PALUBA
March 28, 2024, 01:32:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43   Go Down
  Print  
Author Topic: Suhoj Su-57 ( Suhoj PAK FA / T-50)  (Read 291030 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #555 on: July 15, 2021, 02:11:48 pm »



Po 12 najnovijih lovaca pete generacije Su-57 godišnje


Ministarstvo odbrane Rusije će od 2022. godine dobijati po 12 najnovijih lovaca pete generacije Su-57 godišnje, izjavio je generalni direktor Ujedinjene avio-proizvodne korporacije Jurij Sljusar na sastanku sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

„Glavni događaj prošle godine bila je isporuka prvog serijskog Su-57 u decembru. Ove godine ćemo isporučiti već četiri aviona. A onda je naš zadatak da zajedno dostignemo nivo od 12 letelica godišnje. Potpisali smo ugovor sa Ministarstvom odbrane za ukupno 76 takvih letelica“, rekao je Sljusar.

Istovremeno, on je šefu Rusije rekao da će se porudžbine ruskih lovaca Su-57 u budućnosti „meriti stotinama“.

„Nadamo se da je to završeno – obzirom da je ta letelica odabrana za platformu, glavnu letelicu za rešavanje širokog kruga zadataka – porudžbine tih letelica meriće se stotinama“, izjavio je on za televiziju „Rusija 24“.

Su-57 (ranije poznat kao PAK FA) je ruska letelica pete generacije, predviđena za uništavanje svih vrsta vazdušnih, kopnenih i nadvodnih meta. Prvi let je izveo 2010. godine. Su-57 karakteriše visok stepen manevarskih sposobnosti, najnoviji sistem radio-elektronske opreme i slaba uočljivost.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #556 on: July 22, 2021, 05:33:01 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 57max.jpg (137.09 KB, 1280x847 - viewed 7 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #557 on: July 23, 2021, 11:29:10 am »

Unutrašnjost kabine SU-57.
Vidimo novi trodelni monitor LCD ili LED. Do sada su prikazivana 2 monitora LCD.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Unutrašnjost Kabine SU-57.png (819.09 KB, 960x720 - viewed 22 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #558 on: July 25, 2021, 06:27:22 pm »

Su-57 ostao vertikalno da lebdi u vazduhu
Novosti onlajn 25. 07. 2021.

PILOT kompanije "Suhoj" Sergej Bogdan tokom leta na multifunkcionalnom lovcu pete generacije Su-57 izveo je akrobatsku figuru "Zvonik".



Kako bi izveo novu figuru, lovac pod rukovodstvom Su-57 vertikalno se podigao u nebo i nekoliko sekundi nepomično ostao da stoji u jednoj tački. Pored ove figure, Bogdan je pokazao još i „uzlazni spin“, „forsirani borbeni zaokret“, „Nesterovu petlju“ i druge akrobacije.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #559 on: July 27, 2021, 10:16:58 am »

Sa sobom će voditi četiri "Ohotnika"
Novosti onlajn 27. 07. 2021.

KONTROLA perspektivnih udarnih bespilotnih letelica „Ohotnik“ (S-70) vršiće se iz dvosednog komandnog lovca pete generacije Su-57, saopštio je izvor u vojno-industrijskom kompleksu.

- Za upravljanje najnovijim dronovima 'Ohotnik' biće napravljena dvosedna komandna verzija Su-57. Očekuje se da će lovac, na kojem se trenutno radi, sa sobom voditi otprilike četiri 'Ohotnika' - rekao je neimenovani izvor za ruske medije.

Podsetimo, rukovodstvo Vojno-industrijske komisije saopštilo je uoči otvaranja avio-salona MAKS 2021 da je rusko Ministarstvo odbrane odlučilo da ubrza isporuke „Ohotnika“ vojsci. Inače, lovac pete generacije Su-57 je predviđen za uništavanje svih oblika vazdušnih, kopnenih i vodenih ciljeva. Avion ima nadzvučnu brzinu, naoružanje unutar trupa, radio-apsorbujući premaz („stelt“ tehnologija), kao i najnoviji kompleks opreme.

Jurišnu bespilotnu letelicu „Ohotnik“ napravio je eksperimentalno-konstruktorski biro „Suhoj“. Dužina letelice je 14 metara, raspon krila 19 metara, a poletna masa je 20 tona. „Ohotnik“ dostiže maksimalnu brzinu od hiljadu kilometara na sat. Napravljen je po šemi letećeg krila uz primenu specijalnih materijala koji ga čine skoro neprimetnim za radare.

