PALUBA
March 28, 2024, 11:04:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 461037 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #240 on: January 09, 2012, 12:15:59 pm »

Koliko sam ja načuo, ovo šta se ima će se spasiti (čitaj remontirati).
Drugi avioni, polovni ili novi, će pričekati bolja vremena.

poz.
Logged
Ed Norton
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 209


« Reply #241 on: January 09, 2012, 12:36:02 pm »

U svakom slucaju mislim da bi Hrvatska mogla kupiti 12 polovih aviona od svedjana, ako bas ne mogu nove.Mislim da to ne bi bilo neizvodljivo u finasijskom smislu.Ovako remotovati avione koji su jos stariji nego ovi nasi uopste nije logicno.Nisam siguran, ali mislim da hrvati imaju u svom inventaru jedan avion koji je proizveden pre skoro 40 godina.Koliko je logicno remontovati toliko star avion ?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #242 on: January 09, 2012, 12:47:09 pm »

U besparici nema logike  Wink

Osim toga ni sam remont nije besplatan, a RH ima i druge rodove koji vape za financijama.
U svoj toj tuzi jedino je pozitivno šta se nije odustalo od mlazne/nadzvučne avijacije.


poz.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #243 on: January 09, 2012, 01:54:50 pm »

Vojska i logika?
Vojska neelastičnost ,nelogičnost.Svi se nedostaci rješavaju subordinacijskom šutnjom.
Remont avion za HRZ košta koliko i subvencija za dvije trajektne ili brzoborske linije ,kojim se zimi ne vozi nitko a brodovi plove.

Dakle Hrvatska ima novca da može i more soliti.Sve drugo je EPP ili totalno nepoznavanje prilika ,pa i u proračunu.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #244 on: January 09, 2012, 01:56:11 pm »

Kod nas u Hrvatskoj nova Vlada intenzivno radi na donošenju proračuna za 2012. godinu i koliko vidim to ide jako teško. Samo im trebaju još nekakvi avioni za HRZ, nema novca ni za osnovne potrebe. Za ovu godinu predviđa se recesija, smanjenje kreditnog rejtinga i kratko rečeno neimaština. MORH će biti sretan bude li imao novca za preživjeti godinu (a vjerojatno i idućih nekoliko) pa iskreno rečeno ne vidom odakle bi uzeli novac za avione. ma koliko oni bili potrebni (osobno smatram da su bespotrebni, sa njima nismo od nikoga jači niti se od nikoga ne možemo obraniti). Političari ne smiju reči da nam takvo zrakoplovstvo ne treba a vojnici to ne bi izustili ni da ih kolješ jer onaj koji bi to rekao bio bi zapisan kao grobar zrakoplovstva (kao da su zrakoplovstvo samo takvi avioni). Onaj koji tvrdi da se avioni mogu kupiti neka dobro pogleda proračun MORH-a i Državni proračuna sa projekcijama prema naredne dvije godine i neka nađe sredstva za avione.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #245 on: January 09, 2012, 04:30:37 pm »

                 Kada sam naglasio Madjarski, bilo je to čisto hipotetski, a takodje imajući u vidu da se to i komentarise ovde na forumu. Naravno da oni ne moraju biti Madjarski, a šta će dobiti to zavisi isključivo od pregovora na relaciji Zagreb-Stokholm.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #246 on: January 09, 2012, 07:45:07 pm »

