PALUBA
March 28, 2024, 01:12:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Amfibijska sredstva u vojsci  (Read 108692 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #105 on: June 03, 2015, 06:46:54 pm »

Evo i satelitskog snimka.Desno od mosta je taj put.Vidi se da počinje negdje od prvog proširenja prema carini (br.19),prelazi preko nasipa pravo do Save.Sami pristup je bio ukopan spuštajući se prema Savi i šireći se.Izgleda da je zbog neodržavanja i čestog plavljenja rijeka nanela tu svašta i sada je po snimku to obraslo rastinjem pa se pristup ne vidi dobro.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Raca-vojn.put.jpg (188.72 KB, 1024x819 - viewed 225 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #106 on: June 03, 2015, 09:46:40 pm »

Zato sam ja postavi onaj crno-beli snimak i još malo "zumbiran" (što bi rekaa Šojić). Na njemu se bolje vidi sam pristup obali i "levak".
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #107 on: June 04, 2015, 07:18:55 am »

U periodu 1985-8 se u više navrata na području garnizona Šabac snimalo nekoliko nastavnih filmova u koprodukciji Zastava Filma.
Ja sam učestvovao u tri takva nastavna filma.Dva su bila sa tematikom .Savlađivanje vodene preprekeAmfibijskim sredstvima iz pokreta od čega je jedan bio posvećen samo sa Inžinjerijskim amfibijama a u drugom je za to snimanje upotrebljena sva sila koja pliva .
Meni je lično ostao u sećanju ovaj kombinovani način gde se sa Sremačke strane u vodu ulazilo sa desetak prikrivenih i pripremljenih rampi a na Šabačku se stranu izlazilo na navoze od Betona kod tadašnje kasarne na Savi i na delu plaže blizu mosta..
Jednom je filmu reditelj bio Antun Hip a drugi je snimao čuveni snimatelj Žegarac a rediteljevo sam ime zaboravio.
Elem nam je Žegarac bio snimatelj u sva tri filma pa sam ga zapamtio a i tada Majora Antuna Hipa koga smo svi manje više znali kao kapetana iz serije VOJNICI.
Pokušao sam u arhivi Zastave da iskopam te filmove ali ih nisam našao.Sad dali su se zagubili ili je nešto drugo posredi ja neznam.
Treći film je koktel maskiranja i skelskog mesta prelaska sa tendencijom prikrivenog izlaska na reku i na njemu smo više od mesec dana izrađivali horizontalne i vertikalne maske kroz proseke u šumarku između Klenka i Save a za proveru kvaliteta rada je korištena i jedna gazela pa bi nam iz vazduha Antun izbacio zastavicu gde je ostavljen veći među razmak dase korigujemo..
O broju postavljenih maski i elemenata i da ne trošim reči ali na kraju je sama dinamika vežbe i snimanja tog detalja završena za dva dana..
Za kraj se PRAGNJE okretalo kraj Save i u slast sve smazalo --
PS.
Prilikom priprema za snimanje se desio i onaj fatalni slučaj kada je zastavnik ispao iz čamca za obezbeđenje na vodi i smrtno stradao od propelera koi je prešao preko njega pa je to imalo i tužan kraj a zbilo se u drugom snimanju tog nastavnog filma.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #108 on: June 04, 2015, 08:13:24 am »


Hvala @voja.

I ako se sjećam tog prilaznog puta prije 1960-te,a Vi opisujete da su tu pravljena i desetak pristupa kasnije 80-tih.Bilo bi interesantno vidjeti gdje je to bilo.Po mom sjećanju dio obale nizvodno od tog puta je nepovoljan(uzdiže se obala i strma je sve iza do ušća Drine.Tu Sava pravi veliko slovo "S" i u tom prvom dijelu podlokava sremsku stranu a odmah nekoliko stotina metara nizvodno sa strane BiH je bila i jedna Ada.Da niste te druge pristupe pravili uzvodno od mosta ili iza ušča Drine,gdje je bila šljunkara-separacija negdašnjeg BBP.Naime,do te šljunkare i sada mislim da ide pruga i put a iza je išla dalje ta stara pruga skoro do ušća a koristila se i kao put.
Uzvodno prema Jameni ima još nekoliko prijelaza preko nasipa ali je put zemljani i obala je pogodnija.
Inače,mislim da su te vježbe bile ozbiljne jer od Sr.Rče do Šapca ima podosta kilometara.Boravio sam nekoliko puta i u Klenku i prelazio preko mosta prema Šapcu tako da donekle poznajem i taj teren ali sam tu bio daleko kraće.

Poz.
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #109 on: June 04, 2015, 01:24:44 pm »

"Sa Sremačke strane u vodu ulazilo se sa desetak prikrivenih i pripremljenih rampi(sve su u zahvatu Klenačkog atara i to neke su sa uzvodne strane železničkog mosta koi povezuje Šabac i Klenak a neke su nizvodno) a na Šabačku se stranu izlazilo na navoze desno od železničkog mosta kod tadašnje kasarne na Savi i na delu plaže blizu mosta koji povezuje Ruma-Šabac..
Na delu između ta dva mosta ima dve ade i obe su odlično služile kao zaklon u slučaju nailaska vazduhoplova pa se na njima uređivalo mesto prikrivenog pristajanja skele.No sve je to bilo sredinom 80ih a sada te kasarne na Savi nema jer je sve u NATO bombardovanju sravnjeno pa je i ova moja pisanija izlišna i samo sećanje na lepa vremena..
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #110 on: June 04, 2015, 02:08:40 pm »

Mislim da ste malo pogriješili u pisanju.Klenak je kod Šabca i njegov atar je veoma daleko od Sr.Rače.Sr.Rača je 30-ak km uzvodno i od Sr.mitrovice.
Sr.Rača je blizu Hrvatske granice a Savom nizvodno od Jamene oko 15 km(možda i koji kilometar manje),koja je na samoj granici sa Hrvatskom.
Izvinjavam se na ispravci.

