PALUBA
March 29, 2024, 05:55:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 461184 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1200 on: October 02, 2020, 05:04:21 pm »

петак, 02.10.2020.

Пленковић и Помпео о односима, визама, Ф16...

Премијер Андреј Пленковић и амерички државни секретар Мајк Помпео разговарали су данас у Дубровнику о укидању виза хрватским грађанима, двоструком опорезивању, али и о понуди САД да Загребу прода 12 бомбардера Ф16, о ситуацији у БиХ и односима САД и ЕУ.

То је у заједничком обраћању новинарима након разговора саопштио Пленковић.

„Поменули смо и процес набавке војних авиона, али тај процес траје и када Хрватска све заврши одлука ће бити донета”, рекао је Пленковић, а пренео хрватски портал Индеx наводи Танјуг.

Помпео је рекао да САД предвиђају да ће број од преко 100 америчких компанија које раде у Хрватској бити већи с обзиром на то да је влада увела нове олакшице за пословање. Он је најавио и да ће ускоро доћи до укидања виза за САД. Помпео је поручио да су САД опредељене за сарадњу с Хрватском и за испуњавање осталих услова.

„Што се тиче Ф-16 авиона, та је одлука на Хрватској. Ја се јако поносим нашим квалитетом. Понудићемо добре услове, а на хватским званичницима је да одлуче”, рекао је Помпео.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1201 on: October 05, 2020, 06:37:56 am »



Hrvatska nabavlja 12 borbenih aviona


Ministar obrane Hrvatske Mario Banožić izjavio je u da su e četiri zemlje koje su predale ponudu za nabavku borbenih aviona za njih zasad jednake.

Prema njegovim rečima, pre finansijskog dela još puno pitanja treba rešiti sa stručne strane.

Banožić je rekao novinarima da stručne timovi proučavaju detalje iz ponuda koje se ne odnose samo na nabavku višenamenskih borbenih aviona nego i na sistem naoružanja i simulatora kao i obuku pilota i tehničara, prenosi Indeks.

Zbog toga, zaključio je, postoji puno pitanja koje prvo treba rešiti sa stručne strane, a nakon toga ide finansijski deo, a onda tek onda diplomatija.
Nedavnu izjavu predsednika Zorana Milanovića da je državni sekretar SAD-a Majk Pompeo u nedavnu posetu Hrvatskoj došao da bi "probao da uvali američke avione", Banožić nije hteo da komentariše.

Banožić je sredinom septembra izjavio da je 12. decembar rok Međuresornom povereništvu za odluku koju će ponudu za nabavku borbenih aviona predložiti za odabir.
Potvrdio je tada i da najbolja ponuda ne mora biti i konačna jer će, rekao je, Međuresorno poverenšitvo razgovarati sa svakim ponuđačem i postoje razni elementi koji će odlučiti o konačnoj odluci, kao što su eventualni broj simulatora, paket naoružanja, obuka pilota, otplatni plan i saradnja među državama, a očekuje da će ponuđači u razgovorima i "smanjiti" iznos ponude.

Hrvatska je za 12 borbenih aviona dobila  etiri ponude. SAD nudi novi F-16 blok 70, Švedska je Hrvatskoj ponudila novi avion Gripen C/D model, Francuska nudi polovni model aviona Rafal, a Izrael polovni model F-16, blok 30.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1202 on: October 05, 2020, 07:30:05 am »

HRZ bi trebalo da uzme u obzir samo nove letelice jer bi time rešila ovaj problem za sledećih 30-ak godina.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1203 on: October 07, 2020, 09:13:23 am »



Hrvatska bira: Ukidanje viza ili ulazak u evrozonu?


Kupovina lovaca velike vrednosti, koja se meri u milijardama dolara, nije samo nabavka oružja već i politička odluka o strateškom partneru za više decenija.

Projekat nabavke višenamenskih borbenih aviona (VBA) koji je u toku u Hrvatskoj i koji bi trebalo da bude završen do kraja ove godine odabirom ponuđača i potpisivanjem ugovora, mogao bi Hrvatskoj ukinuti vize i dvostruko oporezivanje sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali i ostaviti je izvan evozone i Šengena, piše hrvatski portal Poslovni dnevnik. Ali, možda bi moglo da bude i obrnuto.

Naime, iako se nakon propasti prošlogodišnjeg naticanja, a onda i dolaskom korona krize činilo da od nove eskadrile neće biti ništa, u samo nekoliko meseci situacija se potpuno promenila te je sada gotovo sigurno da će Hrvatska nabaviti borbene avione, o čemu je postignut konsenzus ključnih političkih snaga u zemlji, a s time je saglasna i većina hrvatske javnosti.