Kraljevina Švedska odnosno SAAB je vrlo zainteresirana za posao s Republikom Hrvatskom, dovoljno govori podatak da su HRZ-u spremni besplatno posuditi starije zrakoplove/vazduhoplove tipa Gripen-A kako bi se osigurala kontinuirana operativnost HRZ-a  nakon isteka resursa  MiG-21 2013.godine. Posuđeni zrakoplovi /vazduhoplovi koristili bi se do trenutka isporuke novih zrakoplova /vazduhoplova Gripen C/D koji bi se Hrvatskoj počeli isporučivati od 2015. godine.
U prvih šest mjeseci od potpisivanja ugovora, započelo bi se i sa obukom pilota i zrakoplovno/vazduhoplovno-tehničkog osoblja za novi tip zrakoplova/vazduhoplova. Koliko bi nabava odnosno kolika bi bila pojedinačna cijena svakog noviog zrakoplova/vazduhoplova Republiku Hrvatsku, nije poznato. No, vrijednost offseta koji je usko vezan za nabavku zrakoplova/vazduhoplova i na koji je proizvođač obavezan pri sklapanju ugovora, iznosi oko 1,8 milijardi eura što je čak četiri puta više od vrijednosti samoga posla.
Na osnovu toga dade se procijeniti koliko bi cijeli posao stajao. Među ostalima, kao potencijalni partneri spominju se Dalekovod, Agrokor, Končar, Gredelj i Uljanik. Švedska strana je u spremna hrvatskoj dati poček/odgodu na otplatu od minimalno dvije godine, te na rok otplate od 19 godina uz najnižu kamatu, znatno nižu od onih koje se danas može naći na tržištu.
Uz to švedska industrija putem tvrtke SAAB u sklopu offset programa Republici Hrvatskoj nudi i industrijsku suradnju, te partnerstvo kroz, kako su istaknuli, razvoj vojnog i civilnog industrijskog programa. Znači nije u pitanju leasing već klasična prodaja po povoljnim uvjetima.
Posebna pogodnost u aranžmanu je besplatna posudba starijih letjelica kao sredstva za obuku/prelazak/nadzor do isporuke ugovorenog. Ova ponuda uključuje 12+2 komada, a u posudbi 6 do 8. Nije precizirana mogućnost za usporedni otkup i ovih na „posudbi“. Uglavnom ponuda je jasna, konkretna i povoljna.
Problem je opća gospodarska situacija i za naše pojmove švedska poslovnost bez „muljanja“. Kao odgovor stigla je i poboljšana ponuda MORH-u koju je predala i ruska delegacija, predvođena Vladimirom Barkovskim, direktorom Miga. Rusi nude 12 polovnih zrakoplova/vazduhoplova tipa Mig 29 za 90 milijuna eura. Postoje indicije da su to mađarski, ali malo je vjerojatno.
Osobno s gledišta geostrateške politike mislim da Gripen nije rješenje za mala i ovisna zrakoplovstava/vazduhoplovstva (trenutno stanje u Mađarskoj i Češkoj ide u prilog) iz razloga što je održavanje ovisno o proizvođaču, a sat šveđana nije baš jeftin. Po karakteristikama samog stroja/mašine je zapravo idealan (nešto kao nedosanjani ex JNA NA).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SAAB Jas 39 Gripen.jpg (11.15 KB, 468x336 - viewed 237 times.)
« Last Edit: January 09, 2012, 09:17:55 pm by SOLARIS 1972 » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #247 on: January 09, 2012, 07:52:56 pm »

                 Cenim da je Madjarska i sada jaca od Hrvatske, a takodje i od Srbije.

Mađarska sav svoj prosperitet 90-tih može zahvaliti situaciji na prostoru ex SFRJ kad su sve predviđene investicije preusmjerene u nju.....
« Last Edit: April 12, 2012, 03:49:26 pm by dexy » Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #248 on: January 10, 2012, 10:14:47 am »

