PALUBA
March 29, 2024, 09:03:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci Tipa 301  (Read 59590 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #30 on: March 11, 2010, 10:12:52 pm »

Koji je ovo remorker uz koji je vezan 302?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #31 on: March 12, 2010, 11:59:36 am »

FF, to je onaj stari remorker koji je Marko Balic svojevremeno dovukao u Arsenal, sigurno ga se sjecas, bio je vezan na molu IV uz onaj raspali stari tanker "Boka Wave". Poslije su ga oteglili u Bijelu gdje su ga dokovali, trup koliko toliko prikripili i isjekli mu najveci dio nadgradja, sa namjerom da ga pretvore u stacionarni "skolski brod" za Fakultet za pomorstvo, odnosno poligon za obuku iz spasavanja i protivpozarne zastite. Nista od toga nije bilo, tako da i dan danas taj "polu-brod" stoji u Bijeloj.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #32 on: March 13, 2010, 11:07:31 pm »

Evo i jedna fotka istog broda iz srecnijih vremena....
17.april 2001 i polaganje vijenca u more sa PC 302, na mjestu potonuca razaraca "Zagreb".



* Polaganje vijenaca u vali Zagreb.jpg (104.27 KB, 800x600 - viewed 323 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #33 on: March 17, 2010, 02:43:55 pm »

Pricajuci sa drugom koji je sluzio na Skadarskom jezeru, spomenuo mi je da je pored PC 302 tamo bio i PC 206.
Rekao je da je to bio gliser opremljen sa Browing mitraljezom (on je bio mitraljezac).
Do sada nismo imali temu o ovim camcima, pa ne bi bilo lose da otvorimo temu i o tome.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #34 on: March 28, 2010, 08:24:43 pm »

Evo jos nekoliko fotki druga koji je sluzio na Skadarskom jezeru 1990-'91 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 302-ziva.jpg (239.96 KB, 476x383 - viewed 384 times.)

* 302-nova.jpg (246.03 KB, 476x364 - viewed 415 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #35 on: March 28, 2010, 09:14:46 pm »

U pozadini se vidi PČ 302.

Trpe, PČ 206 nije bio gliser nego brod deplasmanskog tipa. Jeste bio naoružan mitraljezom 12,7 mm Browing. Nisam siguran da li treba pokretati temu o njemu, mislim da ima jako malo dostupnih podataka, ali ako hoćeš - kreni!
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #36 on: March 28, 2010, 09:47:06 pm »

Cekaj Boro, sada si me zbunio, ja sam mislio da sam ja pogresio (pogresno informiran) i da se radi o CMP-26, nisam ni imao pojma da je postojao i PC-206.
Mozda bi smo mogli ovde da o nima nesto popricamo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #37 on: March 28, 2010, 10:02:29 pm »

Može, koliko me bude poslužila siva moždana masa.

Sliku nemam, pogledaću u Pregledu ratnih brodova, ali mislim da ni tamo nema (Edit: nema). Niži od PČ 302, nešto kraći, niža silueta nadgrađa, na pramcu mitraljez. Kad sam ga primio 1992. bio je neispravan, služio je da na njemu drže gorivo za ostale brodove i da odmaraju jer je karaula bila dosta neuslovna. Ne mogu da se setim šta je bilo sa njim - od kako je pokrenut ovaj topik povremeno mi pada na pamet ali džabe. Mislim da je ubrzo rashodovan (moguće je da je bio već rashodovan kod formiranja 16. MGbr - jul mesec 1992.). Da je ostao duže u službi, morao bih da se gombam sa opravkom, tako da bih ga zapamtio. Žao mi je, nisam ti pružio neke baš pouzdane informacije, prošlo je mnogo godina a nisam posebno imao posla sa tim brodom.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #38 on: March 28, 2010, 11:08:43 pm »

U Virpazaru je bio jedan čamac izvučen na obalu, u jadnom stanju... da nije taj?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #39 on: March 29, 2010, 07:25:01 am »

Iskreno, ne znam, ne sećam se više.  Sad
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #40 on: April 16, 2010, 10:06:19 pm »

Evo ga 302 slikan prije dva dana u brodogradilistu Bijela.



* PC 302 b.JPG (218.9 KB, 800x600 - viewed 216 times.)
« Last Edit: August 02, 2010, 07:29:51 pm by Boro Prodanic » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #41 on: April 16, 2010, 10:14:16 pm »

Marinero, hvala za fotke! Ovaj brod mi je posebno drag, jer sam uspeo da nagovorim admirala Grujića, tada komandanta Flote, da ga iz Virpazara prebacimo u Tivat (nagrađe je bilo divljački odsečeno od trupa) i da ga opremimo. Kako sam bio uporan, kazna mi je bila da ja to vodim, i nakon godinu dana otprilike, zaplovio je!