Sam izbor vojnog aviona mogao bi, osim neizbežnog finansijskog opterećenja, doneti i niz drugih neželjenih političkih, a posledično i privrednih posledica.

Kako piše Poslovni dnevnik, "razni vojni stručnjaci i entuzijasti bave se aspektima hrvatske nabavke lovaca, što je poprimilo razmere polemike oko fudbala gde svako ima stav kako bi trebala izgledati i igrati hrvatska reprezentacija".

Predlog odabira bi trebalo da donese međuresorno povereništvo, ali činjenica je da je ono postojalo i u prethodnom naticanju, ali su njihovi stavovi bili podređeni već unapred donesenoj odluci o Baraku u vrhu MORH-a.

Za očekivati je i da će i ova odluka biti politička, a ne stručna. Zapravo, struka tu može i malo reći jer je reč o avionima koji zadovoljavaju tehničko-taktičke potrebe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) za mnogo godina.

A sada ko ima veće ubrzanje, veći okretni moment i doseg rezervoara je manje bitno jer je tu reč o platformama čija će opremljenost i funkcionalnost zavisiti od finansijskih mogućnosti i političkih usliva.

F-16 imaju SAD i Izrael kao i Tajvan i Južna Koreja, Jordan, Pakistan i Venecuela, ali se u svakom pojedinačnom slučaju radi o potpuno drugom avionu, po svim kriterijumima.


Politička, a ne stručna odluka

Bez obzira šta Hrvatska naruči, gotovo sigurno neće biti reč o istom paketu opreme i naoružanja kakav imaju matična vazduhoplovstva SAD-a, Francuske, Švedske i Izraela, nego o nekom prilagođenom CRO modelu. Naravno da nije svejedno je li reč o novom, 10 ili 40 godina staroj letelici ali puno su bitnije strateške, političke i privredne implikacije, piše Poslovni dnevnik.

Kupovina vojne opreme ove vrednosti, koja se meri u milijardama dolara, nikad nije samo kupovina oružja nego i prvorazredna politička odluka o strateškom partneru za više decenija.

"Koliko nam Izrael može biti politički, privredni i vojni strateški partner za narednih 40 godina teško je reći. Većina bi rekla da s njima treba graditi korektne odnose, i to je to. S druge strane, među ponuđačima su neke zemlje koje nam stvarno jesu, ili bi mogle postati strateški partneri u dugom razdoblju", piše Poslovni dnevnik.

O SAD-u ne treba trošiti reči jer je svima jasno da je reč o najmoćnijoj privrednoj, političkoj i vojnoj sili bez koje se malo toga u svetu može rešiti. Oni nude svima poznati F-16, jedan od najmoćnijih i najraširenijih borbenih lovaca današnjice.

"Amerikanci su sada puno ozbiljnije zagrizli za hrvatski tender, a na stolu je ukidanje viza, kao i izbegavanje dvostrukog oporezivanja, što mnogim hrvatskim, posebno ICT poduzetnicima, stvara glavobolje. Taj model je SAD lani primenio i na Poljsku koja je naručila F-35. Bezvizni režim i usklađeni porezni sistem su svakako benefit za poduzetnike, a i za turizam u oba smera".


Novi Rafali preskupi

S druge strane. tu je Francuska koja je nakon Bregzita postala najmoćnija zemlja EU, a koja je iznenađujuće Hrvatskoj ponudila svoje Rafale i to polovne. Ovo je prvi put da Francuzi nude svoje polovne lovce, a nove nisu ponudili zbog njihove cene od oko 220 miliona evra po avionu. Izvesno je reč o avionu koji je po svim karakteristikama u rangu najnovijeg F-16, a neki analitičari tvrde da je bolji, te čak bliži F-35.

Francuska bi mogla biti prevaga, ili pak uteg, za hrvatske ambicije za ulazak u Šengen , a onda i u evrozonu. Hoće li se Francuska “osvetiti” Hrvatskoj ako ne odabere Rafale? Možda.

Tu je i Švedska koja nije moćna kao SAD i Francuska, ali je privredno vrlo snažna zemlja i uticajna članica EU te privredno može ponuditi puno i kroz "offset" i kasnije kroz EU.

Iako mnogi "stručnjaci" njihove Gripene smatraju inferiornima ostalim ponuđenim avionima HRZ izvesno ne bi imao nikakvih problema s njima. Ali, Švedska se često spominje kao politički nepouzdana saveznica jer zbog svojih visokih kriterijumima za demokratiju i ljudska prava često drugima deli lekcije.