            Za svoju situaciju smo svi iz bivse nam SFRJ sami krivi i naglašavam niko drugi. Dok smo mi ratovali, drugi su se razvijali, a mi završili na začelju kolone i to svi bez izuzetka. Madjarska je samo iskoristila situaciju. U početku su čak bili rekao bih i zatečeni, ali su brzo uočili svoju šansu i krenuli u ubrzani razvoj zemlje i njene infrastrukture. Dok smo mi ratujući u isto vreme izgubili, možda našu najveću komparativnu prednost. Prednost tranzitne, zemlje koja je predstavljala vezu sa jugom Evrope i bliskim istokom. Izgradnjom Madjarskih auto puteva i železnice, dobijen je jedan vrlo atraktivan pravac, koji je pokazalo se, jako brzo stekao poverenje korisnika. Na taj način, bojim se zauvek Hrvatska i Slovenija gube na značaju, ako se posmatraju očima tranzitnih zemlja. Treba biti pošten i priznati da je Mdjarska tu bitku dobila. Srbija je pak nastavila da bude tranzitna zemlja, ali na žalost ne u onom obimu koji bi zapravo mogla da ima. Mozda najveći razlog za to krije se u lošoj putnoj i železničkoj infrastrukturi, na kojoj se nažalost izuzetno malo radi. Železnica je u raspadu, auto put kroz Vojvodinu čekamo decenijama, baš kao i mostove po Beogradu, čuvenu obilaznicu oko Beograda, a o auto putu do Bugarske i Makedonske granice da i ne govorim. Doduše u zadnje vreme ima nekih pomaka, koji doduše deluju neozbiljno ako posmatramo samu dinamiku radova i praksu i brzinu istih kako u svetu tako i u okruženju. Mislim da bi u tome Srbija trebala da se ugleda na Hrvatsku i njene autoceste koje su fantastične, ali nažalost korišćene isključivo tokom turističke sezone u nešto većem obimu. Budući da se radi i auto put kroz Bugarsku i Rumuniju, koji je alternativa i konkurent našem koridoru deset, Srbija se suočava sa realnom opasnošću da poput Hrvatske i Slovenije izgubi status tranzitne zemlje. Za to ne treba kriviti ni Madjare, ni Rumune, ni Bugare već isključivo našu sopstvenu glupost, kratkovidost i nesposobnost.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #249 on: January 10, 2012, 04:25:11 pm »

Nisam stručnjak, ali mi se ipak čini, da je Mađarska rasprodana. Kakve koristi imaju, nisam baš siguran?!? Starnci su 90-tih dosta kupovali, rezultati se kažu sada, pred vratima jim je MMF (ma da je i to za ljude), vse bliže su "Grčkoj".
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #250 on: January 10, 2012, 04:50:09 pm »

              Ne sporim, ali ne vidim šta su to Srbija ili Hrvatska u preterano boljem položaju. Oni znaju na čemu su, dok mi izgleda još uvek ne znamo ili nismo svesni, računam tu i na naše političare. Na žalost mnogo nas je koji smo blizu Grčkoj, a da to nismo ni svesni.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #251 on: January 10, 2012, 05:10:20 pm »

Srbija je jako blizu Grčke-za širinu Makedonije su udaljeni. Cool
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #252 on: January 10, 2012, 05:15:50 pm »

A kad ja stavin prst umore onda do Grčke nema ništa.  Roll Eyes

Dajte se držite teme, ako je uopće ima ?

poz.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #253 on: January 15, 2012, 02:07:42 am »

DAJTE IM DA LETE

Hrvatska bez pilota - Samo 15-ak ih je obučeno za borbene avione

Politička elita je u dvojbi treba li ukinuti borbeno zrakoplovstvo, nabaviti Migove iz remonta, stare i manje stare F-16-ice, ili kupiti na lizing nove Gripene ili Eurofightere.


Bio je kraj listopada 2011. i sredovječni bračni par iz sjevernonjemačkog grada Eisenchaua naumio je svojim malim sportskim zrakoplovom Cirrus SR22 doletjeti na vikend odmor u Split. Očito nevješt, ili samo neozbiljni pilot let nije prijavio let, a nije imao niti uključenu radiovezu. Austrijanci koji nisu u NATO-u, prilično su kasno primijetili neprijavljeni avion, podignuli su dva svoja Eurofightera, no zakasnili su, jer je zrakoplov već bio prešao u Sloveniju. E, tu je već uzbunjen NATO. No, Slovenija je već odavno zaključila kako joj ne trebaju lovci-presretači, pa je, u dogovoru s NATO-om pod zračnim nadzorom Talijana. Dva talijanska Eurofightera ubrzo su poletjela u obranu slovenskog zračnog prostora, no učinili su to iz baze Grosseto u Toskani, udaljenoj 350 km od slovenskog primorja. Svjesni da su neobično daleko do prostora kojeg moraju braniti, talijanski piloti probijaju zvučni zid i žure, no kada su, 25 minuta od početka uzbune napokon stigli do Slovenije, njemački aviončić već je bio - iznad Rijeke.