Plan je da serijske isporuke počnu 2024. godine. „Ohotnik“ je prvi put poleteo 3. avgusta 2019. godine i let je trajao nešto više od 20 minuta.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #560 on: September 06, 2021, 07:45:05 am »



Rusija modernizuje lovac Su-57: „Uče“ ga da leti dalje i tik uz dronove


Najperspektivniji ruski vojni avion Su-57 će u narednih nekoliko godina dobiti novu avionsku elektroniku, postaće opasniji za potencijalne protivnike, ali i lakši za korišćenje pomoću virtuelne stvarnosti.

Ovi avioni su u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije počeli da se koriste 2020. godine i prvim ugovorom bila je predviđena isporuka 76 aviona. Zašto se tako brzo radi na njihovoj modernizaciji?

Reč je o tome da je modernizacija planirana još do usvajanja bazne verzije aviona. Program proizvodnje PAK FA (Perspektivnog avijacionog kompleksa napredne avijacije Su-57) je predviđao dve faze.

Prva faza je modernizovani motor aviona četvrte generacije AL-41F1 koji je moćan i ima sve prednosti aviona pete generacije, ali je napravljen tehnologijama iz perioda 1980-2000. godine.

Sa takvim motorom Su-57 može da ima jednu od osnovnih osobina aviona pete generacije – mogućnost da leti hipersoničnom brzinom bez uključivanja pune snage u radu motora, odnosno hipersoničnom krstarećom brzinom.


Hipersonična brzina krstarenja – zašto je ona važna?

Stvar je u tome da svi avioni četvrte i ranijih generacija mogu da lete hipersoničnom brzinom samo kada motor radi u punoj snazi.

Prilikom rada motora u punoj snazi oni daju maksimalnu snagu, ali i koriste velike količine goriva. Domet leta bilo kog hipersoničnog aviona se može nekoliko puta razlikovati od dometa krstarenja podzvučnom brzinom i to predstavlja problem, ali koji se može rešiti.

Rad motora u punoj snazi smanjuje radijus borbene primene aviona. Pri „zvaničnom“ dometu od nekoliko hiljada kilometara on može da napadne cilj koji je maksimalno udaljen 500-700 kilometara. Problem se rešava instaliranjem najsavremenijeg motora, koji će omogućiti let supersoničnom brzinom do 1.000 kilometara, pa čak i više.

Hipersonična brzina krstarenja omogućava da se avion nalazi kraće u zonama protivvazduhoplovne odbrane. To je veoma važno za proboj u dubinu neprijateljske odbrane. Pre svega, jer su avioni pete generacije višenamenski, odnosno, mogu efikasno da učestvuju kako u vazdušnim borbama, tako i u realizaciji udarnih misija.

Plan je da se u drugoj fazi Su-57 osnaži najsavremenijim motorom koji će omogućiti da se u potpunosti realizuje celokupan potencijal aviona. Hipersonično krstarenje je efikasnije nego kod AL-41F1 što je i osnovni plus novog motora.

Novi motor za Su-57 „predmet 30“ se od kraja 2000-ih godina proizvodi u Rusiji i često ga nazivaju „motorom druge faze“. U junu 2015. godine je napravljen tehnički projekat novog motora i počelo je njegovo sklapanje. Novi motor je prvi put bio ispitan 5. decembra 2017. godine na avionu Su-57.

Tvorci motora su govorili da je to potpuno nov dvokonturni turboreaktivni motor u kome su realizovane sve najsavremenije tendencije u izgradnji motora, kao što su najnoviji digitalni sistem upravljanja, novi materijali i nova konstrukcija. Sve ovo će omogućiti modernizovanom avionu Su-57 maksimalnu visinu leta, domet, brzinu, ekonomičnost leta i visok stepen eksploatacije.


„Pametna“ kabina i virtuelna stvarnost

Pored motora, na avionu Su-57 će biti modernizovana i elektronika, oprema u kabini aviona i aparati za navigaciju. Za jedanaest godina, koliko je prošlo od prvog leta aviona Su-57, u elektronici je napravljen još jedan korak u razvoju – neke komponente su postale manje i značajno je poboljšan softver. Prava revolucija je nastala u sferi kompjutera i proširene realnosti. Ove tehnologije nisu samo prikazivane na sajmovima, one se već mogu primenjivati i na realnom naoružanju.

Pritom, ono što je obavezno prilikom primene u sukobima je što mogu da značajno skrate vreme i snagu, na primer, prilikom pripreme aviona za let ili prilikom remonta. U pripremi aviona za let učestvuje desetak ljudi, pa je zadatak savremene tehnologije da ubrza i olakša ovu pripremu.