Činjenica je da u međunarodnoj areni postoje interesi, a ne prijateljstva, te se situacija stalno menja.

Tako da je danas vrlo teško i nezahvalno procemiti kakve će biti okolnosti u međunarodnoj politici za 10 ili 30 godina i koja će biti Hrvatska pozicija u regiji, Evropi i svetu.

izvor
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #1204 on: October 09, 2020, 05:23:06 am »


 Ali, Švedska se često spominje kao politički nepouzdana saveznica jer zbog svojih visokih kriterijumima za demokratiju i ljudska prava često drugima deli lekcije.



Pa ako je Hrvatska ozbiljna o demokratiji i ljudska prava onda nece biti lekcije.   Grin
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1205 on: October 16, 2020, 12:43:56 pm »



Vest koja ima neke veze sa temom ...



Francuska u problemu ako proda "rafale" Hrvatskoj i Grčkoj?


Francuski magazin Opex 360 specijalizovan za vojne teme objavio je interesantan tekst o mogućoj prodaji polovnih višenamenskih borbenih aviona "rafal".

U njemu se navodi da bi Francuska zbog prodaje aviona Hrvatskoj i Grčkoj, mogla da bude u problemu što se tiče popunjenosti svojih jedinica ovim tipom aviona.

Opex 360 prenosi da su u svom izveštaju o odbrambenoj industriji dvojica poslanika francuskog parlamenta naznačila da Francuska namerava da Hrvatskoj proda 12 korišćenih aviona Rafal koji bi zamenili flotu lovaca MiG-21.

Tokom saslušanja u Senatu koje je obavljeno pre dva dana, načelnik štaba francuske vojske general Fransoa Lekontr potvdio je da je takva ponuda data u Zagrebu prošlog septembra, preneo je portal Tangosiks.

U svom obraćanju senatorima general je, pozivajući se pre svega na ugovor sa Grčkom (koji zvanično još uvek nije potpisan), rekao da u ovoj fazi nema detalje o tome koje francuske eskadrile će ostati bez svojih aviona.

Time se, kako primećuje autor teksta, pokazalo da Francuska još nije napravila nikakav plan o pregrupisanju svojih Vazdušno-kosmičkih snaga pogotovu što se "rafali" nude i Hrvatskoj.

Načelnik štaba francuske vojske rekao je još da se ne sme zanemariti činjenica da će se Francuska privremeno lišiti vazduhoplovnih sredstava koja su angažovana u operacijama i neprestanoj zaštiti vazdušnog prostora i da su zbog toga avioni zaista neophodni.

Uprkos tome, za generala je prodaja Rafala Grčkoj veliki uspeh koji će kako je rekao, biti izueztno zanmiljiv u pogledu interoperabilnosti.

Tim povodom ministarka odbrane Francuske Florans Parli naglasila je da će, kako bi se ispunili ciljevi postavljeni Zakonom o vojnom planiranju, 12 aviona koji budu izuzeti iz jedinica i prodati Grčkoj, morati biti zamenjeni sa 12 novoproizvedenih primeraka.

Opex 360 podseća da je upravo krajem ove godine planirana narudžbina tolikog broja novih "rafala".

Postavlja se međutim i pitanje finansiranja nabavke ovih letelica jer će novac koji Grčka uplati za polovne avione ići u opšti državni budžet a ne u vojni. Ministarka Parli izjavila je da će se oko toga morati pregovarati sa ministarstvom ekonomije, finansija i oporavka kako bi se sredstva ipak ustupila vojsci.

General Lekontr je još pojasnio da su vrlo bitni datumi isporuka aviona koji će omogućiti da Vazdušno-kosmičke snage učine ovaj napor održivim i da se ukoliko se ne vodi računa o tome kada će avioni biti izuzeti iz eskadrila, Francuska rizikuje da ima značajne nedostatke na operativnom nivou. Takođe, general smatra da bi kompanija Daso trebalo da razmotri da poveća svoje industrijske kapacitete i prihvati rizik otvaranja dodatnih montažnih linija jer, kako je rekao, francuska vojska ne može služiti kao sistematski sistem osiguranja.

TangoSix je u analizi moguće prodaje polovnih "rafala" Hrvatskoj ukazao na to da Francuska trenutno nema dovoljno borbenih aviona "rafal" ni za svoje potrebe. Naručeno je ukupno 180 aviona, do sada isporučena samo 152 a opremanje francuskih vazduhoplovnih snaga je u proteklih nekoliko godina bilo u drugom planu zbog isporuka stranim naručiocima koji su čak dobijali avione sa francuske proizvodne linije.