Ono što besprijekorno funkcionira u sustavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, to su najmoderniji američki FPS 117 radari velikog dometa, kojih je pet umreženo (Učka, Sljeme, Papuk, Borinci, Pelješac) u NATO operativni sustav nadzora, tako da je HRZ dugo pratio trku za aviončićem. Naši radari pokrivaju osim RH, cijelu BiH, Sloveniju, Mađarsku, Italiju i veliki dio Srbije. Piloti para hrvatskih MiG-21 na zagrebačkom Plesu sjede spremni u zrakoplovima sat vremena, no nisu uzletjeli. Ne, stare kante bile su operativne i spremne za intervenciju, naoružane s raketama zrak-zrak R-65, no netko mudar odlučio je da hrvatski lovci ne krenu na aviončić iz Njemačke. On je, jednostavno letio toliko malom brzinom da bi bio “neuhvatljiv” za prebrzi MiG. Taj je zrakoplov, vraški brz (2230 km/h) i ne može letjeti na brzinama ispod 200 km/h, Procijenjeno je da u aviončiću ne sjede teroristi, pa je njemački bračni par “pomilovan”.

Umjesto 150 letova 40-ak sati

Premda naše zrakoplovstvo nije trebalo intervenirati, za razliku od Slovenaca, uz sve nedaće, još uvijek do osam MiG-ova 21 može nadzirati i braniti zračni prostor nad Hrvatskom. Može, do 2013., kada ih moramo prizemljiti jer im je istekao rok uporabe. Prije 10-ak godina bila je slična situacija, osim što smo imali više funkcionalnih Migova, pa je odlučeno da ih pošaljemo na generalni remont u Rumunjsku. I bi obavljeno, pa je od 2003. eskadrila letjela, a piloti prolazili obuku. Računalo se, remont je dovoljan, a za desetak godina, Hrvatska će ionako nabaviti eskadrilu novih borbenih lovaca. I uistinu, ponude su počele dolaziti. A hrvatske vlade i predsjednici, koji zajednički moraju donijeti stratešku odluku, stalno odgađaju rješavanje problema.

Godine prolaze, u vojnom proračunu nema novaca, piloti sve manje lete, a preostali zrakoplovi se kvare, dok ih vješti stručnjaci iz Zrakoplovno-tehničkog zavoda ipak, krpanjem i prenošenjem dijelova s jednog na drugi zrakoplov uspijevaju u zraku održati barem nekoliko. No, piloti, umjesto 150 letova godišnje, voze i više no dvostruko manje (40-ak sati), mlađi piloti i manje. A Migovi su, za razliku od suvremenih ratnih zrakoplova, puno zahtjevniji. Za nedovoljno uvježbane pilote i opasni, što je, nažalost potvrdila i nesreća u rujnu 2010. iznad poligona na Slunju, gdje su se dva Miga dodirnula u letu, piloti su se katapultirali, no dva su zrakoplova nepovratno izgubljena. Istraga je pokazala da je kriv “ljudski faktor”, no piloti znaju da ovakva vrst nesreće spada u onu statistički dozvoljenu pogrešku, nakon koje bi piloti mogli biti vraćeni u službu. No, i dalje su suspendirani.

Sada HRZ ima, u prosjeku tek 15-ak pilota koji mogu letjeti na nadzvučnim borbenim aparatima. I koji mogu, odluči li hrvatska politika napokon krenuti u nabavu novih, ili polovnih zrakoplova, vrlo brzo proći dodatnu obuku i nastaviti braniti naš zračni prostor.

