kasnije i brojne civilne i vojne misije u svetu.

Sporazum "Berlin plus" ima oznaku tajnosti, ali prema njemu zemlje članice Evropske unije i NATO-a imaju i rezervne snage za Misiju EUFOR Althea i izvan Bosne i Hercegovine, a razmeštene su širom Evrope. Te snage mogu u bilo kom trenutku biti upotrebljene i u kratkom roku raspoređene ako postoji pretnja sigurnom okruženju.

U skladu s tim, svake godine EUFOR, NATO i Oružane snage BiH sprovode vežbe “Brzi odgovor” kojima se vežba i demonstrira sposobnost EUFOR-a da dovede u zemlju rezervne snage koje pomažu vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.


Zadatak Operativnog štaba?

Operativni štab operacije EUFOR Althea za BiH, kao i za druge sadašnje i buduće misije, nalazi se u Vrhovnom štabu savezničkih snaga u Evropi, vojnoj komandi NATO-a smeštenoj nedaleko od belgijske prestonice Brisela.

Osnovana je i vojna kancelarija nazvana komandni element koja je smeštena u NATO bazi u italijanskom Napulju

Zadatak ove kancelarije je koordinacija rezervnim snagama i dostavljanje informacija o Zapadnom Balkanu.

Francuski general pukovnik Bric Hudet sredinom jula 2020. imenovan je za zamenika načelnika Glavnog štaba savezničkih snaga u Evropi i operativnog zapovednika operacije EUFOR Althea. Houdet je, osim u Legiji stranaca, služio i u BiH, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu te u Africi.

U BiH, na terenu, komandanti misije dolazili su iz Austrije, države koja nije članica NATO-a. Od januara 2021. na toj poziciji je austrijski general major Aleksander Place.


EUFOR u BiH

U BiH se trenutno nalazi bataljon od oko 600 vojnika iz 19 država, od kojih je 15 evropskih zemalja članica NATO-a. Preostale četiri zemlje su Severna Makedonija, Čile, Švajcarska i Austrija.

EUFOR ima mogučnost i za korišćenje vojne sile, ali samo pod uslovom da je sigurno i stabilno okruženje ugroženo i da postoji opasnost da se trenutni sistem raspadne.

Jedan od komandanata EUFOR-a general major Rinhard Trisčak, objasnio je da dok državne agencije za sprovođenje zakona uspešno obavljaju svoj posao, EUFOR je poslednje sredstvo koje će se primenjivati.

Misija EUFOR Althea je najduža vojna operacija EU-a, jedina kopnena misija, i jedina misija koja ima izvršni mandat da koristi silu.

Počela je 2004. godine rezolucijom Veća sigurnosti Ujedinjenih nacija. Tom rezolucijom je završena NATO operacija Stabilizujućih snaga (SFOR) koja je imala dve operacije pod nazivom “Operacija Zajednička Straža” (od 1996. do 1998. godine), kao i “Operacija Zajedničko kovanje” (od 1996. do 1998. godine).

Početni kapacitet EUFOR-a u BiH bio je oko 7.000 vojnika.

Operacija Althea je 2012. promenila fokus na neizvršni deo mandata koji podrazumeva izgradnju kapaciteta i obuku Oružanih snaga BiH.


izvor
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #134 on: November 25, 2021, 12:52:28 pm »



NATO može da reaguje u BiH u svakom trenutku


.................................
Nemački političar i visoki predstavnik Kristijan Šmit, naglasio je "Trebalo bi biti jasno da, ako se stvari zakomplikuju, Evropska unija, EUFOR i NATO, preko mehanizma 'Berlin plus', mogu povećati svoju prisutnost u Bosni i Hercegovini.
.........................................

Misija EUFOR Althea je najduža vojna operacija EU-a, jedina kopnena misija, i jedina misija koja ima izvršni mandat da koristi silu.

Počela je 2004. godine rezolucijom Veća sigurnosti Ujedinjenih nacija. Tom rezolucijom je završena NATO operacija Stabilizujućih snaga (SFOR) koja je imala dve operacije pod nazivom “Operacija Zajednička Straža” (od 1996. do 1998. godine), kao i “Operacija Zajedničko kovanje” (od 1996. do 1998. godine).

........................................

Kakav je to mehanizam "Berlin plus"?
Je li on predviđen rezolucijom SB UN iz 2004. godine?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 24 queries.