Volim da ga vidim još uvek živog, makar i na obali. Grin
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #42 on: April 16, 2010, 10:15:43 pm »

Nema na cermu Boro! I Meni je drago da vidim staroga da je jos ziv jer je njega i njegovu bracu nekada pravio "moj" Arsenal Tivat!
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #43 on: July 16, 2010, 05:58:06 pm »

Quote
АРМ СЕ ОСЛОБОДИ ОД КРНТИИТЕ

Туристички тури со воени бродови

Еден од два­та воени брода е продаден во Охрид за 595 илјади денари а другиот Министерството за одбрана го подари на националниот парк Јасен

Два­та воени брода, кои 'рѓосуваа во Преспанско Езеро, ќе пловат со ту­рис­ти по Охридското и по вештачкото езеро Козјак. Министерството за одбрана не­о­дам­на едниот од бродовите му го продаде за 595.000 денари на биз­нис­мен од Охрид, а другиот му го подари на Националниот парк "Јасен", на чија те­ри­то­ри­ја се наоѓа дел од акумулацијата Козјак. Бродовите веќе им се ис­по­ра­ча­ни на купувачот и на "Јасен" и се очекува наскоро да бидат ре­конс­тру­и­ра­ни и оспособени за пловење.
"Два­та брода се отуѓени согласно важечката регулатива. Со одлука на Влада, за едниот брод беше распишан оглас за јавно наддавање, на кое е постигната нај­ви­со­ка цена од 595.000 денари, а другиот е предаден на 'Јасен'. Оваа одлука е донесена бидејќи тие беа несуштински дел од опремата на АРМ, исто ка­ко и хаварисаните возила кои ги продаваме оти од нив немавме никаква ко­рист", вели Сашко Димов, портпарол на Министерството за одбрана.
Од Националниот парк "Јасен" велат дека бродот на Козјак бил донесен пред два-три дена и оти ќе се користи исклучително за туристички про­шет­ки по езерото.
"Бро­дот ќе треба да се обнови и да се оспособи за пловење, да се обучат лу­ѓе да пловат со него. Ќе стои закотвен на марината на Козјак, која треба да се направи на местото каде што сега се закотвени рибарските кајчиња. Во план е да се направат и неколку куќички каде што ќе може да пре­но­ќе­ва­ат туристи", вели Гордана Јанакиевска, советник за туризам во На­ци­о­на­лен парк "Јасен". (И.С.)

Prevod:

ARM se oslobadja krntija

Turisticke ture sa ratnim brodovima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedan od dva broda je prodan u Ohridu za 595.000 denara (oko 9.700 eura), a drugi je ministarstvo odbrane poklonilo nacionalnom parku "Jasen".

Dva ratna broda koja su rdjala u Prespanskom jezeru, plovice sa turistima po Ohridskom i vestackom jezeru Kozjak. Ministarstvo odbrane je nedavno jedan od brodova prodao za 595.000 denara biznismenu iz Ohrida, a drugi je poklonila nacionalnom parku "Jasen" na cijoj se teritoriji nalazi deo akumulacije "Kozjak". Brodovi su vec isporucani kupcu i NP "Jasen" i uskoro se ocekuje da budu rekonstruirani i osposobljeni za plovljenje.
"Oba broda su ottudjena suglasno vladajucoj regulativi. Sa odlukom vlade, bio je raspisan oglas za javno nadmetanje, na kojem je postignuta najveca cena od 595.000 denara, a drugi je predan NP "Jasen". Ova odluka je donesena jer su bili nebitni deo opreme ARM, isto kao i havarisana vozila koje prodajemo, jer od njih nemamo nikakvu korist" rekao je Saso Dimov, podparol ministarstva odbrane.
Iz nacionalnog parka "Jasen" kazu da je brod na Kozjaku bio donesen pre dva-tri dana, i da ce se isti koristiti iskljucivo za turisticke ture po jezeru.
"Brod treba obnoviti i osposobiti ga za plovidbu, obucutu ljude da plove sa njim. Bice usidren na marini na Kozjak-u, koja treba da se napravi na mestu gde su sada usidreni ribarski camci. U planu je da se naprave i nekoliko baraka gde ce turisti moci prespavati" kaze Gordana Janakievska, savetnik za turizam u Nacionalnom parku "Jasen"

Izvor http://www.vest.com.mk/

Necu da komentiram clanak, ali mogu da kazem da smo saznali sudbinu PC 305 i PC 306.



* BAD6C0DEB4622E47806F277D4B832461.jpg (26.93 KB, 300x200 - viewed 291 times.)
« Last Edit: September 09, 2010, 07:53:44 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #44 on: July 16, 2010, 06:01:28 pm »

Krntije,a? Novinar očigledno navik'o da piše za žutu štampu pa mu je trebao neki "privlačniji" naslov...
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.