Kako prosvijetliti političare

Političari se plaše pokrenuti rješavanje ovog problema, jer, kako će, zaboga građanima pogođenima krizom, objasniti da Hrvatska mora utrošiti velik novac za nabavu drugih zrakoplova. Pa, neka im onda objasne koliko će stajati ne nabavimo li novu eskadrilu. U NATO-u smo i preuzeli smo obvezu nadzora vlastitog neba. Nemamo li vlastite avijacije, moramo angažirati zračne snage neke od članica NATO-a. S obzirom na reljef Hrvatske, njih dviju – Italije i Mađarske. U konačnici, za vrlo manjkavi sustav “rezervnog” nadzora (vidi slovenski primjer), izravno iz proračuna, svake godine to bi nas stajalo onoliko koliko i rata za najam novih borbenih zrakoplova, koje proizvođači sada nude “u ponudi života”, na lizing, pod nevjerojatno povoljnim uvjetima.

Sada je na čelo MORH-a opet došao verziran čovjek, Ante Kotromanović, kojemu ne treba “crtati” potrebu zadržavanja ovog roda vojske. Prije nekoliko mjeseci problem se bio pojavio kod predsjednika države, Ive Josipovića, koji je izjavljivao kako financije ne dopuštaju opstanak ratne eskadrile. Ispostavilo se da je dobivao neke “pogrešne” inpute, netko ga je, uvjeravao kako Hrvatska i ne treba lovce, a da će NATO provoditi taj nadzor, kao Slovencima, koji Talijanima to “ne plaćaju”. To je, naravno bila pogrešna priča, jer Slovenci, ne plaćaju li Talijanima, plaćaju NATO-u, nema tu ništa “badava”. Ukratko, ne budemo li sposobni sami nadzirati naše nebo, morat ćemo to NATO-u platiti nekoliko desetaka milijuna eura godišnje.

Pogledaju li se, tek letimično ponude za njemački Eurofighter (Typhoon) i švedski Gripen, apsurdno postaje moguće i razumno. Kao da netko, opterećen stambenim i inim kreditima, s minusom na tekućem ima stari auto na izdisaju. A onda mu dođe netko i ponudi novi BMW, ili Mercedes, na lizing na 15 godina, uz poček od dvije godine i s kamatom od dva posto. I s obvezom za tzv. offset, dakle država proizvođač zrakoplova se obvezuje s Hrvatskom razmijeniti barem isto toliko vrijednih roba, ili toliko investirati u Hrvatsku.

General bojnik u mirovini i bivši šef HRZ-a, Josip Štimac stalno se trudi “prosvijetliti” hrvatsku političku elitu. Povodom 20 godina HRZ-a piše političarima: “Usklađivanje proračunskih mogućnosti i potrebe za modernizacijom HRZ i PZO složeno je i osjetljivo pitanje nacionalne sigurnosti. S jedne strane “kišobran” NATO-a čini se optimalnim rješenjem, ali činjenica da je RH preuzela obvezu zaštite vlastitog zračnog prostora i raspolaže potrebnom infrastrukturom, najsuvremenijim radarskim i zapovjedno-informacijskim sustavima, obučenim i uvježbanim kadrom te upitna iskustva Slovenije i baltičkih zemalja, upućuje na potrebu pronalaženja rješenja za lovačke zrakoplove”. Oko tzv. financijske priuštivosti, o čemu zbore političari, Štimac ima odgovor:

“ Problem je poznat, recesija i nedostatak sredstava. Moguće ga je prevladati produženjem resursa postojećim MiG-ovima uz pokretanje postupka izbora strateškog partnera, a tim slijedom i izborom novog aviona. Milijarda eura može biti ozbiljna prepreka ali, uz potporu strateškog partnera, razvoj industrije u provođenju ovog projekta, mogao bi postati promotor razvoja ukupnog hrvatskog gospodarstva”.