Francuske Vazdušno-kosmičke snage koje trenutno imaju 110 "rafala" mogle bi se suočiti sa ozbiljnim problemom ukoliko bi se za kratko vreme odrekli više od 20 procenata svojih operativnih aviona (24 aviona: Hrvatska 12, Grčka 12).

Za sada postoji plan da se 2023. naruči još 30 aviona sa rokom isporuke 2027-2030. Nije poznato kada bi bilo isporučeno 12 primeraka ua koje je najavljeno da će se naručiti krajem ove godine.

izvor
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #1206 on: October 16, 2020, 03:14:52 pm »

Kupio sam kokice i sa zanimanjem pratim ovu trakavicu.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #1207 on: October 16, 2020, 06:45:26 pm »

Hrvatska bira: Ukidanje viza ili ulazak u evrozonu?
Tu je i Švedska koja nije moćna kao SAD i Francuska, ali je privredno vrlo snažna zemlja i uticajna članica EU te privredno može ponuditi puno i kroz "offset" i kasnije kroz EU.
izvor

Koji vraziji "offset', toga nema i o tome se ne prica vec 10 godina.... Grin
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #1208 on: October 16, 2020, 07:36:19 pm »

Hrvatska bira: Ukidanje viza ili ulazak u evrozonu?
Tu je i Švedska koja nije moćna kao SAD i Francuska, ali je privredno vrlo snažna zemlja i uticajna članica EU te privredno može ponuditi puno i kroz "offset" i kasnije kroz EU.
izvor

Koji vraziji "offset', toga nema i o tome se ne prica vec 10 godina.... Grin

Утицајна и привредно јака земља са шест пута мањом економијом од Француске и без права вета у Савету безбедности УН. Шведска економија је на осмом месту у ЕУ, мања од Пољске, Шпаније и Холандије.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1209 on: October 17, 2020, 07:23:26 am »

Hrvatska ima priliku da odluči hoće li da stisne petlju i kupi avione ili da batali nadzvučnu avijaciju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1210 on: October 17, 2020, 07:55:06 pm »

Врло незгодна "прилика". Како се обично каже: "шта год одлучили кајаће се", односно увек ће бити оних за и против донете одлуке.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1211 on: October 19, 2020, 04:59:04 pm »

Odugovlacenjem su sebe doveli u jako nezgodan polozaj.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1212 on: October 19, 2020, 08:25:31 pm »

Vijest koja nema nikakve veze sa temom, ali ipak...

Kulić za N1: Sutra krećemo s obustavom lijekova za 3/4 bolnica

Samo link ali naslov govori sve, toliko o tome. 

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1213 on: November 11, 2020, 11:27:09 am »

11.11.2020.

Proces nabave višenamjenskog borbenog aviona

U procesu nabave višenamjenskog borbenog aviona, ponuditelji su imali mogućnost dostavljanja najbolje i konačne ponude (BAFO) do 11. studenog 2020.


S današnjim danom, 11. studenog 2020. godine završio je proces validacije i započeo proces evaluacije pristiglih ponuda za nabavu višenamjenskog borbenog aviona.

U procesu nabave višenamjenskog borbenog aviona, ponuditelji su imali mogućnost dostavljanja najbolje i konačne ponude (BAFO) ne kasnije od 11. studenog 2020. što im je i omogućeno 10. i 11. studenog 2020. godine. Najbolju i konačnu ponudu (BAFO) 10. studenog 2020. dostavile su SAD za novi avion F-16 Block 70 i korišteni izraelski avion F-16 Block 30 te Francuska Republika za korišteni avion Rafale, dok će Kraljevina Švedska najbolju i konačnu ponudu (BAFO) za novi avion JAS-39 C/D Gripen predati 11. studenog 2020. godine.

Proces donošenja odluke na državnoj razini započet će početkom 2021. godine, a uključuje mišljenje Odbora za obranu Hrvatskog sabora i Vijeća za obranu te Odluku Vlade Republike Hrvatske o najpovoljnijoj ponudi za višenamjenski borbeni avion.

Podaci su klasificirani kako s naše strane, tako i sa strane ponuditelja. Dok traje proces evaluacije i odabira najbolje ponude, ne možemo s detaljnim podacima izlaziti u javnost.

O svemu ćete biti pravovremeno obaviješteni.

morh.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1214 on: November 11, 2020, 11:35:01 am »

Ovo mi nije jasno, SAD je dostavio najbolju i konačnu ponudu (BAFO) i za novi avion F-16 Block 70 i za korišteni izraelski avion F-16 Block 30? Gdje je Izrael u toj priči?
Logged
Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.