Poz.
« Last Edit: June 04, 2015, 02:31:49 pm by Karlo » Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #111 on: June 04, 2015, 09:49:03 pm »

Aj da se i ja izvinim al nizašta jer pažljivo čitajte i videćete da NIGDE ne spominjem Sremsku Raču .
Sve je u prostoru jedno naspram drugoga KLENAK-ŠABAC sa svoim obalama a sredina površine je ŽELEZNIČKI MOST dok je krajnja nizvodna granica saobraćajni most koi povezuje Šabac sa Rumom-Novim Sadom.
Znam ja odlično taj kraj i prepešačio sam ga nasipom Save a i plovio sam sa RTK svojevremeno u prevozu inžinjerijskih mašina od Obrenovca do Slavonskog Broda najdalje.
Savu sam branio od polava raznim mašinama pa mislim da ste ipak VI malo nepažljivi bili u čitanju ali da se ne vređamo bez potrebe jer ja odustajem i od pisanja ako vam nije po volji istina...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #112 on: June 04, 2015, 10:05:47 pm »

Ako ignorišemo sve postove između Vaših Vi ste u pravu i ja Vam se zaista izvinjavam.

Poz.
« Last Edit: June 04, 2015, 10:11:30 pm by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #113 on: June 04, 2015, 11:21:15 pm »


Da ne ostanem nejasan.Radi se o nesporazumu.Pogledajte Vaš post posle @dzumbine fotke mosta u Sr Rači i skelskog prelaza..Možete pogledati i nekoliko postova prije na predhodnoj strani a i kasnije do kraja i vidjetće te da sam ja pod utiskom da se komentar odnosi na taj most i skelski prelaz (Sr.Rača) a ne Šabac.Međutim ako ste Vi ignorisali i fotke i druge postove pa i moj kad sam Vas pitao za te maskirne prilaze,i pisali postove neobraćajući pažnju što je ispred,zaista nisam u pravu,jer sam mislio da ste vezani sa trenutnom temom i čak sam Vam naveo da su to izgleda bile ozbiljne vježbe,zbog dužine Rača-Šabac.Međutim,Vi ste očito pisali neovisno o svima drugima,što sam ja tek sada posle Vaše intervencije shvatio.

Nemojte se meni obraćati da li ja hoću da pišete dalje,jer ja nisam taj koji odlučuje a i nebih želio da prekinete pisanje.

Izvinjavam se još jednom i pozdravljam Vas.
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #114 on: June 05, 2015, 11:45:33 am »

Očito je nesporazum i dok sam se ja koncentrisao na svoje doživljaje i sva ta događanja a vi na širi kontekst prethodnih natpisa i eto zabune...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #115 on: June 13, 2015, 05:37:35 pm »

Jeli ostao nama neki operativni GSP?
Kako sam nedavno nezvanicno cuo amfibijske skele GSP su proglasene neperspektivnim sredstvom i nezvanicno vise ih nema u opremi pont. bataljona. Navodno ima vec neko vreme ali ne znam o kom se periodu radi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #116 on: June 13, 2015, 05:57:59 pm »

Ova tema se malo zapostavila kada su u pitanju konkretna amfibijska sredstva pa evo nekoliko fotografija PTS-M Vojske Srbije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 71011_67605508_4.jpg (457 KB, 3606x1968 - viewed 195 times.)

* 71011_67605508_6.JPG (864.83 KB, 3888x2592 - viewed 197 times.)

* 71011_67605508_8.jpg (779.98 KB, 3762x2484 - viewed 213 times.)

* 71011_67605508_7.JPG (1059.41 KB, 3888x2592 - viewed 184 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #117 on: December 14, 2015, 02:24:09 pm »

Uspesno je obavljeno testiranje prvog serijskog PTS-4.

Testiranje je podrazumevalo 200 km voznje po suvom i 10 km plovidbe sa maksimalnim teretom od 18t.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.uvz.ru/presscenter/release/862


* pts-4.jpg (176.22 KB, 586x390 - viewed 186 times.)
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #118 on: January 14, 2016, 05:08:50 pm »

Kuzma molim Vas za jedno objašnjenje.
Ja negdje u glavi imam da se transport preko rijeke ne smije raditi sa ukrcanim ljudstvom u vozila.
Prilažem sljedeću sliku.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Možda se ovo odnosi na kamione, autobuse itd.
Unaprijed hvala


* 20160114132851000000.jpg (258.39 KB, 750x505 - viewed 205 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #119 on: January 14, 2016, 05:13:10 pm »

Sa ove vremenske distance ne mogu sa sigurnoscu da kazem da li postoji nek aodredba u pravilima ali u praksi nikada nije bilo da je npr. posada tenka napistala tenk prilikom savladjivanja vodene prepreke na ovaj nacin.

Ipak mislim da ovakvu situaciju niko od autora silnih propisa nije predvideo -  da se amfibijski transporter preko vode prevozi skelom.. Ovo je nesto novo za mene iako sam svojevremeno imao vezbu gde sam skelom trebao da prevozim BRDM-ove iako isti imaju amfibijska svojstva.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.