Štimac, dakle, razumije da će se države poput Njemačke i Švedske, uzmemo li njihove zrakoplove, gospodarski otvoriti našem gospodarstvu. Švedska, koja je brojčano tek dva puta veća od RH, 15 puta više uvozi od RH. S druge strane, odustajanje od ratnog zrakoplovstva zbog trenutne recesije i visoke cijene borbenih zrakoplova, značilo bi bacanje u vjetar svega onog što je Hrvatska ostvarila razvijanjem zrakoplovstva u zadnjih sto godina... To je neprocjenjivo veća vrijednost od cijene potrebne za eskadrilu zrakoplova i nenadoknadiva u slučaju ukidanja. Nema toga tko bi nas pred budućim generacijama mogao opravdati za takvo prosipanje obiteljskog srebra, kaže general Štimac.

Moramo spasiti pilote

Glavni vojni zapovjednik, general Drago Lovrić, pak kaže “moramo spasiti naše pilote, ne smijemo ih izgubiti”. On isto zna da tih 15-ak preostalih pilota borbenih zrakoplova vrijede milijune, odnosno milijarde, izgubi li RH sposobnost nadzora svog neba. Generali bi, dakle radije bili i za varijantu da se kupi eskadrila MiG-ova 21, (zadnji proizvedeni 1984., trajnost 40 godina), provede remont u Rumunjskoj ili Ukrajini, čime bi RH opet stekla borbenu sposobnost i sačuvala pilote, sve dok, najzad politika ne donese odluku o kupnji nove eskadrile.

Bude li sposoban, HRZ bi, kao što je već pregovarano, mogao nadzirati i slovenski, zračni prostor BiH i Crne Gore, i uz uporabu aerodromske infrastrukture u Podgorici i Brežicama, npr. Osim toga, izgubi li ovu avijaciju, RH bi bila najveća europska država bez vlastite lovačke eskadrile. Porazno za državu koja je iz ničega, u ratu, stvorila eskadrile nekoliko puta jače od ove preostale. Zadnje vijesti, koje stižu iz vojnih kuloara, nude više optimizma. Predsjednik Josipović čuo je, napokon i druge glasove i stavove i, za početak naložio je da mu se pripreme sve ponude i varijante nabavke lovačke eskadrile.

Gripen (Švedska) - 4300 eura stoji sat ekspoatacije, jedan od najjeftinijih za održavanje

F 16 (SAD) - Sat leta stoji oko 6400 eura, no treba prilagoditi piste i hangare

EF Typhoon (EU) - Održavanje izuzetno skupo, troškovi sata letenja 66.000 eura

MiG 21 (Rusija) - Veliko iskustvo u održavanju, troškovi sata letenja od 3600 do 4800 eura

F-4F Phantom II (SAD) - Veteran, ogormni dvomotorac i dvosjed, sat letenja stoji 16.500 eura

MiG 29 (Rusija) - Sat letenja i više od 10 puta skuplji no kod MiG-a 21 (40 do 50.000 eura)

Izvor: Večernji list
« Last Edit: January 15, 2012, 06:43:29 pm by leut » Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #254 on: January 15, 2012, 08:33:45 am »


Gripen (Švedska) - 4300 eura stoji sat ekspoatacije, jedan od najjeftinijih za održavanje

F 16 (SAD) - Sat leta stoji oko 6400 eura, no treba prilagoditi piste i hangare

EF Typhoon (EU) - Održavanje izuzetno skupo, troškovi sata letenja 66.000 eura

MiG 21 (Rusija) - Veliko iskustvo u održavanju, troškovi sata letenja od 3600 do 4800 eura

F-4F Phantom II (SAD) - Veteran, ogormni dvomotorac i dvosjed, sat letenja stoji 16.500 eura

MiG 29 (Rusija) - Sat letenja i više od 10 puta skuplji no kod MiG-a 21 (40 do 50.000 eura)


Približno do pretežno se mogu složiti sa svim, ali bi volio da mi neko pojasni kako sat leta ovim avionom košta 5000, a onim 66000 eura. Molim ako može objašnjenje razumljivo za laika (bez nepotrebnih komplikacija, nedaj bože političkih)
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.