U budućnosti će biti realna situacija da tehničar nosi virtuelne naočare pomoću kojih će moći da vidi unutrašnjost aviona. Kako bi dobio ovu informaciju, avion mora da ima odgovarajuće senzore koji će celokupnu informaciju predati informacionoj mreži aviona u digitalnom obliku. Trebalo bi da modernizovani Su-57 to omoguće.

Kabina novog Su-57 će postati „pametnija” i imaće više stakla. Informacija bi trebalo da bude projektovana na bilo koje staklo aviona, kao i na kacigu pilota. Informacija se može dobiti sa nekoliko radara Su-57, jer ovaj avion nema samo osnovni radar, već i bočne radare i radare u nosnom delu, kao i na repu aviona.

Pored toga, avion ima i optičko-elektronski sistem za nadzor situacije u vazduhu, a može da dobije i informaciju od drugih aviona i kopnenih službi.

I već je sada realno da avion „zna” za one ciljeve koje sam vizuelno ne može da primeti. U razvoj savremenih mogućnosti aviona je i nanošenje udara na cilj koji može da vidi drugi avion, na podatke drugog aviona ili čak na brodove ili kopnene radare.

Plan je da proizvodnja modernizovanog lovca pete generacije Su-57 počne 2025. godine.


Rad sa bespilotnim letelicama

Nova oprema na avionu Su-57 će omogućiti da se avion koristi sa teškim bespilotnim letelicama S-70 „Ohotnjik”. Zahvaljujući tome, eskadrile lovaca i teških dronova mogu da kontrolišu teritorije koje su udaljene hiljadama kilometara. Potrebno je da bude osigurana i razmena informacija i ciljanje u oba smera, novi Su-57 mora da zna da radi tik uz dronove, što je i najneophodnije. Druga stvar koja je važna je i da može njime da upravlja. Od 2024. godine se očekuje početak serijske proizvodnje teških udarnih dronova i njihova primena u Oružanim snagama Rusije.

To će biti osnovne faze modernizacije aviona pete generacije Su-57, koje će značajno povećati borbene i informacione mogućnosti. To bi mogao da bude ozbiljan argument u sporovima na temu superiornosti u vazduhu.

izvor
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #561 on: September 06, 2021, 09:04:31 am »

Samo jedna nedoumica.
Spominje se hipersonična brzina, možda griješim ali čini mi se da je uobičajeno taj naziv koristit za brzine koje su iznad 5 Maha, zar se u ovom slučaju ne radi o supersoničnim brzinama?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #562 on: September 26, 2021, 03:23:59 pm »


Mislim da nema potrebe da Su-57 leti hipersoničnom brzinom, koju i ne može dostići. Aerodinamička konfiguracija aviona i najnoviji motori "druge etape" verovatno mu mogu dati maksimalnu brzinu od oko 2,5M, ali sve preko 2M najčešće nema nikakav borbeni značaj. I Ohotnik je skoro sigurno "okolozvučan", jer nema potrebe da leti brže.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #563 on: October 15, 2021, 10:24:48 am »



Ruska vojska dobija preko 70 aviona Su-57: "Zapad se ne oseća lagodno"


Više od 70 borbenih aviona Su-57 pete generacije biće isporučeno ruskoj vojsci do 2027. godine, uključujući i nekoliko aviona već ove godine.

To je saopštila danas ruska državna tehnološka korporacija Rostek.

Rostek je komentarisao članak u američkom časopisu "Nešenel interest", koji tvrdi da je malo verovatno da će Su-57 biti operativan pre 2027. godine, preneo je Tas.

"Ruski avioni pete generacije čine da se Zapad ne oseća lagodno. Su-57 i Čekmejt lovci često postaju meta lažnih vesti. Radi se o netačnim činjenicama koje nemaju veze sa realnošću. Avion se već proizvodi i isporučuje. Više od 70 aviona će biti isporučeno do 2027. godine, a nekoliko već ove godine", naveo je Rostek.

Ruska novinska agencija dodaje da će ruska vazdušna flota dobiti 22 aviona Su-57 do 2024. godine, a taj broj će se povećati na 76 do 2028. godine.


izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #564 on: October 15, 2021, 10:46:20 am »


Претпостављам да ће 22 авиона до 2024. бити са мотором АЛ-41Ф, а да ће каснији добити моторе "друге етапе" - изделие 30, што ће тек омогућити пун пројектовани потенцијал авиона. Једномоторни СУ-75, иако предвиђен пре свега за извоз, можда ће бити занимљив и за руске ВКС, тим пре, што већ више од годину дана има врло мало вести о МиГ-35 за руско РВ, што значи да у фирми МиГ опет нешто не иде како треба.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #565 on: February 20, 2022, 11:38:47 am »

Novi fotonski radar u razvoju za lovca 6. generaclije

Pojavila se informacija na ruskim YT kanalima da će N036 Byelka biti Fototonski radar (ROFAR) i da će imati čak mogućnost da prikaže koliko u praćenoj letelici ima raketa u spremniku i čak lice pilota ( 3D prikaz cilja) i to na 400 km, a u drugom izvoru i svih 500 km, ali će biti operativan tek 2025/27 u verziji Su-57M koji će imati mnoga druga poboljšanja. Do tada proizvedeni Su-57 (79 komada) će svi biti modernizovani na ovaj standard. Treba svi radari i na zemlji i na brodovima da dobiju ove mogućnosti, to bi otklonilo sve mane sadašnjih sistema.

Koliko sam uspeo sa mog, ne baš sjajnog ruskog (iako napredujem), da prevedem, postoji pojašnjenje na 04:45 gde na slici piše da će fotonski kristali pratiti do 62 cilja, a istovremeno gađati i navodi rakete na 16 ciljeva. Zato mu se dodaje i dron da ga prati da nosi dodatne rakete. Negde se spominje da bi i Su-34 bio njegova "para" zbog velike količine municije koje može da nosi, Su-57 bi preuzeo vođenje korekciju raketa koje ispali Su-34 i vodio bi ih svojim radarom u fazi korekcije za R-77M-1 i R-37M.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Video:



* SU-57 radar N036 Belka.png (223.86 KB, 819x483 - viewed 3 times.)
« Last Edit: February 20, 2022, 11:48:14 am by Kubovac » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #566 on: February 20, 2022, 11:53:38 am »

Dok ne vidim ne verujem. Fizika deluje na laser, a za domet lasera na 400 km u zraku.. jedino ako če voziti za sobom nuklearmi reaktor.  A što se tiče rezolucije na cilju, vjerujem da če biti dobra.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #567 on: February 20, 2022, 11:53:46 am »

Ako može rendgenski da skenira ceo avion koji će mu andrak rakete? Dovoljno će biti da fokusira tu energiju i da spali protivnika na cca 100 km.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #568 on: February 20, 2022, 11:55:24 am »

Ako može rendgenski da skenira ceo avion koji će mu andrak rakete? Dovoljno će biti da fokusira tu energiju i da spali protivnika na cca 100 km.

Tako nekako. Dok sam se igrao laserskim "mikrotalasnom vezom" domet je bio par 100 metara uz lijepo vrijeme. Magla je smetala i nije radilo po magli.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #569 on: February 20, 2022, 05:03:56 pm »

Ljudi ne shvataju da su fizička ograničenja takva kakva jesu. I veruju u bajke.

Doduše, možda će te bajke postati i stvarnost, ali će još jedno dve do tri generacije inženjera morati da prokunu majčino mleko dok se to ne desi.

Dovoljno je samo da pogledaju zavisnost slabljenja EM signala u atmosferi u zavisnosti od frekvencije. U prisustvu kiše, magle, itd, situacija je još gora.

Ono što je trenutna realnost su radari do 18GHz, a i kod njih postoji žestok problem sa dometom. Recimo, slični radari se upotrebljavaju za kontrolu saobraćaja na aerodromskoj pisti u noćnim uslovima, ali je čak i kod tih primena primetan problem sa kišom i maglom. Korišćenje efekata koji se javljaju kod fotona može da pomogne, ali ne i da reši problem u potpunosti.

Zato se na zapadu isti efekti koriste da se poboljša rad radara i mogućnosti rada bez ometanja kod postojećih radara i sa trenutno korišćenim frekventnim opsezima. Niko i ne pokušava da se igra sa opsezima od 30GHz i više za date primene.

Skoro je bila i vest o prvom ruskom ROFAR radaru, odnosno da je probni model završen i ulazi u fazu testiranja na avionima. Ali, ne lezi vraže, isti radi na 18GHz.

Inače, opet na jednom drugom forumu je bio postovan članak o radu na ROFAR radarima u Kini i Rusiji. Tu je bio i izveštaj sa nekih od testiranja, Rusi su potvrdili postignuti domet od 20, Kinezi od 60km. Ja više verujem ruskim podacima, realniji su.

I kao što je Božo13 rekao, možda će postići domete od 400 do 500km sa radarima koji rade na frekventnim opsezima od 30-80GHz, ali će kao izvor napajanja morati da ugrade u avion nuklearni reaktor.

A pojedini mogu da veruju u bajke koliko hoće.
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.